Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

A murit PC-ul! Si noi habar n-aveam.

- - - - -
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#271
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008

 Tom_Cat, on Feb 6 2009, 22:25, said:

Cred ca se observa clar diferenta de optica intre posesorii de console, si cei de PC, cei din urma se multumesc sa arunci cu noroi sa jigneasca si sa se considere superiori. Foarte bine, sincer ma doar in cot de ce zice unul sau altul, mai ales cei care nu isi pot depasii conditia.

Game on, indiferent pe ce vrei, consola, PC, aragaz sau mixer, sotronul in fata scarii.Gamingul sa mearga mai departe, indifirent de forma, continut de calitate sa avem.

Pentru mine, si pentru multi altii, este mai avantajoasa o consola, pentru altii PC-ul este mai avantajos din motivele lor personale.

O sa vedem cum evolueaza piata si tehnologiile si dupa putem sa analizam.Viitorul este incert, trecutul este cert si a apartinut PC-ului.Pentru mine acum, prezentul apartine consolei next-gen.Viitorul pentru mine 100% apartine consolei.

Hai sa avem parte de FUN si sa luam ce-i mai bun din ele.

PS: nu mai raspund la niciun atac rautacios provenind din nestiinta sau experiente nedorite, noi sa fim sanatosi.
PSS: da, sunt membru pe consolegames.ro  B)
Tu vorbesti?Mai tii minte "exprimare coerenta"?Sau ai uitat?

#272
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Bre, nu inteleg de ce va tot impungeti.
Si eu imi doresc un Xbox, chit ca il iau numai pentru PES si Top Spin 3. Principalele titluri de pe PC care ma vor face sa imi cumpar alta placa video ar fi urmarile (sper) de la Commandos si Diablo 3 (poate si Starcraft 2 si PES).
Se vor face jocuri in continuare pentru toate platformele, nu e problema de asta. Concurenta dintre platforme va fi benefica pentru noi, "gamer-ii".
Eu (si ca mine poate ca sunt multi), nu sunt genul care sa pompeze bani in PC pt gaming, dar asta nu inseamna ca nu mi-ar placea sa ma joc si eu Mirror's Edge cu toate detaliile la maxim. Xbox-ul imi poate oferi posibilitatea asta la un pret, zic eu, foarte bun.
Daca as fi nevoit sa aleg doar una dintre cele 2 platforme (cu plusuri si minusuri, nu numai la capitolul gaming), as alege PC-ul la orice ora, dar deja imi fac planuri si pt achizitionarea unui Xbox.
Bafta!

#273
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007
Wow, Fubar, ma bucur ca ai pus punctul pe "i". Daca te joci pe PC esti un om harnic si inteligent. Daca te joci pe consola esti lenes si prost. Cam cat ti-a luat sa ajungi la concluzia asta faina, maestre?

#274
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
sunt aproape sigur ca nu am spus asa ceva. Da-mi voie sa ma parafrazez. Am spus ca cei care au realizat consolele, mai ales cele curent-gen (nu mai sunt next gen de ceva timp) au avut in minte o anumita nisa de cetateni, care in lume sunt predominanti. Asta nu inseamana ca si oameni normali, cu cunostinte solide de PC nu isi console sau ca toti cu console sunt lenesi si tehnofobi. Dar marea majoritatea sunt reprezentati, ca si intr-o societate normala de indivizi de invidivizi cu intelect sub mediu. Pe PC se poate aplica acest criteriu, dar intr-o masura mai mica pentru ca operarea unui calculator implica selectie automata a celor care il folosesc. Mai precis, cei mai putin inteligenti nu vor fi in stare sa il foloseasca, nici nu mai zic sa il inteleaga, dar consola trece peste acest neajuns. Baga discul si gata...

#275
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

 Fubar, on Feb 7 2009, 12:20, said:

sunt aproape sigur ca nu am spus asa ceva. Da-mi voie sa ma parafrazez. Am spus ca cei care au realizat consolele, mai ales cele curent-gen (nu mai sunt next gen de ceva timp) au avut in minte o anumita nisa de cetateni, care in lume sunt predominanti. Asta nu inseamana ca si oameni normali, cu cunostinte solide de PC nu isi console sau ca toti cu console sunt lenesi si tehnofobi. Dar marea majoritatea sunt reprezentati, ca si intr-o societate normala de indivizi de invidivizi cu intelect sub mediu. Pe PC se poate aplica acest criteriu, dar intr-o masura mai mica pentru ca operarea unui calculator implica selectie automata a celor care il folosesc. Mai precis, cei mai putin inteligenti nu vor fi in stare sa il foloseasca, nici nu mai zic sa il inteleaga, dar consola trece peste acest neajuns. Baga discul si gata...

Nene Fuber tu chiar ai o problema? Tu chiar crezi ca esti destept nu-i asa? Da, si mie imi este dor de vremurile in care cei care ne jucam pe PC reprezentam o elita restransa, insa de mai bine de 7 ani, gamingul pe PC a devenit accesibil la toti dobitocii si pot sa iti dau nenumerate exemple.Consola a fost creata pentru GAMING si atat, nu pentru destepti si protsti.La tine societatea normala are intelect sub mediu? Nu stiu cum te consideri tu, insa daca imi permiti, din punctul meu de vedere esti prost, cu intelect sub mediu.Mediocritatea are intelect mediu, iar daca nu iti dai seama, eu cred ca tu esti submediocru.

Esti irecuperabil, cu d'astia chiar nu se poate purta o discutie.Am mai zis de 1000 de ori, ca posesorul de consola poate are mai multe calculatoare ca tine, poate are mai multe laptoape si poate ca la servici iti face tie drivere sa ai ce instala acasa.DAR TU INSISTI CA ESTI MAI DESTEPT.

Foarte bine, pentru mine este idiot( si nu pentru ca ai idei multe) si ai ignore.

Sunt un copac verde...sunt un copac verde.....

Edited by Fubar, 07 February 2009 - 17:18.


#276
dutzulica

dutzulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.12.2007
Omule nu pricepi ca n-a facaut pe nimeni prost? Faptul ca virgula consolele au fost concepute special ca si unul de cinci ani sa le foloseasca este un adevar nu o inventie sau o parere. Nu trebuie considerat ca un atac impotriva nimanui. Nimeni nu a zis ca toti cei ce joaca pe console sunt prosti si cei de pe pc sunt neaparat toti foarte inteligenti.
Multi (straini) acuza tot felul de probleme in exploatarea calculatoarelor proprii incat au aparut (e adevarat nu numai din cauza asta) sisteme dedicate cat mai simplu de folosit. Faptul ca aceste sisteme reusesc sa atraga si oameni inteligenti nu inseamna ca s-au prostit automat. Este o diferenta intre ce-a spus fubar si ce ai inteles tu.

Quick edit: pe tine te atrage gameplay-ul sau faptul ca ai un setup mai confortabil cand joci - nici o problema
Pe unii (americani in special) ii atrage faptul ca le este mai dificil sa instaleze un joc pe pc daramite sa-si instaleze driverele sau patchurile necesare - chiar daca trebuie sa o faca doar o data si nu de mai multe ori zilnic cum insinueaza unii pe aici :rolleyes: .

Edited by dutzulica, 07 February 2009 - 14:53.


#277
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
[ http://origin.arstechnica.com/news.media/video-game-sales-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#278
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Nu inteleg de ce te ascunzi in spatele unui spoiler (motiv pentru care l-am si scos). Ai impresia ca ma voi supara... In acest moment ai dat dovada ca am avut dreptate. Nu stiu in ce societate traiesti tu, poate intr-una in care a avea consola este un atu in fata prietenilor tai cu turul pantalonilor la genunchi si care sunt toti cu intelect peste mediu. Afla cu aceasta ocazie ca mai bine de 50% din populatia lumii are un o inteligenta sub medie (si in care te inscri cu succes), un alt 25-30% cu un intelect usor peste mediu (la care poti aspira, dar este prea departe), un alt 15% cu o inteligenta ridicata si cateva procente de genii (care in marea lor majoritate raman nedescoperite).

Nu am facut pe nimeni prost, prefer sa se faca singur... satisfactia este inzecita. Este treaba ta daca ai consola(e), nu pot decat sa te felicit. Nu uita inainte sa incepi sa scri reply-ul tau foarte acid si inteligent in ochii prietenilor cu pantalonii in vine, sa stergi balutele de la coltul gurii.

#279
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006
Hai am ca nu numai tu stii sa guugalesti dupa statistici.

Din numarul total de jocuri vandute in 2008:
5.28% - Wii Play
5.00% - Wii Mario Kart
4.53% - Wii Fitness
4.17% - Wii S.S.B.Brawl

Wii-ul nu e o consola, e o insulta, e o gluma luata-n serios :puke:

#280
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Si daca tot punem statistici

[ http://www.marketingcharts.com/wp/wp-content/uploads/2007/09/strategy-analytics-online-games-global-revenue-forecast.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#281
dutzulica

dutzulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.12.2007
Din primul post cu statistica aflam ca din '98 si pana acum consola a tot vandut de cateva ori mai mult decat pc-ul. Pai toata perioada aia din 1998-2007 pusa de tine a fost "golden age" pt pc, incepand cu '98 si-a luat zborul... deci chiar daca ar fi real ce ai pus tu acolo tot n-are pc-ul de ce sa-si faca griji.
Edit: poate trebuia sa ne explici un pic ce-i cu cifrele alea nu sa le arunci asa cum ai facut cu miliardele alea mai demult.

Edited by dutzulica, 07 February 2009 - 17:43.


#282
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 06.10.2003

 tieston, on Feb 7 2009, 17:30, said:

[...]Wii-ul nu e o consola, e o insulta, e o gluma luata-n serios :puke:

Dar daca si Obama se joaca pe WII-ul ficei sale .....

:naughty:

#283
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Wii-ul gluma proasta? Ok, daca zici tu asa, probabil ca asa este, adevarul absolut si-a gasit locas sub un nick pe softpedia...Tieston

@Fuber, poti sa zici ce vrei tu, degeaba faci pe desteptul pentru ca nu esti, cele mai frumoase cuvinte care imi vine acum prin care pot sa te caracterizes sunt :entuziast PC si ignorant.In rest poti sa te spargi in figuri in fata prietenilor tai (pobabil cu turul pantalonilor pana-n vine) cum "m-ai dat gata" cu jingiri mai ascunse, sau pe intelesul tuturor.

Daca nu poti sa treci pentru conceptia ta, ca cei care prefera sa se joace pe consola sunt prosti, nu stiu decat sa bage un DVD intr-o unitate si atat, ce putem sa discutam? Si mie "desteptii" care se dueleaza in benchmark-uri, fac teste sintetice unor procesoare cu 3 programe si 2 screenshoot-uri mi se par la fel de prosti, dar macar sunt entuziasti.Da, prostul entuziast imi palce pentru vrea sa invete si asimileaza niste notiuni si caracteristici pe care apoi le dezvolta si dezbate cu prietenii lui.Foarte frumos, imi place sa ma uit pe teste facute ad-hoc de end-useri , sunt interesante, dar in acelasi timp la un nivel de baza.

Nu m-am ascuns, insa era off-topic, un raspuns strict adresat tie.
Fuber, sper ca diferenta dintre Billions din cadrul primului grafic pus de mine si Millions din cadrul statisticii puse de tine, este de un ordin de marime, asadar la 900 de Millions din graficul meu, adauga inca pe atat din On-Line si o sa vezi ca nici asa nu este tocmai comparativ


Dutuzlica, citeste cu atentie graficul si daca esti "un greu" al IT-ului, nu un cretin cu consola, te-ai fi uitat la URL-ul imaginii si ai fi aflat sursa http://origin.arstec...a.com/index.ars

Ceea ce am pus este real, si cred ca motanul meu si-a dat seama deja ca vanzarile PC-ului sunt in scadere in fiecare an.Probabil ca "hack-erilor" le ia ceva mai mullt timp, de la atata cod masina(cu toate ca pariez ca fara google nici nu sti ce este acela) "hack-erii" nu mai proceseaza asa usor informatia in baza 10.

Edited by Tom_Cat, 07 February 2009 - 21:57.


#284
tudorf2017

tudorf2017

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2007
In SUA daca mergi si intrebi "Let's play some video games"  in 8 din 10 cazuri ajungi la o consola? Da ai PC iti piratezi jocurile totul e lux. Eu prefer sa le joc pe consola frumos din pat cu controlleru, iar jocurile care se pot juca in 2 pe acelasi tv sunt clar un avantaj :)

Edited by tudorf2017, 08 February 2009 - 00:05.


#285
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Tom_Cat, on Feb 7 2009, 21:53, said:

Wii-ul gluma proasta? Ok, daca zici tu asa, probabil ca asa este, adevarul absolut si-a gasit locas sub un nick pe softpedia...Tieston

@Fuber, poti sa zici ce vrei tu, degeaba faci pe desteptul pentru ca nu esti, cele mai frumoase cuvinte care imi vine acum prin care pot sa te caracterizes sunt :entuziast PC si ignorant.In rest poti sa te spargi in figuri in fata prietenilor tai (pobabil cu turul pantalonilor pana-n vine) cum "m-ai dat gata" cu jingiri mai ascunse, sau pe intelesul tuturor.

Daca nu poti sa treci pentru conceptia ta, ca cei care prefera sa se joace pe consola sunt prosti, nu stiu decat sa bage un DVD intr-o unitate si atat, ce putem sa discutam? Si mie "desteptii" care se dueleaza in benchmark-uri, fac teste sintetice unor procesoare cu 3 programe si 2 screenshoot-uri mi se par la fel de prosti, dar macar sunt entuziasti.Da, prostul entuziast imi palce pentru vrea sa invete si asimileaza niste notiuni si caracteristici pe care apoi le dezvolta si dezbate cu prietenii lui.Foarte frumos, imi place sa ma uit pe teste facute ad-hoc de end-useri , sunt interesante, dar in acelasi timp la un nivel de baza.

Nu m-am ascuns, insa era off-topic, un raspuns strict adresat tie.
Fuber, sper ca diferenta dintre Billions din cadrul primului grafic pus de mine si Millions din cadrul statisticii puse de tine, este de un ordin de marime, asadar la 900 de Millions din graficul meu, adauga inca pe atat din On-Line si o sa vezi ca nici asa nu este tocmai comparativ


Dutuzlica, citeste cu atentie graficul si daca esti "un greu" al IT-ului, nu un cretin cu consola, te-ai fi uitat la URL-ul imaginii si ai fi aflat sursa http://origin.arstec...a.com/index.ars

Ceea ce am pus este real, si cred ca motanul meu si-a dat seama deja ca vanzarile PC-ului sunt in scadere in fiecare an.Probabil ca "hack-erilor" le ia ceva mai mullt timp, de la atata cod masina(cu toate ca pariez ca fara google nici nu sti ce este acela) "hack-erii" nu mai proceseaza asa usor informatia in baza 10.

Ia sa transam un pic lucrurile, ca vad ca ai inceput sa o iei la vale. Doua idei :

1st .. Fubar si nu Fuber .. evita sa mai pocesti nick-urile
2nd .. Fubar a facut referiri la userii care folosesc console, tu continui sa faci referiri directe la el .. evita sa mai faci asta

#286
mgfcoca

mgfcoca

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.02.2009

 Tom_Cat, on Feb 7 2009, 22:53, said:

Wii-ul gluma proasta? Ok, daca zici tu asa, probabil ca asa este, adevarul absolut si-a gasit locas sub un nick pe softpedia...Tieston

@Fuber, poti sa zici ce vrei tu, degeaba faci pe desteptul pentru ca nu esti, cele mai frumoase cuvinte care imi vine acum prin care pot sa te caracterizes sunt :entuziast PC si ignorant.In rest poti sa te spargi in figuri in fata prietenilor tai (pobabil cu turul pantalonilor pana-n vine) cum "m-ai dat gata" cu jingiri mai ascunse, sau pe intelesul tuturor.

Daca nu poti sa treci pentru conceptia ta, ca cei care prefera sa se joace pe consola sunt prosti, nu stiu decat sa bage un DVD intr-o unitate si atat, ce putem sa discutam? Si mie "desteptii" care se dueleaza in benchmark-uri, fac teste sintetice unor procesoare cu 3 programe si 2 screenshoot-uri mi se par la fel de prosti, dar macar sunt entuziasti.Da, prostul entuziast imi palce pentru vrea sa invete si asimileaza niste notiuni si caracteristici pe care apoi le dezvolta si dezbate cu prietenii lui.Foarte frumos, imi place sa ma uit pe teste facute ad-hoc de end-useri , sunt interesante, dar in acelasi timp la un nivel de baza.

Nu m-am ascuns, insa era off-topic, un raspuns strict adresat tie.
Fuber, sper ca diferenta dintre Billions din cadrul primului grafic pus de mine si Millions din cadrul statisticii puse de tine, este de un ordin de marime, asadar la 900 de Millions din graficul meu, adauga inca pe atat din On-Line si o sa vezi ca nici asa nu este tocmai comparativ


Dutuzlica, citeste cu atentie graficul si daca esti "un greu" al IT-ului, nu un cretin cu consola, te-ai fi uitat la URL-ul imaginii si ai fi aflat sursa http://origin.arstec...a.com/index.ars

Ceea ce am pus este real, si cred ca motanul meu si-a dat seama deja ca vanzarile PC-ului sunt in scadere in fiecare an.Probabil ca "hack-erilor" le ia ceva mai mullt timp, de la atata cod masina(cu toate ca pariez ca fara google nici nu sti ce este acela) "hack-erii" nu mai proceseaza asa usor informatia in baza 10.
asa e,eu nu pricep,multi se joaca cu setarile la maxim pe pc,si tot arata varza jocurile,pixelate,etc numai enumar..
cand pe console (excludem wii)se vede perfect.
acuma am observat.
in general cei care zic ,ca,consolele is naspa,zic asta deoarece nu pot pirata jocurile (ps3) sau nu poate fi folosit ca un pc(xbox360)
acuma 3 ani cand mi-am cumparat pc-ul cu 28 de milioane,acuma unul nou nout,valoreaza 10 milioane,din care 4 lcd-ul.
pentru ce au fost create consolele??sa faci gratare sambata?sa le pui in vitrine?Nu!pentru a te juca,fara a se pune problema frame rate si calitatea jocurilor.
apoi a fost creat pc pentru multi tasking,muzic,video,internet,si in cele din urma consola incepe sa ajunga pc-ul in materie de multi tasking,la gaming e depasit.
acuma imi cumpar un pc la 3000ron,cu banii astea imi cumpar 2 xbox360,sau 2 ps3!!!,
si peste 3 ani,voi mai putea juca jocurile care apar,pe ps3,xbox360,si pe pc,la acea configuratie?desigur ca NU!,dar il voi putea folosi pentru video,mp3,pictures..
cum e mai confortabil,sa stai cocosat la masa/birou jucandu-te,sau stai in pat/birou,cu joystick in mana,relaxat jucandu-te fara stres??,eu as alege consola.
si asta detine de psihicul omului!,de ex tu ai un pc,si prietenul tau tot un pc,de configuratii egale,intotdeauna ce este al tau,este mai bun!,asa e mentalitatea omului!.
Nu vreau sa zic,ca,consola este mai buna decat pc,dar fiecare are atuuri-le lui.cum consola a fost creata pentru jocuri,asa si pc pentru multi-tasking.
Astept pareri! ^_^ :P :)

edit:nu sunt detinator de consola!poate in curand :)

Edited by mgfcoca, 08 February 2009 - 00:41.


#287
dutzulica

dutzulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.12.2007
Degeaba ai dat link-ul ala ca nu este spre articolul care trebuie. Din ce-am mai gasit eu pe net cifrele alea sunt pt SUA.
http://forum.pcvscon...d.php?tid=15831
Si mai inceteaza naiba cu cu flame-ul ca nimeni nu a zis ca cei cu pc sunt super versati in it sau ca cei cu console sunt cretini. TU esti singurul care exagereaza in halul asta si ti s-a explicat ca lucrurile nu stau asa.

#288
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

 mgfcoca, on Feb 8 2009, 01:39, said:

asa e,eu nu pricep,multi se joaca cu setarile la maxim pe pc,si tot arata varza jocurile,pixelate,etc numai enumar..
O rly ? :w00t:
Nu mai enumera ca nu ai de unde .

Quote

Cumperi 2 CutiiX sau 2 PS3-uri
uiti de accesorii , jocuri , TV . Dar deh , marketingul .  -_-
Mai sunt singurul care stie cum e hardware-ul unei console ? In afara de procesor care nici la ala parca la XuitaX nu functioneaza cateva nuclee si are nus' ce tip de memorie care face minunatii chiar daca e 512 mb e varza ...

Quote

sa stai cocosat la masa/birou jucandu-te,sau stai in pat/birou,cu joystick in mana,relaxat jucandu-te fara stres?
Acu' depinde de fiecare ce are ... Eu ma pot juca si din pat la PC , fara a face nus' cate mutari deoarece am un amplasament in care biroul si patul sunt apropiate si pot spune ca nu ma simt confortabil . Nu ma pot concentra deloc la ce naiba fac acolo ...

Quote

apoi a fost creat pc pentru multi tasking,muzic,video,internet,si in cele din urma consola incepe sa ajunga pc-ul in materie de multi tasking,la gaming e depasit.
Stai putin .. ai o exprimare de ma doare capul . Deci cum , la gaming e depasita consola si incepe sa ajunga pc-u' la multitasking ? Eu cred ca stiu ce vrei sa spui si iti returnez cuvintele cu un " wtf ?? "
Nu-mi plac consolele(excluzand PSP-ul , ala e dragut , portabil , partea grafica mai scartaie , dar aproape totul ok) cum nu-mi place nici Linux . Dar aici (si as avea o tentativa de a inchea toata aceasta discutie) intra in discutie gusturile .

PS : Gusturile NU se discuta !
:)

Edited by S3rban77, 08 February 2009 - 14:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate