Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Restrictionare apeluri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
NIci nu stiu cum sa incep  :cursing:  

Vreau sa imi restictionez apelurile primite ( dar anumite numere de telefon nu toate )
Adica un anume numar de telefon ma bazaie la cap din 5 in 5 minute si vreau ca acel numar sa nu ma mai poata apela. Am sunat la relatii clienti si domnisoara mi-a zis ca ea nu poate sa faca asa ceva!  :death:
In alta ordine de idei telefonul am un nokia 2600 si imi cere un cod ... care cica e 1234 dar nu e nici ala si nici 0000 ...

Aveti vre-o idee ?

#2
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

sonic_adi, on Feb 12 2005, 22:55, said:

NIci nu stiu cum sa incep  :cursing: 

Vreau sa imi restictionez apelurile primite ( dar anumite numere de telefon nu toate )
Adica un anume numar de telefon ma bazaie la cap din 5 in 5 minute si vreau ca acel numar sa nu ma mai poata apela. Am sunat la relatii clienti si domnisoara mi-a zis ca ea nu poate sa faca asa ceva!  :death:
In alta ordine de idei telefonul am un nokia 2600 si imi cere un cod ... care cica e 1234 dar nu e nici ala si nici 0000 ...

Aveti vre-o idee ?

<{POST_SNAPBACK}>



Pai cred ca e vorba de codul PIN2, insa nu stiu sigur, spune mai concret ce iti cere telefonul (poate fii cod retea, cod pin, cod meniu etc.) ca sa pot sa iti zic cum sa il obtii. Te sfatuiesc sa nu incerci sa introduci coduri prea multe pentru ca cel mai probabil la 3 sau 5 greseli se blocheaza si situatia se ma complica.

#3
pelican_xro

pelican_xro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.05.2004
1. Pe acel telefon nu ai nici o posibilitate sa resrictionezi doar anumite numere ( ci toate apelurile care intra).
2. Poti sa te uiti in meniu sa vezi daca poti atasa o melodie personalizata acelui numar ( iar melodia sa o pui pe mute sau volum minim, telefonul -no offense- e cam slabut si nu stiu daca ai optiunea asta).
3. Ca sa restrictionezi numai un anumit numar va trebui sa ai un tlefon cu symbian ( OS) si sa iti instalezi "black list" ( telefonul ii da reject automat cand suna acel numar, dar daca suna cu ID ascuns atunci ai o problema...). Functioneaza pe telefonul meu f.bine .

#4
pelican_xro

pelican_xro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.05.2004
@sonic_adi

COdul care il cere este codul de siguranta pentru nokia. Initial el este 12345 ( codul de bar initial este 0000, iar pin2 se afla de la operator).

Insa toate aceste coduri nu o sa te ajute cu nimic in ceea ce vrei sa faci tu.

#5
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
Eu am un SE T68i si pot restrictiona apelurile de primire (din meniu) in ideea ca ma pot apela doar anumite numere pe care le adaug intr-o lista. Nu exista un serviciu de retea in acest sens..

#6
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

pelican_xro, on Feb 13 2005, 08:28, said:

2. Poti sa te uiti in meniu sa vezi daca poti atasa o melodie personalizata acelui numar ( iar melodia sa o pui pe mute sau volum minim, telefonul -no offense- e cam slabut si nu stiu daca ai optiunea asta).

<{POST_SNAPBACK}>


Nu m-am gandit la miscarea asta   :coolspeak:   mersi de sfat
eventual compun o melodie "goala"  :D  

Meniul arata ceva de genu : Setari siguranta > serviciu restrictionare apeluri > Receptionare apeluri > Activare (dau click ) imi cere "parola restrictionare"  sa zicem ca introduc '1234"  si imi apare " solicitare nereusita"   nu "eroare parola"  :cursing:

#7
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
codul pin2 se solicita doar in cazul operatiunilor de billing (cost control) sau resetari de timer-e (etc). parola de restrictionare este total altceva, se compune din 4 cifre si nu se blocheaza la o introducere gresita de mai multe ori. parola initiala pentru nokia e 0000. totusi in cazul in care iti este modificata si nu o mai stii, ar trebui sa primesti ajutor de la operator, restrictionarea apelurilor, fiind un serviciu de retea. bafta.

#8
flippy

flippy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2004
Si eu am patit la fel si am scapat de respectivele apeluri foarte simplu. Am trimis un mesaj catre respectivul numar si l-am avertiza ca la urmatorul apel de pe numarul lui sau chiar apel cu "numar ascuns", voi face plangere la politie. Tipul sau  tipa s-a potolit, dar oricum sunt hotarat sa depun plangere impotriva oricarui apel sacaitor.  :P
Ideea mi-a dat-o un operator connex care mi-a zis ca nu poate restrictiona doar un anumit numar.    ;)
Probabil ca o plangere la politie nu l-ar putea determina efectiv (coercitiv) pe cel care da telefoane, pentru ca nu se poate identifica cel care suna sau pentru ca legea nu prevede sanctiuni in cazul acesta, nu m-am documentat pt ca din fericire nu a mai fost nevoie.
Oricum aceasta solutie a functionat mai bine decat sa sun inapoi si sa ma injur cu respectivu' sacaitor sau sa-mi inchid telefonul cateva zile, etc.

p.s.: Mentionez ca respectivul apelant ma bazaia de luni bune si numai la ore cand ... "e somnul mai dulce" :cursing:

#9
leam

leam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2005
[QUOTE]
Meniul arata ceva de genu : Setari siguranta > serviciu restrictionare apeluri > Receptionare apeluri > Activare (dau click ) imi cere "parola restrictionare" sa zicem ca introduc '1234" si imi apare " solicitare nereusita" nu "eroare parola"
[QUOTE]


sectiunea asta din meniu se refera la barari apeluri (ca si serviciu de retea) - un operator iti poate da acces la acest serviciu (sa ai control asupra lui prin parola), insa iti barezi toate apelurile primite - nu o poti face selectiv
doar anumite telefoane permit restrictionarea anumitor numere (sau primirea apelurilor doar de la o lista predefinita - vezi alcatel + sony ericsson)

#10
pelican_xro

pelican_xro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.05.2004
[QUOTE]
Meniul arata ceva de genu : Setari siguranta > serviciu restrictionare apeluri > Receptionare apeluri > Activare (dau click ) imi cere "parola restrictionare" sa zicem ca introduc '1234" si imi apare " solicitare nereusita" nu "eroare parola"
[QUOTE]


Parola de restrictionare o afli de la operator ( initial este 0000 si a fost schimbata de cineva ca a utilizat cartela).


La alcatel sau sony ericsson ( fara OS) se poate crea o lista ( gen family,repertoar...) care permite apeluri numai de la acele numere, in nici un caz nu poti restrictiona un numar special!!!!

Acest lucru se face numai cu aplicatii gen "Black List" valabile numai pe telefoane cu OS ( sunt aplicatii care se instaleaza).

#11
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
[quote name='pelican_xro' date='Feb 14 2005, 15:29']
[QUOTE]
Meniul arata ceva de genu : Setari siguranta > serviciu restrictionare apeluri > Receptionare apeluri > Activare (dau click ) imi cere "parola restrictionare" sa zicem ca introduc '1234" si imi apare " solicitare nereusita" nu "eroare parola"
[QUOTE]
Parola de restrictionare o afli de la operator ( initial este 0000 si a fost schimbata de cineva ca a utilizat cartela).La alcatel sau sony ericsson ( fara OS) se poate crea o lista ( gen family,repertoar...) care permite apeluri numai de la acele numere, in nici un caz nu poti restrictiona un numar special!!!!

Acest lucru se face numai cu aplicatii gen "Black List" valabile numai pe telefoane cu OS ( sunt aplicatii care se instaleaza).
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Sau a introdus-o gresit de 3x. Se blocheaza daca o bagi gresit , am patit-o, a trebuit sa sun la operator , CNX,  sa mi-o reseteze.

#12
Zoom

Zoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 10.09.2004
Daca ai 2600 poti restrictiona anumite nr de telefon astfel: Intrii in Contacte, apoi Filtrare Numere si pui acolo nr de tel care te enerveaza. Nu-ti cere absolut nici un cod. Daca vrei sa schimbi codul pin 2 si parola bararii da un tel la rel cu clienti si iti spun ei cum sa le schimbi dar repet pentru Filtrare nr nu iti trebuie nici un cod.
Dupa ce ai pus nr de tel, in momentul in care esti sunat telefonul nu emite nici un fel de sunet si nici nu vibreaza indiferent de ce setari ai pe respectivul profil, dar vei vedea ca ai fost sunat.
Parola bararii foloseste la restrictionare apeluri dar nu poti restrictiona un singur nr ci toate apelurile intrate. Noroc ca ai 2600 ca la alte Nokia mai vechi 3310, 3410 nu merge cu Numere Filtrate 9nu au aceasta functie. Succes

Edited by Zoom, 15 February 2005 - 15:25.


#13
divx

divx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.12.2004
Poti sa pui cartela si pe Alcatel.Majoritatea au in meniu functia  Apeluri Interzise.
:)

#14
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Da...si culmea! Nokia 6300 nu are!

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ady_9, on Oct 27 2007, 15:34, said:

Da...si culmea! Nokia 6300 nu are!
da, si culmea ! in 2005, adica acum 2 ANI nu exista 6300...:death:

#16
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Era pe lo-fi version si nu am vazut data :D

#17
abas

abas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2013
Am si eu o intrebare. Daca am nokia cu simbian si restrictionez un numar, ii pun filtru ca sa ii dea ocupat automat, mie imi mai apare ceva, mai vad de cate ori ma suna?

Multumesc!

Edited by abas, 17 October 2013 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate