Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

Abuz politia rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#1
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
In seara asta, venind dinspre Metro inspre Iasi, am oprit la semaforul (relativ nou instalat) de langa Auto Padova. Ca sa descriu putin zona, exista semafoarele suspendate instalate cu ~20-30m inainte de marcajul de stop si de trecerea de pietoni in acea intersectie. Cum nu am vrut sa fortez galbenul, am ales sa opresc inainte de trecerea de pietoni, si inainte de marcajul de stop de langa trecere. Exista si acolo un semafor pentru autoturisme, montat pe stalp.

Cum stateam eu bine-merci asteptand sa se faca verde, apare un agent al politiei rutiere (mult mai tarziu am reusit sa-l fac sa se legitimeze - agent Captalan), care, fara sa-mi ceara actele, fara sa-mi comunice ce-am facut, incepe sa-mi tina teorie si sa-mi puna intrebari despre cum se opreste. Ii raspund ca sunt oprit regulamentar, inainte de marcajul de oprire (acea linie perpendiculara pe sensul de mers), respectand indicatia semaforului instalat pe stalp. La care domnul agent imi spune ca acel semafor este informativ (what the fuck? semafor informativ?!), si ca el nu stie de nici un marcaj de oprire. Dupa ce discutam timp de 2 rotatii ale semaforului, blocand intersectia, ii propun sa tragem pe dreapta si sa ne lamurim ce si cum.

Refuza in mod repetat sa se legitimeze, spunand ca mi-a zis cum il cheama, desi ii atrag atentia despre diferenta intre a se prezenta si a se legitima. Imi ia actele, si se intoarce dupa un timp cu dovada de circulatie pe 15 zile si PV, comunicandu-mi ca mi-a fost retinut permisul pentru nerespectarea culorii rosii a semaforului. Asta in timp ce eu eram oprit la semafor, pe rosu, iar el discuta la geamul masinii cu mine!! Imi explica foarte sigur pe el ca de fapt eu am obligatia sa opresc nu la marcajul de stop, ci "sub semafor"  

N-am avut ce discuta cu idiotul, ii cer iar sa se legitimeze si spune ca s-a legitimat, si nu o s-o faca de cate vreau eu (mintind cu nerusinare). Cand un prieten din masina ii spune clar ca nu s-a legitimat (toti ceilalti 4 ocupanti ai masinii fiind martori), scoate in sfarsit legitimatia. Apare si celalalt agent, imi zice sa depun contestatie, ca ei nu stau mie sa imi explice... Am scris in obiectiuni ca a refuzat in mod repetat sa se legitimeze, si ca eram oprit regulamentar inainte de marcajul pentru oprire. Desteptul voia sa-mi dea mie sa scriu obiectiunile, si i-am atras atentia ca nu am voie sa fac asta, el fiind obligat sa le scrie la cererea mea  

Si uite asa m-am ales cu permisul suspendat pe 30 de zile pentru trecere pe rosu, desi stateam frumos si cuminte la semafor  

Desi eram foarte sigur de ce am zis, am gasit si articolul respectiv din regulamentul de aplicare:

Quote

Art. 52
(1)Semnalul de culoare rosie interzice trecerea.
(2)La semnalul de culoare rosie vehiculul trebuie oprit înaintea marcajului pentru oprire sau, dupa caz, pentru trecerea pietonilor, iar în lipsa acestuia, în dreptul semaforului. Daca semaforul este instalat deasupra ori de cealalta parte a intersectiei, în lipsa marcajului pentru oprire sau pentru trecerea pietonilor, vehiculul trebuie oprit înainte de marginea partii carosabile a drumului ce urmeaza a fi intersectat.

Cum in acel loc exista marcaj pentru oprire (desi, ca toate marcajele noastre, e pe jumatate sters), nu prea e loc de nici o interpretare.

Am si 4 martori, ceilalti ocupanti ai masinii. Nea' agentul a scris un martor ocular, pe care insa nu l-am vazut prin zona.

Evident ca voi depune contestatie, dar uite cum un tampit iesit sa-si faca planul de sarbatori iti strica cheful... Acum, intrebarea e: cum pot sa reclam abuzul respectivului agent? La 112 si la politia rutiera mi-au dat evident cu flit.

Edited by cryo, 30 December 2008 - 22:22.


#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Naspa frate, naspa... pe mine m-a parlit la unirii acum vreo 3 ani, cand nu era cu luat de permis la trecerea pe rosu. Eu am platit jumatate din minim in 48 de ore ca sa nu am probleme. Mie mi-a adus PV completat cu "nu am obiectii" unde trebuia sa mi scriu parerea.......... Un nesimtit si jumatate. Asta e militia romana. Multa :finger: militienilor

#3
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Daca ai dovezi solide fa o plangere pe siteul politiei romane. Le trimiti un email. (eu am reclamat altceva pe siteul lor si surpriza, mi-au venit acasa cu un raspuns oficial ).

Edited by subiect, 30 December 2008 - 22:45.


#4
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
o sa fac un memoriu si sa ma duc in audienta la comandantul IPJ.

#5
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Foarte bine. Burtosii incep sa isi ia lumea in cap.

#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
mare lucru faceai daca filmai faza! am o presimtire ca fraieru' astepta sa sari cu banu'.

puneai pe cineva din masina sa filmeze tot, si locul si "actiunea" si sa vezi cum reactiona.

asta e, succes in continuare si bucurii (fara ghilimele) in noul an! :)

Edited by crst_g, 30 December 2008 - 23:09.


#7
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
crst_g are dreptate, dar acum nu mai ai ce face.
contestatie nu se poate depunde ?

#8
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
dupa cum am zis, evident ca voi depune contestatie... dar tre sa ma frec dupa dovezi de circulatie pana cand se solutioneaza.

#9
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007
Ia-ti un avocat si da-l in judecata.Im felul asta sunt obligati sa-ti restituie permisul pana la pronuntarea sentintei.
Oricum vei castiga deoarece e de ajuns faptul ca nu s-a legitimat.In fata legii trebuie sa intrunesti toate conditiile cerute astfel incat decizia organului sa se aplice
Si un lucru foarte important pe care m-a invatat avocatul meu.De fiecare data cand semnezi un proces verbal la rubrica mentiuni scrie mare "CONSTATATREA NU CORESPUNDE CU REALITATEA" E de ajuns ca sa poti intoarce totul in favoare ta mai tarziu la proces.Nu-ti bate capul caci astia sunt niste frustrati ,care nu au reusit in viata si nu au alta sansa decat sa se faca politisti.
Te costa in jur de 200-400 Ron un avocat pentru traba asta.
Poti cere o expertiza a unui expert autorizat in caz ca nu merge cu lipsa datelor si nelegitimarea,sau cel mai bine puteai suna la 112 si anunta ca o persoana neidentificata ,imbracata in politist ti-a retinut permisul de conducere si refuza sa se legitimeze.
Cu plangerea la comandant nu vei face nimic.Politia rutiera Iasi e ca o caracatita cu multe tentacule care se acopera unul pe altul.
Dai in judecata (in felul asta ai dreptul de conducere pana la pronuntarea sentintei) si fa o recla,atie si pe situl politiei romane.Am vazut ca raspund.

Edited by the_winner, 30 December 2008 - 23:22.


#10
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
am sunat la 112, atunci, pe loc, si mi-au dat flit. mi-au zis sa depun contestatie la judecatorie. Cand le-am zis ca refuza sa se legitimeze, au spus ca o sa-l recunosc mai tarziu, din grup.... :photo:

#11
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007

 cryo, on Dec 30 2008, 23:24, said:

am sunat la 112, atunci, pe loc, si mi-au dat flit. mi-au zis sa depun contestatie la judecatorie. Cand le-am zis ca refuza sa se legitimeze, au spus ca o sa-l recunosc mai tarziu, din grup.... :photo:


In cazul asta nu are nici o sansa.Faza e in felul urmator:Exista unele organe care stiu ca comit un abuz si e posibil ca tu sa castigi un proces in acest sens dar lor nu le pasa deoarece nu ei sunt cei care se prezinta la termene,etc,etc.
Asta e explicatia pe care mi-a dat-o un organ in momentul cand a comis un abuz asupra mea.I-am spus simplu:stii ca nu ai nici o sansa.El a spus da ,dar nu imi pasa caci mai departe nu e problema mea.Practic pe el il intereseaza doar raul pe care-l comite asupra ta.
Acum o luna de zile in judetul VS am injurat un politist care mergea pe contrasens intr-un Logan.Fraieru a inteles de pe buzele mele ce i-am spus si alt cretin m-a oprit dupa cativa KM pe motiv ca merg cu farurile STINSE,lucru interzis de lege.In realitate faruruile erau APRINSE.Nu a putut sa faca nimic deoarece am filmat totul cu telefnul presimtind ca se va comite un abuz.
Invatate minte si filmeaza sau fa poze.In felul asta dreptatea e de partea ta.

#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu stiam ca probele video, mai ales cele obtinute cu telefonul mobil care presupun ca sunt de o calitate indoielnica, pot reprezenta PROBA. Dar in fine......

#13
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007

 C.F.S., on Dec 30 2008, 23:34, said:

Nu stiam ca probele video, mai ales cele obtinute cu telefonul mobil care presupun ca sunt de o calitate indoielnica, pot reprezenta PROBA. Dar in fine......


Nici nu reprezinta dar e de ajuns ca sa convingi judecatorul ca dreptatea e de partea ta.
Ai uitat de cazul cand au oprit astia o masina  unor reporteri si au dat astia pe post tot,ce scandal a iesit?

Stiu ca o sa spuneti ca sunt nebun dar prin natura afacerii mele am tot timpul o camera foto si una video la mine.
Si un telefon N93 care filmeaza rezonabil.Prin urmare nu ma feresc sa le folosesc.Nu exista lege care sa-mi interzica.
Acum cateva luni l-am filmat pe organul de pe Loganul rosu de la Garoafa Vrancea cum a luat un milion de la mine. In continuare nu stiu ce sa fac cu imaginile,dar cred ca o sa le trimit in seara asta la protv si antena1.

Edited by the_winner, 30 December 2008 - 23:44.


#14
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,097
  • Înscris: 22.06.2004
fa-i vedete pe youtube si baga linkul aici

#15
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Bai nene, pe asta nu o cred. Pune imaginile pe youtube, da-le la antena unu si eu dau jos palaria. Scuza-ma, dar NU CRED.



P.S. Bunicul lu' fosta-mea s-a nascut si a copilarit in Garoafa. :lol:

Edited by C.F.S., 31 December 2008 - 00:03.


#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,769
  • Înscris: 13.10.2003
si darea de mita se pedepseste, un autodenunt nu te avantajeaza intotdeauna...

cat despre abuz, da-i in judecata.

#17
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 C.F.S., on Dec 30 2008, 23:34, said:

Nu stiam ca probele video, mai ales cele obtinute cu telefonul mobil care presupun ca sunt de o calitate indoielnica, pot reprezenta PROBA. Dar in fine......
merge la "intimidare". chiar daca nu le dai in proces, iese scandal si tot n-o sa-i fie bine.

#18
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Filmate cu telefonu... Hai sa fim seriosi ca nu se vede nimic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate