Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

CREDIT LA CREDIT EUROPE BANK

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
19.12.2007, am facut un credit de nevoi personale 32960 Lei, rate pe luna aprox. 500 lei, care conform graficului scade si ajunge pe la 440 lei.
Vineri (16.01.09) suna telefonul era de la banca nu platisem rata, o plateam in ziua aia, dar eram tulburat de ce am vorbit cu pers. la tel. Mi-a spus sa platesc 680 lei, rata mea s-a modificat din decembrie, fara sa fiu anuntat,  adica sa platesc in plus 35%. In legatura cu anuntatul trebuie sa afiseze la sucursalele banci sau pe site... pe site-nimic ... la sucursala aici la P-ta Rahova-nimic, nici un anunt, vor sa platesc in plus fata de rata care este in scadentar cu 35%.

DOBANDA:255.15 lei  PRINCIPALUL:178.60 lei COMISION ADMIN.:77.32 lei . - asta am semnat si este si in scadentar
Aia de la banca mi-a zis la telefon, sa ma duc unde am facut creditul si sa semnez pentru un nou scadentar.

Mentionez ca apare in contract urmatoarea fraza:
"Creditorul va avea dreptul, fara a fi insa obligat in nici un fel sa revizuiasca nivenul dobanzi dupa primul an de la utilizarea integrala a creditului, in functie de indicele de referinta ROBOR 6M + 3,5% p.a.. Cotatia ROBOR 6M este cea de la 31 decembrie din fiecare an si se aplica de la 1 ian. si pana la 30 iunie anul urmator."

Creditul este in lei... ce as putea sa fac nu cred ca as putea sa platesc rata, ce fac numai mananc ? Cine stie ce apare in scadentarul acela... mentionez ca pers. de la tel. nu a dat nici un detaliu de ce sa modificat rata si etc.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Fa o plangere la ANPC! Oricum, bancile nu pot modifica rata dupa cum vrea muschii lor; din cate spui, inteleg ca, prin contract, dobanda da este calculata in functie de ROBOR.
De asemenea, băncile nu pot schimba comisioanele stabilite prin contract și/sau să introducă noi comisioane pe parcursul derulării contractului, fără acordul consumatorului. În plus, instituțiile de credit nu pot modifica clauzele contractuale referitoare la costuri, fără acceptul expres al clientului.

Observ ca tot mai multi clienti au castig de cauza in litigii cu bancile care practica de ani de zile un jaf mascat.

Edited by clara_spiele, 18 January 2009 - 18:30.


#3
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Din cate inteleg eu, tu ai un credit cu dobanda fixa in primul an  :wallbash: . Ai cazut in capcana.
Ai intrat in al doilea an si ti-au aplicat o dabanda variabila  :bandit: . De, relatia pe baza de incredere banca-client.
In rest, are dreptate clara_spiele, fa plangere la OPC si ai grija nu semna un scadentar care te impovareaza.
Succes.

#4
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Nici nu am de gand sa semnez scadentarul, ma duc luni unde am facut creditul. Eu continui sa platesc ratele cum sunt in scadentarul pe care l-am facut... ma intreb daca cota ROBOR scade...scade si rata ...

#5
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Am dobanda fixa in primul an iar in al 2-lea an am 19% adica in plus cu 180 lei cam asa, pana in iunie cand se calculeaza noua cota ROBOR, nu au bagat nici un comision in plus...
....presupun ca sunt "prins" in contract, nu pot sa fac nimica ?
...daca se suspenda ROBOR, nu se mai publica cot,a citisem ceva pe net...ce se va intampla atunci?


#6
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Contractul trebuie citit inainte de a fi semnat. Faptul ca functionarul care iti da creditul iti spune ca dobinda nu poate sa creasca peste o anumita valoare nu are nici o insemnatate. Important e sa casti ochii inainte de a semna si daca nu te pricepi, sa intrebi atunci, nu dupa ce vezi ca de fapt e un pic altfel decit credeai tu. Dar, de obicei omul e bucuros sa ia banii, il intereseaza cit va avea de plata imediat, nu e foarte important pentru el ce va fi peste un an... Nu vreau sa iau apararea bancilor dar nu mi se pare normal sa te plingi imediat ce descoperi ca de fapt tu ai facut o gresala cind ai semnat un contract pe care nu l-ai citit sau nu l-ai inteles.
Din cite vad acolo scrie ceva de genul "Creditorul va avea dreptul, fara a fi insa obligat in nici un fel sa revizuiasca nivenul dobanzi". Deci, chiar daca ROBOR-ul asta o sa scada tot nu cred ca banca sa mai revina la o dobinda mai mica. Dupa parerea mea au perfecta dreptate sa faca asa, chiar daca tie ti se pare ca nu e cinstit.

#7
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
am inteles

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate