Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

substante corozive

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
In cazul lemnului si a plasticului .... e focul ,iar pt toate variantele hmm...  .... Ori una ori nimic :D , pt metale ,acizi anorganici puternici si concentrati , HCl , H2SO4 , HNO3 , (n-ai de unde sa faci rost de asa ceva ! din pacate ...) . O alta varianta ar fi termitul , dar ca sa-l initiezi e nevoie de banda de magneziu , pe care o gasesti in laboratorul de chimiologie .... cu asta topesti si metalul daca e in strat ff subtire ...

#20
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postnelu97, on May 23 2009, 21:58, said:

Din propria experienta neplacuta stiu ca un coroziv ar fi clorura ferica.

Depinde ce vrei sa corodezi.


Daca bagi de exemplu intr-o incuietoare o picatura de clorura ferica (cu seringa), adio deschis cu cheia.


Sistemele de incuietori sunt facute din alama. Clorura ferica ataca cuprul. Nu stiu cat de corosiva va fi asupra fierului.

Seringa e dim plastic cu ac din inox, cred ca va suporta cu brio solutia de clorura ferica

#21
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Am vazut la Mythbusters ca sos salsa + cabluri dinalea ce se pun baterie-baterie... in cateva luni se roada, incetulk cu incetul :lol:
Ungi cu sos salsa si pui clestii aia, alimentati de la o baterie. ;)

Edited by reovel, 24 May 2009 - 18:11.


#22
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Aia faceau electroliza...Si daca ai timp luni de zile...

Plasticul, am facut un experiment ciudat (de fapt era pentru un studiu la microscop) pe vremuri, dar cred ca nu a fost orice plastic. Pusesm niste bucati de frunze in benzina si ce a iesit intr-un flacon de plastic, si am pus totul la lumina undeva (cred ca era si putin cald) a doua zi, doar o masa gelationasa si baza flaconului topita.

#23
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View PostGady_paul, on May 25 2009, 09:56, said:

Aia faceau electroliza...Si daca ai timp luni de zile...

Plasticul, am facut un experiment ciudat (de fapt era pentru un studiu la microscop) pe vremuri, dar cred ca nu a fost orice plastic. Pusesm niste bucati de frunze in benzina si ce a iesit intr-un flacon de plastic, si am pus totul la lumina undeva (cred ca era si putin cald) a doua zi, doar o masa gelationasa si baza flaconului topita.


merita incercat !

frunze de la ce planta sau copac ?

#24
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu mai tin minte :D. Cred ca erau de la un copac...frunzele parca erau ovale, putina ascutie.

#25
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View PostGady_paul, on May 25 2009, 10:21, said:

.frunzele parca erau ovale, putina ascutie.


ai idee cate frunze arata asa?

#26
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Da' o solutie de soda caustica superconcentrata? Poti sa gasesti soda caustica, sub forma de fulgi, in comert. O tragi intr-o seringa, si-ti faci treaba.

#27
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View Postwiseguy76, on May 25 2009, 11:58, said:

Da' o solutie de soda caustica superconcentrata? Poti sa gasesti soda caustica, sub forma de fulgi, in comert. O tragi intr-o seringa, si-ti faci treaba.


soda caustica SUPERCONCENTRATA?

recunosc, nu sunt un as la termenii astia, dar chiar nu am auzit de asa ceva.
cat de concentrata poate fi ?
doar fulgii aia ii dizolv in apa sa zicem, intr-o cantitate mica, aia se cheama super concentrata ?

fie, poate ai dreptate.

stiu NaOH ar fi o metoda , iar cealanta  apa cu sare..
dar mai vreau idei

:D

Edited by wqm, 25 May 2009 - 11:09.


#28
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Nu datorita frunzelor s-a "topit" plasticul !!! Ci datorita benzinei care e un solvent organic destul de bun !!! Daca vrei sa "topesti" plastic poti folosi diluantul !!! Dar sa fie de calitate buna !!! nu toate plasticurile le dizolva.... Si trebe timp ...

#29
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View PostKhmerul, on May 24 2009, 18:08, said:

Sistemele de incuietori sunt facute din alama. Clorura ferica ataca cuprul. Nu stiu cat de corosiva va fi asupra fierului.


Alama este un aliaj care contine cupru.
Cu fierul, ce sa zic, am invatat in clasa a-8-a seria activitatii chimice a metalelor, precum si reactia 2FeCl3+Fe-->3FeCl2



In interiorul unei "yale" se afla mici arculete din otel. Acestea se presupune ca vor fi corodate. Nu a spune nimeni ca trebuie sa faci praf incuietoarea.

Este adevarat ca aceasta substanta se foloseste in electronica pentru corodarea cuprului, dar cine a avut o pila sau o penseta (fie ea si din inox) in acelasi dulap cu o tavita cu clorura, probabil a observat ca aceasta (penseta) s-a acoperit cu un strat de rugina.


Intrebarea initiatorului topicului a fost cum poate coroda "incetul cu incetul", deci nu m-am gandit la substante super-caustice.

#30
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Prin superconcentrat de referea la saturat, adica pana nu ti se mai dizolva fulgii in apa.

#31
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postnelu97, on May 25 2009, 15:00, said:

Alama este un aliaj care contine cupru.
Cu fierul, ce sa zic, am invatat in clasa a-8-a seria activitatii chimice a metalelor, precum si reactia 2FeCl3+Fe-->3FeCl2



In interiorul unei "yale" se afla mici arculete din otel. Acestea se presupune ca vor fi corodate. Nu a spune nimeni ca trebuie sa faci praf incuietoarea.

Este adevarat ca aceasta substanta se foloseste in electronica pentru corodarea cuprului, dar cine a avut o pila sau o penseta (fie ea si din inox) in acelasi dulap cu o tavita cu clorura, probabil a observat ca aceasta (penseta) s-a acoperit cu un strat de rugina.


Intrebarea initiatorului topicului a fost cum poate coroda "incetul cu incetul", deci nu m-am gandit la substante super-caustice.
Inoxul de calitate nu se va coroda. Dar pensetele si altele (din trusa de manichiura) sunt doar nichelate si usor de atacat.

#32
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View PostKhmerul, on May 27 2009, 15:59, said:

Inoxul de calitate nu se va coroda. Dar pensetele si altele (din trusa de manichiura) sunt doar nichelate si usor de atacat.

Te asigur ca am pensete din materiale foarte bune. Pensete de laborator, care costa cat cateva truse de pensete de la magazinele de electronica. Cel putin una care s-a corodat era o penseta chirurgicala, care o aveam de mult timp si intr-adevar era foarte rezistenta.
Lucrez in laborator si le cumpara firma. Am pensete care costa cel putin 20euro una.

Coroziunea nu apare imediat. In prima faza nu observi mare lucru. Dupa un timp insa, se acopera destul de repede de rugina si, chiar daca le cureti, rugina apare din nou.
Cine a lucrat cu clorura ferica stie ca odata patat un lucru, nu mai scoti pata. Este o substanta putin periculoasa pentru piele, spre deosebire de acizi, de aceea am recomandat-o.


Materiale rezistente la acizi sunt de multe ori materiale ceramice. Chiar exista pensete din inox care au varfurile ceramice.

Nici un "inox" nu este perfect rezistent la orice substanta.

#33
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View Postnelu97, on 28th May 2009, 10:44, said:

Cine a lucrat cu clorura ferica stie ca odata patat un lucru, nu mai scoti pata. Este o substanta putin periculoasa pentru piele, spre deosebire de acizi, de aceea am recomandat-o.


Nici un "inox" nu este perfect rezistent la orice substanta.


suna bine !
deci, langa NaOH si NaCl + H2O se mai adauga si FeCl3. [ fac si eu pe chimistu` :D ] - am scris asa pentru ca mai sunt oameni  care au DOAR Creierul Mic, si dispun de toate astea si nu stiu ce sa faca ,
si in acelasi timp vreau sa ma obisnuiesc sa scriu si sa inteleg cum  se scriu Formulele.

#34
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postnelu97, on 28th May 2009, 11:44, said:

Te asigur ca am pensete din materiale foarte bune. Pensete de laborator, care costa cat cateva truse de pensete de la magazinele de electronica. Cel putin una care s-a corodat era o penseta chirurgicala, care o aveam de mult timp si intr-adevar era foarte rezistenta.
Lucrez in laborator si le cumpara firma. Am pensete care costa cel putin 20euro una.

Coroziunea nu apare imediat. In prima faza nu observi mare lucru. Dupa un timp insa, se acopera destul de repede de rugina si, chiar daca le cureti, rugina apare din nou.
Cine a lucrat cu clorura ferica stie ca odata patat un lucru, nu mai scoti pata. Este o substanta putin periculoasa pentru piele, spre deosebire de acizi, de aceea am recomandat-o.


Materiale rezistente la acizi sunt de multe ori materiale ceramice. Chiar exista pensete din inox care au varfurile ceramice.

Nici un "inox" nu este perfect rezistent la orice substanta.


20 euro nu sunt multi bani. O penseta de cosmetica costa la fel (gama profi).
Exista inox de multe grade, cu cat este mai inalt aliat cu atat va avea rezistenta mai buna. Sincer in cei 14 ani de experienta in chimie din care peste 10 in laborator nu m-am confruntat cu problema asta. Ce-i drept nici nu am lucrat prea mult cu clorura ferica. Chiar m-ai facut curios si incep sa ma intreb daca nu cumva fenomenul este acela ca vreun element de aliere din inox mai inaintea Fe in seria de activitate incepe sa scoata fierul din clorura. Si mai e ceva, Fe3+ are intr-adevar caracter oxidant, el reducandu-se la Fe2+.
Am utilizat pensete cu varfuri din HDPE si PTFE care sunt tot asa rezistente la multe.
Bun, vorbind in termeni absoluti nu e nimic rezistent la absolut orice. Da-mi cel mai rezistent material si tot se gaseste ceva sa-l distruga chit ca e baie de saruri oxidante topite  :naughty:

#35
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Ia distruge tu chimic un diamant.

#36
wqm

wqm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.04.2009

View PostGady_paul, on 29th May 2009, 21:59, said:

Ia distruge tu chimic un diamant.

O caldura intensa, o temperatura foarte mare.

Termitul se pune tot la "distrugere chimica" ?:D
Fe2O3 + 2Al = 2Fe + Al2O3 + caldura MARE

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate