Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce rasa de caine este?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Pt ca am deviat, revin. Eu sper ca csgenius nu paraseste catelul si-o sa aiba grija de el si-o sa-l iubeasca asa cum are nevoie. Si doar intreba de rasa de curiozitate.

#92
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcsgenius929292, on 9th July 2009, 15:39, said:

Imi puteti spune daca este acest caine de rasa sau nu?
Daca da ce rasa este?

Cane frumosum :D

#93
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postzippo68, on 9th July 2009, 15:17, said:

Asa ca daca vrei sa-l adoptezi adopteazal. Puritatea rasei valoreaza ----nimic.
Gresesti mult. Un caine de rasa pura are sanse mai mici sa aiba probleme cu coapsele, probleme de sanatate in general. Nu e nimic mai dureros decat sa adopti un catel si in 2 ani sa moara sau sa schiopate, etc.

Cat despre catelu' din poza de mai sus, nu are Golder Lab in el, ci e foarte probabil un Yellow Labrador Retriever 75% cu inca ceva.

#94
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Este fix maidanez, cel mult o corcitura, aduce a lup cu inca ceva.
Golden Retriewer nu este in nici un caz.

#95
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View PostValentine, on 9th July 2009, 19:38, said:

Gresesti mult. Un caine de rasa pura are sanse mai mici sa aiba probleme cu coapsele, probleme de sanatate in general. Nu e nimic mai dureros decat sa adopti un catel si in 2 ani sa moara sau sa schiopate, etc. [..]

Tin sa te contrazic. Tocmai animalele de rasa pura au tendinta de a dezvolta astfel de probleme medicale, din cauza plajei genetice restranse. De la biologia din liceu inveti ca variabilitatea genetica este succesul oricarei specii, iar limitarea ei duce la aparitia de probleme medicale uneori majore. Ca un exemplu tragic, poti sa te interesezi de soarta diavolilor tazmanieni care au fost decimati de un tip de cancer tocmai din cauza izolarii geografice si limitarii plajei genetice.

On topic, nu este recomandata adoptia pe astfel de baze incerte. Daca animalul nu este de rasa pura, chiar daca e corcitura 75% tot corcitura e. Asa se evita, cum spunea Dev mai sus, abandonul. N-am nimic cu corciturile, chiar eu am 3 pisici maidaneze.

#96
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostNicolla, on 9th July 2009, 21:15, said:

Tocmai animalele de rasa pura au tendinta de a dezvolta astfel de probleme medicale, din cauza plajei genetice restranse.
Animalele de rasa pura sunt scanate, si testate inainte de a fi "inmultite". Nu orice caine devine "tata". Sansele sa aiba o problema genetica sunt la fel de mari ca si la o corcitura (marea majoritate a acestor probleme de exemplu hip-displasia sunt prezente la marea majoritate a raselor.)

Concret daca alegi un copil din parinti blonzi cu ochii albastrii, inalti si sanatosi, ai sanse mari ca si copilul sa aiba aceleasi caracteristici.

#97
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Rog cunoscatorii sa-mi spuna ce rasa este catelul din imaginea alaturata...Specific ca este catelul din reclama pentru Stejar!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   36.27K   40 downloads


#98
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009

View PostArtemis25, on 14th August 2009, 14:38, said:

Rog cunoscatorii sa-mi spuna ce rasa este catelul din imaginea alaturata...Specific ca este catelul din reclama pentru Stejar!


Jack Russel Terrier daca nu ma insel :P

#99
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postsilvio_ro, on 14th August 2009, 14:11, said:

Jack Russel Terrier daca nu ma insel :P

nu te inseli.
asta pare sa fie din poza 99%

#100
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Este parca din filmul Masca. :D .Jucausi foc si inteligenti.

#101
laurentiucapac

laurentiucapac

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.04.2009
Buna seara. De circa 1 luna suntem stapanii unui catelus, pe care l-am cumparat ca fiind caniche pitic. Ne poate spune cineva, din poza, cam ce rasa este? L-am cumparat de la o fata de pe net, care are inca f. f. multe rase de caini de vanzare, dar pe masura ce creste parca nu seamana a caniche. Mai mult cand l-am cumparat ( am dat 5 mil. pe el) ne-a dat si carnetul de sanatate, unde scria ca are vaccinele la zi, iar la vet. am constatat ca avea facut doar biocan, vaccin care am intetes ca se face ultimul din seria de trei; era plin de capuse si sub greutate cu 600 gr. Acum are 3,4 Kg. si e jucaus nevoie mare. Stie cineva ce rasa este?

Attached Files



#102
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View Postlaurentiucapac, on 15th September 2009, 22:28, said:

Buna seara. De circa 1 luna suntem stapanii unui catelus, pe care l-am cumparat ca fiind caniche pitic. Ne poate spune cineva, din poza, cam ce rasa este? L-am cumparat de la o fata de pe net, care are inca f. f. multe rase de caini de vanzare, dar pe masura ce creste parca nu seamana a caniche. Mai mult cand l-am cumparat ( am dat 5 mil. pe el) ne-a dat si carnetul de sanatate, unde scria ca are vaccinele la zi, iar la vet. am constatat ca avea facut doar biocan, vaccin care am intetes ca se face ultimul din seria de trei; era plin de capuse si sub greutate cu 600 gr. Acum are 3,4 Kg. si e jucaus nevoie mare. Stie cineva ce rasa este?
ti-am raspuns pe celalalt topic. acum nu mai conteaza ce rasa e. l-ati luat, sa aveti grija de el. bucurati-va ca aveti un sufletel langa voi care va va iubi toata viata si bucurati-va ca l-ati salvat de la acei oameni. sa mai pui poze cu evolutia piticului...apropo voi ati vazut parintii cainelui cand ati mers dupa el?

#103
Noczi

Noczi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2007
Ganditi-va ca luand cainele, l-ati salvat. Nu va ganditi ce rasa e, nu mai conteaza, e copilul vostru. Daca ati primit chitanta sau alte hartii ce dovedesc ca ati cumparat cainele de la persoana respectiva, puteti sa sesizati autoritatile. Nici nu vreau sa ma gandesc cate alte suflete sunt acolo chinuite...

#104
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
hehehehehe, chitante, facturi?! da de unde.....nici macar nu sunt PF, daramite PJ. oricum autoritatile nu iau masuri. ii doare undeva. iar pe cate unii din cei care ar trebui sa ia masuri ii doare buzunaru de cat e de plin.

#105
septigsm

septigsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.05.2007
Ma intreseaza ce rasa e acest catel  http://www.0-24.ro/video/974/

#106
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Sper sa nu ma insel dar cam pare ca este un Papillon.

#107
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
nice boobs :D

#108
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Na ce spun eu si ce spune el  :w00t: Pe alta parte cred ca imbatranesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate