Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Imprimante ...probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Salutare oamnei buni, am vreo 2 imprimante "laser" OKI, de alea care in loc de unitatea optica tip laser, au leduri, la una dintre ele foaia iese manjita cu tonner dar nu negru intens, doar ca niste umbre, daca privesti foaia A4 tinand-o pe verticala, pe orizontala apar niste benzi din loc in loc. Cealalta scoate niste dungi negre de toner la margine foii, dar dupa vreo 20 de pagini dispar treptat, apoi dak astept un timp si ma apuc de listat iar apar, dar dak listez in continuare nu mai apar. Ceva idei???

#2
dmarian

dmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2005

PsichoDaddy, on Feb 4 2005, 14:02, said:

Salutare oamnei buni, am vreo 2 imprimante "laser" OKI, de alea care in loc de unitatea optica tip laser, au leduri, la una dintre ele foaia iese manjita cu tonner dar nu negru intens, doar ca niste umbre, daca privesti foaia A4 tinand-o pe verticala, pe orizontala apar niste benzi din loc in loc. Cealalta scoate niste dungi negre de toner la margine foii, dar dupa vreo 20 de pagini dispar treptat, apoi dak astept un timp si ma apuc de listat iar apar, dar dak listez in continuare nu mai apar. Ceva idei???

<{POST_SNAPBACK}>


Salut,
in general , dungile sunt cauzate de lamelele de curatare invechite care nu isi mai fac treaba din prima. Inlociueste-le si ai scapat de problema!

#3
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Mai la imprimante sunt cam "nou" si nu prea am experienta, dak ai putea sa-mi explici ce si cum ar fi mai bine. Multumesc!

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E de la cartus . Cartusele sunt alea in  care sta toneru . Cartusele au de obicei doi cilindri unul magnetic care aduce toner din rezervor si unul neted care stocheaza tonerul inainte de a fi asezat pe hartie .

      Cei doi cilindri ai pe margini un fel de perii de curatare (lamele) care inlatura surplusul de toner de pe cilindri sau recupereaza pe cel neutilizat .

     Acele lamele din folie de material plastic se uzeaza in timp si incep sa se desprinda in principal in capete pe unde tonerul incepe sa curga in exces .

#5
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
La dungi mai poate fi de vina si puful ala de pe hartie, care se baga in toner.
Se fac ca niste scame si raman prinse de cilindrul magnetic. Cateodata mai pica ... asa se explica discontinuiatea de care zici (dupa 20 de pagini). Treaba asta ti-o rezolva cineva care se pricepe.


Scuze, e vorba de dungile alea albe, unde nu se mai imprima bine. Am facut o confuzie.

Edited by Alucard, 07 February 2005 - 14:45.


#6
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Pna la urma am schimbat cartusul cu totul si merge ok, dar pe viitor voi experimenta schimbatul lamelelor asa cum m-ati sfatuit...multam inca o data!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate