Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

noile taxe vamale pentru importul de produse dinafara ue

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mtanislav

mtanislav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2009
Care stie ceva noutati :mellow:.  Ieri am primit un colet cu un dvd rom care a costat 106 dolari cu tot cu transport si cel de la vama m-a sunat si a zis ca din 1 ianuarie s-a schimbat legea si ca trebuie sa platesc tva si inca o taxa la toate produsele ce depasesc 50 euro :huh:.  Vreau sa stiu daca inca se mai poate sa se declare o valoare mai mica sau ca produsul este trimis cadou :confuzzled:.
Cel de la vama a fost dragut si a zis ca este prima data si ca ma lasa  :coolspeak: , dar data viitoare sa aduc print de la factura paypal si sa vin sa ridic produsul. :death:
Cine stie cate ceva sa lase mesaj. MS

#2
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
tva se platea si inainte la cele din afara ue

#3
mtanislav

mtanislav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2009
total gresit, a primit 4 produse si nu am platit ca erau trimise as a gift

acum cica s-a chimbat traba si nu stiu de ce. cine stie sa ne zica

#4
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
Cum spui tu.Vedeti ca vama nu mai e asa usor de trecut ca inainte.Daca ce ai acolo valoreaza mai mult se prind destul de repede.
Cand veti ajunge la importuri de peste 10000 de euro ca persoane fizice atunci sa va vaitati de taxe pana atunci puneti mana si munciti.

#5
phila_eos

phila_eos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.07.2006
ce inseamna daca trec de 10000, e valabila limita si pt ue?

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 bond1, on 2nd March 2009, 14:49, said:

Cand veti ajunge la importuri de peste 10000 de euro ca persoane fizice atunci sa va vaitati de taxe pana atunci puneti mana si munciti.
ce treaba are una cu alta? cerul e albastru bine ca nu e verde.

#7
pablobaluba

pablobaluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2006
nu s-a schimbat nimic...poate  doar limita care inainte era 45$ acum a devenit 50€

treaba e urmatoarea. tot ce e comandat din afara UE (valoare peste 50€, sa zicem ca 100€) ajunge in vama. acolo tu trebuie sa platesti:
1. taxa vamala: care poate fi de la 0%-8-9% in functie de produs (daca e electronic, jucarie, haine etc). exista un tabel pe undeva cu aceste taxe...codul taric mi se pare
daca tu te incadrezi la ...haine sa zicem si astea au taxa vamala 5%. adaugi 5%*100€. deci 5€
2. TVA 19% din total ... (100+5)*1.19.

sau mai simplu 100*1.05*1.19 deci ai ajunge spre 125€

asta ar trebui sa se intample in mod normal..acum se mai pot face si exceptii, sa fie bifat ca pachetul e cadou...etc.

#8
mcsilluka

mcsilluka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.04.2009
Hello,

Stie careva cam ce taxe vamale ar trebui sa platesc pentru un laptop adus din US care valoreaza 750-800 USD?

Multumesc anticipat, :worthy:

Cs.

#9
bogdanbacila

bogdanbacila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2007
Salut doamnelor/domnilor.

Va cer respectuos ajutorul.
Presupunem ca aduc in tara cabluri video (dvi, S-video), sau cabluri audio stereo (jack, etc.), sau cabluri GSM pentru telefoane mobile. Daca valoarea coletului nu depaseste 45 Euro , si daca coletul este marcat ca fiind "Gift" (cadou), va trebui sa platesc ceva taxe?
Am facut o "simulare" pe un site ce avea ceva legatura cu codurile TARIC si am inteles ca ar fi 0% comision.
Voi ce parere aveti ?

Multumesc.

Edited by bogdanbacila, 08 July 2009 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate