Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Totul despre GIMP

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#37
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Va multumesc pentru aprecieri.

Am realizat un nou tutorial:
18.Gimp-animatie

Aici am postat rezultatele tutorialelor prezentate.

#38
danyiella

danyiella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.12.2008
Felicitari pt Gimp-animatie!

Asa mai da, chiar daca nu este "cu vorbe", dar are zoom, si poate intelege oricine.

As mai avea si eu cate ceva de intrebat: cum se reduce zgomotul dintr-o fotografie, mai ales in zona fetei, si cum se remediaza portiunile asa-zise arse?
Am vazut ceva tutoriale, dar nu am inteles nimic din ele, pt ca sunt realizate cu viteza luminii, nici nu poti urmari cursorul.

Daca ale tale, ar fi  realizate  ca si Gimp-animatie, ar fi OK!


                                 Multumesc!


PS: poate crezi ca sunt prostu', dar nu stiu cum se face crop, cu Gimp. Imi poti arata, sau spune?

Edited by danyiella, 17 February 2009 - 21:30.


#39
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Dupa ce selectezi(meniul Tools-Selection Tools si de acolo alegi cum anume vrei sa selectezi) din meniul Image alegi Crop to Selection.

#40
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View Postdanyiella, on Feb 17 2009, 21:14, said:

Felicitari pt Gimp-animatie!


As mai avea si eu cate ceva de intrebat: cum se reduce zgomotul dintr-o fotografie, mai ales in zona fetei, si cum se remediaza portiunile asa-zise arse?

PS: poate crezi ca sunt prostu', dar nu stiu cum se face crop, cu Gimp. Imi poti arata, sau spune?
Iti recomand sa citesti urmatoarele tutoriale:
Reducing CCD Noise
Fix hot pixel noise in a photo or image with Gimp
Luminosity Masking: The Light & Dark Side

Pentru a face crop in Gimp poti utiliza procedura descrisa de twins1 sau alegi "Crop Tool" din Toolbox(SHIFT+C).
Tutorial-crop

#41
danyiella

danyiella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.12.2008

View Postdaviodan, on Feb 21 2009, 22:40, said:

Iti recomand sa citesti urmatoarele tutoriale:
Reducing CCD Noise
Fix hot pixel noise in a photo or image with Gimp
Luminosity Masking: The Light & Dark Side

Pentru a face crop in Gimp poti utiliza procedura descrisa de twins1 sau alegi "Crop Tool" din Toolbox(SHIFT+C).
Tutorial-crop

MERCI MULT!

Edited by danyiella, 21 February 2009 - 23:23.


#42
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Am realizat un nou tutorial.
19.Gimp-Make-up
Rezultatul tutorialului il gasiti aici.

#43
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
20.Gimp-tatuaj
Rezultatul tutorialului il gasiti aici.

#44
integralechoes

integralechoes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.07.2003
Aici este un plugin pentru gimp, care ofera posibilitatea sa scrieti proprile plugin-uri foarte simplu.
http://www.complang....schani/mathmap/

offtopic: Programul GIMP a fost pentru mine acel lucru prin care am cunoscut open-source-ul si linux-ul. Acest lucru s-a intamplat in octombrie 2000. Inainte tot auzeam de "copierea interzisa" si  tocmai de aceea documentatia GIMP-ului mi-a atras atentia prin faptul ca incuraja copierea programului. Asadar, am studiat mai bine lucrul acesta care mi se parea ciudat si am aflat despre software-ul liber.
Paul

#45
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
Raspund fara sa citesc ce este scris mai sus. Nu prea am avut timp sa dau pe aici si sa folosesc GIMP. Am vazut ca a aparut 2.6.4 (ai dat link pe pagina 1). Am downloadat. Vreau sa stiu daca trebuie sa dezinstalez versiunea actuala inainte de instalarea noi versiuni sau se poate si asa, instalarea facandu-se peste?

#46
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View PostFrom Feb 28 2009, 20:45:

Raspund fara sa citesc ce este scris mai sus. Nu prea am avut timp sa dau pe aici si sa folosesc GIMP. Am vazut ca a aparut 2.6.4 (ai dat link pe pagina 1). Am downloadat. Vreau sa stiu daca trebuie sa dezinstalez versiunea actuala inainte de instalarea noi versiuni sau se poate si asa, instalarea facandu-se peste?

Instalarea se face peste versiunea anterioara.
Ultima versiune este 2.6.5 si poate fi luata de aici.

Edited by daviodan, 28 February 2009 - 21:21.


#47
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
21.Gimp-Colaj nunta 2
Rezultatul tutorialului il gasiti aici.

#48
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
[ http://farm1.static.flickr.com/25/98351188_68c01a5170_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai multe imagini gasiti aici.
Acest trucaj se realizeaza foarte usor in GIMP.Va invit sa urmariti:
22.Gimp-trucaj foto 2
Rezultatul tutorialului in gasiti aici.

Obs.Secretul realizarii acestui trucaj foto consta in captarea imaginilor fara a misca camera foto.

#49
Hellion

Hellion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2009
Mie mi se pare ca GIMP-ul e o versiune mai simpla si mai (daca imi permiteti sa zic) primitiva a Photoshop-ului. Eu lucrez de ceva ani cu photoshop-ul si stiu sa fac diferenta(e mai complex si mai greu de folosit).
Oricum,recunosc ca pana acum nu am auzit de GIMP. Am sa mi-l iau si eu,pare foarte ok :)

#50
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare,

felicitari pt ideea de a deschide acest thread. GIMP-ul este destul de folosit in lumea Unix. Eu personal il stiu de vreo 2 ani dar nu l-am folosit pt editare foto de zi cu zi.

am sa instalez plugin-ul de RAW (UFRAW) sa vad cum se descurca....

bafta!

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Am vazut intr-un tutorial de photoshop urmatoarea treaba: se adauga un layer transparent la o imagine si cand se aplica clone pe acel layer informatia e luata din layerul principal si ceea ce se "deseneaza" folosind clone apare pe layerul transparent.
Stie cineva daca se poate face asa ceva in gimp?

#52
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View Postdani.user, on Mar 14 2009, 19:27, said:

Am vazut intr-un tutorial de photoshop urmatoarea treaba: se adauga un layer transparent la o imagine si cand se aplica clone pe acel layer informatia e luata din layerul principal si ceea ce se "deseneaza" folosind clone apare pe layerul transparent.
Stie cineva daca se poate face asa ceva in gimp?
Se poate , utilizand urmatoarea metoda:
1.Se deschide imaginea in GIMP;
2.In partea stanga jos a programului exista un mic patratel(Toggle Quick Mask).Click pe acest patratel sau shortcut : SHIFT+Q.Layerul va fi acoperit cu un strat de nuanta rosie.Culoarea acestui strat si transparenta lui pot fi reglate -click dreapta pe acel patratel si se alege "Configure Color and Opacity".
3.Se alege pensula (shortcut : P) si selectam o pensula cu marginile difuze;
4.Marim/micsoram diametrul formei pensulei cu [/];
5.Initial culoarea de prim plan (foreground) este negru iar culoarea de fundal este alb(background).Click pe dubla sageata din Toolbox pentru a inversa culorile.
6.Se  "deseneaza" zonele ce dorim sa le clonam.Daca gresim inversam iarasi culorile alb-negru si facem corectiile de rigoare;
7.Dupa finalizarea "desenarii" zonelor , click pe butonul amintit mai sus.Stratul de nuanta rosie va dispare si se vor vedea zonele selectate in vederea clonarii;
8.CTRL+C pentru a copia in Clipboard imaginea din zonele selectate;
9.CTRL+V pentru a lipi imaginea din Clipboard-deasupra layerului initial va apare un nou layer ;
10.Click dreapta pe acest layer si alegem optiunea "New Layer..." si am obtinut un layer transparent ce contine anumite zone clonate din layerul initial.
Sper ca am fost destul de clar in explicatii.

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
E o varianta insa aici ramane schimbat layerul sursa. In ce am vazut zonele clonate apar doar pe layerul initial transparent si e foarte practic ca pot reduce opacity daca am clonat prea tare. As putea sa dau duplicate layer dar e mai fain sa vezi pe layer doar ce ai modificat.

#54
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare,

1) ce recomandati pentru transformare la B& W? (am gasit mai multe metode aici http://www.gimpguru....ials/Color2BW/)

2) de asemenea, pt realizare de rame in jurul fotografiei? (dar fara bevel, etc) - ceva simplu, pe negru, etc

merci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate