Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6769
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Doi astept,inca nu am reusit sa fac gropile,doar am inceput una,pamant unicat de prost,nici nu stiu ce a fost in capul meu de am plantat nuci,cu astia doi fac 6 bucati,3 pescianski,1 fernor,1 chandler si unu serr.

#6770
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Taman am fost sunat de Amalia. E racita cobza.
Maine ma duc la Pucheni, in drum spre tara, sa-mi iau Fernor-ul. Asa ca o sa am 2 nuci, Fernor si Serr sunt suficienti pentru mine. Totusi, e cam scump un nuc cu radacinile nude fata de acelasi cu radacini in pamant. Ma rog, nu cumpar zilnic. Dar macar am terminat livada! Gata!
De acum stau la umbra, beau o bere, un spritz sau unul sec daca-i mai frig si ma uit cum cresc fructele... Viata, frate! :)
Ma bufneste rasul...

#6771
tipik

tipik

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2022
Multumesc pentru raspunsuri. Imi pare rau pentru faptul ca nu am poza cu nucul in sine (nu stiu cat de relevanta este acum cand si-a pierdut mai toate frunzele, pot incarca totusi o astfel de poza daca ajuta). Soiul rubin nu este sigur, am primit cateva nuci dintr-o alta sursa si acolo am vazut clar pielita rosie (chiar m-a surprins, nu stiam si nu vazusem niciodata), cat priveste Antracnoza nu stiu ce sa zic.. Din link-ul oferit : https://www.horticul...nia-leptostyla/, va pot spune ca frunzele nucului despre care vorbesc sigur nu sunt precum cele din fig. 2. La fel, nu am observat acele pete/gauri negre pe fruct atunci cand acesta este inca imatur (verde). Cazul meu se caracterizeaza prin :
1. aceste pete negre pe fruct (initial la nivelul pielitei, ulterior in carne) care, in timp, innegresc tot fructul,
2. o singura gaura la nivelul coajei (intotdeauna in acelasi capat, am atasat poza in post-ul initial),
3. prezenta unor "peri" fini pe miez (un fel de mucegai .. sigur nu ma exprim corect, dar nu stiu cum altfel sa-l caracterizez.. pare a fi un fungi) (poza atasata in primul post)
4. fruct in diverse stadii de descompunere, rezultand un praf granular maroniu (la fel, poza atasata).

cele 4 situatii sunt mentionate in ordinea frecventei lor, astfel preponderenta este situatia 1, in timp ce 3 si 4 le intalnesc relativ rar (poate este vorba doar despre evolutia bolii/infectiei/etc si poate consum/folosesc nucile inainte sa ajunga in stadiile 3,4).

Va multumesc pentru interes si raspunsuri, va rog nu ezitati sa-mi spuneti daca este utila o poza a pomului la momentul actual (sau ce alte foto considerati ca ar fi folositoare).

#6772
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai inteles... Asa este la inceput...
Atacul care s-a dat la nucile tale nu e de acum. Ce vezi este un rezultat.
Ca sa afli ce se intampla trebuie sa urmaresti evolutia nucului peste an in vegetatie, nu in repaus. Acum poti insa da o stropire cu Champ 77 in care sa adaugi niste ulei pentru mentinerea pe ramuri cat mai mult timp. In primavara inainte de intrarea in vegetatie, iar un Champ sau Alcupral ori zeama bordeleza, orice combinat cu un ulei mineral si un insecticid generic. In link-ul cu stiri agricole ai o schema de stropire. E ok, dar trebuie updatata la specificul zonei tale. Iar asta o faci prin informare si... observare.

#6773
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Done! E in pamant dl Fernor.
Dar nu ma asteptam ca un nuc cu radacina nuda sa coste fix cat unul la sac (in loc de ghiveci) luat in iulie.

#6774
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Eu azi am fost anuntat ca nu mi se mai poate livra pomul serr,au fost putini si pt mine nu mai este,mi-a fost recomandat tulare in locu aluia si asa imi doream acel serrrrr

#6775
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Intotdeauna - prima oara cand cumpar de undeva - ma duc sa vad pomul. La Pucheni am fost in vara, iar acum, am sunat-o pe Amalia si a doua zi eram acolo.
Am scris, ce m-a surprins este ca au avut acelasi pret. Partea buna este ca mi-a zis nenea ala de acolo ca mi l-a pus la hidratat toata noaptea (stia ca ma duc direct sa-l plantez). Desi se vedea ca radacinile sunt ferme si hidratate l-am bagat si eu vreo ora in apa,
Iti sugerez sa o suni pe Amalia, poate macar in primavara sa aiba (acum au vandut din pepiniera proprie), de la pepiniera din Moldova.

#6776
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Pai ea m-a sunat sa-mi dea vestea naspa,se pare ca au fost mai putini pomi decat au avut comenzi.Am intrebat daca vor fi in primavara,nema.

Tu vei face taieri la acel serr in primavara asta?Mi-e ciuda ca nu mi-a spus ca are serr la ghiveci in primavara.

#6777
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Neseriosi.
Daca te trezesti cu un camion la poarta si-ti cumpara tot, ce faci? Nu-i vinzi ca ai comenzi? Te mai incurci cu ambalarea a nu stiu cati pomi pentru nu stiu cati beneficiari?
Toti fac asa...
De asta imi iau pomii. Si urmaresc sa-i iau cat mai repede. Ma rog sunt si mai aproape decat tine.
Am auzit ca soiurile romanesti Germisara sau Susita ar fi foarte bune.
La amandoi trebuie sa incep sa le initiez/formez coroana. Sunt doar niste bete. Serr-ul trebui taiat. Macar varful...

Edited by adip1962, 25 November 2022 - 06:54.


#6778
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Desi nu-mi convine nu le aduc acuze ca ar fi n...
Acea ambalare nu se face gratis,taxe manipulare
Am intrebat daca tai ceva de la serr poare ramane ceva viabil sa incerc sa altoiesc din acele taieri,am peste 10 nuci langa gard si fac experimente cu ei

Edited by ceanu1980, 25 November 2022 - 10:25.


#6779
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Salutare!
Ce preturi se mai poarta in asociatie pentru nuci de calitate?

#6780
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Anul asta este jale la pretul miezului de nuca.
Am o nedumerire,tot aud ca este deficit de nuca la nivel mondial,pai cum naiba se face ca miezul nu are pret,cine a lansat gogomania asta?producatorii de puiet?
La cum s-au scumpit ingrasamintele si tratamentele nu se intrevede un viitor bun asupra nucicultorilor.
Acu 3-4 ani daca aveam terenul bagam o livada,acum sunt f rezervat sa fac asa ceva.

#6781
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Dar cam care e aproximativ?
De cand era Iosif pe-aici nu am mai urmarit, oare mai are omul asociatie?

#6782
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nucul meu, care are vreo 4 ani, are gauri de viermi aproape in fiecare creanga. Se vede o gaura de intrare si apoi un canal, in interior, pe lungimea crengii. Am chemat pe cineva care a facut niste taieri drastice.
Ce este asta si cu ce ar trebui sa dau?

#6783
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Zeuzera pyrina

#6784
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc frumos. E cam de cosmar. Curios ca a atacat numai nucul, nu si alti pomi.

#6785
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Trag sperante ca anu asta reusesc macar unu.

Attached Files



#6786
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ce-ai altoit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate