Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Medie semestrială

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 newtask, on Jan 29 2009, 20:54, said:

Numai că la unele calculatoare dă 9.5. :(
Da, dar calculatoarele acelea rotunjesc. La împărțirea la 3 sau 6 atunci când nu e exactă se pierde o sutime, sutime care după toate calculele PE FOAIE face să dea ,49. Iar profesorii nu au voie să dea mai mult de 0,50 pentru a rotunji media, iar ție ți-ar trebui 0,51. :)
later edit: la 3 sau un multiplu de 3, mai bine zis.
later edit2: după o discuție cu d4m4ge legată de cum se calculează mediile, precizez că pentru calculul mediei totale se ia media din oral doar cu 2 zecimale. :bigwhitegrin:

Edited by LauriciD, 29 January 2009 - 21:20.


#20
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Mă voi nu înțelegeți că nu e vorba de nicio rotunjire... e pur și simplu EROARE!!! de calcul.
Dacă ai 3 note... le aduni să faci media (împarți la 3) apoi o înmulțești (media) cu 3.  împărțirea și înmulțirea la 3 nu au rost... 3 și cu 3 se simplifică.

De exemplu: 7, 6, 10 oral și 7 în teză!!
calculul e {[(6 + 7 + 10) / 3 ] * 3 + 7} / 4 = (23 +7) / 4 = 30 / 4 =9.50 (nici mai mult nici mai puțin)
Sper că puteți urmări calculul scris așa... cel mai bine se vede cu fracții.

Păcat că nu i-ați făcut pe profesori să înțeleagă... voi ați avut de pierdut.

Edited by 4nDr3i, 29 January 2009 - 23:59.


#21
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 4nDr3i, on Jan 29 2009, 23:57, said:

Mă voi nu înțelegeți că nu e vorba de nicio rotunjire... e pur și simplu EROARE!!! de calcul.
Dacă ai 3 note... le aduni să faci media (împarți la 3) apoi o înmulțești (media) cu 3.  împărțirea și înmulțirea la 3 nu au rost... 3 și cu 3 se simplifică.

De exemplu: 7, 6, 10 oral și 7 în teză!!
calculul e {[(6 + 7 + 10) / 3 ] * 3 + 7} / 4 = (23 +7) / 4 = 30 / 4 =9.50 (nici mai mult nici mai puțin)
Sper că puteți urmări calculul scris așa... cel mai bine se vede cu fracții.

Păcat că nu i-ați făcut pe profesori să înțeleagă... voi ați avut de pierdut.
Nu se simplifică nimic, calculele se fac în ordinea pe care am învățat-o în clasa a 2a.
Deci notele 7,6,10 în oral și 7 în teză.
{[(7+6+10)/3]*3+7}/4 = [(23/3)*3+7]/4 = (7,66*3+7)/4 = (22,98+7)/4 = 29,98/4 = 7,49.
Ce e atât de greu de înțeles? Așa se calculează mediile didactic, nu matematic. Desigur, matematic e corect ce spui, dar nu ajută pe nimeni cu nimic.

Edited by LauriciD, 30 January 2009 - 09:49.


#22
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

 4nDr3i, on Jan 29 2009, 23:57, said:

Mă voi nu înțelegeți că nu e vorba de nicio rotunjire... e pur și simplu EROARE!!! de calcul.
Dacă ai 3 note... le aduni să faci media (împarți la 3) apoi o înmulțești (media) cu 3.  împărțirea și înmulțirea la 3 nu au rost... 3 și cu 3 se simplifică.

De exemplu: 7, 6, 10 oral și 7 în teză!!
calculul e {[(6 + 7 + 10) / 3 ] * 3 + 7} / 4 = (23 +7) / 4 = 30 / 4 =9.50 (nici mai mult nici mai puțin)
Sper că puteți urmări calculul scris așa... cel mai bine se vede cu fracții.

Păcat că nu i-ați făcut pe profesori să înțeleagă... voi ați avut de pierdut.

:huh:

#23
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 LauriciD, on Jan 30 2009, 09:48, said:

Nu se simplifică nimic, calculele se fac în ordinea pe care am învățat-o în clasa a 2a.
Deci notele 7,6,10 în oral și 7 în teză.
{[(7+6+10)/3]*3+7}/4 = [(23/3)*3+7]/4 = (7,66*3+7)/4 = (22,98+7)/4 = 29,98/4 = 7,49.
Ce e atât de greu de înțeles? Așa se calculează mediile didactic, nu matematic. Desigur, matematic e corect ce spui, dar nu ajută pe nimeni cu nimic.


Off-topic: asta e un bun exemplu de chestie logica ce pare ilogica(pentru unii), dar nu e, tine doar de intelegere.


Pentru cei care vor mai avea aceasta problema:

1.Daca va iese media  x,49 luati foaie si pix si faceti calculul cu ajutorul fractiilor.
2.Precizati ca intelegeti regulamentul insa sustineti-va opinia cu ton calm si sigur,  pentru ca pana la urma si ei sunt oameni si probabil va vor oferi o nota in plus.
3.Astfel calcularea mediei se va face in virtutea regulamentului, insa rezultatul va fi in virtutea logicii matematice pe care ati invatat-o la scoala.

#24
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 c72_c72, on Jan 30 2009, 11:43, said:

Off-topic: asta e un bun exemplu de chestie logica ce pare ilogica(pentru unii), dar nu e, tine doar de intelegere.


Pentru cei care vor mai avea aceasta problema:

1.Daca va iese media  x,49 luati foaie si pix si faceti calculul cu ajutorul fractiilor.
2.Precizati ca intelegeti regulamentul insa sustineti-va opinia cu ton calm si sigur,  pentru ca pana la urma si ei sunt oameni si probabil va vor oferi o nota in plus.
3.Astfel calcularea mediei se va face in virtutea regulamentului, insa rezultatul va fi in virtutea logicii matematice pe care ati invatat-o la scoala.
Ba chiar nu e deloc logică problema, pentru că mediile nu vor fi încheiate logic.
"pentru ca pana la urma si ei sunt oameni si probabil va vor oferi o nota in plus" - parcă asta se referă la valorile morale, și nu la logică, nu?
offtopic: asta e o bună dovadă de faptul că tu iei totul personal.

#25
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Da-o dracu', atata bataie de cap pt un punct? Ca ti-e 9 sau 10, tot aia e, dupa cum zicea cineva mai sus, notele sunt irelevante. Conteaza cu ce ramai. ;)

#26
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 LauriciD, on Jan 30 2009, 12:10, said:

Ba chiar nu e deloc logică problema, pentru că mediile nu vor fi încheiate logic.
"pentru ca pana la urma si ei sunt oameni si probabil va vor oferi o nota in plus" - parcă asta se referă la valorile morale, și nu la logică, nu?
offtopic: asta e o bună dovadă de faptul că tu iei totul personal.

Pff! Nu ma refeream la medii. Ma refeream la situatie in sine. Unii inteleg cum e cu regulamentul altii nu.

Ps:Posibil sa le iau un pic mai personal.Multumita?! Totusi sa nu uitam ca si oratorii(hitler de ex) luau totul foarte serios. Hitler era aproape orgasmic cand isi sustinea discursul. Era bun la discursuri?! Absolut. Ca nu era la altele partea a doua.


Condensand ce am scris mai devreme: "Vorba dulce mult aduce."

#27
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Ce scoala face "asta"(autorul topicului)! :lol:
Unde ati mai vazut sa-ti dea 10 pentru un proiect? Pe ce clasa esti maestre?
Ce chestie e asta sa promiti media 10?
Rromanica. Sunt singurul care ramane socat de astfel de metode?

Edited by ReVaNgEr, 30 January 2009 - 15:43.


#28
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Dacă nu mă lasă memoria, newtask e încă în școala generală. Și acolo în general notele se dau pe 2 ouă și niște brânză sau, de ce nu, pe ochi frumoși sau pentru că tata e președinte sau etc. :D

#29
AdelinPuya

AdelinPuya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 04.08.2008
sunt pe a 9a si am 9.61  B)

#30
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 LauriciD, on Jan 30 2009, 16:49, said:

Dacă nu mă lasă memoria, newtask e încă în școala generală. Și acolo în general notele se dau pe 2 ouă și niște brânză sau, de ce nu, pe ochi frumoși sau pentru că tata e președinte sau etc. :D
La mine in generala trebuia sa tragi mult si bine pentru note.
Cu conceptii deastea nu e de mirare cat de cacata e tara asta.
Trebuie sa realizam ca nu mergem la scoala pentru note, ci pentru a invata ceva.

Eu am cazuri in clasa, au intrat cu 9.80 si acuma nu trec de 8.50. Asta demonstreaza cata carte stiu unii, absolut 0.

Edited by ReVaNgEr, 30 January 2009 - 18:36.


#31
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 ReVaNgEr, on Jan 30 2009, 18:33, said:

La mine in generala trebuia sa tragi mult si bine pentru note.
Cu conceptii deastea nu e de mirare cat de cacata e tara asta.
Trebuie sa realizam ca nu mergem la scoala pentru note, ci pentru a invata ceva.

Eu am cazuri in clasa, au intrat cu 9.80 si acuma nu trec de 8.50. Asta demonstreaza cata carte stiu unii, absolut 0.
Când eram eu în generală la fel se puneau notele: pe ochi frumoși, etc. Și, sinceră să fiu, îmi pare bine că s-a pus așa pentru că ăia care aveau aproximativ aceleași note ca mine acum trec cu chiu cu vai clasa, iar eu sunt premiantă (vorbesc de cei care mi-au fost colegi în generală și îmi sunt colegi de liceu acum), și la ce liceu, auci.

#32
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 LauriciD, on Jan 30 2009, 18:43, said:

Când eram eu în generală la fel se puneau notele: pe ochi frumoși, etc. Și, sinceră să fiu, îmi pare bine că s-a pus așa pentru că ăia care aveau aproximativ aceleași note ca mine acum trec cu chiu cu vai clasa, iar eu sunt premiantă (vorbesc de cei care mi-au fost colegi în generală și îmi sunt colegi de liceu acum), și la ce liceu, auci.
Pai si tie iti pare bine ca idiotii aia au intrat acolo?

#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca se mai continua in aceeasi maniera, va dau vacanta- pe forum. Sa va bucurati de vacanta inter-semestriala.

#34
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 Lucian_M, on Jan 30 2009, 19:58, said:

Daca se mai continua in aceeasi maniera, va dau vacanta- pe forum. Sa va bucurati de vacanta inter-semestriala.
Daca ai putea te rog sa precisezi ce anume nu e bine?

Eu doar vorbeam de asa zisele note date pe nemerit, ce e gresit?

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tu ai citit cuvintele aruncate in ultimele posturi?

#36
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

 c72_c72, on Jan 30 2009, 19:53, said:

1.Prietene lasa pustiul in pace. Pana una alta nu stiu ce rezultate ai tu ca sa-l judeci.
2.Vanghelie despre care vorbesti, cred ca vrei sa zici de vanghelie junior, care invata in liceul meu(ciclu gimnazial inclus) si crede-ma nu mi s-a parut ca seamana cu tasu'  in ceea cel priveste inteligenta si dictia.
3.Rezultatele la clasa sunt total irelevante in opinia mea.Am avut si am, atat medii umflate cat si "micite" (micsorate).

PS:OFFtopic.

le:liceu adica colegiu mai exact.
1. Era o parere obiectiva, de ce crezi ca ar trebui legata de rezultatele mele?
2. Vorbeam de Vanghelie tac'su, el zicea ca a fost olimpic, la fel si Simona senzual, olimpica.
3. Ar trebui sa fie relevante.

 Lucian_M, on Jan 30 2009, 20:05, said:

Tu ai citit cuvintele aruncate in ultimele posturi?
Da, l-am ironizat, atata tot. Ce ti se pare iesit din comun, sublineaza daca ai timp....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate