Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ATV-uri si Quad-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Chinezarie de 500-1000 de euro nu. Un linhai/Cf moto merge.

#56
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
vreau sa cumpar un atv.....insa am intalnit o problema...tipul cica se afla in Grecia...si mi-a trimis un astfel de raspuns....

Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.

Pretul final este 2400 Euro. ATV-ul este in Grecia.
Deoarece afacerea de care ma pucasem nu a mai mers,a trebuit sa plec din tara si sa ma angajez.Acum lucrez la o companie din Grecia si pe langa munca mai cumpar si vand Atv-uri .

Atv-ul este castigat la licitatie printr-o firma a unui prieten de aici.Atv-ul este neinmatriculat dar se inmatriculeaza fara probleme in Romania.Mi se pare ca nu este nici o taxa de inmatriculare la motoare.Toate documentele sunt in regula.Atv-ul este perfect,nu a fost lovit niciodata.

Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite ATV-ul cu o companie de transport masini si motoare in toata Europa(Cartransport).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba Atv-ul inainte de a-l cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE(CU DREPT DE SEMNATURA).

Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa il bagati pe un tester ca sa vedeti km reali si starea Atv-ului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Dupa ce imi dati numele si adresa dumneavoastra eu duc Atv-ul la companie.Compania verifica toate actele  inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra,apoi se face transportul.
Daca Atv-ul nu o sa va placa,compania imi va returna Atv-ul,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.

De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Atv-ul este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa Atv-ul in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.

ce credeti fratilor...?????se poate sa fie teapa? :habarnam:

acesta e atv-ul cu pricina...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   46.28K   93 downloads


#57
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Astept urmatorul mesaj, unde o sa-ti ceara bani in avans, probabil un 500 de euro, cit sa nu bata la ochi.
E teapa curata, nu asa.
N-ai gasit cit e tara asta de mare un atv care sa-ti convina?

#58
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010

View Postdan78rom, on 26th February 2011, 21:06, said:

Astept urmatorul mesaj, unde o sa-ti ceara bani in avans, probabil un 500 de euro, cit sa nu bata la ochi.
E teapa curata, nu asa.
N-ai gasit cit e tara asta de mare un atv care sa-ti convina?

exact la asta ma gandeam si eu...de aceea am cerut si eu sfaturi :rolleyes:

cat despre gasit in tara,nu stiu ce sa spun,chiar nu prea am gasit in banii pe care ii am eu,si daca am gasit era in celalalt capat de tara...

acest anunt era pus ca ar fi din targu mures...si nu din Grecia... :peacefingers:

#59
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Asa ca un sfat, vezi ca hoby-ul asta e si periculos, si scump, atv-ul este mai scump la intretinere decit o masina scumpa.

#60
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
citeste toate cele 33 de pagini de aici
http://forum.softped...howtopic=226390

acesta teapa e prezenta la greu , accepta doar email , apoi spune ca vrea un avans pt transport ca sa stie ca ai banii ,si daca nu iti place masina cand ajunge in tara firma de transport iti plateste inapoi avansul ....

#61
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
mda...ce sa mai zic...m-am linistit in legatura cu acest tip si tin sa va multumesc pt sfaturi... :peacefingers:

as mai avea insa o intrebare...am vb cu unu din tara si ma inteleg si la bani cu el,problema este ca nu are acte la el,spune ca doar un act vanzare-cumparare,...cica el nu a vrut sa-l inmatriculeze...ar fi asta o problema???..asta in cazul in care eu vreau sa-l iau de la el si bineinteles sa-l inscriu pe primarie  deoarece e model neomologabil...

astept sfaturile voastre...va multumesc

#62
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca nu a fost inmatriculabil de fabrica, adica semnalizari si claxon, nu are ce alte acte sa-ti dea.
La primarie nu iti trebuie carte de identitate ca la politie, deci e ok.

#63
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
pai el asa spune...ca este model neomologabil...
in acest caz nu as avea nevoie de o negare de la RAR pt. al putea inscrie pe primarie???

despre asta ar fi vorba...

Attached Files



#64
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Ai grija ca ATV-urile sunt subiect de furt la greu. Un simplu act de vanzare cumparare nu-ti garanteaza ca nu e furat. Proprietarul trebuie sa aiba act de provenienta, de exemplu factura cu care a fost achizitionat initial.
Bineinteles iti trebuie negatie de la RAR(care e vreo 5 mil).
Inainte de orice intreaba la primarie daca ti-l inscriu asa, majoritatea primariilor refuza sa inscrie ATV-uri.

#65
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu ma intreb cu ce te ajuta inmatriculatul pe primarie, ca sint valabile doar pe o anumita raza in jurul primariei emitente.
Pe asfalt oricum nu ai ce cauta cu atv-ul, iar pentru o traversare cind si cind nu e problema.
Si parca vad semnalizatoare pe atv, sigur nu este inmatriculabil?

Edited by dan78rom, 28 February 2011 - 11:35.


#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdan78rom, on 28th February 2011, 11:33, said:

Eu ma intreb cu ce te ajuta inmatriculatul pe primarie, ca sint valabile doar pe o anumita raza in jurul primariei emitente.
Asta e un fel de...urban myth. Pe forumurile de specialitate s-a dezbatut mult problema si s-a ajuns la concluzia, ca nicaieri in legislatie nu este prevazuta aceasta limitare.  Si chiar daca ar fi...diferenta dintre a-l avea inmatriculat pe primarie si a nu-l avea inmatriculat deloc, este de...la o amenda contraventionala, la dosar penal ;).

Quote

Pe asfalt oricum nu ai ce cauta cu atv-ul, iar pentru o traversare cind si cind nu e problema.

Sa stii ca sunt multe drumuri forestiere care au regim de ....drum :). Ti-o poti fura cu un ATV neinmatriculat, original de tot.

#67
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Asta cu numerele de primarie o stiu de la primarie, 2 prieteni au atv-urile inmatriculate asa. Daca e mit, nu-i de la mine.Dar imi pare logic sa aiba limitari, deoarece restul platesc asigurari obligatorii petru numere, si revizii periodice (teoretic).

Eu politist de la circulatie pe forestier nu am intilnit, desi am haladuit un pic, in general forestierele sint interzise circulatiei publice, deci riscul e acelasi si cu numere si fara.
Eu am atv-ul inmatriculat la politie, pentru ca n-avea sens sa-l pun pe platforma pentru distante scurte, si am preferat sa platesc extra la achizitionare.

Edited by dan78rom, 28 February 2011 - 12:00.


#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Si eu il am la fel...dar pentru ca  l-am luat in leasing :).
Cat despre politisti pe forestier, sa stii ca nici eu personal nu am intalnit. De fapt, nu am fost niciodata, nicaieri, oprit de vreun politist cand eram pe ATV.
Dar cunosc cazuri de oameni opriti pe forestier de politie (nu rutiera, ci rurala).

Ideea este ca..atata timp cat se poate, inmatricularea pe primarie mi se pare cea mai ok optiune. Urmatorul ATV, asa mi-l voi lua. Chiar daca risc vreo amenda vreodata, nu poate fi in cuantum atat de mare incat sa mi se justifice diferenta de peste 1000 euro pe care as avea-o de dat pentru a lua varianta omologata a ATV-ului.


Offtopic:
1. Ce ATV ai?
2. Ai user si ..."dincolo" ? :)

#69
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Am avut doua, un renegade 800X, si un Outlander xt de 400, am ramas doar cu outlander-ul.
Cred ca am user si acolo, dar n-am mai intrat de mai bine de un an cred.

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Aha. Bune scule ;)

#71
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Da, in 2008 am fost cu renegade-ul la REA, la buzau. A fost cea mai frumoasa experienta cu atv-ul.
Sint scule bune, dar extraordinar de scump de intretinut.

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
la concursuri, nu ma mai bag decat foarte rar. Nu merita din punctul meu de vedere, pentru ca, e prea costisitor si nici timp sa aloc pentru toate concursurile nu am.  Dar da, din cand in cand, cate unul...e misto. E o experienta .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate