Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Totul despre GIMP

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#217
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugenb, on 14 aprilie 2015 - 22:19, said:

@ crokodilu - Am incercat clone/healing. Complexitatea fundalului face misiunea extragerii sirmei aproape imposibila.
Dar nu imposibila. Alta solutie nu vad decat manual, iar complexitatea nu e atat de complexa, clonezi niste flori, nu cred ca sare in ochi asa de mult. Ar fi bine sa lucrezi pe poza de dimensiune originala, pe cea micsorata probabil se vede mai evident clonarea.

Edited by crokodilu, 15 April 2015 - 12:20.


#218
andrugrasu

andrugrasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2006
Buna ziua. Am o intrebare. Vreau sa folosesc foreground extract si m-am uitat la acest tutorial -> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I0UULj6zdK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fac tot ce imi arata acolo dar cand se termina de extras nu imi apare al doilea lyaer?..de ce am gimp 2.8 pe 64 biti

#219
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pune si ce-ti iese.

#220
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postandrugrasu, on 15 septembrie 2015 - 13:02, said:

.de ce am gimp 2.8 pe 64 biti
Pai de unde sa stim noi de ce ai tu  gimp 2.8 pe 64 biti.

Acum vb serios layerul respectiv nu apare singur si probabil trebuie data o comanda. New layer via copy selection (invert selection) sau ceva gen.

Edited by nenis, 15 September 2015 - 14:31.


#221
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Mă puteți ajuta și pe mine cu acest tutorial ?

https://www.gimp.org...ple_Animations/

Am uploadat fișierul cu ceea ce am lucrat, dar cu siguranță este o varză totală. Dacă se poate și este cineva dornic să mă ajute și corecteze în acest fișier ceea am greșit ?
https://ufile.io/5da15

#222
VALDI

VALDI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
De ce oare cand deschid Gimp-ul imi apare in stanga panoul Trusa de instrumente, dar ii lipseste niste dialoguri care am vazut prin tutoriale ca sunt mai jos pe acest panou, la mine scrie Puteti plasa dialogurile andocabile aici si am incercat sa fac sa apara, dar nu am reusit. Iar panoul din stanga nu imi apare deloc si am cautat pe google, dar tutoriale nu trateaza acest lucru, fiindca la ei apar. Eu am pierdut o gramada de timp sa-l fac sa apara si cel din stanga. Mersi

#223
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Baieti, salut

am nevoie de un mic ajutor va rog!

Sal
la tutorialul de la acest LINK, esti invatat cum sa creezi in GIMP, un cuvant care pare ca pluteste deasupra background-ului.
Tutorialul este cool si se invata foarte rapid.

Daca va uitati in tutorial, rezultatul final este un cuvant/litere de o culoare anume ce pare ca proiecteaza o umbra neagra pe un fundal verde/vernil.
Eu am incercat sa schimb culoarea umbrei in alb...dar nu am reusit!

De pilda, am incercat sa schimb mask pt fundalul cu efectul de plasma, in loc de white sa trec pe negru...sau sa utilizez un fundal alb cu scris negru la inceput (exact opusul fata de ce a facut tutorialul!)
Daca procedez pe invers fata de tutorial - la inceput, sa am fundal alb cu scris negru - cand ajung la etapa unde incepe "Creating a Drop Shadow", in loc sa am acel vernil si scrisul de plasma, am invers - plasma si scrisul colorat.

Aici nu imi dau seama de ce procedand identic ca in tutorial, dar inversand culorile originale - alb si negru, ajung la rezultate atat de diferite!

Cum fac sa obtin ca "umbra" proiectata sa fie de culoarea alba, in loc de negru?

De pilda, volam sa pun ceva scris astfel editat, pe imaginea din atasament, dar umbra proiectata sa fie pe alb
sigur, puteti sa folositi ca exemplu tot un fundal clasic, dintr-o culoare ...ma intereseaza sa stiu ce parametrii ati modificat asa incat "umbra" proiectata sa fie alba, si nu neagra

Pas cu pas, daca ati reusit sa faceti umbra alba....cum anume ati procedat?
Multumesc

#224
licuriciuvesel

licuriciuvesel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.07.2011
salutare! am o problemă cu setarea dimensiunii imaginii.
am nevoie ca aceasta să fie 40cm/15cm (300dpi) însă gimp rotunjește dimensiunile (39,997cm/15,003cm). aveti idee cum să fac să nu mai rotunjească? mulțumesc!

Edited by licuriciuvesel, 25 July 2017 - 12:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate