Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Motoare Stirling - aplicatii practice

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#235
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View PostSpaceTimeCommodoreANUBIS, on 12 iunie 2014 - 03:53, said:

Salutare tuturor, Stimati cautatori de aplicatii practice in "haine noi", pentru Inventii vechi dar NU INVECHITE, ..."Oldies but Goldies"!

...Am cautat pe GOOGLE un furnizor de Electro-Generatoare cu motor STIRLING "La Cheie" si asa am ajuns la aceasta pagina !
...Are cineva stiinta despre asemenea "Fabricanti EXOTICI" ?!?...
...
Daca ai 8000 Ron iti construiesc eu unul cu putere electrica de 1 kW si capabil sa iti dea si caldura pentru o cabana . Adresa mea de mail este [email protected] .Daca vrei contacteaza-ma .

#236
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostSpaceTimeCommodoreANUBIS, on 12 iunie 2014 - 03:53, said:

.............
...Am cautat pe GOOGLE un furnizor de Electro-Generatoare cu motor STIRLING "La Cheie" si asa am ajuns la aceasta pagina !
...Are cineva stiinta despre asemenea "Fabricanti EXOTICI" ?!?...
.............

Nu cred ca aveti mari sanse sa gasiti un astfel de motor produs altfel decat in regie proprie, de catre pasionati.
Mai exista, evident, stirling-dish-urile, realizate de niste firme, dintre care unele deja si-au incetat activitatea si numai D-zeu stie daca chiar produc in serie sau nu si mai exista si diverse unitati cu bi-trigenerare (energie electrica, ACM si caldura).

#237
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
... poate ca, in afara de variantele clasice Stirling, alpha - gamma - beta, merita gandit si un Stirling termo-acustic sau "free piston" rezonant, ceea ce nu-i chiar motor Manson. Unde mai pui ca prin atasarea unui magnet ca si greutate de rezonanta, ai direct generare de curent electric...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YZHU4CK_3iQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau ca aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pqe1HyZRbHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scapam de multe inconveniente: volant, etanseizare, cilindrii, etc.

#238
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Pe `pariu ca o lumanare da mai multa lumina decat ledul ala amarat?

#239
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Castigi pariul referitor la LED, dar se poate sa-l pierzi referitor la principiul de functionare... pentru cei cu indemanare tehnica insa, asa ceva construit la dimensiuni de 10 ori mai mari s-ar putea sa devina interesant...
La cat pot eu intelege, e unul dintre putinele sisteme care foloseste REZONANTA (participa si forta gravitationala la reintoarcerea pistonului), diferenta de temperaturi nu este obligatoriu mare / ce-ar fi sa-ti oscileze acolo 100 kg de neodym in cateva mii de spire, sursa calda sa fie solara sau de recuperare dintr-un cos de centrala termica si cea rece, racire cu apa - sa-ti produca apa calda menajera? ... ipotetic vorbind... Posted Image

Edited by Scorpionul_Lenes, 31 May 2015 - 22:33.


#240
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Nu mai degraba cu energia aia fac altceva, cu randament mai bun?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate