Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

ing card student

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
searosiere_D

searosiere_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2008
Buna, am un card ing card student si as dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva..care este suma minima care trbuie sa imi ramana pe card atunci cand extrag bani din cont? Multumesc

#2
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 searosiere_D, on Dec 29 2008, 19:27, said:

Buna, am un card ing card student si as dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva..care este suma minima care trbuie sa imi ramana pe card atunci cand extrag bani din cont? Multumesc
nu cred ca mare. daca mai ai 11 lei de exemplu, poti extrage 10 lei. dar nu cred ca daca ai exact 10 lei ii poti extrage, o anumita suma tot trebuie sa ramana. dar am eu intrebarea, care e suma maxima care poate fi pe un card ing student?

#3
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
nu cred ca exista suma maxima , am avut 30 000 Ron la un momendat , ideea e ca nu poti scoate decat maxim 6000 ron in 24 ore , deci daca ai nevoie de cash mult si rapid ....trebuie sa astepti.

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
sau mergi la banca sa ti faca marire de plafon pt cateva ore, retragi banii si gata

#5
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Sau asa :) .

#6
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008

 TNT-NET, on Dec 30 2008, 01:44, said:

nu cred ca exista suma maxima , am avut 30 000 Ron la un momendat , ideea e ca nu poti scoate decat maxim 6000 ron in 24 ore , deci daca ai nevoie de cash mult si rapid ....trebuie sa astepti.
Asa am crezut si eu,dar am scos in 15 min 15000 Ron,in trei transe.

#7
searosiere_D

searosiere_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2008

 Talkabout, on Dec 29 2008, 19:57, said:

nu cred ca mare. daca mai ai 11 lei de exemplu, poti extrage 10 lei. dar nu cred ca daca ai exact 10 lei ii poti extrage, o anumita suma tot trebuie sa ramana. dar am eu intrebarea, care e suma maxima care poate fi pe un card ing student?

Deci, mai are altcineva idee care este suma minima care trebuie sa ramana pe card atunci cand doresc sa retrag?

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cred ca a explicat destul de bine Talkabout

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 searosiere_D, on Dec 30 2008, 11:32, said:

Deci, mai are altcineva idee care este suma minima care trebuie sa ramana pe card atunci cand doresc sa retrag?
Nu poti testa? Jesus...

Nu vad de ce trebuie sa ramana o suma minima. Retragi tot ce poti, doar ca trebuie sa fie multiplu de 10 roni. Unele bancomate accepta si multiplu de 5 roni.

#10
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Da nu inteleg de ce nu poti lasa 5 ron pe card. Avand in vedere ca nu ai comisioane la ing card student nu cred nici eu sa fie o suma minima .

@Alin1921 - eu am incercat treaba asta de la 3 sucursale diferite . Deci nu merge sigur.


Edit:
ING CARD Student (VISA Eelctron)

Pe langa faptul ca nu ai nici o taxa de administrare, nici taxa de extragere numerar, mai ai si o dobanda de 10% pe an la sumele existente in cont, fara a fi conditionat de pastrarea unei sume in cont.

Ai gratuit acces si la sericiul ING Home Bank, nu platesti nici o taxa la o plata facuta prin acest serviciu catre un alt client ING insa esti taxat cu 0,1% min 0,35lei daca faci o plata catre un client al altei banci.

Edited by TNT-NET, 30 December 2008 - 13:12.


#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@TNT-NET
Iti multumesc ca citezi din clasici in viata :)


Da, la ING Card Student nu ai o suma minima de mentinut in cont.
In cazul in care doresti sa scoti toti banii din cont, va ramane un rest <10lei sau mai mic <5lei in functie de ce bancnote sunt in bancomatul la care faci extragerea.
Restul ramas in cont il poti epuiza facand o plata la un comerciant cu cardul atasat.

Chiar daca iti poti vida foarte usor contul, nu este recomandat sa faci asta.
Dobanda de 10% pe an pentru banii depozitati in cont te motiveaza sa iti lasi banii in banca.

Scoate doar numerarul de care ai nevoie si fa plata cu cardul la comerciantii care accepta card.

#12
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006

 Koal, on Dec 30 2008, 14:54, said:

@TNT-NET
Iti multumesc ca citezi din clasici in viata :)


Da, la ING Card Student nu ai o suma minima de mentinut in cont.
In cazul in care doresti sa scoti toti banii din cont, va ramane un rest <10lei sau mai mic <5lei in functie de ce bancnote sunt in bancomatul la care faci extragerea.
Restul ramas in cont il poti epuiza facand o plata la un comerciant cu cardul atasat.

Chiar daca iti poti vida foarte usor contul, nu este recomandat sa faci asta.
Dobanda de 10% pe an pentru banii depozitati in cont te motiveaza sa iti lasi banii in banca.

Scoate doar numerarul de care ai nevoie si fa plata cu cardul la comerciantii care accepta card.

Cu placere :P .

Intrebare , dobanda de 10% pe an se aplica la ..... ? Ca eu nu am niciodata aceeasi suma in cont. Ori am mai mult ori mai putin depinde de situatie :).

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Se calculeaza zilnic in functie de ce suma lasi in cont.
Practic la finalul lunii vei avea dobanda corespunzatoare mediei sumelor avute in cont de-a lungul unei luni.

Formula pentru dobanda aferenta unei zile este:
Sold cont * 0,1 (dobanda) / 365 (numarul de zile din an)

Formula de calcul pentru bonificatia aferenta unei luni:
Media Soldurilor zilnice * 0,1 (dobanda) * numarul de zile din luna / 365
[sau simplificat un pic, groso modo: media sumelor * dobanda / 12 (numarul de luni din an)]

Spre exemplu tu primesti in cont la inceputul lunii 300 de lei si in fiecare zi din cele 30 ale lunii scoti cate 10 lei, soldul initial este 300 soldul final va fi 0, insa tu ai avut in medie 150 de lei in cont, prin urmare bonificatia lunara va fi: 150 * 0,1 * 30 / 365 = 450 / 365 = 1,24 ; suma aproximata si de 150 * 0,1 / 12 = 15 / 12 = 1,25.

Deci pentru aproximativ 150 de lei tinuti in medie in cont in decursul unei luni primesti ceva mai mult de un leu si doua zeci de bani. Asa cum am spus si pe un alt thread, la alte banci dai banii acestia in costuri de intretinere (chiar un pic mai multi), iar la ING ii primesti (in cazul produsului pentru studenti).

Suma variaza in functie de suma de bani pe care ai tinut-o in cont in decursul unei luni.

#14
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Am priceput.

Un mare plus pentru acest produs de la ING , este de departe cel mai avantajos. Plus ca primesti 30 ron "bonus" .

#15
andreeajora

andreeajora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2007
Da, ING a castigat lupta cu BCR-ul in ceea ce priveste promotia pentru studenti. Pacat insa ca bancomatele ING sunt deschise pana la 11 iar cardul lor nu merge mereu la alte bancomate. Iar dobanda asa mare la conturi curente nu va mai fi mult timp ceva nemaiauzit. Mie-mi place ca ING-ul isi face reclama incontinuu. Cand deschid mailul numai asta vad : "Pentru ce suma te-ai da jos din pat? " " Tu de unde iti iei banii de cluburi? " "12 ani? Glumesti. Ai 50 000RON pe cardul de credit ING " :)
Thumbs up pentru marketing

#16
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 Koal, on Dec 30 2008, 23:02, said:

Se calculeaza zilnic in functie de ce suma lasi in cont.
Practic la finalul lunii vei avea dobanda corespunzatoare mediei sumelor avute in cont de-a lungul unei luni.

Formula pentru dobanda aferenta unei zile este:
Sold cont * 0,1 (dobanda) / 365 (numarul de zile din an)

Formula de calcul pentru bonificatia aferenta unei luni:
Media Soldurilor zilnice * 0,1 (dobanda) * numarul de zile din luna / 365
[sau simplificat un pic, groso modo: media sumelor * dobanda / 12 (numarul de luni din an)]

Spre exemplu tu primesti in cont la inceputul lunii 300 de lei si in fiecare zi din cele 30 ale lunii scoti cate 10 lei, soldul initial este 300 soldul final va fi 0, insa tu ai avut in medie 150 de lei in cont, prin urmare bonificatia lunara va fi: 150 * 0,1 * 30 / 365 = 450 / 365 = 1,24 ; suma aproximata si de 150 * 0,1 / 12 = 15 / 12 = 1,25.

Deci pentru aproximativ 150 de lei tinuti in medie in cont in decursul unei luni primesti ceva mai mult de un leu si doua zeci de bani. Asa cum am spus si pe un alt thread, la alte banci dai banii acestia in costuri de intretinere (chiar un pic mai multi), iar la ING ii primesti (in cazul produsului pentru studenti).

Suma variaza in functie de suma de bani pe care ai tinut-o in cont in decursul unei luni.
Eu am avut la sfarsitul anului 2008, 2096 lei pe card. stiu ca dobanda acu pe decembrie si ianuarie e de 12%, nu 10%. insa am verificat cardul atat pe 1 cat si pe 2 ianuarie, si nu am primit nimic pe card. care e treaba? in medie am avut pe card cam 1870 lei. ce dobanda mi-ar fi revenit pe luna decembrie si de ce nu mi-a fost acordata?

#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 TNT-NET, on Dec 31 2008, 01:08, said:

Am priceput.

Un mare plus pentru acest produs de la ING , este de departe cel mai avantajos. Plus ca primesti 30 ron "bonus" .
30 RON bonus daca ti-ai facut card in perioada promotiei. eu mi-am facut pe 2 octombrie anul trecut de exemplu si nu am primit 30 RON. nesimtire.. puteau da 30 ron si acelora care si-au facut mai repede


dobanda asta cand intra efectiv in cont? in prima zi a noii luni?

#18
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
Am o problema...mai aveam 50 de lei pe card, si i-am pus pe gamebookers, la pariuri. Dupa cateva zile m-am trezit cu un mesaj de la ing, ca am in cont  -12 lei si trebuie sa merg sa ii platesc. Nu inteleg, din moment ce nu exista niciun fel de comision, de unde au aparut cei 12 lei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate