Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

free security suite

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Nu știu dacă s-a mai postat pe subiectul ăsta că sunt destul de nou pe aria asta. Aș vrea să știu care ar fi cea mai soluție de securitate free ( antispyware, antivirus, firewall, antimallware și tot neamul lor ). Eu folosesc SpywareTerminator + ClamAVAntivirus. Îmi place soluția asta deoarece nu am de rulat două programe în systray și în același timp există acele moduri de lucru așa încât la un utilizator mai necunoscător i se blochează aplicațiile suspecte.

   Care e părerea voastră, avizaților în antivirus? :)

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Avira(antivirus free) + Comodo(firewall free)+Spybot S&D(antispyware free)

Toate au protectie activa si se comporta impecabil impreuna. Testat si in momentul asta ruleaza pe vreo 30-35 de PC-uri instalate de mana mea !

Ce ai prezentat tu nu e prea eficient.

ClamAV e bun doar de scan(pe linux face o treaba excelenta).

Uite aici cum sta treaba cu antivirus free si recomandari: http://forum.softped...howtopic=437728

Sau combinatia propusa de mine: http://forum.softped...howtopic=439730

Edited by crysty2k5, 17 January 2009 - 15:55.


#3
Dolofanu

Dolofanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2007

View Postcrysty2k5, on Jan 17 2009, 15:51, said:

Avira(antivirus free) + Comodo(firewall free)+Spybot S&D(antispyware free)
Asta folosesc si eu cu exceptia lui Comodo , am lasat Windows Firewall ... e mai bun Comodo ?
Dar de Symantec Endpoint Protection ce parere aveti ? Dupa mine e bun (exclus firewall)... dar as vrea o parere de la un cunoscator .

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Comodo e mai bun ca Windows Firewall...de fapt orice firewall e mai bun ca ala :lol:

Cat despre Symantec Endpoint Protection, eu zic ca e bun :) Dar e prea mult pentru home use. Ala e de business :)

Incearca mai bine Norton 2009 :)

+ ca nu e free...aici discutam de free protection ;)

Edited by crysty2k5, 18 January 2009 - 00:45.


#5
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Totuși dacă folosesc nu știu câte programe împreună nu îmi îngreunează mersul calculatorului? La lucru am niște pentium 3 de care mă ocup. Și așa merge ele cum merg ( șeful nu mă lasă să formatez totul că sunt informații ale firmei pe calculatoare și ar trebui salvate și nu are chef sau are alte lucruri mai bune de făcut... eventual să vin într-o sâmbătă să fac totul că sunt la o firmă de consultanță și au nevoie oamenii ăștia de calculatoare ), acum să mai pun și vreo 3 programe să ruleze în systray.... nu sună f atrăgător.

   Aș mai avea o întrebare: ce pot face pentru cei care intră pe site-uri XXX și îmi virusează calculatoarele din cauza asta? Nu pot să fac ceva automat ca să nu poată intra pe site-uri infectate? Sau nu știu.... Asta e problema cea mai mare....

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pai ori bagi ceva gen: http://www1.k9webprotection.com/ si protejezi de pr0n ori bagi DeepFreeze si ingheti PC-ul si tot ce e in plus se sterge la restart. Nu stiu daca asta ultima merge pentru o firma, dar la o sala de net e aur :D

#7
Saurian

Saurian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 02.09.2008
Acum aș avea o altă întrebare: care e cel mai bun security suite gratuit și pe care pot să îl instalez la lucru fără să fie probleme ( că nu ar permite licența programului )?

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Doar Comodo Internet Security.

Sau PC Tools AntiVirus + Comodo Firewall.

Sunt singurele free ce pot fi utilizate si la servici firma fara probleme ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate