Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Despre lumea inconjuratoare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Soult

Soult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.10.2006

Quote

Ați mers prea departe, eu soluția simplistă o așteptam. De fapt dacă tot spațiul (infinit) este ocupat de apă atunci forța gravitațională în orice punct al său se anulează, deci apocalipsa nu are loc. Oricum, întrebarea privește doar interacțiunea gravitațională dintre cele două bule de aer.

În ambele situații --- picături de apă în vid, respectiv bule de aer în apă --- nu ne gîndim la temperatură, presiune, evaporare, electroni etc.
Nu se anuleaza decat teoretic - de asta am spus "s-ar forma in diferitele puncte de neuniformitate ".
Forta se anuleaza numai teoretic - daca forta gravitationala ar fi de aceeasi forma la distante extrem de mari - am avea o problema (celebra) cu materia neagra din univers.

In cazul bulelor - ele se vor departa una de cealalta (starea universului e mai jos energetic cu bulele departate). La un calcul super simplist - poti spune ca ignori fortele de atractie dintre moleculele de apa (ca doar universul e infinit nu? ) si raman doar fortele de atractie intre bulele de aer. NU e asa. Presupunand ca in locul bulelor de aer sunt doua bule de apa si astea stau in echilibru cu toata forta de atractie dintre ele, la o forta de atractie mai mica (asa cum e in cazul bulelor de aer) - rezultanta fortelor ar trebui sa fie una care sa duca la departarea lor.
In abordarea clasica: - forta de atractie de pe semisferele "exterioare" este mai mare decat cea de pe semisferele "interioare" - de unde lipseste o bucatica de apa la "integrala".
Cu alte cuvinte - apa cauta sa se stranga intr-o mare picatura - si trimite partile mai putin dense spre exterior (chiar daca asta e la infinit).

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostSoult, on Dec 16 2008, 23:08, said:

In cazul bulelor - ele se vor departa una de cealalta
Nu. Bulele se atrag. Iată o demonstrație simplă, care face apel numai la argumente ușor de verificat.

0. Dacă nu există nici o bulă de aer, orice punct material din volumul de apă este în mod egal atras în toate direcțiile, deci rezultanta cîmpului gravitațional este zero peste tot.

1. Dacă avem o singură bulă de aer, faptul că am evacuat apa dintr-o regiune a spațiului face ca echilibrul forțelor gravitaționale să se strice. Un punct material aflat la o oarecare distanță de bula de aer va simți acest dezechilibru în felul următor: de o parte a sa se află bula de aer, care nu exercită nici o forță de atracție, iar de partea opusă se va afla o zonă de apă, de mărimea bulei de aer și la aceeași distanță, a cărei forță gravitațională rămîne necompensată. Ca rezultat, punctul material va fi „respins” de bula de aer (de fapt va fi atras de zona de apă din partea opusă). Deci cîmpul gravitațional creat de o bulă de aer este orientat radial spre exterior.

2. Punem și a doua bulă de aer. Ea va simți cîmpul gravitațional al primei bule, orientat spre exterior. Într-un cîmp gravitațional de o direcție dată, o bulă de aer se mișcă în direcția opusă cîmpului (așa cum bulele de gaz din apa minerală se ridică la suprafață). Ca urmare, a doua bulă simte o forță de atracție spre prima bulă.

Analog și invers. Deci bulele se atrag.

#21
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008
Vorbesti aiureli. Cele doua bule o sa se respinga . Fiindca daca ai avea apa,  toata apa ar fii atrasa de centru. Cum apa e mai grea decat bula de aer, bula o sa fie "atrasa" de extremitati

#22
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostRoget, on Dec 17 2008, 22:22, said:

Vorbesti aiureli. Cele doua bule o sa se respinga . Fiindca daca ai avea apa,  toata apa ar fii atrasa de centru. Cum apa e mai grea decat bula de aer, bula o sa fie "atrasa" de extremitati
Volumul de apă este infinit, deci nu are nici centru, nici extremități.

De fapt nu mi-ați spus unde e greșit raționamentul meu.

Dacă nu vă place partea cu infinitul din problemă, gîndiți așa: două bule de aer se află în apă, într-o regiune a spațiului unde cîmpul gravitațional al apei a fost aranjat să fie uniform zero (nu ne interesează cum, dar este posibil). Întrebarea este cum interacționează bulele.

(Nu e nevoie să vorbiți așa cu mine. Înțeleg și dacă vorbiți civilizat.)

#23
fuziune_la_rece

fuziune_la_rece

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.03.2009
1. De ce fumul de la soba iese pe cos, si nu intra in casa ?

Presupun ca daca bate vantul pe directia cosului presiunea este mai mica decat presiunea in punctul dat, iar in casa presiunea este mai mare, apropiata de cea a punctului. Adica asemanator cu un vaporizator
2. De ce daca daca suflam aer spre palma, simtim "rece" desi evident aerul care "loveste palma" e mai cald decat suprafata ei.
3. De ce bulele de la suprafata unui pahar cu apa minerala "alearga unele spre altele" si se unesc in bule mai mari?


Cred ca e din cauza fortei de tensiune superficiala. Nu mai tin minte formula dar cred ca fort e cu atat mai mare cu cat sunt mai apropiate, deci creste si acceleratia pe lang viteza.
4. Se da un mare bol de sticla, ermetic. Fie acest bol in cadere libera spre pamant (presupunem pt simplitate in vid). La "baza bolului" - AKA zona bolului aflata cea mai apropiata de pamant, se afla o lumanare, aprinsa, in pozitie verticala. Exista indeajuns aer pt a intretine arderea lumanarii pana cand bolul atinge pamantul. Bolul se afla indeajuns de "sus" astfel incat sa nu conteze timpul in care ajunge pe pamant. Problema : Descrieti fazele prin care trece ansamblul.

Presupun ca arde si se stinge,cand fitilul ajunge la ceara topita daca ea refuza sa pice, sau chiar mai rau daca are loc alt fenomen si urca in sus pe fitil.
5. Se da un disc dintr-un material izolant. Pe marginea discului, dispuse simetric, fara sa se atinga intre ele, sunt fixate bilute din material conductor, electrizate pozitiv (sau negativ, nu are importanta - ideea e ca toate sunt de aceeasi polaritate). In centrul discului se afla un solenoid (o bobina) cu axa perpendiculara pe planul discului.La capetele solenoidului se afla o baterie.
ATENTIE : nu exista decat parti fixe - ansamblul nu are articulatii. Solenoidul este "lipit de disc". Ansamblul este undeva in spatiu cosmic, in conditii de gravitatie 0. Bateria incepe incet incet sa se descarce. Curentul prin solenoid scade, ceea ce provoaca o variatie a campului magnetic inclusiv la marginea dicului, adica in zona bilutelor. Variatia este sinergica - si forta Lorentz va actiona asupra bilutelor cu un cuplu de forte => ansamblul se roteste. (desenati, si o sa va dati seama). Intrebare: De ce se invarte un ansamblu FARA parti mobile si FARA actiunea unei forte externe (adica in opozitie cu principiul conservarii momentului cinetic) ?


Presupun ca energia din campul magnetic ajunge energie cinetica dar eu unul nu am reusit sa-i dau de cap. In liceu reuseam...prea multa scoala strica. As fi recunoscator pentru raspuns la aceasta intrebare .Culmea e ca stiu si ce face bobina cand bateria incepe sa se termine, ma enerveaza la culme.


Imi place foarte mult problema cu bulele in apa, cu negativul cazului anterior, imi aduce aminte de problemele de fizica de la liceu, cand rezolvam probleme din culegerea de Hristev...alte vremuri...[/quote]

Edited by fuziune_la_rece, 19 March 2009 - 04:23.


#24
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Există mici turbine care la vânt trag fumul de pe coș în caz că avem de a face cu un eventual vânt vertical, lucru extrem de rar oricum. Tot sunt bune pentru că soba va "trage" mai bine și focul se va aprinde mai ușor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate