Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

o motocicleta pentru un incepator inalt...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Salut.
Am permis cat A si B de un an. Cu masina am facut cam 35-40 de mii de km de cand am permisul, insa pe motor n-am mai mers de cand am terminat scoala. Am mers cu scuteru pana sa-mi iau permisu,dar nu se compara cu un motor adevarat. Problema mea este ca am 195 cm inaltime si din cate am citit pe forum majoritatea motocicletelor de 125cc mi-ar fi cam incomode...
Ce motocicleta imi recomandati sa fie si buna de incepator, dar si pt inaltimea mea?
Mentionez ca nu am o preferinta anume, accept variante din categoriile chopper/naked/sport/enduro.

#2
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
ce buget?

#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
sa zicem cam 5000 de euro

#4
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
poti incerca un Suzuki sv650 (nu te speria ca e de 650, e suficient de blanda cat sa ierte greselile incepatorilor). are undeva la 70 cai.

putin mai scumpa ar fi o suzuki gs500f. ~45 cp.

sau, cu ceva mai putini bani (<2000) te poti baga pentru inceput la un kawasaki er5 sau suzuki gs500.

Nu uita de echipament! Lasa-ti minim 1500 pentru echipament (combinezon+casca+manusi+cizme)

PS: daca ar fi sa aleg eu, cred ca as merge pe suzuki gs500f.

Edited by crst_g, 25 December 2008 - 00:29.


#5
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Eu as zice sa mergi pe un enduro daca te atrage.

#6
Schumy_abc

Schumy_abc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2008
Pai depinde ce vrei sa faci cu motocicleta, daca vrei strada, offroad sau strada&offroad...

#7
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 khazar, on Dec 24 2008, 12:50, said:

Salut.
Am permis cat A si B de un an. Cu masina am facut cam 35-40 de mii de km de cand am permisul, insa pe motor n-am mai mers de cand am terminat scoala. Am mers cu scuteru pana sa-mi iau permisu,dar nu se compara cu un motor adevarat. Problema mea este ca am 195 cm inaltime si din cate am citit pe forum majoritatea motocicletelor de 125cc mi-ar fi cam incomode...
Ce motocicleta imi recomandati sa fie si buna de incepator, dar si pt inaltimea mea?
Mentionez ca nu am o preferinta anume, accept variante din categoriile chopper/naked/sport/enduro.

Pentru faptul ca ai 1,95 inaltime eu cred ca pentru inceput ti s-ar potrivi un chopper si nu unul de 125cm3 ci putin mai mare pina la maxim 600 cm3 si mai ales echipament bun de piele cu protectii genunchi, coate, umeri si coloana din doua piese care costa ceva bani, cisme din piele, manusi  si o casca integrala.  Este bine sa iei un SH la inceput pentru ca vei merge haotic si vei uza motocicleta intr-un mod neuniform si in plus exista posibilitatea sa mai cazi ( eu am cazut de 5 ori in doi ani) si atunci e pacat sa trintesti un motor nou si vei avea tendinta sa protejezi motorul in loc sa-l lasi sa cada spre binele tau intr-o situatie delicata.  Primul motor trebuie sa fie de terfeleala si sa te ajute cit mai mult sa capeti experienta pe motocicleta pentru ca mai apoi sa iti poti alege in cunostinta de cauza  ceva care ti se potriveste.  In genral pentru cei mai inalti cele mai bune motoare sunt cele enduro sau cele din gama adventure cu motoare puternice de la 1000 cc3 in sus dar nu sunt motoare pentru incepatori.
Sfatul meu este sa incerci sa mergi putin cu motorul pe care vrei sa-l cumperi ca sa stii pe ce dai banii.
Eu am un chopper Suzuki de 250 cm3  pe care as dori sa-l vind pentru ca mi-am luat un motor mai mare si as putea sa ti-l dau sa il incerci intr-o zi daca esti din Bucuresti.
Daca scoala ai terminat-o de un an ar trebui sa te familiarizezi din noi cu motocicleta si pentru asta trebuie sa ai pe cineva care sa te indrume si sa iti explice si alte aspecte despre motociclete pe care inca nu le stii. Daca vrei eu te pot ajuta in masura timpului meu liber sa incepi cu dreptul.
Toate cele bune si un an bun!

#8
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
La 195cm poti incerca o Yamaha TDM sau Honda Varadero, dar sunt cam prea puternice pentru un incepator. Bine ar fi sa treci mai intai printr-un CB500 sau GS500 si apoi sa iti iei motorul pe termen lung.

PS: nu vand nimic, mi-am dat motorul, caut altul.

#9
suru

suru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.09.2003
Arunca o privire si aici: http://www.motociclete.com.ro/ poate te ajuta sa te hotarasti.

Bafta

#10
fire_on_water

fire_on_water

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.12.2007

 khazar, on Dec 24 2008, 13:50, said:

Salut.
Am permis cat A si B de un an. Cu masina am facut cam 35-40 de mii de km de cand am permisul, insa pe motor n-am mai mers de cand am terminat scoala. Am mers cu scuteru pana sa-mi iau permisu,dar nu se compara cu un motor adevarat. Problema mea este ca am 195 cm inaltime si din cate am citit pe forum majoritatea motocicletelor de 125cc mi-ar fi cam incomode...
Ce motocicleta imi recomandati sa fie si buna de incepator, dar si pt inaltimea mea?
Mentionez ca nu am o preferinta anume, accept variante din categoriile chopper/naked/sport/enduro.

nu iti pot oferi o motocicleta, dar pot sa iti sugerez asa ceva: www.whelman.ro
pretul este de 2800 ron , cu tva

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate