Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

contract de inchiriere spatiu comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
andry-20-02

andry-20-02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2009
salut,

va rog sa ma ajutati intr o problema : am un contract de inchiriere pe un spatiu comercial cu data de incepere 01.01.09 dar pe data de 07.01.09 am fost anuntat ca chiriasul renunta la spatiu si imi cere si banii pe care mi a dat - garantie si avans o luna.in contract este specificat ca nu poate sa denunte contractul inainte de 6 luni...

#2
masterbv

masterbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2009
Nu as vrea sa fiu rau cu chiriasul, dar se pare ca a urmarit aceasta situatie-conflictuala juridica. Se mai foloseste cumva de spatiu?
Aveti grija, cumva ia trebuit acest contract  de inchiriere la deschiderea firmei sau unui punct de lucru?
Oricum nu va poate obliga nimeni, nici in instanta sa-i restituiti garantia in conditiile, in care  a semnat contractul si a cunoscut clauzele contractuale cu privire le denuntare.

Daca nu va trimis notificare scrisa, sunteti inca indreptatit sa-i solicitati chiria aferenta contractului

Dar si in conditiile in care notificarea a fost comunicata sunt anumite precizari stipulate, conform contractului.

Edited by masterbv, 23 March 2009 - 15:37.


#3
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 andry-20-02, on Jan 12 2009, 21:33, said:

salut,

va rog sa ma ajutati intr o problema : am un contract de inchiriere pe un spatiu comercial cu data de incepere 01.01.09 dar pe data de 07.01.09 am fost anuntat ca chiriasul renunta la spatiu si imi cere si banii pe care mi a dat - garantie si avans o luna.in contract este specificat ca nu poate sa denunte contractul inainte de 6 luni...
Clauza prin care chiriasul nu poate denunta contractul este nula. Prin lege imperativa, locatarul poate denunta oricand contractul, respectand un termen de preaviz rezonabil. Trebuie sa-i restituiti garantia, nu si chiria pe luna respectiva.

PS Credeti-ma, este mai sanatos decat sa va pierdeti banii prin procese!

Edited by clara_spiele, 27 March 2009 - 12:23.


#4
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on Mar 27 2009, 12:22, said:

Clauza prin care chiriasul nu poate denunta contractul este nula. Prin lege imperativa, locatarul poate denunta oricand contractul, respectand un termen de preaviz rezonabil. Trebuie sa-i restituiti garantia, nu si chiria pe luna respectiva.

PS Credeti-ma, este mai sanatos decat sa va pierdeti banii prin procese!
Zi-mi si mie unde este prevederea aceea "imperativa"? In Legea locuintei (114/1996) nu este in nici un caz inclusa o asemenea prevedere. Din punctul meu de vedere, clauza cu cele 6 luni este perfect valabila nefiind interzisa prin nici o lege in vigoare iar contractul este legea partilor. Pe de alta parte, si daca nu exista o asemnea prevedere in contract, chiriasul putea sa rezilieze numai cu un preaviz de minim 60 de zile. Daca a reziliat in 07.01, atunci preavizul nu intra in vigoare decat in luna martie, deci datora mult mai mult decat o chirie pe luna in curs.

"ART. 22
    Sunt nule de drept orice clauze cuprinse în contractul de închiriere, care:
    a) obligă chiriașul să recunoască sau să plătească în avans proprietarului orice sumă cu titlu de reparație în sarcina proprietarului;
    B) prevăd responsabilitatea colectivă a chiriașilor în caz de degradare a elementelor de construcții și a instalațiilor, a obiectelor și dotărilor aferente spațiilor comune;
    c) impun chiriașilor să facă asigurări de daune;
    d) exonerează proprietarul de obligațiile ce îi revin potrivit prevederilor legale;
    e) autorizează pe proprietar să obțină venituri din nerespectarea clauzelor contractului de închiriere.
  ART. 24
    Rezilierea contractului de închiriere înainte de termenul stabilit se face în următoarele condiții:
    a) la cererea chiriașului, cu condiția notificării prealabile într-un termen de minimum 60 de zile;"

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 Pitzifelnic, on Mar 28 2009, 09:19, said:

ART. 24
    Rezilierea contractului de închiriere înainte de termenul stabilit se face în următoarele condiții:
    a) la cererea chiriașului, cu condiția notificării prealabile într-un termen de minimum 60 de zile;"
Amin. Deci, chiriasul poate rezilia oricand contractul inaintea expirarii termenului de sase luni, cu conditia respectarii termenului de preaviz de 60 de zile.
Sfatul meu este sa-i inapoiezi garantia (minus chiria pe urmatoarea luna), nu si chiria platita in avans. Si sa nu mai arunci bani pe procese.

#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on Mar 29 2009, 01:14, said:

Amin. Deci, chiriasul poate rezilia oricand contractul inaintea expirarii termenului de sase luni, cu conditia respectarii termenului de preaviz de 60 de zile.
Sfatul meu este sa-i inapoiezi garantia (minus chiria pe urmatoarea luna), nu si chiria platita in avans. Si sa nu mai arunci bani pe procese.
Asta este una din solutii. Pe de alta parte, o mai spun o data: clauza cu cele 6 luni nu este interzisa in nici un fel. Este o prevedere contractuala perfect valabila. Cele 60 de zile sunt un Minim. Asa ca daca are chef, timp si bani sa se judece, poate s-o faca linistit, pentru ca are dreptate.
Probabil ca oricum si-a rezolvat problema demult, pentru ca a postat in ianuarie saracul si a primit sfaturi in martie.
:thumbup:

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
atat timp cat eu pot rezilia contractul oricand, daca iti dau preavizul...cum ma poti obliga sa stau 6 luni ?
daca asta e o lege care anuleaza orice clauza de genul asta...cum ma poti tu priva de dreptul de a rezilia oricand doresc ?

Edited by spare-me, 29 March 2009 - 08:30.


#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 spare-me, on Mar 29 2009, 09:29, said:

atat timp cat eu pot rezilia contractul oricand, daca iti dau preavizul...cum ma poti obliga sa stau 6 luni ?
daca asta e o lege care anuleaza orice clauza de genul asta...cum ma poti tu priva de dreptul de a rezilia oricand doresc ?
Citeste cu atentie:preaviz de minim 60 de zile! Legea nu interzice clauza cu cele 6 luni. Deci, daca eu convin asta prin contract, clauza este perfect valabila. Intrucat legea nu interzice si exista o clauza perfect valabila in contract, se va urma litera contractului. Clara a spus ca exista o lege care nu permite o astfel de clauza, dar eu spun ca nu exista. Am postat mai sus clauzele care sunt interzise si cea mentionata de Clara nu exista printre ele. Daca o vad indicata, atunci OK. Pana atunci...

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Din moment ce legea ii da dreptul chiriasului sa rezilieze contractul oricand, nici o clauza contractuala nu-l poate obliga sa stea sase luni. Intelege ca norma juridica este imperativa: contractul de locatiune poate inceta oricand la initiativa locatarului, cu respectarea termenului de preaviz. Si orice clauza contrara este nula.

#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on Mar 29 2009, 09:50, said:

Din moment ce legea ii da dreptul chiriasului sa rezilieze contractul oricand, nici o clauza contractuala nu-l poate obliga sa stea sase luni. Intelege ca norma juridica este imperativa: contractul de locatiune poate inceta oricand la initiativa locatarului, cu respectarea termenului de preaviz. Si orice clauza contrara este nula.
Intelege si tu ca este vorbe de un previz care trebuie sa fie de minim 60 de zile, deci si de 6 luni, daca asa au dorit partile. Prevederi imperative sunt cele mentionate de mine mai sus, art.22.

#11
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Există o lege a contractelor de închiriere pentru spații comerciale?
Dacă nu, ce trabă are Legea locuinței? Nu se aplică prevederile acesteia la un spațiu comercial.

#12
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 cristea_ct, on Mar 29 2009, 11:41, said:

Există o lege a contractelor de închiriere pentru spații comerciale?
Dacă nu, ce trabă are Legea locuinței? Nu se aplică prevederile acesteia la un spațiu comercial.
Exact: ai pus punctul pe i. Nu exista asa ceva. Eu citam din legea locuintei ca sa arat ca nici macar daca te iei dupa ea nu este interzisa o asemenea clauza.

#13
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Cristea_ct, in primul rand, prevederile contractului de inchiriere a locuintei se completeaza cu cele ale contractului de locatiune. Iar prevederile Codului comercial se completeaza la randul lor cu cele ale legii civile, in masura in care nu exista dispozitii comerciale derogatorii. Dreptul civil este dreptul comun pentru toate ramurile de drept privat, inclusiv pentru dreptul comercial.
Exista o interpretare logica, sistemica a normelor juridice, pur si simplu nu poti lua un articol dintr-un context si sa-i dai semnificatia care iti convine.

#14
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on Mar 29 2009, 17:35, said:

Cristea_ct, in primul rand, prevederile contractului de inchiriere a locuintei se completeaza cu cele ale contractului de locatiune. Iar prevederile Codului comercial se completeaza la randul lor cu cele ale legii civile, in masura in care nu exista dispozitii comerciale derogatorii. Dreptul civil este dreptul comun pentru toate ramurile de drept privat, inclusiv pentru dreptul comercial.
Exista o interpretare logica, sistemica a normelor juridice, pur si simplu nu poti lua un articol dintr-un context si sa-i dai semnificatia care iti convine.
Clara, sa stii ca atunci cand spui ca se completeaza prevederile contractului de locatiune cu cele ale contractului de inchiriere, spui ca merele se completeaza cu mere. Locatiunea=inchiriere. Nu are sens ce spui.

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Locatiune nu este egal cu inchiriere.

#16
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on Mar 30 2009, 23:34, said:

Locatiune nu este egal cu inchiriere.
Dictionarul zice ca da.

ÎNCHIRIÉRE, închirieri, s.f. Acțiunea de a închiria și rezultatul ei; locație. [Pr.: -ri-e-] – V. închiria.

#17
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pai omule, de ce naiba ne-am frecat coatele in facultate, am invatat ca fraierii "contractul de locatiune" cu varietatile sale (cum ar fi contractul de inchiriere), am citit doctrina juridica, ne-am pierdut timpul la examene? Cand era atat de simplu sa stam in discoteca la 20 de ani si, pentru probleme juridice, sa luam Dex-ul fara sa ne mai batem capul cu concepte juridice?

#18
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 clara_spiele, on Mar 31 2009, 10:37, said:

Pai omule, de ce naiba ne-am frecat coatele in facultate, am invatat ca fraierii "contractul de locatiune" cu varietatile sale (cum ar fi contractul de inchiriere), am citit doctrina juridica, ne-am pierdut timpul la examene? Cand era atat de simplu sa stam in discoteca la 20 de ani si, pentru probleme juridice, sa luam Dex-ul fara sa ne mai batem capul cu concepte juridice?


 clara_spiele, on Mar 31 2009, 10:37, said:

Pai omule, de ce naiba ne-am frecat coatele in facultate, am invatat ca fraierii "contractul de locatiune" cu varietatile sale (cum ar fi contractul de inchiriere), am citit doctrina juridica, ne-am pierdut timpul la examene? Cand era atat de simplu sa stam in discoteca la 20 de ani si, pentru probleme juridice, sa luam Dex-ul fara sa ne mai batem capul cu concepte juridice?
Imi cer scuze, dar n-am destule date ca sa evaluez de ce a stat cineva cu care mai discut tangential pe un forum in facultate. Pot sa-ti spun de ce am stat eu acolo, dar asta ar fi off topic. Nici cu privire la discoteca nu pot sa ma pronunt aici...
Legat de locatiune/inchiriere: cred ca faci o mare confuzie in continuare. Locatiunea/inchirierea este numele generic pentru acest tip de contracte. Inchirierea nu este o varietate a contractului de locatiune. Daca vrei sa ne referim la varietatile contractului de inchiriere, atunci una dintre aceste varietati este contractul de inchiriere/locatie a spatiilor locative. Aceasta este considerata o varietate intrucat are reglementari speciale, o legislatie dedicata acestui domeniu. Daca e nevoie, o sa scanez partea aceasta referitoare la locatiune din Deak/Carpenaru (Civil-Contracte)sau oricare alt autor si o postez, ca sa se poata lamuri problema.
Aici insa ne-am lamurit ca oricum este vorba de un contract comercial.
Deci sa ne ferim de confuzii pe viitor.
Pentru mine problema asta este oricum incheiata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate