Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#1
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nu ma pricep sa povestesc prea multe si cu lux de amanunte dar pe scurt cred ca ceea ce vreau sa spun poate fi interesant desi poate s-a mai vorbit despre.

Multi stiu ca televiziunea pana in 2012 o sa fie inlocuita de cea digitala, obligatoriu, acelasi lucru o sa se intample si cu radioul dar mai tarziu putin pentru ca nu exista data fixa la nivelul Uniunii Europene, din cate stiu eu pentru intreruperea transmisiilor fm, dar pana in 2017 cred ca o se intample si asta. AM-ul o sa fie inlocuit cu DRM ( DRM+ ).

Din ce am citit pe diferite siteuri straine si Romania ca membra a Uniunii Europene trebuie sa asigure o acoperire de peste 90 % in format digital in 2014, DAB ( DAB+).

Putem spune ca actualele aparate de receptie radio o sa devina inutile in urmatorii 10 ani, in principal de asta scriu mesajul asta, ca oamenii sa nu-si mai iroseasca banii pe radiouri FM-AM pentru ca vor deveni istorie. M-am gandit sa fac un lucru bun de sarbatori  B)

Normal... acuma marile magazine n-o sa spuna asta pentru ca le vor scadea vanzarile de aia cred ca nici nu se pomeneste nimic inca in Romania si se si discuta destul de putin. S-ar produce o isterie si oamenii vor astepta noile aparate, pai da, in fond asta si trebuie sa facem ... sa asteptam un an sau doi pana apar aparatele DAB+ cu DRM+ si WI-FI radio.

Alta parte a mesajului meu pentru cei ce vor sa-si cumpere radiouri DAB , DAB-uri sau cum suna mai bine , nu va lasati inselati din nou.... se va emite in DAB + nu in DAB "pur" cum imi vine a zice.

Marea Britanie o sa treaca in 2009 la DAB+ , la fel Ungaria care trece direct pe DAB+.

Sa zicem ca ne luam aparate DAB doar dar ce ne facem cand o sa emita unele radiouri in DAB+ ? sau DRM+ ? pai o sa dam banii pe un alt aparat, normal....

Parerea mea si concluzia pentru cine vrea sa creada ce spun...

Sa asteptam 1 - 2 ani sa apara mai multe aparate DAB+ cu DRM+ si neaparat WI-FI radio integrat ! De ce WI-FI radio ? pentru ca vom asista probabil la una dintre cele mai mari revolutii de la aparitia radioului , a internetului...

Cu WI-FI radio o sa putem asculta radiouri de pe internet oriunde exista acces, la bucatarie, in sufragerie, la munte, se conecteaza la un portal si noi putem alege radioul in functie de gen sau tara.

Imagineaza-ti *Georgica... radioul tau de pe internet o sa se poata auzii oriunde. *Maricica poate asculta in varf de munte radioul tau cu o simpla conexiune la internet wireless....

De exemplu iBlik Radio Station poate accesa la momentul asta cam 11.000 radiouri  :coolspeak: din descriere .

Adio cenzura CNA,  adio monopol Kiss, 21 si altele ... <_<

Edited by Zvartoshu, 10 February 2009 - 13:39.


#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ce avem dab in romania poti sa tragi apa dupa , am incercat cu aparat sigilat 223,963mhz si il vede full , urmeaza sincornizare si . din canci decodare.

#3
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
În condițiile în care un receptor cu DRM și DAB costă 150-200 euro, digitalizarea asta rămâne o mare și gogonată iluzie. Când o să pot cumpăra un ceas cu radio DAB/DRM care să coste 50 RON, atunci mai vorbim despre radio digital...  B)

PS: Abia aștept să ascult Antena Satelor în format DRM!!! O să renunțe badea Gheorghe la Gloria lui veche de 20 de ani în favoarea unui "risivăr" de 200 de euro???

Edited by Beavix, 23 December 2008 - 21:39.


#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Daaa, sigur ca da, obliga-i pe mamaie si pe tataie de la CUCA-MACAII sa-si schimbe televizoarele ALB-NEGRU DIAMANT si radiourile GLORIA si TEHNOTON cu DAB;DAB+; DRM; PLASME;LCD-uri si FULL HIGH DEFINITION! Vor mai dura inca multi ani de acum incolo toate aceste schimbari si cand vor fi toti gata, vor aparea iar alte si alte sisteme si standarde de transmisie in radio si TV si iar toata lumea va trebui sa-si schimbe receptoarele. Totul este facut in asa fel incat sa iasa cat mai multi bani! Sistemele actuale nu prea mai permit inmultirea posturilor de Radio si TV, si cum toata lumea doreste sa aiba Televiziunea  si Radioul propriu, asta este ceea ce se hotaraste. Este o afacere foarte profitabila.

#5
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nu se pune problema daca omul de rand vrea sau nu vrea sa renunte la receptoarele clasice, o s-o faca fie ca vrea fie ca nu. N-o sa mai ai ce sa faci cu ele, totul se muta treptat pe digital.

O s-o faca pentru ca asta-i noua regula, peste vreo 10 ani vom avea euro ca moneda, n-o sa stea nimeni sa intrebe daca aia din munti sunt au' ba pregatiti. Ca si cu TV-ul color, cine are bine cine nu sa-si faca rost, nu mai avem piese la alea cu lampi sunt depasite.

Daca mai toti au bani pentru telefoane de sute de euro o sa aibe si pentru receproare DAB.

Si eu ca om de rand cred ca din 2009 si Romania o sa se puna mai serios pe digitalizare, trebuie, 2014 se apropie si releele DAB trebuie sa fie sus in toata tara.

Normal ca se vor ieftinii odata cu apropierea datei respective.

Edited by xsol, 23 December 2008 - 22:12.


#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai eu am avut richards original de anglia , nici uma de dab decodat . sa vad bush ce il am sa mearga in 223.936mhz si pe urma mai vorbim

#7
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Pot să pun pariu că data limită 2014 va fi împinsă mult mai încolo, cel puțin pentru România. Deocamdată și-au făcut planul, au lansat transmisii cu titlul de experiment în București și cu astea vor rămâne o bună bucată de vreme.

Edited by Beavix, 23 December 2008 - 22:56.


#8
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Perfect de acord!
Poate un 2016 sau 2018 mai sigur.

#9
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nu e asa, sigur si Romania a semnat acordul ca tara membra, de exemplu Ungaria a avut teste pilot in Budapesta in DAB si DAB+ pana in octombrie ( 31 ), iar pentru decembrie ( 2008 ) a fost anuntata lansarea oficiala in DAB+ in Budapesta si imprejurimi, am vazut planul de dezvoltare a retelei, in 2013 , 93 % din tara o sa aibe acoperire DAB+.

La fel TV digitala terestra MinDig Tv are acoperire din decembrie de 60 % conform datelor oficiale prin releele din Budapesta, Kabhegy si Szentes.

Chiar trebuie sa se intample si in Romania fara nici o intarziere, mai caut poate aflu mai multe.

Exemplu legat mai mult de TV :

Citez de pe www.mtci.ro siteul Ministerului Telecomunicatiilor si Tehnologiei Informatiei

Citat

Proiect de Ordonanță de Urgență privind introducerea serviciilor digitale de radiodifuziune și de televiziune

GUVERNUL ROMÂNIEI

Proiect de
Ordonanță de Urgență  privind introducerea serviciilor digitale de radiodifuziune și de televiziune

Având în vedere:
- obligațiile ce revin României ca urmare a angajamentelor asumate în cadrul Acordului de la Geneva 2006 în ceea ce privește introducerea serviciilor digitale de radiodifuziune și televiziune digitală terestre, în vederea difuzării și/sau retransmisiei prin unde radio a programelor de radiodifuziune și de televiziune în sistem digital terestru;
- necesitatea tranziției de la serviciile de radiodifuziune si televiziune analogice la cele de radiodifuziune si televiziune digitală
- că termenul limită preconizat de către Comisia Europeană pentru încheierea perioadei de tranziție de la sistemul analog la cel digital terestru este începutul anului 2012, situație extraordinară, a cărei reglementare nu poate fi amânată,


mai multe aici : http://www.mcti.ro/i...?id=16&lege=473

Edited by xsol, 24 December 2008 - 00:06.


#10
RADIO-MAN

RADIO-MAN

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.12.2008
Da dar ganditi-va bine , sa zicem ca Fm-ul se desfinteaza chiar de azi , buun  ;)  
Trec Saptamani , Luni , Ani , iar doar o treime din romani pot utiliza echipamente DAB , acestea presupunand ca-s foarte scumpe.
Iar celor din generatia a 3 a le va fi si mai usor , doar sa comute gama pe lungi si sa asculte Antena Satelor.

#11
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Bine, bine acum se zice ca nu poate fi amanata, dar cand vom ajunge in 2011 sigur se vor mai schimba datele problemei, asa e la noi.

#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Vrajealaaaa... Romania va avea termen de gratie 2030. Go Fm

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Sa nu uitam si cat de greu s-a facut trecerea posturilor din banda est in banda vest, tot asa s-a depasit termenul.

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
No offence, dar sa zici ca un standard adoptat la nivelul asta are zilele numarate e cam... naiv, ca sa nu zic altfel. Toata lumea are cel putin un receptor de FM, majoritatea au mai multe (masina, radio, player, radio portabil, la telefon sau la tunerul tv). Si asta nu o sa dispara in cativa ani. Chiar daca, presupunand prin absurd, o sa se interzica sa mai emita la nivel national dpdv legal pe FM, o sa apara piratii la o scara mult mai mare ca acum, pentru ca aparatele si cererea exista (ai observat cata lume asculta radio pe FM in masina prin aglomeratie, de exemplu?), si nu cred ca o sa stea baietii cu goniometrele sa ii caute pe fiecare in parte pe o banda demodata.

Deci, nu va agitati, ca n-are rost.

#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ha ahahaha a..  igc si cu depistarea neregulilor .. in dab

deja e science fiction live daca te gandesti , pai ma nici igwc nu a achizitionat ma scularaie si noi in 2012 trebuie sa vrem nu vrem sa fim in dab .. looooooooooool sa vezi trante daca nu se respecta parametrii de cod si plaja modulatie .. atunci sa vezi overloaduri si derapaje .. deh , am un codor , rvic stie cand ma dadeam in 89,9 cu el , aveam pe langa el si decodor legat pe cablaj .. era o placa nu va exagerez , 48cm pe 27. si la capat avea un radiator cat placa pe care veneau 2 procesoare si uintegrat ca un stk ... oricum alea glentz sunt bune dar nuj daca vom avea in snr asa ceva , tare mie ca ne baga pe gat harris si niste distorsiune de medii si voce fara limiter ...

Edited by Zvartoshu, 24 December 2008 - 08:34.


#16
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Chiar dacă vor acoperi toată țara cu emițătoare DAB, atâta timp cât nu vor exista receptoare ieftine pentru mașini și pentru acasă, FM-ul va rămâne mult și bine în paralel cu DAB. Vor face presiuni în sensul ăsta și posturile radio comerciale pentru că nimănui nu-i convine să rămână fără ascultători.

#17
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 AlexIP, pe Dec 24 2008, 06:11, a scris:

No offence, dar sa zici ca un standard adoptat la nivelul asta are zilele numarate e cam... naiv, ca sa nu zic altfel. Toata lumea are cel putin un receptor de FM, majoritatea au mai multe (masina, radio, player, radio portabil, la telefon sau la tunerul tv). Si asta nu o sa dispara in cativa ani. Chiar daca, presupunand prin absurd, o sa se interzica sa mai emita la nivel national dpdv legal pe FM, o sa apara piratii la o scara mult mai mare ca acum, pentru ca aparatele si cererea exista (ai observat cata lume asculta radio pe FM in masina prin aglomeratie, de exemplu?), si nu cred ca o sa stea baietii cu goniometrele sa ii caute pe fiecare in parte pe o banda demodata.

Deci, nu va agitati, ca n-are rost.
Pai da. Normal ca toata lumea are. Dar din 2014 n-o sa mai aiba ce face cu ele, nu intelegi? Fiindca nimeni n-o sa mai emita in FM (ma refer la posturile omologate, nu la pirati) si o sa treaca pe DAB sau DRM! Iar pentru a le receptiona in acel sistem iti trebuie cu totul altfel de aparate. Cu alea vechi n-o sa mai ai ce face, or sa devina obiecte de muzeu, la fel ca Gloria pe US 65-73Mhz! Fizic, acea banda inca exista in radiourile respective, dar practic, nu mai poti receptiona nimic pe ea! (decat in Ucraina si Rusia). Ei bine, asa va fi si cu radiourile FM! Producatorii de telefoane mobile cu radio FM incorporat vor trebui sa se reorienteze spre telefon mobil cu radio DAB/DRM etc.

#18
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
dab-t este un mare esec , cei ce lau testat si incercat au ramas cu emitatoarele si codoarele cumparate degeaba deoarece u probleme mari cu acoperire si cod de comprimare .
poste cum zic astia dab+ poate e gandit mult mai mult dar cinestie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate