Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ce rasa de caine este?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
Jony81

Jony81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.03.2009
Dati-va cu parerea va rog si despre Sumetele meu, mama lui e bichon nu stiu de care, dar e mica si latoasa, iar ele arata ca un ogar (cand alearga zici ca goneste prada). Eu cred ca e corcit cu un labrador sau golden retriever ca ne-am intalnit intr-o zi cu o vecina care are un retriever alb cu pedigree, era superb, avea vreo 40 de kile la doar 7 luni dar semana cu "bestia" mea (care are doar vreo 10) la urechi, coada, blanita si mai ales la comportament: f jucausi si topaitori.
Noi de cand l-am luat il tot asteptam se se transforme in bichon, da ...nici o sansa  :P

Attached File  100_0488.JPG   1.09MB   41 downloads
Attached File  100_2169.JPG   1.33MB   49 downloads   Attached File  100_2176.JPG   1.27MB   39 downloads


Deci? Ce ziceti?

Keep in touch!

#74
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAngelina1986, on Jan 3 2009, 18:14, said:

de asemenea nu cred ca un catel de rasa necesita ingrijiri speciale sau dresaj special.
punem pariu ca gresesti?

#75
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostJony81, on Apr 22 2009, 23:20, said:

Noi de cand l-am luat il tot asteptam se se transforme in bichon, da ...nici o sansa  :P


Deci? Ce ziceti?
Asa arata puii de bichon si un bichon havanez. Pana nu creste incat sa poata fi masurat corect nu poti sa iti dai seama dar eu inclin sa cred ca e labrador.

#76
Jony81

Jony81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.03.2009

View Postmaltese, on May 5 2009, 10:45, said:

Asa arata puii de bichon si un bichon havanez. Pana nu creste incat sa poata fi masurat corect nu poti sa iti dai seama dar eu inclin sa cred ca e labrador.

Pai are 7 luni jumate si nu prea mai da semne ca ar mai creste, dar oricum imi place mult asa cum e acum, adica ca si un retriever.
Multumesc mult

#77
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
la rasele mici, puii la 7-8 luni au aproape look de adult, si in special dimensiunile ( ma refer la standard) asta la un catel de rasa - a se citi cu pedigree. in rest, nu ma bag. azi imi zice o batranica ca si ei au un maltez acasa si are cam 7 kg  :D :D  ala e metis care aduce a maltez, nicidecum catel de rasa.

pt cine adopta catelusi de pe strada si vor sa ofere cainelui ce e mai bun, jos palaria.
pt cine cumpara de la tot felul de samsari/intermediari cu 100-2oo euro mai ieftin decat la o canisa respectabila, si apoi li se imbolnavesc puii, sau in loc de 10 kg la maturitate ajung la 30....si-au facut-o cu mana lor... dar va rog nu ii mai montati. sunt pline strazile si adaposturile de metisi.

fara suparare , maltese, havanezii din poze au pedigree? nush de ce, ceva imi zice ca nu....

#78
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postvideosuzy, on Mar 21 2009, 23:36, said:

Gata...am gasit "marca" catelusei mele... :rolleyes:
Este o Chinchila Cardigan Welsh Corgi (destul de rara la noi, provenienta Marea Britanie)....
Am gasit si stapanii care au abandonat-o pentru ca plecau in Anglia si nu aveau cu cine sa o lase...
Culmea e ca tot admiram un Citroen C5 cu volan pe dreapta (eu avand unul "normal")...si acum o seara, in timp ce-mi faceam "rondul", am fost abordat de proprietarul masinii...Din vorba-n vorba a marturisit ca in urma cu aproape 4 luni a scos afara catelusa, cu zgarda antipurici la gat, sperand ca i se va face cuiva mila de ghemotocul alb si il va lua in casa...A AVUT NOROC... :)
I-am aratat poze cu Bella exact din ziua cand a gasit-o fata mea...Mi-a aratat si el poze cu ea si cu mama ei...identica cu aceasta...in plus mi-a aratat si pozele cu "fratii" Bellei, culori ciudate rau pentru un caine, insa, dupa ce am cautat pe nett am ramas surprins de "curcubeul" acestei rase...
Sincer sa fiu, n-am auzit pana aseara de aceasta rasa...inca-mi este greu sa o pronunt...Dar...o sa ma obisnuiesc...

Stima
catelusa a avut noroc.... insa stapanii sunt de toata jena...
sper din toata inima ca vreodata as fie si ei dati afara din casa si sa fie nevoiti sa apeleze la mila unora.
adica au abandonat-o c apleacu in anglia..iar dupa 4 luni erau tot in romania....
jenibil.

#79
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

View Postbubalus, on May 6 2009, 14:41, said:

catelusa a avut noroc.... insa stapanii sunt de toata jena...
sper din toata inima ca vreodata as fie si ei dati afara din casa si sa fie nevoiti sa apeleze la mila unora.
adica au abandonat-o c apleacu in anglia..iar dupa 4 luni erau tot in romania....
jenibil.

Si eu l-am mustrat pe domnul cu pricina insa mi-a replicat ca daca era dupa nevasta-sa o arunca direct pe ghena de la etajul 5... :huh:
Lui i-a fost mila si, findca nu i-a iesit pasenta cu un vecin de la curte, a lasat-o langa un gard, gandindu-se ca va trece un suflet milos si o va lua. Oricum, au venit din nou in tara. Sunt aventurieri. Am inteles asta printre randuri si ma felicit ca fata mea adoptiva (patrupeda) ne considera FAMILIA EI...

Stima

#80
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009

View PostAngelina1986, on 3rd January 2009, 17:14, said:

nu stiu ce vrei sa spui prin "vreau sa ma ocup serios de el"....adica un catel de rasa merita sa fie tratat altfel de cat o biata corcitura?.tot catei sunt ambii la fel de multa iubire si devotament au de oferit.daca erai atat de interesat de un catel de rasa trebuia sa cumperi unul nu sa astepti sa gasesti unul.
sincer acesta al tau nu pare a fi de rasa desi este extraordinar de dragalas si chiar nu ar trebui sa te intereseaze restul din moment ce ai decis sa il pastrezi.
de asemenea nu cred ca un catel de rasa necesita ingrijiri speciale sau dresaj special.

Aviz posesorilor de caucazieni, s-ar parea ca este ok sa va dresati cainii ca si cum ar fi bichoni  :rolleyes: ... De asemenea, s-ar parea ca nu mai trebui tinut cont de faptul ca anumite rase sunt predispuse la anumite boli ....

#81
trevize

trevize

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.04.2007
catelusa mea este bichon maltese, are cam 2,2 kg,pun si 2 poze, una de cand era mica si una mai recenta

Attached Files



#82
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
acum sa va vadAttached File  1..JPG   1.45MB   15 downloadsAttached File  2..JPG   1.69MB   15 downloadsAttached File  3..JPG   1.68MB   13 downloads]Attached File  4..JPG   1.36MB   18 downloadsAttached File  6..JPG   1.67MB   5 downloadsPG][a
ttachment=608449:5..JPG]
deci, ce rasa e?


mentionez ca pozele sunt facute la 8 luni si doctoru a zis ca e metis caniche

Attached Files

  • Attached File  5..JPG   1.64MB   14 downloads


#83
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
doctoru e baiat istet ca doar de aia e doctor ;)

#84
csgenius929292

csgenius929292

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.11.2007
Imi puteti spune daca este acest caine de rasa sau nu?
Daca da ce rasa este?

Attached Files

  • Attached File  Dog.jpg   311.92K   99 downloads


#85
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da. Rasa europeana comuna....






:wallbash: Daca mai vad vreun topic din asta innebunesc.

#86
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDev, on 9th July 2009, 14:49, said:

Da. Rasa europeana comuna....






:wallbash: Daca mai vad vreun topic din asta innebunesc.

Si cine te opreste.Animalul ala din poza are mai multa voloare ca tine.Asa ca clontul mic sa lasa lumea sa intrebe ce pofteste.Via Socola.

#87
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postzippo68, on 9th July 2009, 15:05, said:

Si cine te opreste.Animalul ala din poza are mai multa voloare ca tine.Asa ca clontul mic sa lasa lumea sa intrebe ce pofteste.Via Socola.
zippo, respect,
dar asta e al doilea topic pe care pustiul asta il deschide sa intrebe ce rasa e cainele.... primul e putin mai jos

Edited by bubalus, 09 July 2009 - 15:15.


#88
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postcsgenius929292, on 9th July 2009, 14:39, said:

Imi puteti spune daca este acest caine de rasa sau nu?
Daca da ce rasa este?


Are ceva din Labrador Golden Retraiver.Cred ca am scris corect .Daca nu scuzati-ma.
Majoritatea oameniilor cand vor sa adopte un caine vor unul de rasa.
Nu sant cu nimic mai presus ca .,,,,corcituriile.Doar ca sant curati in linea lor genetica sa spunem asa.
Asa ca daca vrei sa-l adoptezi adopteazal. Puritatea rasei valoreaza ----nimic.

View Postbubalus, on 9th July 2009, 15:08, said:

zippo, respect,
dar asta e al doilea topic pe car epustiul ast ail deschide sa intrebe ce rasa e cainele.... primul e putin mai jos


Scuze.Mi de scuze ,dar nici mie nu-mi convin multe lucruri si pt aia nu inebunesc.
Pustiul a pus o intrebare caruia cred ca nimeni nu i-a raspuns.Poate pustiul vrea sa-l adopteze,ceeace e un exemplu pt altii.
Si noi am fost pusti si ce disperati eram cand doream ceva .,un raspuns la o intrebare,sa ne cumpere parintii ceva ,sa obtinem ceva etc,etc..
Inca o data scuze.Am sarit calul.Si asta pt ca sant un mare iubitor de animale.

#89
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postzippo68, on 9th July 2009, 15:10, said:

Are ceva din Labrador Golden Retraiver.Cred ca am scris corect .Daca nu scuzati-ma.
Majoritatea oameniilor cand vor sa adopte un caine vor unul de rasa.
Nu sant cu nimic mai presus ca .,,,,corcituriile.Doar ca sant curati in linea lor genetica sa spunem asa.
Asa ca daca vrei sa-l adoptezi adopteazal. Puritatea rasei valoreaza ----nimic.

O sa ma prefac ca n-am vazut postul tau de mai sus. Aduce a Golden Retriever acum ca-i mic, si orice caine mic, bej si grasut seamana c-un Golden. Cand creste n-o sa mai semene deloc, foarte probabil ca nici n-o sa mai fie asa bejuliu ci o sa i se albeasca blana.

View Postzippo68, on 9th July 2009, 15:17, said:

Scuze.Mi de scuze ,dar nici mie nu-mi convin multe lucruri si pt aia nu inebunesc.
Pustiul a pus o intrebare caruia cred ca nimeni nu i-a raspuns.Poate pustiul vrea sa-l adopteze,ceeace e un exemplu pt altii.
Si noi am fost pusti si ce disperati eram cand doream ceva .,un raspuns la o intrebare,sa ne cumpere parintii ceva ,sa obtinem ceva etc,etc..
Inca o data scuze.Am sarit calul.Si asta pt ca sant un mare iubitor de animale.

Nu i-am raspuns? Rasa europeana comuna. E o exprimare mai frumoasa decat maidanez si se foloseste in mod frecvent.

Sa zici unui om ca un catel e de nu stiu ce rasa si in momentul in care ajunge la 1 an si n-are nici jumatate din talia la care se astepta (sau si mai rau, creste de 2 ori mai mult), nu prea-i ok. Si daca-i cineva care chiar isi dorea un catel de rasa respectiva s-ar putea sa te trezesti cu inca un caine abandonat.

Mie mi se pare ca-i clar. Vrei caine de rasa X, mergi la canisa si cumperi un catel cu acte. Sau adopti un catel de la cineva care-ti zice ca are rasa X (nu cumperi, asa nu incurajam canisele de "apartament" fara acte si cresterea numarului de catei abandonati; daca chiar vrei sa te asiguri ca seamana te uiti pe net la caracteristicile rasei respective sau mergi la vet). Sau adopti un catel de la un adapost care seamana. Aici poti sa lasi o suma de bani ca oamenii aia de la adapost fac o treaba buna si salveaza suflete abandonate.

Daca nu te intereseaza o rasa anume, mergi pe strada/la adapost si-ti alegi unul care ti-a cazut cu tronc. Dragoste la prima vedere se cheama :inlove:

#90
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDev, on 9th July 2009, 15:18, said:

O sa ma prefac ca n-am vazut postul tau de mai sus. Aduce a Golden Retriever acum ca-i mic, si orice caine mic, bej si grasut seamana c-un Golden. Cand creste n-o sa mai semene deloc, foarte probabil ca nici n-o sa mai fie asa bejuliu ci o sa i se albeasca blana.

Scuze .Am actionat sub impulsul iubiri lumii animale.Caci sant si eu un animal in origine.LEU.
Ai dreptate.Si eu spune-am ca are ceva din Golden.Nu ca ar fi.Important este sa.l adopteze daca vrea pustiul.
O sa-i aduca numai bucuri in viata.Va fi un prieten la bine si la rau.
Inca o data te rog frumos sa ma scuzi pt jignirea pe care ti-am facut-o.
Doua lucruri nu suport.
1Sa fie cineva bajocoritor si crud cu animalele.
2 Sa vad copii mici batuti de parinti.
O zi buna su scuze

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate