Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Drept de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2009
Am si eu o neclaritate si cine cunoaste sa ma ajute, va rog. Eu fac o lucrare despre primul razboi mondial, dar in acelasi timp ma folosesc de alte surse, cum ar fi : carti de istorie si enciclopedii ( ex : wikipedia ). Ideea este ca eu nu scriu cum este scris acolo, ci modific si transcriu cu ale mele cuvinte. Incalc cumva drepturile de autor ale celor care au scris ceea ce eu folosesc acum ca sursa de inspiratie ?

PS : Lucrarea va fi publicata pe un site, care a zis ca-mi asum intreaga responsabilitate pentru material. -_-

#2
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
nU INCALCI NIMIC.

#3
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2009
ideea e ca lumea trebuie sa plateasca ca sa vizualizeze materialul, asta fiind un aspect pe care l-am omis de la inceput  <_<

#4
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

View Poststefteo21, on Jan 11 2009, 23:26, said:

ideea e ca lumea trebuie sa plateasca ca sa vizualizeze materialul, asta fiind un aspect pe care l-am omis de la inceput  <_<

pot sa răspund in felul meu.
situație:
eu fac o fotografie, o fac publica sub anumite condiții, vine X și o vede, ii place, preia ideea, o modifica și face alta lucrare asemănătoare cu a mea, eu  nu am ca sa-i fac. nu încalcă nici un drept de autor pentru ca nu folosește fotografia mea. asta din punct de vedere juridic. din punct de vedere moral e alta poveste. dar la tine nu se aplica povestea cu moralitatea pentru ca e un subiect de interes public. exact cum eu as face o poza la un munte și alții pozează muntele inspirându-se din fotografia mea. dacă cineva scrie o lucrare, și tu preiei ideea, nu și textul, din punct de vedere juridic e ok. cel puțin asa am interpretat eu legea.

succesuri  :lol: :lol:  
:photo:

Edited by bogdan-berariu, 12 January 2009 - 07:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate