Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Ten Blocks

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1055 răspunsuri în acest subiect

#19
Redom

Redom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 12.05.2007

View Postmrperfect1, on Feb 12 2008, 17:01, said:

2 camere - aproximativ 100 k fara tva
3 camere - aproximativ 130 k fara tva


Oho, au crescut substantial! Un ap cu 3 camere, tip 3, de 100 mp era 120000 euro cu tot cu TVA(etaj mic), dar atunci nu era decat o groapa cu moloz si era si oferta de lansare. Eu am rezervat de cand impatureau pliantele de prezentare la primul targ.
Blocul meu (4) e cel mai avansat - etajul 5. Pana acolo deja au zidit peretii. Sunt in intarziere si au de recuperat.

Succes la semnat, ca zona e placuta(Turbomecanica se va muta in curand), mai ramane CET-ul.

#20
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postmrperfect1, on Feb 9 2008, 00:31, said:

A mai semnat cineva recent ?
Ati reusit sa modificati clauza : " 1.3. a luat cunostinta si este de acord pe deplin cu faptul ca Promitentul-Vanzator va putea constitui ipoteci/sarcini asupra Apartamentului si Accesoriilor, in vederea realizarii Proiectului, pana la plata integrala de catre Promitentul-Cumparator a Pretului "  ???


La noi a fost un adevarat circ. Pana la urma am obtinut ca imobilul sa fie liber de sarcini la momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare.
Am vazut ca au ridicat si din cele 6 blocuri ale fazei a 2-a. Ale noastre au deja geamuri, sper sa lucreze ca lumea. Prima surpriza: tmaplarie alba, nu stejar cum scrie in contract (dar baietii au portita: "tamplarie furnir stejar sau la alegerea constructorului"). Sunt niste nesimtiti, eu deja ma incarc, ma pregatesc de show cu ei, daca nu or sa faca treba cum trebuie.

#21
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Le-am calcat si eu pragul, acum 2 luni. Trebuie sa va spun casunt destule clauze in contract care sunt abuzive, motiv pt care am renuntat sa merg mai departe cu ei. In plus, incalzirea este sistem centralizat. Damn, credeam c-am scapat de RADET ! Concluzie personala: pacat de zona, ca e in Bucuresti si f aproape de metrou, magazine , etc. As spune ca "frumos loc, pacat ca este populat de Comnord  :D "

#22
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Salut,

Am semnat antcontractul cu ei si data finalizarii este martie 2009 pentru faza 1. Eu am optat pentru blocul 2 si poate acesta va fi finalizat mai tarziu decat restul, dar am fost surprins sa vad ca voi discutati despre decembrie 2008.

#23
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postnicu27, on May 20 2008, 16:58, said:

Salut,

Am semnat antcontractul cu ei si data finalizarii este martie 2009 pentru faza 1. Eu am optat pentru blocul 2 si poate acesta va fi finalizat mai tarziu decat restul, dar am fost surprins sa vad ca voi discutati despre decembrie 2008.


Pai eu am semnat contractul cu finalizare in octombrie 2007, pentru blocul 4. Bine, au un termen de 3 luni in care nu platesc penalizare daca vina e a antreprenorului (desi e o usitza, pentru ca antreprenorul e tot din grupul lor). oricum, si asa, inseamna decembrie 2008, dar nu martie.
Oricum sunt nesimtiti daca intarzie, pentru ca trebuiau sa termine cele 4 blocuri, nu sa ridice inca 3 din etapa a doua.

Editat de luc1979, 23 mai 2008 - 11:21.


#24
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Eu am semnat in martie, iar in contract scrie ca termenul de finalizare este in martie 2008 si 3 luni de gratie. Nu prea m-am tiganit, doar ca am dorit sa semnez la notar antecontractul, mai ales ca am platit 95%.

Cu mine s-au comportat destul de dragut, la modul ca mi-au tinut apartamentul rezervat mai bine de o luna.

Despre restul de blocuri mie mi-au spus ca vor fi ridicate si ele pana la anul in martie si se va lucra doar la interior. Eu am ceva experienta in domeniul constructiilor si sunt convins ca nici un termen nu poate fi respectat, deoarece sunt foarte multi factori care nu depind numai de antreprenori.

In orice caz, eu unul mi-am luat ca termen undeva in iunie 2008. Pana acum, dupa ce am vazut cred ca va fi gata intr-un an.

#25
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postnicu27, on May 23 2008, 15:04, said:

Eu am semnat in martie, iar in contract scrie ca termenul de finalizare este in martie 2008 si 3 luni de gratie. Nu prea m-am tiganit, doar ca am dorit sa semnez la notar antecontractul, mai ales ca am platit 95%.

Cu mine s-au comportat destul de dragut, la modul ca mi-au tinut apartamentul rezervat mai bine de o luna.

Despre restul de blocuri mie mi-au spus ca vor fi ridicate si ele pana la anul in martie si se va lucra doar la interior. Eu am ceva experienta in domeniul constructiilor si sunt convins ca nici un termen nu poate fi respectat, deoarece sunt foarte multi factori care nu depind numai de antreprenori.

In orice caz, eu unul mi-am luat ca termen undeva in iunie 2008. Pana acum, dupa ce am vazut cred ca va fi gata intr-un an.


Probabil ca se gandesc ca daca ii apuca iarna nu mai pot sa lucreze. Ma gandesc ca vor termina pe cele la care au semnat contract cu octombrie si pe celelalte mai tarziu. Dar e aiurea, o sa ne mutat si inca o sa bocane...

#26
tzuku_2

tzuku_2

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 23.03.2007
Hello...vad ca nu s-a mai scris de mult pe acest topic. Mi-am procurat si eu un apartament de 2 camere in acest complex. Zilele trecute m-a sunat un prieten si m-a avertizat ca au aparut niste modificari la interior si a scazut suprafata utila datorita gips cartonului care nu a fost luat in considerare atunci cand s-au pus in vanzare apartamentele. Eu din pacate nu sunt acum in Bucuresti si va intreb pe cei care aveti aici apartamente luate daca ati auzit despre asa ceva.

#27
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Nu stiu nimic despre acest aspect. saptamana trecuta am trimis o cerere de oferta catre Ten Bloks si am avut parte de o surpriza. In oferta termenul de finalizare era decembrie 2008 pentru prima faza, in conditiile in care eu am semnat contract cu ei in martie cu termen de finalizare in martie 2009. Cererea de oferta a fot trimisa dupa o alta adresa de e-mail.

Mi se pare foarte ciudat faptul ca avanseaza niste termene de finalizare complet aiurea, mai ales ca de aproape o luna nu prea au mai inaintat cu lucrarile. adevarul este ca nu stu daca nu cumvalucreaza la interioare.

Intrebarea mea este daca nu cumva se poate intra in santier pentru a vedea care este stadiul lucrarilor?

#28
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 12.03.2007

View Postnicu27, on Jun 2 2008, 15:29, said:

Nu stiu nimic despre acest aspect. saptamana trecuta am trimis o cerere de oferta catre Ten Bloks si am avut parte de o surpriza. In oferta termenul de finalizare era decembrie 2008 pentru prima faza, in conditiile in care eu am semnat contract cu ei in martie cu termen de finalizare in martie 2009. Cererea de oferta a fot trimisa dupa o alta adresa de e-mail.

Mi se pare foarte ciudat faptul ca avanseaza niste termene de finalizare complet aiurea, mai ales ca de aproape o luna nu prea au mai inaintat cu lucrarile. adevarul este ca nu stu daca nu cumvalucreaza la interioare.

Intrebarea mea este daca nu cumva se poate intra in santier pentru a vedea care este stadiul lucrarilor?


Eu am aflat de ei in aprilie 2007 si am semnat contractul la inceputul lui iunie. Initial au dat ca termen de finalizare septembrie 2008, dar contractul l-am semnat cu octombrie 2008 (+acele 3 luni cu care se acopera).
Legat de rigipsuri, normal ca existau, sunt in schita si stalpii si BCA-ul si rigipsurile.
Eu am fost in w/e si, ma rog lucreaza, dar nu la noi. Adica de exemplu au acoperit parcarea subterana spre exterior si au ajuns la penthouseuri. Azi, trecand pe Iuliu Maniu am aruncat o pricire si lucrau la blocurile 8 sau 9, adica ultimile....
Tare ciudati mai sunt!

#29
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.519
  • Înscris: 18.05.2006
well, la ce stadiu e constructia? parca vad un prim termen octombrie 2008 mai sus.

#30
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Am mai trecut pe acolo cu o saptamana in urma si am vazut ca se izoleaza la exterior. Nu pot sa-mi dau seama daca sunt in grafic sau nu. In orice caz, termenul de octombrie 2008 nu-l vad relist in acest moment. Adevarul ca nici nu stiu cum si-au dimensionat echipele pentru interioare si daca au inceput sau nu.

Totusi, termenul pentru care am semnat eu (martie 2009 + 3 luni) este mult mai realist.

#31
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 07.03.2008

View Postnicu27, on Aug 14 2008, 09:40, said:

Am mai trecut pe acolo cu o saptamana in urma si am vazut ca se izoleaza la exterior. Nu pot sa-mi dau seama daca sunt in grafic sau nu. In orice caz, termenul de octombrie 2008 nu-l vad relist in acest moment. Adevarul ca nici nu stiu cum si-au dimensionat echipele pentru interioare si daca au inceput sau nu.

Totusi, termenul pentru care am semnat eu (martie 2009 + 3 luni) este mult mai realist.

Am trecut pe la ei saptamana trecuta.
Am intrat in blocul 4 si am fost surprinsa sa vad ca interioarele erau gata pana la etajul 7.
In schimb nu era nimic facut pe holurile de acces.
Daca vezi interioarele ai mai multa incredere in ei.
Ramane de vazut daca reusesc sa termine parcarea si caile de acces care lipsesc cu desavarsire.
Nu am putut sa intru in blocul 2 (unde e de fapt apartamentul meu) din cauza accesului.
Poate cei care au termen de livrare octombrie au mai multe date despre apartamentele lor.

#32
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Ai reusit sa intri in santier? Eu m-am tot lovit de refuzul lor ... Cum ai reusit?

#33
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 07.03.2008

View Postnicu27, on Aug 21 2008, 09:49, said:

Ai reusit sa intri in santier? Eu m-am tot lovit de refuzul lor ... Cum ai reusit?

Am sunat la ten blocks si m-am programat.
Am mers impreuna cu cei de la ten blocks.
Din pacate nu am reusit sa merg la apartamentul meu.
Sper sa fie mai usor dupa ce se muta primii locatari (in octombrie dupa cum zic ei)

#34
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Am vazut si eu un apartament finisat. Mi s-a parut f bine lucrat. Sper sa fie toate asa.

#35
nicu27

nicu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 13.01.2006
Am reusit si eu sa intru in santier. Intradevar, arata bine deocamdata. Sper sa nu apara probleme la termenele de finalizare!

Bineinteles, ca orice client, am si unele nemultumiri.  :)

In primul rand nu am inteles cum se va monte chiuveta la bucatarie. Din ce mi-a prezentat doamna cu care am fost am inteles ca aceasta va fi montata sub geamul de la bucatarie. Cam ciudat si incomod in acelasi timp daca este adevarat. Ce-i drept tevile acolo erau montate, dr sper sa nu fie si chiuveta acolo.
In al doilea rand am ramas neplacut surprins sa constat ca geamul de la bucatarie este cam micut (acum poate ca si eu exgerez, mai ales ca sunt obisnuit in actuala locuinta cu geamuri extrem de mari).
Alta problema care sper sa nu puna probleme a fost marimea caloriferelor montate. Sper ca izolatia imobilelor sa fie buna pentru ca altfel o sa cam degeram iarna.

In orice caz, la prima impresia per ansamblu arata bine. Am ramas placut surprins si de amabilitatea doamnei care ne-a prezentat apartamentul. De obicei in Romania dupa ce cumperi ceva, vanzatorul iti intoarce spatele. Nu a fost cazul acum.

#36
laura2000

laura2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 07.03.2008
Cei de la Ten Blocks sunt ok acum, eu am mari intrebari cum se va intampla cu achitarea integrala a contractului.
Cei care doresc (sau doreau) sa ia credit de la alta banca decat Raiffeisen e posibil sa intampine mici probleme.
De ce?
Pentru ca imobilul este ipotecat in favoarea Raiffeisen pana la achitarea integrala.
Iar daca vrei credit ar trebui ca banca respectiva sa accepte ipoteca de rang 2, iar asta n-o sa se intample.
Cel putin asa am inteles din discutia purtata cu "doamna draguta" de la Ten Blocks.
Daca aveti alte date referitoare la acest aspect sunt nerabdatoare sa le aflu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate