Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

MAPping dotRO

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
Daca ai fost vreodata curios sa vezi care sunt zonele "hot" pentru hostingul .RO, here it goes:

(vezi poza atasata)

Mai in detaliu la http://i.last.ro/200...ound-world.html :thumbup:

Attached Files


Edited by r3ddr, 16 December 2008 - 11:35.


#2
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
ok, ce reprezinta cifrele de pe harta? saituri hostate in acea locatie?
daca da, iti spun din start ca sunt total aiurea datele...
sunt cel putin 300 de saituri romanesti pe care le-am hostat in Linz... asa ca...

#3
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
este reprezentata distributia prin "heat points" si nu cifra exacta a site-urilor gasite dintr-o anumita locatie

daca o locatie e marcata cu 10 iar alta cu 130, inseama ca a 2a locatie hosteaza 13x mai multe site-uri ca prima (si in nici un caz doar 130 site-uri)  B)

(de asemenea sunt numarate doar site-urile (primare) www nu si blog.smth.ro, vara.smth.ro, wiki.smth.ro, samd)

Edited by r3ddr, 19 December 2008 - 12:07.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001
Uimitor cate sunt hostate la Brasov...

#5
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
@r3dder De ce nu pui sursa :P

#6
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View PostCourage, on Dec 31 2008, 11:31, said:

Uimitor cate sunt hostate la Brasov...
nu sunt la Brasov, iar eroarea stiu de unde provine: de la adresa registrar-ului... La Brasov este sediul social al lui Romarg SRL (despre care nu vreau sa spun prea multe lucruri pentru ca m-as jena eu), iar harta cu pricina nu-mi releva in niciun fel realitatea pentru ca desi - sa presupunem - avem nameserver la romarg, serverul propriuzis se afla in Cluj, sau in Bucuresti... asa ca harta aia nu face decat sa imi deseneze ce oras a inregistrat si tine cele mai multe nameservere...
dupa parerea mea, lipsit de importanta - nu ma ajuta cu nimic: nici in analiza pietei de profil...
poate doar in desenarea unei strategii de extindere a retelei, avand in vedere ca teoria conform careia traficul poate influenta dezvoltarea unei retele a fost demonstrata...

Edited by soul4blade, 20 January 2009 - 15:37.


#7
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Habar nu am cum a ajuns la acele date.
Punctele "hot" reale la ora asta sunt : Bucuresti si Cluj, iar la mare distanta se afla Brasov ( si asta nu din cauza ca ar fi Romarg pe acolo ci pentru ca este datacenterul Romtelecom).
La si mai mare distanta se afla Timisoara.

Laudabil efortul dar din pacate rezultatul este fals , cel putin vis a vis de "punctele hot a hostingului din Romania"

Rezultatul nu are nimic de-a face cu locatia geografica.
Nu are de-a face nici cu numarul de domenii inregistrate sau care se raporteaza la anumite nameservere.
Legat de domenii si nameservere strict , fara locatie geo efectiva a unui domeniu, Baia Mare si Timisoara ar trebui sa fie cam pe aceeasi pozitie cu Bucuresti si Brasov , urmat de Cluj

#8
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

View Postvlad_gidea, on Dec 31 2008, 11:35, said:

@r3dder De ce nu pui sursa :P

sursa la ce?  :huh:

View Postsoul4blade, on Jan 20 2009, 15:35, said:

nu sunt la Brasov, iar eroarea stiu de unde provine: de la adresa registrar-ului...

true, plus:

+ a fost limitata geo-locarea la adresele www (only) si nu la serverele DNS
+ este reprezentata distributia si nu numarul efectiv de hosturi (care ar fi o distributie 1:1 :P )
+ pare eronata pt ca inregistrarea a unei clase IP se face de obicei pe adresa ISPului (firmei mama/sediu central), daca un ISPist (gen ala unde face WBF cafele :naughty: ) nu declara clasa IPv4 ca fiind alocata pt o anumita zona geografica ci o pune pe adresa sediului central, atunci prin geo-locare se obtine o aglomerare de puncte la sediul central (ori locatia unde este inregistrata firma si nu unde este de fapt DCul)

Edited by r3ddr, 25 January 2009 - 23:08.


#9
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Sincer mi se pare aiurea harta asta; am atasat cum se vad de fapt inregistrarile pentru Brasov. Chiar nu vad unde ar putea fi locatiile registrarilor respectivi, presupunand ca au fost puse coordonatele corect.
Attached File  host.jpg   53.59K   28 downloads
Si eu care eram mandru cu Brasovul pe locul 2...  B)

Oricum, sunt surprins cate domenii .ro au fost inregistrate din strainatate.

Later edit:
Ba am gasit; prin suprapunere:
- 308 la Brasov;
- 47 la Sfantu Gheorghe;
- 2632 la Covasna! :) nu judetul, ci orasul/statiunea Covasna.  :eek:
Deci?

Edited by Rigips, 26 January 2009 - 10:18.


#10
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

View PostRigips, on Jan 26 2009, 10:17, said:

Later edit:
Ba am gasit; prin suprapunere:
- 308 la Brasov;
- 47 la Sfantu Gheorghe;
- 2632 la Covasna! :) nu judetul, ci orasul/statiunea Covasna.  :eek:
Deci?

asadar si prin urmare, este vorba despre greci

zo, inseamna ca este o firma/ISP inregistrat in Covasna pe a carei infrastructura sunt hostate f. multe site-uri (care infrastructura nu trebuie sa fie neaparat localizata in Covasna, dupa cum spuneam mai sus)

#11
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
sa reluam: care e utilitatea unei astfel de harti?

#12
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

View Postsoul4blade, on Jan 26 2009, 16:04, said:

sa reluam: care e utilitatea unei astfel de harti?

+ este un studiu. daca vroiai sa stii pe unde sunt hostate .RO, now you know (to some extent)
+ este primul de acest fel (dupa cunostiintele mele)
+ solutia de la mapeed.com este geniala (=clusterizarea markerilor de pe harta)

#13
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
@ r3ddr: pai ce legatura au grecii (banuiesc ca te referi la romtelefon) cu covasna? si ce firma de hosting asa mare ar avea sediul social in covasna?

View Postsoul4blade, on Jan 26 2009, 16:04, said:

sa reluam: care e utilitatea unei astfel de harti?
Pai pentru mine a fost o activitate chiar placuta cat mi-am baut cafeaua, ca sa imi dau seama cam pe unde erau alocate host-urile alea.. in rest, probabil ca nada. :) Inca un motiv sa lasi lucrul ca sa mai faci si altceva....

#14
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
by popular request, raspunsul pt Covasna este

Quote

inetnum:        89.42.216.0 - 89.42.223.255
netname:        SC-ROMARG-SRL
descr:          SC ROMARG SRL
descr:          Str. Grigore Balan, Nr. XX XX XX
descr:          Sfantu Gheorghe Covasna Romania
country:        ro


bingo!  B)

update: care de fapt trebuia geo-locat la sf. ghe, dar la cat de varza e chiar google maps pt RO mai ai pretentii de la IP mapping?!
update2: si apropo de utilitate, prima data cand am vazut Covasna sarind in fata, am fost: WTF? :huh: ), apoi am vazut ROMARG si m-am linistit  :wub:

Edited by r3ddr, 26 January 2009 - 18:17.


#15
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
In concluzie ai lucrat la o treaba a carei utilitate este sub medie.
LOL

La mai multe din astea , cand vii cu date concrete ,  fac o cafea bibanule.

Hint:
La inregistrarea unei clase de IP la RIPE , trebuie sa-ti treci datele reale , respectiv sediul social.
In 99% din cazuri acea clasa de IP nu va fi locata la sediul social , sau in judetul respectiv.
Ea va fi locata unde este agregata, respectiv in DC-ul ales sau la ISP-ul ales(aici iar e fucked-up pentru tine).
Sunt putini cu AS propriu( aici stiu ca te-am pierdut dar nu am ce face...) deci trebuie scobit la greu pe unde este fizic clasa/IP-ul respectiv....
Si cum la ora asta ai 3 locatii pentru DC-uri in Romania , go figure ca ai facut rahatul prastie

Edited by WBF, 05 February 2009 - 23:15.


#16
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
comentariile cu iq subunitar sunt irelevante

(cine are iq de bate in 140+ si lucreaza la o firma de hosting, poate face niste extrapolari interesante din datele respective :first: )

in alta ordine de idei,

fyi: e ASN si nu AS-
fyi more: un provider trebuie sa ceara alocari separate pt clienti (si sa le marcheze corespunzator la RIPE, cu sediul clientului, samd)

agregarea aia a ta e,

BS: blocul se agrega doar daca face parte din alocarea providerul, altfel va fi anuntat identic cu originea
BS more: exista provideri multi-homed (=prezenti in mai multe DCs), dupa capul tau si locatia lor e multi-homed :lol:


PS. n-am nevoie sa-mi faci cafea, trimite-mi instant (ca n-am chef sa-mi gresesti ratia de zahar :w00t: )

#17
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
ai dreaptate, si la ce bun? funny [ http://www.vivi.ro/blog/wp-content/a_avea_dreptate.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate