Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

cont bancar....

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
4444

4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2009
sper ca am facut un post unde trebuia.scz dak am gresit.....deci am o intrebare si vreau sa ma sfatuiti cei care sunt in domeniu (cei care stiu despre ce vorbesc)....deci constituie o infractiune ca cineva sa-mi transfere in contul meu bancar bani??? vorbesc de ff mule persoane sa zicem catre 1000 sau poate si mai multe, cateva mii.se va lega cineva de mine sau poate sesiza cei de la banca si ma voi trezi cu cineva la usa???stiu ca pentru transferul baniilor de catre o persoana nu te intreaba nimeni de unde i ai sau alte chestii,dar daca sunt ff multe persoane catre trim o suma de bani catre o persoana.este legal??? vreau lamuriri va rog.ms

#2
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Post4444, on Jan 9 2009, 20:28, said:

sper ca am facut un post unde trebuia.scz dak am gresit.....deci am o intrebare si vreau sa ma sfatuiti cei care sunt in domeniu (cei care stiu despre ce vorbesc)....deci constituie o infractiune ca cineva sa-mi transfere in contul meu bancar bani??? vorbesc de ff mule persoane sa zicem catre 1000 sau poate si mai multe, cateva mii.se va lega cineva de mine sau poate sesiza cei de la banca si ma voi trezi cu cineva la usa???stiu ca pentru transferul baniilor de catre o persoana nu te intreaba nimeni de unde i ai sau alte chestii,dar daca sunt ff multe persoane catre trim o suma de bani catre o persoana.este legal??? vreau lamuriri va rog.ms
Atata vreme cat motivul pentru care acele 1.000 de persoane iti trimit tie bani este unul licit si poti justifica acest lucru, las` sa vina oricine la usa ta.
Nu te lasa implicat in activitati de domeniul fraudelor pe internet ( cybercrime ), deoarece o sa-ti para rau.
P.S. : Nu ma insel, nu-i asa ? Da, sigur vei fi prins.

#3
4444

4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2009
si dak acei bani sunt veniti din afara tarii???...cu "teoria" sunt trimisi de prietenii mei desi sunt cam multi....

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cine vrea ma sa te prosteasca?

#5
4444

4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2009
nui vorba de a prosti... acesti banii fiind trimisi in comun acord dintre mine si ei(in mare parte)...nu in dorintza de a fura de la altii doar asa de dragu de a mi trimite mie fara a sti ei unde si la cine se duc acesti bani....deci aceste persoane stiu exact unde trim banii si cui....

#6
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Post4444, on Jan 9 2009, 22:09, said:

si dak acei bani sunt veniti din afara tarii???...cu "teoria" sunt trimisi de prietenii mei desi sunt cam multi....
Tocmai de aceea.
Bancile monitorizeaza toate tranzactiile si sunt obligate sa informeze politia si Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor despre tranzactiile ce depasesc 10.000 euro sau alte tranzactii dubiase cum ar fi cazul tau.
Te informez ca in ultimul timp procurorii DIICOT si politistii din cadrul DGCCO au inceput sa aiba experienta in astfel de cazuri si beneficiaza de sprijinul neconditionat al omologilor lor din Europa, avand canale de comunicatii excelente si cu Secret Service din S.U.A.
Inainte de a incepe orice activitate de acest gen ar fi bine sa citesti L. 365/2002 privind comertul electronic la adresa http://legislatie.just.ro ca poate reusesti sa te stapanesti.
Despre moralitate nu mai discutam.
Tu hotarasti ce vrei sa faci cu viata ta, eu ma simt linistit ca te-am informat, dar daca te crezi un mic AlCapone, nu uita refrenul cantecului :
Vine politia,
Vine ca sa ma ia.
Succes.

View Post4444, on Jan 9 2009, 22:20, said:

nui vorba de a prosti... acesti banii fiind trimisi in comun acord dintre mine si ei(in mare parte)...nu in dorintza de a fura de la altii doar asa de dragu de a mi trimite mie fara a sti ei unde si la cine se duc acesti bani....deci aceste persoane stiu exact unde trim banii si cui....
Esti stresat sau ...
Explica-mi si mie ce ai vrut sa spui.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Post4444, on Jan 9 2009, 20:28, said:

sper ca am facut un post unde trebuia.scz dak am gresit.....deci am o intrebare si vreau sa ma sfatuiti cei care sunt in domeniu (cei care stiu despre ce vorbesc)....deci constituie o infractiune ca cineva sa-mi transfere in contul meu bancar bani??? vorbesc de ff mule persoane sa zicem catre 1000 sau poate si mai multe, cateva mii.se va lega cineva de mine sau poate sesiza cei de la banca si ma voi trezi cu cineva la usa???stiu ca pentru transferul baniilor de catre o persoana nu te intreaba nimeni de unde i ai sau alte chestii,dar daca sunt ff multe persoane catre trim o suma de bani catre o persoana.este legal??? vreau lamuriri va rog.ms


In conditiile date nu este infractiune!
Atit timp cit oamenii iti fac depuneri benevol si fara sa fie indusi in eroare, poti primi fara nici o problema in Romania, sume de pina in 10.000 euro de la oricit de multi oameni.
In Romanie exista obligativitatea Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor de a verifica orice tranzactie mai mare de 10.000 euro....asa ca, teoretic poti primi de la un numar practic nelimitat de indivizi, dar de maxim 10.000 euro.
Daca nu induci in eroare, nu ii furi pe cei care iti fac depunerile, nu ai nici o problema!

#8
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Operatiunile pe care vrei sa le faci (multe si eventual de mica valoare) se incadreaza la operatiuni atipice, operatiuni care de asemenea se raporteaza de catre banci. Nu e neaparat sa fie o infractiune dar vei fi luat la ochi, eventual la intrebari.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostRares, on Jan 22 2009, 08:49, said:

Operatiunile pe care vrei sa le faci (multe si eventual de mica valoare) se incadreaza la operatiuni atipice, operatiuni care de asemenea se raporteaza de catre banci. Nu e neaparat sa fie o infractiune dar vei fi luat la ochi, eventual la intrebari.

Nu am auzit pina acum de "raportare de operatiuni atipice"!
Poate ca sint, dar nu am auzit... si, sincer, ma cam indoiesc!
Cine sa il intrebe?
Ce sa-l intrebe? De ce un numar de 578 de indivizi ii depun in cont cite 1000 euro? De unde au aia banii? Care e intelegerea dintre el si deponenti?
NU il va lua nimeni la nici o intrebare!
Ai auzit de secretul bancar?

#10
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Daca n-ai auzit nu inseamna ca nu exista.
Operatiunile atipice sint operatiunile care ies din tiparul normal, de bun simt ca sa zic asa. Mie personal mi se pare anormal ca cineva sa primeasca sume mici de bani din strainate de la sute de persoane diferite. Si cred ca i se pare anormal si celui care a initiat topicul, altfel nu ar fi scris nimic aici. Prin lege bancile comerciale sint obligate sa raporteze operatiunile atipice, la fel cum sint obligate sa raporteze operatiunile peste 10.000 euro si ceea ce se stie mai putin si operatiunile care insumate totalizeaza mai mult de 10.000 de euro. Nu se pune problema secretului bancar in aceste cazuri.
Nu cred ca ai auzit de popririle pe conturi, situatii in care bancile comerciale sint obligate ca in cazul in care iti intra bani in cont sa ii vireze la stat pentru acoperirea unor creante catre trezorerie. Nu numai ca nu se pune problema secretului bancar dar iti mai iau si banii din cont. O sa spui din nou ca nu se poate pentru ca nu te-au informat si pe tine :)
In privinta intrebatului sint baieti cu ochi albastri platiti pentru treaba asta. Dinnou ca o parere personala... ceva nu e tocmai in regula cu o "afacere" de genul asta.

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostRares, on Jan 23 2009, 11:35, said:

Daca n-ai auzit nu inseamna ca nu exista.
Operatiunile atipice sint operatiunile care ies din tiparul normal, de bun simt ca sa zic asa. Mie personal mi se pare anormal ca cineva sa primeasca sume mici de bani din strainate de la sute de persoane diferite. Si cred ca i se pare anormal si celui care a initiat topicul, altfel nu ar fi scris nimic aici. Prin lege bancile comerciale sint obligate sa raporteze operatiunile atipice, la fel cum sint obligate sa raporteze operatiunile peste 10.000 euro si ceea ce se stie mai putin si operatiunile care insumate totalizeaza mai mult de 10.000 de euro. Nu se pune problema secretului bancar in aceste cazuri.
Nu cred ca ai auzit de popririle pe conturi, situatii in care bancile comerciale sint obligate ca in cazul in care iti intra bani in cont sa ii vireze la stat pentru acoperirea unor creante catre trezorerie. Nu numai ca nu se pune problema secretului bancar dar iti mai iau si banii din cont. O sa spui din nou ca nu se poate pentru ca nu te-au informat si pe tine :)
In privinta intrebatului sint baieti cu ochi albastri platiti pentru treaba asta. Dinnou ca o parere personala... ceva nu e tocmai in regula cu o "afacere" de genul asta.

De ce ti se pare anormal ca cineva sa primesca sume mici de bani din strainate de la sute de persoane diferite?
De ce?
Nu cred ca celui care a initiat topicul i se pare anormal! Cred ca l-a initiat sa se informeze si pe aceasta cale, de eventualele necazuri intr-o astfel de afacere!
Asta cu popririle pe conturi, chiar nu am auzit o enormitate mai mare!!! :nonobad:
Ba nu! Gresesc! Imediat ai scris o minciuna si mai mare: "situatii in care bancile comerciale sint obligate ca in cazul in care iti intra bani in cont sa ii vireze la stat pentru acoperirea unor creante catre trezorerie"
Nu trebuie sa fiu informat special, dar....trezeste-te!
Eu am mai multe conturi la o banca. Din contul curent fac diferite plati si primesc plati la rindul meu!
Am o restanta de citiva ani la trezorerie, neplata impozite, amenzi, majorari de intirziere.
Si acum vine minciuna /enormitatea afirmata de tine! Trezoreria catre care eu sint dator, anunta banca .... unde eu am conturile sa isi recupereze datoriile mele restante, iar banca ce face? Dupa parerea ta, imi ia banii datorati catre trezorerie!!!????
Tu chiar crezi asta?
Nu trebuie sa fiu informat special, dar te rog sa motivezi (cu articole de lege) cind postezi o afirmatie!  :thumbup:
Multumesc!

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
[quote name='Rares' post='5875508' date='Jan 23 2009, 16:10']Mai copjob2000. Hai s-o lasam moarta, din cite vad nici pe initiatorul topicului nu-l mai intereseaza problema. Cit
[...]Astfel am aflat urmatoarele:
In cazul in care cineva primeste niste sume de bani pe un cont de la mai multe persoane (chiar si citeva mii) din tara sau de aiurea, iar aceste sume nu depasesc limita de 10.000 euro, NU se intimpla NIMIC!
Pentru ca este o operatiune ciudata (nu atipica, cum eronat ai catalogat-o), functionarii bancii supravegheaza cu atentie operatiunile si...CAM ATIT, pentru ca nu este comisa nici o ilegalitate, sau o infractiune!
Deci NU exista nici o obligatie a bancii de a raporta activitatea ca in cazul operatiunilor care depasesc valoarea de 10.000 euro!!! :thumbup:










Incetati polemica pe forum! Userii asteapta de pe SP un sfat profesionist. Va rog sa va contraziceti interlocutorul exclusiv pe baza textelor de lege, a doctrinei, sau a practicii judiciare!

Edited by clara_spiele, 26 January 2009 - 18:33.


#13
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006
Ma bag si eu in cearta voastra cu o intrebare. Pentru sumele de bani primte in acest mod nu trebuie platit impozit (deci declarate)?
Daca primesc bani din afara tarii (nu conteaza pentru ce, am un prieten care imi trimite regulat bani de ex.) cum declar asa ceva la admin. finanicara? Stiu ca nu e intrebare de drept civil, dar e legata de topicul discutiei.

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBerceni, on Jan 24 2009, 15:50, said:

Ma bag si eu in cearta voastra cu o intrebare. Pentru sumele de bani primte in acest mod nu trebuie platit impozit (deci declarate)?
Daca primesc bani din afara tarii (nu conteaza pentru ce, am un prieten care imi trimite regulat bani de ex.) cum declar asa ceva la admin. finanicara? Stiu ca nu e intrebare de drept civil, dar e legata de topicul discutiei.

Poti sa primesti bani in fiecare zi de la mai multi prieteni!
Nu ai nici o obligatie de a declara asa ceva la vreo instututie a statului!
Nu este o activitate desfasurata de tine pentru cineva care te plateste, care este venit pentru care trebuie sa platesti impozit statului! :nonobad:

#15
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View PostRares, on Jan 23 2009, 22:26, said:

Chiar nu are nici un rost. Am mai citit din sfaturile tale total aiurea de prin alte parti. Esti doar un frustrat in viata reala unde nu te asculta probabil nimeni, un nimic caruia ii place sa se auda injurind pe un forum. Chiar imi pare rau ca te-am bagat in seama. Aici chiar pun punct discutiei asteia absurde. Bineinteles tu poti sa o dai inainte, simte-te bine in continuare :)
Rares, dupa ce ai sa vezi ce enormitati scrie celebrul nostru coleg de forum ( orice padure are uscaturile ei, ce sa-i faci ), in dialogul sau cu mine, ai sa intelegi de ce am incetat sa mai postez pe acel topic, chiar daca initiatorul acestuia poate mai avea nevoie de sfaturi.
Dupa ce l-am rugat sa vina cu ceva concret, a inventat o poveste, fara ca macar sa verifice daca ziua in care indica faptul ca s-a emis o hotarare judecatoreasca ( sentinta in loc de hotarare, nota bene ), cade intrun sfarsit de saptamana.
Nu te mai chinui, omul nu intelege.
Ai aici link-ul :
http://forum.softped...p;#entry5862069

copjob2000
Nu trebuie sa dai reply, nu sunt curios de ce ai sa-mi spui.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcopjob2000, on Jan 24 2009, 23:28, said:

Poti sa primesti bani in fiecare zi de la mai multi prieteni!
Nu ai nici o obligatie de a declara asa ceva la vreo instututie a statului!
Nu este o activitate desfasurata de tine pentru cineva care te plateste, care este venit pentru care trebuie sa platesti impozit statului! :nonobad:
A zis "de ex.", ceea ce inseamna ca e un caz imaginar/fals. In realitate 95% din veniturile cu caracter de regularitate sunt de la cineva care te plateste pentru o munca.

Cum se schimba "sfatul" tau acum?

#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdon_dannielo, on Jan 24 2009, 23:50, said:

A zis "de ex.", ceea ce inseamna ca e un caz imaginar/fals. In realitate 95% din veniturile cu caracter de regularitate sunt de la cineva care te plateste pentru o munca.

Cum se schimba "sfatul" tau acum?

Nu intereseaza daca acest caz este imaginar sau nu.
Eu am raspuns ca intr-un caz cit se poate de real!
De unde ai ajuns la concluzia cu "95% din veniturile cu caracter de regularitate sunt de la cineva care te plateste pentru o munca." Ai facut o statistica in acest sens?
In temeiul prevederilor Codului Fiscal si ale Codului Muncii imi mentin opinia! :OK:

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcreivean, on Jan 24 2009, 23:46, said:

Rares, dupa ce ai sa vezi ce enormitati scrie celebrul nostru coleg de forum ( orice padure are uscaturile ei, ce sa-i faci ), in dialogul sau cu mine, ai sa intelegi de ce am incetat sa mai postez pe acel topic, chiar daca initiatorul acestuia poate mai avea nevoie de sfaturi.
Dupa ce l-am rugat sa vina cu ceva concret, a inventat o poveste, fara ca macar sa verifice daca ziua in care indica faptul ca s-a emis o hotarare judecatoreasca ( sentinta in loc de hotarare, nota bene ), cade intrun sfarsit de saptamana.
Nu te mai chinui, omul nu intelege.
Ai aici link-ul :
http://forum.softped...p;#entry5862069

copjob2000
Nu trebuie sa dai reply, nu sunt curios de ce ai sa-mi spui.

Initial ma gindeam sa nu-ti raspund, insa o fac pentru ca  sa-ti aduc aminte ca SINTEM PE UN FORUM!
Iar daca ai uitat regulile acestuia, te poftesc pe pagina unde acestea sint postate!
Vei afla ca fiecare dintre cei care posteaza aici o face pe propria raspundere si ca parerea fiecaruia NU ESTE litera de lege!
Este un SIMPLU FORUM! :P

In continuare o sa postez punctual:
1. Faptul ca imi exprim parerile aici nu duce implicit la o relatie de colegialitate! NU! Deci nu sint coleg de forum cu tine! :nonobad:
2. Polemica dintre noi a plecat de la faptul ca TU nu ai auzit de sentinte (nu hotariri, desi este acelasi lucru) aplicate in cazul infractiunilor de vatamare corporala din culpa, de inchisoare cu executarea pedepsei!
Mi-ai cerut sa-ti exemplific (cu un caz verificabil pe site-ul Ministerului Justitiei), iar eu ti-am dat un exemplu.
Tu, foarte atent, ca intotdeauna,  :naughty:  ce ai facut?
M-ai prins!
Bravo!
Cum?  :coolspeak:
Ai verificat ziua in care s-ar fi pronuntat sentinta si ai constatat ca ziua respectiva era duminica!
Bravo!

Totusi, nu ai avut rabdare sa citesti tot postul meu!
Sau n-ai fost atent?
Sau, ai citit printre rinduri, ca de obicei? :confuzzled:

Ai fi vazut ca te-am intrebat daca exemplul meu te face sa te simti mai bine?
Si ca... citez:
Nu in ultimul rind, esti ultima persoana careia i-as da "niste exemple, verificabile pe situl instantelor de judecata" ....dar cel putin ai incercat...  

Deci... ce inseamna asta?
Nu trebuia sa mai verifici ziua pronuntarii sentintei (sau hotaririi, daca folosirea acestui termen te face sa fii verde, eu fiind o "uscatura")... constatai din SIMPLA CITIRE a postului, ca am considerat ca nu merita sa expun un caz "verificabile pe site-ul Ministerului Justitiei" in sprijinul afirmatiilor mele!

Daca nu esti curios de posturile mele, de ce le urmaresti? ;)
Eu cred ca tu postezi ca sa te afli in treaba!
Asa se explica sfatul pe care il dai aici nu stiu cui, de a nu se mai contrazice cu mine, pentru ca "nu inteleg"!
Pe viitor, te rog sa stai pe ariile unde poti da un sfat pertinent si sa nu mai postezi doar pentru a te afla in treaba! :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate