Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#37
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostCICI&Co, on Jan 22 2009, 23:41, said:

Damn! Nici nu m-am lăsat de fumat și deja ai băgat frica'n mine cu ce mă așteaptă.
Evident! :lol: Chiar m-as oftica daca te-ai lasa! Cred ca de-al dracu' ti-as sufla la fum in profil pana ar cadea vrabiutele de pe sarma.

#38
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostGabi73C, on Jan 22 2009, 22:44, said:

Cred ca de-al dracu' ti-as sufla la fum in profil pana ar cadea vrabiutele de pe sarma.
Pardon? Ai zis că te lași și tu...  :harhar:

View Postzwave, on Jan 22 2009, 22:43, said:

Bravooo !!  :thumbup:
incearca sa te pregatesti psihic de acum. poti incepe sa te lasi psihic cu zile inainte, cu tigarea in gura. eu n-am facut asa decat ieri si m-a ajutat destul.
Citeste si cartea asta http://www.scribd.co...carte-antifumat. , crede-ma ca merita, chiar dc se mai repeta putin unele fraze. Nu e literatura dar isi atinge scopul f bine.
Sa vezi ce-o sa ne certam pe-aici  :cursing:
Cartea o s-o citesc de marți încolo, că și așa n-o să mai am ce face.

#39
zwave

zwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.06.2007
Tre sa scot cainele pe-afara. sa speram ca nu latra vreun pechinez la el ca sarim amandoi pe el

View PostCICI&Co, on Jan 22 2009, 22:47, said:

Cartea o s-o citesc de marți încolo, că și așa n-o să mai am ce face.

cum vrei, desi te-ar ajuta s-o citesti inainte.

#40
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postzwave, on Jan 22 2009, 22:54, said:

Tre sa scot cainele pe-afara. sa speram ca nu latra vreun pechinez la el ca sarim amandoi pe el
LOOOOL  :roflmao: :roflmao: :roflmao:  

View Postzwave, on Jan 22 2009, 22:54, said:

cum vrei, desi te-ar ajuta s-o citesti inainte.
Ok, o să-mi fac timp în weekend.

#41
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
M-am uitat putin peste acea carte.
Ajuta la ridicarea moralului si autosugestionarii.
Este buna de citit. Eu nu o sa o citesc inca, astept momentul cand voi avea nevoie de suport si o sa o citesc atunci.

#42
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Sa te intrebi daca e viata de rahat sau viata de caine sa-ti aprinzi tigara si sa zici ca o sa te lasi de maine? :)

Uite, numa de dragul de a-mi demonstra ca POT, o sa renunt la tigari 2 saptamani.
Incep din 23 ianuarie, ora 00.01.
Daca reusesc 2 saptamani sa nu fumez zilnic 1 pachet jumate, o sa reusesc sa ma las (sa vad daca reusesc s-o las de tot).

Edited by Andreas1, 22 January 2009 - 22:59.


#43
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Din 21 iunie 2008 nu mai fumez... Sa stii ca exact prin aceleasi temeri am trecut si eu in momentul in care am renuntat, si pentru mine componenta sociala si gestica fumatului pareau de nedepasit. A fost greu o luna, doua, apoi senzatia s-a estompat si am reusit sa ma distantez.

M-a ajutat mult urmatoarea chestie: mi-am rulat din hartie o "tigara". Cand simteam nevoia sa fumez, trageam din acea "tigara" de hartie (fara s-o aprind, evident), faceam practic aceleasi gesturi ca un fumator...

Au mai fost perioade cand mi-am dorit sa mai imi aprind "numai una, la cafea..." :rolleyes: Dar, am rezistat! :)

Ma simt foarte bine acum, dupa 215 zile, 3 ore si 49 minute de cand m-am lasat. :) Mi-am instalat pe PDA un soft care imi spune exact datele astea, plus multe altele: My Last Cigarette 2007. Printre altele, am aflat ca NU am fumat 4303,2 tigari si am economisit 1269 RON.

Reversul medaliei: m-am ingrasat 8 kg... Dar merita! MULT SUCCES!

Edited by Klaudio, 22 January 2009 - 23:04.


#44
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostKlaudio, on Jan 22 2009, 23:03, said:

Reversul medaliei: m-am ingrasat 8 kg... Dar merita! MULT SUCCES!
:eek:

N-am precizat care marți, nu-i așa?

#45
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostCICI&Co, on Jan 23 2009, 00:06, said:

:eek:

N-am precizat care marți, nu-i așa?
Aia cu 3 ceasuri rele: tu si inca doua.:P

Pe mine scoate-ma din combinatie.
M-am sucit.:)

#46
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Era de așteptat...

#47
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Eu am fumat 18 ani , in care am facut trei pauze de 1 an iar de aproape 4 ani nu mai fumez . Ajunsesem sa fumez 3 pachete pe zi . Era groaznic , o noapte de discoteca se prelungea cu o zi de sprituri si gratare . Ajungeam noaptea acasa , dupa ce colindam toate barurile din localitate si din 2-3 localitati vecine . Nu mai aveam gust decat dimineata cand ma trezeam si savuram cafeaua dupa 2-3 tigari bineinteles si acompaniata de altele 3 sau 4 . Fumam si noaptea , in 10 ani am dormit foerte putine nopti , tot timpul pe fuga , stresat , fara pofta de mancare .  In fine , de fiecare data cand am renuntat la ele a fost brusc si curios NU am simtit nevoia sa fumez a doua zi . De fiecare data cand am decis sa nu mai fumez am renuntat in acelasi timp si la cafea si la alcool . Dupa o perioada de cateva luni am reinceput sa beau cate o bere sau un pahar de vin , si chiar si cate o cafea cu toate ca nu mai era acelasi lucru , nu mai avea aceiasi savoare . Pe parcursul pauzelor facute am avut momente cand as fi aprins o tigara , destul de rare , dar au existat . De fiecare data am reinceput cu o tigara ca sa ajung din nou la trei pachete . Acum cand am reusit sa nu mai fumez de aproape 4 ani va spun sincer ca nu am scapat inca , sant constient ca mi se poate intampla sa ma apuc iar ( lucru care nu doresc ) cu toate ca ma deranjeaza ingrozitor de tare fumul . Nu suport sa merg pe strada in spatele cuiva care fumeaza , nu mai vorbim de baruri , restaurante sau discoteci . Acum cateva luni am visat ca fumam , o tigara intreaga , asa ca cel putin pentru mine a fost de fiecare data destul de usor sa renunt , mai greu a fost sa nu ma reapuc .    Succes tuturor celor care vor sa renunte .

#48
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Nu disperati! M-am apucat de facut miscare si am dat jos 2 kg ;)

#49
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
mie cea mai mare problema dupa lasatul de tigari mi se pare sa scapi de atitudinea de fost fumator... care e deseori jenant de agresiva fata de fostii colegi de breasla :)

in alta ordine de idei, fumez cam de 2 sau 3 ani (nu mai stiu exact) si nu vreau sa ma las, desi sunt un fumator destul de inconsistent :) am zile cand fumez un pachet, am zile cand fumez 1-2 tigari... si am avut perioade cand am reusit sa nu fumez vreo 2 saptamani la rand (mi s-a intamplat de vreo 2 ori sa ma ard la limba destul de naspa si senzatia era foarte nasoala cand fumam, asa ca am zis ca nu merita gestul fara relativa placere pana nu-mi trece)

#50
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Pretena mea s-a lasat de 10 zile de fumat, in schimb mananca 2-3 pachete, minimum, de scortisoara pe zi. A devenit un hamszter in human size. Dar se pare ca functioneaza.

Ah da, si si mananca ca o vaca. Norocu' ei e ca are metabolismu mai eficient si nu depune una doua.

Edited by Judith, 22 January 2009 - 23:56.


#51
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Eu aproape jumate de an am promis ca "ma las de luni". Dar marti ma apucam din nou. Cand m-am lasat definitiv, am facut-o pt ca eram hotarat. Nu ma ajuta cu nimic, deci am lasat pachetul pe noptiera vreo 2 luni de zile, pana le-am dat unui prieten. Daca vrei, poti. Dar trebuie sa vrei tu. Nu sa te bata altii la cap.

#52
din84vedem

din84vedem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.01.2009
Am terminat ultima tigara si ma gandesc ca ar trebui sa merg la magazin sa-mi cumpar un alt pachet. Nu conteaza cat am fumat, ar trebui sa fumez in urmatoarele minute sau cel putin sa am niste tigari. Am sa incerc totusi sa vad cat pot rezista pana maine dimineata, meditez. Ma dispera la maxim nevoia brusca de a fuma si neglijenta fata de cei din jur atunci cand o simt.

#53
din84vedem

din84vedem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdin84vedem, on Jan 23 2009, 00:07, said:

Am terminat ultima tigara si ma gandesc ca ar trebui sa merg la magazin sa-mi cumpar un alt pachet. Nu conteaza cat am fumat, ar trebui sa fumez in urmatoarele minute sau cel putin sa am niste tigari. Am sa incerc totusi sa vad cat pot rezista pana maine dimineata, meditez. Ma dispera la maxim nevoia brusca de a fuma si neglijenta fata de cei din jur atunci cand o simt.
Am fumat un chistoc si am sa mai fumez :(

#54
zwave

zwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.06.2007

View Postdin84vedem, on Jan 23 2009, 00:07, said:

Am terminat ultima tigara si ma gandesc ca ar trebui sa merg la magazin sa-mi cumpar un alt pachet. Nu conteaza cat am fumat, ar trebui sa fumez in urmatoarele minute sau cel putin sa am niste tigari. Am sa incerc totusi sa vad cat pot rezista pana maine dimineata, meditez. Ma dispera la maxim nevoia brusca de a fuma si neglijenta fata de cei din jur atunci cand o simt.

te inteleg. si pe mine ma dispera cand vine nevoia aia brusca. Zici ca te cheama cineva la apel si nu prea poti comenta. Chiar dc injuri un pic, pana la urma tot te supui. si te amagesti ca de fapt asa vrei tu. cateodata, unii se mai razvratesc si fac galagie in front :naughty: .

am fumat multe chistoace la viata mea. pana si din statia de tramvai  :angry: in ultimii ani nu cred ca au trecut mai mult de cateva ore fara sa am tigari la mine. si cand nu le am, sa te tii - pai plec in curu gol la chiosc si-mi iau. cand stateam in camin, aveam un non-stop langa - le trezeam pe femeile alea saracele pe la 4 jumate noaptea, in pantaloni scurti si geaca groasa, ca era iarna. ce sa mai...fumatorul fara tigari nu mai are self respect, face orice si-si procura. Interesant e ca atunci cand am pachetul langa mine, tigara nu mai pare importanta. abia cand n-o ai devine pretioasa. de-aia ne e greu si sa ne lasam. ca cu cat trece timpu, o consideri tot mai pretioasa in loc s-o vezi cum e in realitate -un gunoi ordinar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate