Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Distrugerea micilor producatori

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
O noua lege prevede obligativitate respectarii unor norme de catre tarani.
Din ce spuneau cei de la tv taranii nu mai pot vinde produse alimentare daca acestea nu sunt etichetate si expuse in spatii bine dotate.

Incet, incet UE aduce tot felul de prevederi prin care distruge mica initiativa.
Daca taranii vor trebui sa se conformeze noii legi, preturile finale ale produselor vor depasi cu mult orice alt produs de pe piata.
Cei care preferau mafuri ecologice vor plati mult mai mult pentru ele.

#2
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
I-au pasuit vreo 2 ani pe "tarani" cu normele alea. De fiecare data spera sa mai amane statul normele. Aceste norme, din cate am vazut, sunt de bun simt: nu mai poti vinde laptele in peturi, trebuie sa le vinzi in sticle de sticla, cu o eticheta cu numele taranului si data cand a fost muls. Mi se pare normal.
UE aduce reguli din secolul in care traim, pur si simplu nu se mai poate ca in evul mediu, asta e.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ov cors, nu se mai poate ca in evul mediu in sticle de plastic. :lol:

Toate normele astea nu fac decat sa impinga de la spate comertul ilicit. Baba cu laptele nu o sa mai stea in piata, o sa vina sa dea ture acasa pe la clientii fideli pentru ca nu-i iese la socoata nici ei si nici clientilor sa isi cumpere masina de imbuteliat si mulgatoare electrica pentru o vaca.

#4
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pai de ce nu ii iese socoteala? Taranii vand in piata cu preturi de supermarket sau mai mari.

Asadar, daca in procesul firesc de comert:

Producator (vinde cu pretul x) -  Procesator (adauga profit y) - Distribuitor retail (dauga profit z) exista banii necesari pentru tehnologizare

atunci

Taran producator care vinde cu pret z sau z + n se plange ca nu are bani sa cumpere o mizerie din aia de cantar care printeaza etichete autocolante?

#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 SPF, on Feb 2 2009, 09:43, said:

Pai de ce nu ii iese socoteala? Taranii vand in piata cu preturi de supermarket sau mai mari.

Asadar, daca in procesul firesc de comert:

Producator (vinde cu pretul x) -  Procesator (adauga profit y) - Distribuitor retail (dauga profit z) exista banii necesari pentru tehnologizare

atunci

Taran producator care vinde cu pret z sau z + n se plange ca nu are bani sa cumpere o mizerie din aia de cantar care printeaza etichete autocolante?



laptele de la taran e de cele mai multe ori ala muls de la vaca.
mananca si vei vedea diferenta.

ce cumperi de la magazin e prelucrat si subtiat ca bugetul lui boc. :lol:
laptele de la tarani nu prea se strica, se prinde, adica cumperi lapte dulce si mananci lapte batut care e mult mai bun ca orice iaurt gasesti pe piata.
cand ai 1-3 vaci nu iti permiti sa faci investitii in tehnologie.

e foarte simplu sa vanda in continuare si fara a avea mulgatoare automata si alte tehnologii sofisticate.
vor pune o eticheta cu lapte sau branza pentru caini, ca doar produsele pentru consum uman sunt supuse reglementarii.

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Aia cu 1-3 vaci nu au atata productie incat sa trebuiasca neaparat sa vanda la piata. Pot sa vand al persoane particulare. Daca totusi nu au clienti, marii procesatori cumpara de la astfel de mici producatori.

#7
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

 AlexIP, on Feb 2 2009, 09:35, said:

Ov cors, nu se mai poate ca in evul mediu in sticle de plastic. :lol:

Toate normele astea nu fac decat sa impinga de la spate comertul ilicit. Baba cu laptele nu o sa mai stea in piata, o sa vina sa dea ture acasa pe la clientii fideli pentru ca nu-i iese la socoata nici ei si nici clientilor sa isi cumpere masina de imbuteliat si mulgatoare electrica pentru o vaca.

Da, nu se mai poate ca in evul mediu in sticle de plastic. Daca tie ti se pare ca vandutul laptelui in peturi de frutti fresh e o practica ce caracterizeaza timpurile noastre, ma supun majoritatii....

Nu inteleg ce intelegi prin comert ilicit. Ti se pare ca baba care vinde laptele la pet in piata sau pe langa piata plateste vreun ban la stat? Sau ca laptele ala pe care il vinde acum e controlat de cineva? Daca o sa vina direct acasa mi se pare o imbunatatire a serviciilor, ceea ce e un lucru bun, in opinia mea.

N-am vazut unde spune in lege ca-ti trebuie masina de imbuteliat si mulgatoare electrica. Daca ai vazut tu, spune-mi unde si iarasi ma inclin. Pur si simplu le cere sa nu mai vanda lapte la sticle de cola, ci sa le puna in sticle "de sticla" pe care sa puna o eticheta cu numele lu' nea cutare, proprietar de vaca :) si data cand a fost muls, ca sa stii cat de proaspat e, avand in vedere ca nu e tratat in nici un fel termic, deci este vital ca laptele sa fie proaspat, altfel o dai in probleme destul de grave. Ti se pare exagerat?

#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Eu unul sunt de acord cu asa ceva si cine este de alta parere il invit sa faca o vizita la piata Rahova si sa cumpere lapte sau branza de pe trotuar de la "producatori" sau chiar din piata. Sa vedem, cine are curajul?

#9
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Fost azi in hala de lactate de langa o piata. Probabil Moldova intra mai greu in Europa :rolleyes: ca nu aveau aia nici branza ambalata, nici lapte in sticla etichetata cu numele taranului si data la care a fost muls :D

#10
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
1. Baba Floarea nu prea se spala pe manute dupa ce s-a sters cu ziaru' la cur la buda din fundu' curtii;
2. Branza se pune la scurs in ciorapi de dama. folositi, evident...
3. Vasele de pastrare... credeti ca mai este ceva de spus?

POFTA BUNA!

Edited by Pazvante, 02 February 2009 - 13:01.


#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Da, carmane, dar le pasteurizeaza.  ;)

#12
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 jay333, on Feb 2 2009, 13:08, said:

Da, carmane, dar le pasteurizeaza.  ;)
cine pasteurizeaza, Baba Floarea???

#13
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Fireste.  :lol:

Eu stiu cum face bunica sotiei si n-am incredere sa mananc de la ea, dar de la un x din piata ce incredere as putea avea?

#14
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
substante coagulante pentru lapte de origine microbica- adica "cheag". sa vezi ce foloseau astia!

#15
ikarus2004

ikarus2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2008
Multi dintre cei care cumpara de la asa zisii producatori , nu ar mai manca in veci daca ar avea posibilitatea sa vada in ce conditii se prepara branza sau in ce conditii se mulg vacile ! Am vazut aceste lucruri cu multi ani in urma si nu am cumparat niciodata , vreun produs oferit de "producatorii" din piata , exceptand fructele si legumele !
Intamplarea a facut , ca acum vreo 3-4 ani sa merg la un client , acasa , cu niste probleme . Cand am intrat in apartament , am dat de un miros puternic de branza . Fiind nevoit sa merg la toaleta , am descoperit ca in CADA  erau mai multe calupuri de cas "proaspat" . Dupa ce am iesit din toaleta , am aflat de la gazda , mama lui vindea branza la piata si tocmai primise branza de la niste ciobani si pentru ca se mai scurgea zer , s-a gandit ca cel mai bun loc pentru a se scurge , este cada de la baie !

Ce curaj sa mai ai , sa mananci branza de la "producatori" !!!

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006

 ikarus2004, on Feb 8 2009, 13:48, said:

Multi dintre cei care cumpara de la asa zisii producatori , nu ar mai manca in veci daca ar avea posibilitatea sa vada in ce conditii se prepara branza sau in ce conditii se mulg vacile ! Am vazut aceste lucruri cu multi ani in urma si nu am cumparat niciodata , vreun produs oferit de "producatorii" din piata , exceptand fructele si legumele !
Intamplarea a facut , ca acum vreo 3-4 ani sa merg la un client , acasa , cu niste probleme . Cand am intrat in apartament , am dat de un miros puternic de branza . Fiind nevoit sa merg la toaleta , am descoperit ca in CADA  erau mai multe calupuri de cas "proaspat" . Dupa ce am iesit din toaleta , am aflat de la gazda , mama lui vindea branza la piata si tocmai primise branza de la niste ciobani si pentru ca se mai scurgea zer , s-a gandit ca cel mai bun loc pentru a se scurge , este cada de la baie !

Ce curaj sa mai ai , sa mananci branza de la "producatori" !!!
de cand a inceput omu sa mulga vacile si sa faca branza, exact in aceleasi conditii se produc si azi ca si acum cateva mii de ani. si pana acum n-a murit nimeni ca a mancat branza de burduf direct de la cioban.

decat sa mananc branza de la supermarket, mai bine ma duc la tara, fac o vizita la cioban si iau o roata de cas. asta inseamna sa mananci natural.
decat sa beau lapte UHT importat din ungaria (care are un gust ciudat metalic, zici ca e brom)cu grasime 1,5% prefer sa ma duc 15 km pana la o cunostinta dintr-un sat si sa-mi iau lapte proaspat muls cu toata grasimea "din dotare".

de ce sa iau lapte subtiat la grasime si pasteurizat cu 6 lei cand de 6 lei iau 2 litri de lapte si ii fierb eu acasa?

#17
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

 VipeR85, on Feb 8 2009, 14:10, said:

si pana acum n-a murit nimeni ca a mancat branza de burduf direct de la cioban.
de unde stii?

#18
ikarus2004

ikarus2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2008

 VipeR85, on Feb 8 2009, 14:10, said:

decat sa mananc branza de la supermarket, mai bine ma duc la tara, fac o vizita la cioban si iau o roata de cas. asta inseamna sa mananci natural.
decat sa beau lapte UHT importat din ungaria (care are un gust ciudat metalic, zici ca e brom)cu grasime 1,5% prefer sa ma duc 15 km pana la o cunostinta dintr-un sat si sa-mi iau lapte proaspat muls cu toata grasimea "din dotare".

Asta e cu totul altceva ! Te duci vezi in ce conditii se produce si decizi daca merita sa cumperi sau nu .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate