Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

voi cum faceti?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
fenobarbital

fenobarbital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2004
Attached File  IMG_0157.JPG   66.43K   63 downloadsCineva spunea ca fiabilitatea unui sistem electronic e invers proportionala cu numarul de condensatori electrolitici din el. Mare dreptate avea.
In cele mai multe dintre cazuri, imbatrinirea unor electrolitici, duce la nefunctionarea unui montaj.. Cel mai des la sursele in comutatie... circuitele de alimentare auxiliare de pe o anumita placa dintr-un aparat, daca se duc condensatorii electrolitici de pe ea, nu mai functioneaza corect, cel putin
De vina este ESR-ul, capacitatea electroliticilor, dejaba se masoara corect, ca ei tot buni de aruncat sint.
Eu deobicei cind suspectez probleme din cauza electroliticilor, ii schimb aproape pe toti.. dar e total neproductiv, e multa munca si total neprofesional.
Ce ma intereseaza pe mine este un "tester" cu care sa masor acest ESR, daca se poate la bani putini (de cumparat) sau ar fi ideal sa il pot construi.
Am gasit pe net scheme, si am sa le descriu:
Cea mai "faina" e cu microcontroler (zilog Z86E0408 - Z86E0412).. dar fiind kit comercial normal ca nu se da firmware-ul. Ar fi prea frumos. so... am lasat-o cu ea
A doua.. publicata de elektor.. are toate calitatile, fara microcontroler, e cu 7106 dar.. poate la asta am sa ma opresc.
Mai exista variante care folosesc vizualizarea pe osciloscop, insa folosirea si a unui osciloscop... m-i se pare neproductiva.
Ma intereseaza, voi cum procedati? ati construit vre-un astfel de tester? pentru orice informatie legata de vre-o schema cu microcontroler (dar sa fie mai popular, ex PIC, Atmel), v-as ramane recunoscator.

#2
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
http://forum.izatech...8&highlight=esr

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate