Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Pache Central Residence, Bucharest

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005
Stie cineva ceva despre Pache Central Residence?

Sunt pe Pache Protopopescu undeva langa Liceul Mihai Viteazu, Pache Official Site
Pretul unui apartament a fost de 2250 EUR/MP fara tva acuma este 1500 EUR/MP fara tva. Diferenta dintre vechia oferta si cea noua este ca chiar daca dezvoltatorul a scazut 750 EUR acuma platesti mai mult decat inainte pentru ca acuma pretul este la suprafata totala nu la cea construita.
Vrei loc de parcare ?   :D nu poti cumpara decat 1 loc deoarece cladirea are doar 16 locuri de parcare.
A contractat cineva aici ?  Sunt curios daca este cineva care a cumparat in acel imobil si la la cati EUR/mp si cum a platit pretul apartamentului la SUPRAFATA TOTALA SAU SUPRAFATA CONSTRUITA A APARTAMENTULUI.
Nu mi se pare normal sa platesc spatiile comune.

Nu vreau sa denigrez dezvoltatorul , vreau doar sa aflu si alte pareri.

Numai bine!

#2
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 26 2008, 21:17, said:

Stie cineva ceva despre Pache Central Residence?

Sunt pe Pache Protopopescu undeva langa Liceul Mihai Viteazu, Pache Official Site
Pretul unui apartament a fost de 2250 EUR/MP fara tva acuma este 1500 EUR/MP fara tva. Diferenta dintre vechia oferta si cea noua este ca chiar daca dezvoltatorul a scazut 750 EUR acuma platesti mai mult decat inainte pentru ca acuma pretul este la suprafata totala nu la cea construita.
Vrei loc de parcare ?   :D nu poti cumpara decat 1 loc deoarece cladirea are doar 16 locuri de parcare.
A contractat cineva aici ?  Sunt curios daca este cineva care a cumparat in acel imobil si la la cati EUR/mp si cum a platit pretul apartamentului la SUPRAFATA TOTALA SAU SUPRAFATA CONSTRUITA A APARTAMENTULUI.
Nu mi se pare normal sa platesc spatiile comune.

Nu vreau sa denigrez dezvoltatorul , vreau doar sa aflu si alte pareri.

Numai bine!
  Buna. E normal sa se vanda asa, toti vand asa , pt ca si acei mp comuni sunt parte din constr. Diferenta este ca unii prezinta pretul defalcat , atatia mp utili , atatia mp constr incluzand si spatiile comune , x atat pe mp = pretul , iar altii prezinta numai pretul pe mp al apartamentului, dar fi sigur ca sunt subinclusi in pret si acei mp comuni. Acum , daca inainte prezenta pretul pe mp de apartament cu 2000 si acum 1500 si ii aduna si pe cei comuni... nu a facut nicio ieftinire practic...doar sa ia ochii prostilor )

#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postmihai_lts, on Dec 26 2008, 20:17, said:

Stie cineva ceva despre Pache Central Residence?

Sunt pe Pache Protopopescu undeva langa Liceul Mihai Viteazu, Pache Official Site
Pretul unui apartament a fost de 2250 EUR/MP fara tva acuma este 1500 EUR/MP fara tva. Diferenta dintre vechia oferta si cea noua este ca chiar daca dezvoltatorul a scazut 750 EUR acuma platesti mai mult decat inainte pentru ca acuma pretul este la suprafata totala nu la cea construita.
Vrei loc de parcare ?   :D nu poti cumpara decat 1 loc deoarece cladirea are doar 16 locuri de parcare.
A contractat cineva aici ?  Sunt curios daca este cineva care a cumparat in acel imobil si la la cati EUR/mp si cum a platit pretul apartamentului la SUPRAFATA TOTALA SAU SUPRAFATA CONSTRUITA A APARTAMENTULUI.
Nu mi se pare normal sa platesc spatiile comune.

Nu vreau sa denigrez dezvoltatorul , vreau doar sa aflu si alte pareri.

Numai bine!

:)) foaaaarte interesant 16 locuri de parcare si 24 de apartamente ???

o familie care dispune de minim 250.000 euro pentru un astfel de ap cu siguranta are si 2 masini

asta merita incadrat la autorizatii de constructie acordate pe spaga

#4
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postgabian22, on Dec 27 2008, 16:26, said:

:)) foaaaarte interesant 16 locuri de parcare si 24 de apartamente ???

o familie care dispune de minim 250.000 euro pentru un astfel de ap cu siguranta are si 2 masini

asta merita incadrat la autorizatii de constructie acordate pe spaga
yeah.. plus ca legea obliga sa aibe si un spatiu verde  :lol:

#5
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005
Nu au nici un spatiu verde.

Au o parcare subterana si la parter au un spatiu comercial care vor sa bage o banca acolo din cate am inteles. Blocul este exact la strada in Pache unde dupa cum bine stim cu totii nu prea ai unde sa parchezi daca nu ai loc in bloc :)

Sincer apartamentele merita banii dar la suprafata construita nu la suprafata totatala.

Sa fim seriosi eu am vazut toate apartamentele sunt frumoase, lucrate bine, materiale de calitate dar nu mi se pare normal sa platesc suprafata comuna de 2 ori.

#6
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 27 2008, 16:33, said:

Nu au nici un spatiu verde.

Au o parcare subterana si la parter au un spatiu comercial care vor sa bage o banca acolo din cate am inteles. Blocul este exact la strada in Pache unde dupa cum bine stim cu totii nu prea ai unde sa parchezi daca nu ai loc in bloc :)

Sincer apartamentele merita banii dar la suprafata construita nu la suprafata totatala.

Sa fim seriosi eu am vazut toate apartamentele sunt frumoase, lucrate bine, materiale de calitate dar nu mi se pare normal sa platesc suprafata comuna de 2 ori.
  dap ... pretul normal ar fi 1500 me mp util de apartament, si normal inculs in banii acestia si mp comuni. Si stii ce ?... la cat de mic e subsolul si mic si holul blocului.. nu vad de undea atatia mp de suprafata comuna.. 'jmecher'  asta.. cica a ieftinit panal al 1500/mp  :lol:

View Postmihai_lts, on Dec 27 2008, 16:33, said:

Nu au nici un spatiu verde.

Au o parcare subterana si la parter au un spatiu comercial care vor sa bage o banca acolo din cate am inteles. Blocul este exact la strada in Pache unde dupa cum bine stim cu totii nu prea ai unde sa parchezi daca nu ai loc in bloc :)

Sincer apartamentele merita banii dar la suprafata construita nu la suprafata totatala.

Sa fim seriosi eu am vazut toate apartamentele sunt frumoase, lucrate bine, materiale de calitate dar nu mi se pare normal sa platesc suprafata comuna de 2 ori.
  deci 97 mp construiti de ap  vin la peste 2300 e/mp.... wow..si 145 000 ar fi fara spatii comune..sau cu spatiile comune incluse in pret!.. deci platesti spatiile comune vreo 90.000 euro !!!!!! de parca ar fi mp de "castel pelesh"  :lol: .
  Hai ca 90.000 pt spatiile comune nu am mai vazut pana acum  :rolleyes:

View Postmihai_lts, on Dec 27 2008, 16:33, said:

Nu au nici un spatiu verde.

Au o parcare subterana si la parter au un spatiu comercial care vor sa bage o banca acolo din cate am inteles. Blocul este exact la strada in Pache unde dupa cum bine stim cu totii nu prea ai unde sa parchezi daca nu ai loc in bloc :)

Sincer apartamentele merita banii dar la suprafata construita nu la suprafata totatala.

Sa fim seriosi eu am vazut toate apartamentele sunt frumoase, lucrate bine, materiale de calitate dar nu mi se pare normal sa platesc suprafata comuna de 2 ori.
  deci la 97 mp constr de apartament ei zic ca iti revin 60 mp spatii comune !!!! :notangel: wooooo frate.. dar au piscina pe fiecare etaj sau daca nu de undea atata spatiu comun??? :rolleyes:

#7
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005
@baba_dochia apartamentul TIP C are 130 mp construiti la care mai adauga inca 40 mp din suprafata blocului la fiecare apartament. Suprafata utila a apartamentului este de aproximativ 105-110mp.

la 40mp x 1500 EUR = 60.000 EUR suprafata blocului ( costul unei garsoniere intr-o zona buna ) care oricum aceasta suprafata este inclusa in pretul apartamentului.

Asta este o suma care sincer nu cred ca ar exista nici un client care sa o plateasca. Exista un proverb romanesc "este ... cine da nu cine cere" :))

#8
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 27 2008, 17:29, said:

@baba_dochia apartamentul TIP C are 130 mp construiti la care mai adauga inca 40 mp din suprafata blocului la fiecare apartament. Suprafata utila a apartamentului este de aproximativ 105-110mp.

la 40mp x 1500 EUR = 60.000 EUR suprafata blocului ( costul unei garsoniere intr-o zona buna ) care oricum aceasta suprafata este inclusa in pretul apartamentului.

Asta este o suma care sincer nu cred ca ar exista nici un client care sa o plateasca. Exista un proverb romanesc "este ... cine da nu cine cere" :))
  da, asa este.. dar ai uitat sa pui TVA  :kisstogether:

#9
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postbaba_dochia, on Dec 27 2008, 17:31, said:

da, asa este.. dar ai uitat sa pui TVA  :kisstogether:

corect am uitat sa trec TVA (bani platiti sa nu spunem ca nu contribuim si noi cu ceva la stat) :rolleyes:

TVA care la un imobil de acest gen este de cat 5% sau 19% ?!
Eu tot nu am inteles cu legea cum se aplica? La imobile pana in 380.000 RON?
Sunt niste chestii in legea aia care nu le inteleg ... cu supfrata de 250mp.
Oricum daca sunt tranzactii pana in 380.000 RON la apartamente cu minim 2 camere nu stiu daca gasesti prea multe in Bucuresti  :coolspeak:

Edited by mihai_lts, 27 December 2008 - 16:42.


#10
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 27 2008, 17:41, said:

corect am uitat sa trec TVA (bani platiti sa nu spunem ca nu contribuim si noi cu ceva la stat) :rolleyes:

TVA care la un imobil de acest gen este de cat 5% sau 19% ?!
Eu tot nu am inteles cu legea cum se aplica? La imobile pana in 380.000 RON?
Sunt niste chestii in legea aia care nu le inteleg ... cu supfrata de 250mp.
Oricum daca sunt tranzactii pana in 380.000 RON la apartamente cu minim 2 camere nu stiu daca gasesti prea multe in Bucuresti  :coolspeak:
   TVA e 5% dca cumperi ceva pana in 100.000 euro..asa ca aici e 19%.
   Si cu parcarea cum e? Adika dupa ce platesti 40 mp spatii comune mai platesti si 3 mp de parcare la 20.000 euro?... asta bonus.

#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,093
  • Înscris: 22.06.2004

View Postbaba_dochia, on Dec 27 2008, 18:09, said:

TVA e 5% dca cumperi ceva pana in 100.000 euro..asa ca aici e 19%.
   Si cu parcarea cum e? Adika dupa ce platesti 40 mp spatii comune mai platesti si 3 mp de parcare la 20.000 euro?... asta bonus.


cunosc blocul ala dinainte de a fi gata la rosu. despre preturi nu zic nimic ca nu este treaba mea. constructorul este euroconstruct international. vreau doar sa va spun ca blocul a fost construit cum trebuie. am trecut de vreo 15 ori pe acolo in diverse stadii si am fost placut impresionat. s-a lucrat ca la carte, iar devoltatorul nu s-a calicit la bani. trespa, perete cortina, termopane trocal pentacamerale. cei care ma stiu de pe jurnal de casa isi dau seama ca nu bat campii si nu spun minciuni. locatia este super, vederea de la ultimile etaje nu mai spun... la ultimul etaj are doua penthouse superbe iar terasa blocului a fost impartita in doua, fiecare penthouse avand jumatate de terasa. sper sa nu-mi aud vorbe ca le fac alora reclama:))) ma doare la basca daca veti cumpara sau nu dar imi place sa recunosc atunci cand un lucru este facut ca lumea.

ps: termopanele au fost puse de firma la care lucrez asa ca pentru reglaje(in caz ca este nevoie) va rog pm:))

#12
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postconu71, on Dec 27 2008, 19:59, said:

cunosc blocul ala dinainte de a fi gata la rosu. despre preturi nu zic nimic ca nu este treaba mea. constructorul este euroconstruct international. vreau doar sa va spun ca blocul a fost construit cum trebuie. am trecut de vreo 15 ori pe acolo in diverse stadii si am fost placut impresionat. s-a lucrat ca la carte, iar devoltatorul nu s-a calicit la bani. trespa, perete cortina, termopane trocal pentacamerale. cei care ma stiu de pe jurnal de casa isi dau seama ca nu bat campii si nu spun minciuni. locatia este super, vederea de la ultimile etaje nu mai spun... la ultimul etaj are doua penthouse superbe iar terasa blocului a fost impartita in doua, fiecare penthouse avand jumatate de terasa. sper sa nu-mi aud vorbe ca le fac alora reclama:))) ma doare la basca daca veti cumpara sau nu dar imi place sa recunosc atunci cand un lucru este facut ca lumea.

ps: termopanele au fost puse de firma la care lucrez asa ca pentru reglaje(in caz ca este nevoie) va rog pm:))
  Da, te stim )) si daca tot ti-ai facut o casa.. .. poti vedea clar cu cat e umflat pretul . Ce poti face cu 250 000 euro in loc de a lua apartament acolo? Cu preturile de acum, iti iei teren la banseasa si iti faci o super vila. nu?

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,093
  • Înscris: 22.06.2004

View Postbaba_dochia, on Dec 27 2008, 20:36, said:

Da, te stim )) si daca tot ti-ai facut o casa.. .. poti vedea clar cu cat e umflat pretul . Ce poti face cu 250 000 euro in loc de a lua apartament acolo? Cu preturile de acum, iti iei teren la banseasa si iti faci o super vila. nu?


rabda baba la frumusete daca vrea sa stea pe pache:)))) nu am zis nimic de preturi pentru ca le stiam ca sunt marisoare. puteau sa ieftineasca mult la blocul asta dar nu au vrut. eu zic ca ei nu castiga cu mult mai mult fata de alti dezvoltatori imobiliare care au finisaje medii sau proaste. un bloc din edenia a fost termopanat tot de noi. nu spun ca acolo sunt termopane albe pe 3 camere. am vorbit numai prin prisma a ce cunosc eu.
mi se pare normal ca sa-ti faci o casa daca ai 250 de mii de iepurasi. pe a mea am facut-o cu 75000 dar este in bragadiru si am noroi la poarta. sunt lucruri total diferite. sunt sigur ca or sa se vanda apartamentele alea. problema dezvoltatorului este: cand? materiale ieftine nu am vazut prin blocul asta. sunt prieten si cu inginerul sef si din discutiile cu el am inteles ca s-a vrut altceva fata de ce era pe piata in momentul ala. cine vrea o vorba buna la dezvoltator sa bage un pm cu numarul lui de telefon. vorbesc cu domnul T.. si poate face si o reducere. nu stii niciodata de unde sare iepuroiul

#14
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postconu71, on Dec 27 2008, 21:47, said:

rabda baba la frumusete daca vrea sa stea pe pache:)))) nu am zis nimic de preturi pentru ca le stiam ca sunt marisoare. puteau sa ieftineasca mult la blocul asta dar nu au vrut. eu zic ca ei nu castiga cu mult mai mult fata de alti dezvoltatori imobiliare care au finisaje medii sau proaste. un bloc din edenia a fost termopanat tot de noi. nu spun ca acolo sunt termopane albe pe 3 camere. am vorbit numai prin prisma a ce cunosc eu.
mi se pare normal ca sa-ti faci o casa daca ai 250 de mii de iepurasi. pe a mea am facut-o cu 75000 dar este in bragadiru si am noroi la poarta. sunt lucruri total diferite. sunt sigur ca or sa se vanda apartamentele alea. problema dezvoltatorului este: cand? materiale ieftine nu am vazut prin blocul asta. sunt prieten si cu inginerul sef si din discutiile cu el am inteles ca s-a vrut altceva fata de ce era pe piata in momentul ala. cine vrea o vorba buna la dezvoltator sa bage un pm cu numarul lui de telefon. vorbesc cu domnul T.. si poate face si o reducere. nu stii niciodata de unde sare iepuroiul
  Adika 250 000 fara tva.. cam la cel mai mic apartament ) De locuit cred ca e preferabil o vila in baneasa sect 1 , in loc de pache. Daca te gandesti si la diferenta de a locui intr-o vila sau intr-un apart.
  Multumim de vorba buna.. dar nu cred ca dezv, saracul de al, are nevoie de rugaminti sa faca reduceri.. ca nu s-or vinde ca painea calda  :lol:

#15
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005
@baba_dochia in legatura cu locurile de parcare daca vrei sa le cumperi bine daca nu parchezi unde vrei dar nu in parcarea imobilului.


@conu71 doamne fereste nici nu am ce comenta la cum a fost ridicat blocul si cu materialele care sunt in el. La partea de finisaje interioare si exterioare jos palaria.

Ce nu mi se pare normal sa platesc si acele spatii comune care ele oricum sunt incluse in pretul apartamentului.
Eu unul chiar sunt interesat sa cumpar un apartament tip C si stiu ca mai este unul singur liber la etajul 1.

#16
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 27 2008, 23:25, said:

@baba_dochia in legatura cu locurile de parcare daca vrei sa le cumperi bine daca nu parchezi unde vrei dar nu in parcarea imobilului.


@conu71 doamne fereste nici nu am ce comenta la cum a fost ridicat blocul si cu materialele care sunt in el. La partea de finisaje interioare si exterioare jos palaria.

Ce nu mi se pare normal sa platesc si acele spatii comune care ele oricum sunt incluse in pretul apartamentului.
Eu unul chiar sunt interesat sa cumpar un apartament tip C si stiu ca mai este unul singur liber la etajul 1.
  Spatillle comune le plateste fiecare cumparator oriunde, dar mi se pare mai mult decat suficienat sa fie subincluse in 1500/mp fara tva pe mp construit al ap . Ca mai peste tot dealtfel.

#17
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postbaba_dochia, on Dec 28 2008, 08:07, said:

Spatillle comune le plateste fiecare cumparator oriunde, dar mi se pare mai mult decat suficienat sa fie subincluse in 1500/mp fara tva pe mp construit al ap . Ca mai peste tot dealtfel.

Eu de cand caut un apartament de aprox 1 luna am vazut cam toate proiectele.
Cu toti cu care am discutat pana acuma nu a deschis nimeni subiectul spatii comune.
Toti dezvoltatorii includ acele spatii comune in pretul apartamentului :)

Exista un proverb " Ce nu stii nu te deranjeaza "  :thumbup:

#18
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 28 2008, 09:48, said:

Eu de cand caut un apartament de aprox 1 luna am vazut cam toate proiectele.
Cu toti cu care am discutat pana acuma nu a deschis nimeni subiectul spatii comune.
Toti dezvoltatorii includ acele spatii comune in pretul apartamentului :)

Exista un proverb " Ce nu stii nu te deranjeaza "  :thumbup:
  mmda.. )
  Oricum, 1500/mp +tva mi se pare acoperitor(pe mp constr de ap, supraf com incl) ... daca dezv isi pune un profit de 30% numai. Daca nu.. 'prostii plateste " )))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate