Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ce vrem noi de la fotografie?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
Stiu ca pare a nu fi topic pentru aria de critica foto, dar eu zic ca ar putea sa deschida niste ochi, mai ales pentru cei la inceput de drum (aici includem atat pe cei care tac si fac si ulterior evolueaza, cat si pe cei care fac, primesc feedback negativ/sfaturi si nu stiu sa aprecieze)

Ce vrem noi de la fotografie? Sau, mai degraba, de ce ne vine sa luam aparatu in mana, sa-l ducem la ochi si dup-aia sa stam pe forum sa discutam actiunea de 10 secunde? Cand iti dai seama ca trebuie sa faci o fotografie si mai ales, de ce dracu ar fi fotografia aia mai speciala decat celelalte milioane care au tot copaci, stanci si oameni in ele?

De fapt, problema e urmatoarea. Nu orice .jpg e o fotografie. Nu orice peisaj simpatic (de privit cu ochii proprii) face o poza buna.

Parerea mea e ca o fotografie, inainte de toate, ar trebui sa arate aluia care o admira/o critica/o vede ceva ce nu ar fi putut sa vada cu ochiul liber, sau macar nu in fiecare zi. Deci, iesiti, pozati, uitati-va bine la rezultate si ganditi-va de ce ar interesa pe cineva sa se holbeze la ea mai mult de 2 secunde si eventual sa-i si ramana in cap cu mult dupa ce a inchis fereastra de la browser...

Asa ca propun o discutie constructiva ca sa ajungem la o concluzie decenta...

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postshobi, on Jan 22 2009, 13:24, said:

...o discutie constructiva ca sa ajungem la o concluzie decenta...
<_<  Te bagi in gura lupului.
Nu cred ca exista o concluzie decenta in domeniul asta..e foarte subiectiv subiectul.

De exemplu pt. mine fotografia e un chalenge din pct. de vedere tehnic...deh, neavand talent incerc sa suplinesc cu altceva. Cel putin partea tehnica o poti invata, talentul, unde nu-i...nu-i. Daca din intamplare iese ceva frumos zic saru'mana...si mai pun si pe forum pt. delectarea altora.

In ultima vreme se pare ca se produce mult "zgomot" pe aria de critica foto, poate ar trebui facuta mai vizibila sau mai dezvoltata partea de incepatori...parerea mea. Poate asta ar fi un subiect de discutie mai important. Nici criticile nu sunt intotdeauna la subiect sau cat de cat pertinente..sau nici macar nu sunt cateogata.

Edited by crokodilu, 22 January 2009 - 13:52.


#3
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View Postcrokodilu, on Jan 22 2009, 13:51, said:

Daca din intamplare iese ceva frumos zic saru'mana...si mai pun si pe forum pt. delectarea altora.
Exact asta era ideea, care e garantia ca un lucru care place ochiului nostru este intr-adevar de calitate?

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Attached File  untitled.PNG   93.75K   186 downloads

#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postgrig_jr, on Jan 22 2009, 14:02, said:


uite o chestie care as fi vrut s-o zic da nu mi-ar fi venit cuvintele:)

as putea sa cer deja sa se inchida topicul ;) merci grig

#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
George Barr

Ask yourself the following questions:
1) what could a photograph of this do/show/explain that being here doesn’t?
2) is there a way to capture the feeling that this situation brings to me?
3) how can I replace the third dimension, sound and touch with the visual?
4) Can I tell a story with my image?
5) What can I see/look for, that others untrained might not find?
6) Is there a way to manipulate the image beyond real to emphasize the independence of the fine print from the real subject?


Ansel Adams
“there’s nothing worse than a sharp picture of a fuzzy concept”

#7
dj_stv

dj_stv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2006

View Postgrig_jr, on Jan 22 2009, 14:02, said:


THIS just made my day! Multumesc!  :coolspeak:

#8
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Inainte sa fim prea siguri ca putem captura "exact" ceea ce vedem, n-ar strica urmatoarea lectura:
http://www.bhphotovi...t...jsp&print=Y

Trecind peste aspectele tehnice ale celor 2 globi oculari din orbitele noastre, de fapt vedem cu creierul. Semnalele trimise de retina sunt mai brute decit orice RAW si pina la imaginea finala complexitatea abia urmeaza. Si mai EXPEED decit creierul uman nu s-a vazut.

Peste 90% din cantitatea de informatie aferenta creierului uman vine din semnale vizuale - de unde ascutimea celorlalte simturi la nevazatori prin antrenament. Iar cind vedem ceva, zona de creier care aduna informatia vizuala comunica strins cu alte zone din creier unde sunt stocate memorii (vizuale sau non-vizuale) si mai ales emotii. De-asta si subiectivitatea evaluarii unei fotografii: unora le poate rememora ceva din trecut, eventual asociat cu o stare emotionala la acel moment iar altuia i se poate parea rece si lipsita de mesaj.

Si aici inevitabil se ajunge la chestiuni care tin de arta in general, nu numai de mezina "arta fotografica" - ce anume face ca ceva sa ni se para frumos sau urit? E una din intrebarile fundamentale, gen "bine sau rau" si riscam sa devenim filosofi sau macar psihanalisti...

Cum poti capta intr-o frintura de timp o poveste care te face sa doresti s-o patrunzi intr-un timp infinit mai lung?
Ce te face sa revii cu privirea la o fotografie si sa redescoperi mereu altceva, asa cum numai cu o carte buna se mai poate intimpla?

Greu de exprimat in cuvinte. De-asta gasesc si eu fascinanta fotografia - uneori poate spune mult mai mult decit o poate face un intreg alfabet.

In plus, mi se pare ca un vin pus la invechit. Acum citiva ani sigur nu apreciam intr-atit fotografia. Pina la pensie si dupa, cert nu ma voi plictisi. Daca voi reusi citeva cadre cu substrat cu atit mai bine. Daca nu, inveti atit de mult privind pe altii cu talent incit chiar nu mai conteaza!

#9
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postgrig_jr, on Jan 22 2009, 14:02, said:


CORECT ! ^_^

#10
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Sincer, nu stiu daca vreau neaparat ceva, dar imi aduce o imensa multumire sufleteasca. Cred ca imi place sa revad locurile prin care am umblat si sa le arat si altora. Nu imi este profesie, si probabil tocmai de aceea imi place, si o pastrez doar ca hobby. Prefer sa fotografiez mai rar, dar atunci cand o fac sa am entuziasmul acela...care il simt de obicei.

#11
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Cred ca e intrebare retorica asta :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate