Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

substante corozive

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 wqm, on 30th May 2009, 00:43, said:

O caldura intensa, o temperatura foarte mare.
Asta-i nu-i chimică.

#38
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 Gady_paul, on 29th May 2009, 21:59, said:

Ia distruge tu chimic un diamant.


cu placere - in fier topit  :naughty:  :naughty:

 m3th0dman, on 30th May 2009, 11:46, said:

Asta-i nu-i chimică.

pana la urma diamantul e o forma alotropa de carbon. Asa ca poate arde (C+O2=CO2) ceea ce este o reactie chimica

Edited by Khmerul, 30 May 2009 - 11:08.


#39
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

 m3th0dman, on 30th May 2009, 10:46, said:

Asta-i nu-i chimică.

eu tot in cartea de chimie am vazut-o.
deci, pentru mine e chimica

Insa intr-adevar, nu este o reactie chimica.
Am vrut sa demonstrez ca diamantul  tot poate fi distrus.

Edited by wqm, 30 May 2009 - 11:41.


#40
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Khmerul, on 30th May 2009, 12:07, said:

cu placere - in fier topit  :naughty:  :naughty:



pana la urma diamantul e o forma alotropa de carbon. Asa ca poate arde (C+O2=CO2) ceea ce este o reactie chimica
Cine-a zis că temepratura mare vine cu oxigen? :P

Edited by m3th0dman, 30 May 2009 - 16:52.


#41
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 m3th0dman, on 30th May 2009, 17:51, said:

Cine-a zis că temepratura mare vine cu oxigen? :P

Pai daca vrei sa tetrapiloctomizezi nu ai decat. Stai ca luam diamant, il bagam in incinta vidata dar o incalzim la 1500 grade si nu e oxigen,
C'mon man. Intrebarea era simpla. Cum distrugi chimic un diamant. Raspuns la fel de simplu - il ARZI. Care e o reactie chimica de oxidare.
Full stop.

#42
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Khmerul, on 31st May 2009, 16:51, said:

Pai daca vrei sa tetrapiloctomizezi nu ai decat. Stai ca luam diamant, il bagam in incinta vidata dar o incalzim la 1500 grade si nu e oxigen,
C'mon man. Intrebarea era simpla. Cum distrugi chimic un diamant. Raspuns la fel de simplu - il ARZI. Care e o reactie chimica de oxidare.
Full stop.
:P = : P = glumă  :peacefingers:
Când spui că ridici temperatura fără să spui că aduci reactanți te gândești la procese fizice nu chimice.

Edited by m3th0dman, 31 May 2009 - 18:33.


#43
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 m3th0dman, on 31st May 2009, 19:32, said:

:P = : P = glumă  :peacefingers:
Când spui că ridici temperatura fără să spui că aduci reactanți te gândești la procese fizice nu chimice.


:kisstogether: OK. Peace, E greu sa ridici temperatura fara sa te gandesti la o tzara oxigen..... :naughty:

#44
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Te cred ca exista pensete de inox foarte rezistente, dar m-am bazat pe faptul ca probabilitatea ca cineva sa dispuna de acestea nu e mare.
Poate ca exista materiale greu corodabile dar in practica doar in laboratoarele de chimie gasesti scule atat de rezistente. Laboratorul in care lucrez eu nu are de a face cu materiale prea corozive si poate de aceea nu avem pensete din gama top.
La urma urmei, se pot folosi pensete nemetalice. Eu am una din plastic "chior" pe care o folosesc cu clorura ferica.

Am vazut in magazinele de electronice de vanzare si un compus pentru indepartarea petelor de clorura ferica, nu stiu exact cum actioneaza.

Oricum intentia era de a oferi o substanta ieftina, putin periculoasa, care are un efect sesizabil pe termen lung.
Nu pot recomanda acidul fluorhidric sau altceva caci presupun ca vorbim de conditii de amator.

#45
lordcrys

lordcrys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2009
ma am vazut o faza tare la mit buster  chestia era ca puneti niste gem de fructe pe bara de fier si legati fierul la o sursa de curent continu iar celalalt cablu il bagati in gemul de fructe dar la fel sa atinga bara de fier :|

#46
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Gemul contine acid citirc ,care in timp reactioneaza cu fierul si in plus contine si apa .... Daca se mai alimenteaza chestia asta cu curentu electric se va oxida fierul si mai repede ... Daca bucata de fier este legat la borna (+) :D

#47
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Era sos de salsa, care e acid si salin, nu gem de capsuni.

#48
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 Gady_paul, on 1st June 2009, 20:33, said:

Era sos de salsa, care e acid si salin, nu gem de capsuni.

Roait, era salsa sauce (poate omului ii place gemul mai mult.... :naughty:  :naughty: )
Dar, acidul citric ionizeaza in apa (si nu numai acid citric exista in capsuni), suficient sa-mi asigure conductie.Si electroliza

#49
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Ff tare ...topicu trebuia deschis la aria GASTRONOMIE ....sa vb despre gem`uri ? :)) . Putea fi folosita o gama larga de sosuri si prosti pt a "roade fierul" cu ajutorul curentului electric .... Cele mai bune soluti ar fi ......Prima dintre ele este cu acizi anorganici concentrati (de care nu se gasesc , numai in lab de chimie ... ) . si cu termitul , cu care puteti topi fierul ... De preferat caroseria de la masini daca aveti dusmani si in plus e si subtire  :lol:

Edited by m3th0dman, 01 June 2009 - 22:37.
Învață să scrii corect în română, fără sh, tz, k (este contrar regulamentului).


#50
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Electroliza ajuta oxidarea metalului. Cat despre acidul citric, ma cam indoiesc de puterea lui. Sa o luam asa: fierul nu este cu mult mai reactiv ca hidrogenul, adica nu este prea entuziasmat sa-l inlocuiasca in reactii. Acidul citric nu cred ca e foarte tare. Ar trebui sa se formeze citrat de fier (FeC3H5O(COO)3, cred ca am gresit, chimia organica nu e punctul meu forte) si sa se degaje hidorgen. Asa ca reactia nu e foarte rapida, nici violenta, ci se petrece lent. Desi capsunile (am zis capsuni ca asta mi-a venit in minte, era vorba despre gem de fructe de fapt :D) contin multe alte chestii, nu sunt nici pe departe atat de corozive precum sosul salsa care stim cu totii cat de condimentat, sarat, acid si mai stiu eu cum este.

#51
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 Gady_paul, on 1st June 2009, 22:01, said:

Electroliza ajuta oxidarea metalului. Cat despre acidul citric, ma cam indoiesc de puterea lui. Sa o luam asa: fierul nu este cu mult mai reactiv ca hidrogenul, adica nu este prea entuziasmat sa-l inlocuiasca in reactii. Acidul citric nu cred ca e foarte tare. Ar trebui sa se formeze citrat de fier (FeC3H5O(COO)3, cred ca am gresit, chimia organica nu e punctul meu forte) si sa se degaje hidorgen. Asa ca reactia nu e foarte rapida, nici violenta, ci se petrece lent. Desi capsunile (am zis capsuni ca asta mi-a venit in minte, era vorba despre gem de fructe de fapt :D) contin multe alte chestii, nu sunt nici pe departe atat de corozive precum sosul salsa care stim cu totii cat de condimentat, sarat, acid si mai stiu eu cum este.

Paul, faci o mica confuzie. Vorbesti despre coroziunea chimica a fierului in prezenta acidului citric. Corect, nu se va intampla nimic.
Dar nu confunda aceasta coroziune cu electroliza. Potentialul Fe fata de hidrogen e mult mai mare dar eu furnizez acest potential in solutie prin curent electric. Gemul, sosul de salsa, saramura de crap sau aloo ghobi nu fac decat sa-mi asigure conductie. Adica inchid dpdv electric circuitul. Fierul este scos din gratie de diferenta de potential asigurata de sursa de curent continuu.
Sper ca am fost suficient de clar.

Dexter s-a prins de cum sta treaba :OK:

Edited by Khmerul, 02 June 2009 - 17:58.


#52
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu am facut o confuzie, ci am spus ca fara ajutor (curent electric), formarea citratului de fier este foarte lenta. Cu electroliza, se grabeste treaba. Practic, nu acidul citric are rol prea important (desi in salsa am o banuiala ca e mai mult otet, adica acid acetic, decat citric), ci solutia salina (apa si sarea din salsa, cu mai stiu eu ce are acolo).

Dexter, ai uitat de aluminotermie, care gaureste si azbestul :P. Acizi anorganici se gasesc la niste preturi de te omoara, dar se gasesc.

#53
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Cand zici termit de gandesti si la aluminotermie ..... Aluminotermia este reactia propriu zisa ...  Oxizi metalici ( de preferat ai fierului) + aluminiu .... Problema e ca nu prea o poti initia  :lol:  numai cu banda de magneziu sau cu o cantitate mare de bp` care contine si aluminiu ...

Edited by 1Q-D3xT3r, 02 June 2009 - 20:42.


#54
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Mda, aici m-ai prins :D.
Am initiato cu panglica de magneziu, da cred ca merge si cu span.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate