Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

De ce castile sunt marcate cu R si L ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Salut!
Pe toate castile am vazut marcajele R si L (dreapta si stanga). Nu inteleg la ce ajuta.
Totusi intr-o zi mi-am asezat castile invers in ureche (casca cu R in urechea stanga si cea cu L in urechea dreapra) si am deschis jocul nfs mw iar cand ma izbeam cu masina in peretele din dreapta, in casti se auzea in stanga.
Asta se fie scopul marcajelor R si L de pe casti?
Mi-a zis cineva ca una din urechi aude mai bine si volumul castilor nu este uniform (adica o casca se aude mai tare). Chestia asta nu o cred.

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Oare care sunt initialele de la Right (dreapta) si Left (stanga) ??  :thumbdown:  :disgust:

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
la ce a scris predecesorul meu mai adaug ca in conditiile in care castile sunt stereo (cel mai probabil) sunetele care se aud intr-o casca nu sunt aceleasi ca in cealalta, tocmai pentru a se crea efectul de spatialitate.....tocmai de-aia avem si 2 urechi....pe langa cele mentionate, majoritatea castilor de conceptie mai moderna sunt ergonomic concepute sa fie mai comfortabile pe urechea din partea respectiva (stanga-dreapta)......

#4
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 bogdan7alex, on Jan 30 2009, 13:16, said:

Salut!
Pe toate castile am vazut marcajele R si L (dreapta si stanga). Nu inteleg la ce ajuta.
Totusi intr-o zi mi-am asezat castile invers in ureche (casca cu R in urechea stanga si cea cu L in urechea dreapra) si am deschis jocul nfs mw iar cand ma izbeam cu masina in peretele din dreapta, in casti se auzea in stanga.
Asta se fie scopul marcajelor R si L de pe casti?
Mi-a zis cineva ca una din urechi aude mai bine si volumul castilor nu este uniform (adica o casca se aude mai tare). Chestia asta nu o cred.

De ce castile or fi notate cu R si L ?, probabil doar asa din amuzament, ca trebuia sa noteze ceva pe ele. Oricum, ideea ar fi ca anumite efecte speciale se aud mai tare intr-o casca decit in cealalta ( asta depinde de mixaj ).
Aceeasi poveste se intimpla cu boxele. Daca legi o singura boxa la amplif, e posibil sa nu mai auzi anumite efecte sau sa le auzi mai infundat ( depinde tot de piesa, de sunet ). In realitate semnalul nu se distribuie la fel in fiecare casca. Daca tu auzi anumite efecte mai tare intr-o casca ( chiar tu ai spus-o ) atunci nu vad de ce nu ar fi asa, de ce nu ai crede ?  :thumbup:

Si oricum mufa unei casti are trei portiuni de colectare a semnalului ( una e masa ), da nu intru in detalii tehnice ca nu le am cu partea asta de electronica.Daca cele doua casti le-ai lega de aceeasi parte a cablului ( asta daca tai cablul de la fiecare si le legi pe amindoua de aceeasi parte ), atunci nu ar mai suna stereo chiar daca ai asculta la doua casti. Deci, ideea ar fi ca semnalul totusi e diferit pentru fiecare parte a cablului, ca asa e conceput sa sune stereo, sa existe unele diferente de semnal intre fiecare parte a cablului.

#5
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Nu cred ca tine de dimensiunile urechilor (eu n-am vazut pana acum decat casti identice, stanga cu dreapta) sau alte explicatii fiziologice.
Motivul principal este cel firesc, anume de-a reflecta cat mai bine realitatea. Fie ca e vorba doar de muzica, sau de filme si jocuri, parca prefer sa aud efectele/sunetele fix in "canalele" in care au fost realizate. In plus, de multe ori poate exista o legatura intre sunet si imagine.

Catre unii dintre cei de mai sus care s-au simtit datori sa-l articuleze pe autorul topicului cu aluzii atat de subtile, le transmit pe aceasta cale ca, din punctul meu de vedere, atitudinea lor e penibila, prin comparatie cu naivitatea celui care a initiat topicul.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 bogdan7alex, on Jan 30 2009, 06:16, said:

Pe toate castile am vazut marcajele R si L (dreapta si stanga). Nu inteleg la ce ajuta. Totusi intr-o zi mi-am asezat castile invers in ureche (casca cu R in urechea stanga si cea cu L in urechea dreapra)...
Cred ca stie exact ce insemna literele alea (Left/Right) din moment ce a scris in paranteza traducerile si a mentionat asezarea...
Sunet stereo insemna ca sunetele de pe cele 2 canale sunt diferite.
Nu stiu ce casti aveti voi, dar multe nici nu stau bine pe cap altfel decat cu L pe stanga si R pe dreapta.

Edited by SuperDuper, 30 January 2009 - 17:47.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,527
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt marcate cu R și L pentru că nu în multe cazuri dacă avem câmpul stereo invers rezultatul e oarecum ciudat. Instrumente sau voci care în mod normal sunt într-o anumită parte se mută în partea cealaltă, sau (după cum s-a mai spus) vedem o mașină trecând de la stânga la dreapta și o auzim de la dreapta la stânga :)

 kr0k0dilu, on Jan 30 2009, 16:44, said:

Catre unii dintre cei de mai sus care s-au simtit datori sa-l articuleze pe autorul topicului cu aluzii atat de subtile, le transmit pe aceasta cale ca, din punctul meu de vedere, atitudinea lor e penibila, prin comparatie cu naivitatea celui care a initiat topicul.
Corect.

REGULAMENT SI GHID DE UTILIZARE A FORUMULUI SOFTPEDIA
2. Interdictii

Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:
b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

3. Recomandari

Membrii trebuie sa tina seama de urmatoarele recomandari privind utilizarea in bune conditii a forumului Softpedia:

a. sa respecte toate interdictiile de mai sus, in caz contrar SoftNews NET putand apela la sanctiuni, de la un simplu avertisment pana la stergerea contului si restrictionarea accesului, iar daca este cazul, la autoritatile competente potrivit legislatiei romane in vigoare.

c. sa nu posteze inutil replici de 1-2 cuvinte de genul "Cool", "lol" etc; de asemenea sa nu dea un raspuns doar pentru a scrie ceva, ci doar daca au cateva idei coerente si pertinente la subiect

g. sa nu posteze comentarii deplasate la adresa altor membrii si sa incerce sa ii ajute pe cei care nu cunosc anumite aspecte, chiar daca unele pot parea foarte "banale" si "simple"


#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 kr0k0dilu, on Jan 30 2009, 16:44, said:

Nu cred ca tine de dimensiunile urechilor (eu n-am vazut pana acum decat casti identice, stanga cu dreapta)

Imi pare rau sa-ti spun asta, iti trebuie ochelari, viziteaza un oftalmolog :(

adidasii/pantofii/papucii tai poate ca par identici la prima vedere, dar ia incearca sa-i pui invers si apoi sa alergi 110 metri garduri si mai vedem noi.... :D

Edited by lawrence38, 30 January 2009 - 17:47.


#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Plus faptul că foarte multe modele in-ear sunt confecționate după forma conductului auditiv extern ( defect profesional :D ) și nu se potrivesc decât ținând cont de L și R!

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,527
  • Înscris: 08.12.2006

 lawrence38, on Jan 30 2009, 17:45, said:

Imi pare rau sa-ti spun asta, iti trebuie ochelari, viziteaza un oftalmolog :(

adidasii/pantofii/papucii tai poate ca par identici la prima vedere, dar ia incearca sa-i pui invers si apoi sa alergi 110 metri garduri si mai vedem noi.... :D
Hai să fim serioși, nu e același lucru. Nu poți compara căștile cu încălțămintea. Diferența vizibilă cu ochiul liber e că ai cablu în stânga și în dreapta nu :) (nu mă refer la cele in-ear)

Edited by antinari, 30 January 2009 - 18:10.


#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 lawrence38, on Jan 30 2009, 17:45, said:

Imi pare rau sa-ti spun asta, iti trebuie ochelari, viziteaza un oftalmolog :(

adidasii/pantofii/papucii tai poate ca par identici la prima vedere, dar ia incearca sa-i pui invers si apoi sa alergi 110 metri garduri si mai vedem noi.... :D

1. In primul rand, autorul topicului nu a specificat despre ce fel de casti era vorba.
2. In al doilea rand, tu nu stii ce fel de casti detin eu (deoarece e probabil ca la ele ma refeream). Poate-s perfect identice.
3. In al treilea rand, ma refeream ca sunt indentice din punct de vedere al dimensiunilor, era subinteles ca sunt si simetrice (de genul pantofilor).
4. Eu nu-ti mai spun ce ar trebui sa vizitezi, fiindca ar fi doar un impuls pe cat de teribilist pe atat de inutil.

Edited by kr0k0dilu, 02 February 2009 - 15:43.


#12
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007
Am o problema mica. Detin un Z-2300 si o placa de sunet C-Media CMI9761A (On-Board) si sateliti se aud exact invers in Wmp chiar si cand fac testul din placa de sunet. Tin sa precizez ca sateliti sunt montat corespunzator. O idee cum sa rezolv acesta problema  -_- ?

#13
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.08.2005
pune-i invers.

#14
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 the_barzaune, on Feb 21 2009, 15:59, said:

pune-i invers.

Asta am facut  :). Am incercat sa reinstalez driveru dar degeaba

#15
ot_57_bac

ot_57_bac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.11.2004
bine ca n-ai intrebat  pe ce parte folosim hartia igienica....:P :blink:

#16
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 ot_57_bac, on Feb 21 2009, 16:32, said:

bine ca n-ai intrebat  pe ce parte folosim hartia igienica....:P :blink:

Mai ajutat enorm  :bicycle:. Sa vezi ce fain este cand imi canta Maddona - Give To Me si spune Pharell "To The Left" si mie mi se aude in dreapta sau in Cs cand vine unu din stanga il aud exact invers  :lol:

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 24 February 2009 - 16:37.


#17
antalex

antalex

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.11.2008
la toate castile pe care le am avut in ear se auzea mai tare in casca stanga,sa fi e o regula la castile astea?sau poate aud eu cu stanga mai bn :lol:

#18
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 SuperDuper, on Jan 30 2009, 17:37, said:

Cred ca stie exact ce insemna literele alea (Left/Right) din moment ce a scris in paranteza traducerile si a mentionat asezarea...
Sunet stereo insemna ca sunetele de pe cele 2 canale sunt diferite.
Nu stiu ce casti aveti voi, dar multe nici nu stau bine pe cap altfel decat cu L pe stanga si R pe dreapta.

Eu le tin exact pe dos... Si daca le schimb in pozitia normala, mi se pare ca se pozitioneaza ciudat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate