Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

contract de inchiriere spatiu comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
clauza este perfect valabila

eu am facut contract de locatiune cu termen de 2 ani in care locatarul chiar daca denunta unilateral contractul platea chiria integral pe 2 ani

in comercial nu exista limitari ca si cele din contractele de inchiriere a locuințelor sau a spatiilor locative (care este o specie a contractului de locatiune) si vointa partilor este suverana

#20
georgescu1234

georgescu1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2009
Buna,
Cum se poate rezilia un contract de inchiriere a unui spatiu, incheiat intre doua SRL-uri, in conditiile in care este semat astfel: din partea proprietarului spatiului - de catre asociatul unic, iar din partea chiriasului - doar de catre unul dintre cei doi asociati (50%-50%)?
multumesc

#21
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmadman2711, on Apr 3 2009, 18:38, said:

eu am facut contract de locatiune cu termen de 2 ani in care locatarul chiar daca denunta unilateral contractul platea chiria integral pe 2 ani

in comercial nu exista limitari ca si cele din contractele de inchiriere a locuințelor sau a spatiilor locative (care este o specie a contractului de locatiune) si vointa partilor este suverana
Eu am avut n chiriasi care s-au mutat frumusel, cu toate clauzele lu peste in contract. Daca pretul pietei scade, nu-l poti tine doi ani batut in cuie pe o chirie de tot rasul.
Madman, prevederile comerciale se completeaza cu cele civile (in speta, contractul de locatiune).

In cazul in care chirisul nu plateste pretul (chiria), locatorul are la dispozitie o singura sanctiunea: rezilierea contractului si, ulterior, evacuarea chiriasului.

Edited by clara_spiele, 08 April 2009 - 10:40.


#22
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postclara_spiele, on Apr 8 2009, 11:36, said:

Eu am avut n chiriasi care s-au mutat frumusel, cu toate clauzele lu peste in contract. Daca pretul pietei scade, nu-l poti tine doi ani batut in cuie pe o chirie de tot rasul.
Madman, prevederile comerciale se completeaza cu cele civile (in speta, contractul de locatiune).

In cazul in care chirisul nu plateste pretul (chiria), locatorul are la dispozitie o singura sanctiunea: rezilierea contractului si, ulterior, evacuarea chiriasului.
Da, si dreptul civil se completeaza cu dreptul roman, si dreptul roman cu dreptul gintilor si contractul de locatiune cu cel de inchiriere si clauzele lu peste cu poza cu delfinu.

Edited by Pitzifelnic, 08 April 2009 - 11:20.


#23
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postclara_spiele, on Apr 8 2009, 11:36, said:

Eu am avut n chiriasi care s-au mutat frumusel, cu toate clauzele lu peste in contract.


asta-i din categoria "capra vecinului"?   :rolleyes:

#24
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
si ce daca s-au mutat conform contractului puteai sa le ceri plata integrala a chiriei, au asa am patit intr-o cauza cand au cerut integral chiria pe termenul de preaviz deși spatiul (un depozit) nu a fost folosit niciodata. si a fost admisa actiunea si penalitati de intarziere

Edited by madman2711, 09 April 2009 - 17:28.


#25
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Contract cu prestatii succesive. Plec si punct. Hai sa zic ca respecta termenul de preaviz.
Imi permit un sfat: daca vrei sa-ti pastrezi clientul, scade din pret! Chiriile au scazut foarte mult, nu-l poti tine doi ani.

#26
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postclara_spiele, on 10th April 2009, 00:17, said:

Contract cu prestatii succesive. Plec si punct. Hai sa zic ca respecta termenul de preaviz.
Imi permit un sfat: daca vrei sa-ti pastrezi clientul, scade din pret! Chiriile au scazut foarte mult, nu-l poti tine doi ani.

Sfatul este valabil si invers? Adica in perioada in care chiriile cresc nu conteaza ce contract e , pretul chiriei creste ori de cate ori vrea proprietarul ?

#27
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009

View Postryky, on 16th October 2009, 15:22, said:

Sfatul este valabil si invers? Adica in perioada in care chiriile cresc nu conteaza ce contract e , pretul chiriei creste ori de cate ori vrea proprietarul ?


Asa ar fi corect,bineinteles tot cu un preaviz

#28
florentina_colta

florentina_colta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2018
Buna ziua. Am o intrebare: cum pot denunta, intr-un mod cat mai benefic pentru mine, chirias, un contract de inchiriere spatiu comercial, in conditiile in care spatiul nu beneficiaza de vad si firma mea merge in pierdere de 7 luni de cand am deschis. Daca mai stau 60 de zile (termenul de notificare din contract), risc sa pierd tot mai multi bani si, posibil, sa intru in faliment. Pe de alta parte, contractul prevede ca, dupa cele 60 de zile de notificare, trebuie sa-i dau proprietarului doua chirii despagubire, bani pe care, de asemenea, nu mai am de unde sa-i dau, in conditiile in care am "adus bani de acasa" in toate cele 7 luni de functionare.... Multumesc

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Fix în condițiile stipulate în contract.
Ai prevăzut cumva că plătești chirie în funcție de profit/deficit?

Edited by sfantu.dracu, 15 April 2018 - 11:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate