Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Salariile - dupa noua impozitare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Asa cum stiti de la 1 ian s-a modificat grila de impozitare prin aplicarea cotei unice de 16%. Oare cum sta situatia la companiile de telefonie mobila de ex? Ca sunt 2 variante, ori angajatorul mareste salariul corespunzator, ori omul ia tot atat iar angajatorul are cheltuieli mai mici cu salariile.
DIn sursele mele: ORG & CNX maresc salariile corespunzator.
Mai sap sa aflu de Telemobil si eventual de RTC. La voi cum e?

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Am aflat details. Se pare ca RTC e fair si plateste la noile grile. But Telemobil... Turcu'i turc
Uitati ce am aflat..
From: "Frustrated_Zapp Employee" XXXXXX@XXXXX
To: XXXXXXXXX@XXXXXX  Entire Management board
Sent: Friday, January 21, 2005 10:38 PM
Subject: Protest to the Zapp Management Team decision
Motto: "Be the change you want to see in the world!" Ghandi
This is a group protest to the recent management team decision not to revise the Zapp employees salaries according to the new tax decrease decision passed by the new Romanian Government.
We consider that this arbitrary, unjust and un-natural decision is not only against the Romanian legal laws and Labour Code regulations, but also a proof of the lack of interest the management is showing towards all of us working at Zapp.

From the legal point of view, paying to the employees the same net salaries means, by the new law, decreasing the gross salaries. This, according to the Labour Code, can be done only if there is reasonable cause, meaning decreasing of job tasks in one job description or penalty of a proven business misconduct or action. Of course, these situations can happen in relation to individuals, in very specific and documented cases, not to an entire mass of employees.
The second, and most important issue is realated to the attitude the management team has been constantly demonstrating towards all of us. Let us remind only the highlights of this:
- rare and insufficient salary raises, which are not in line with the requirements the management is having from the performance level of employees
- lack of communication with the employees of the important business decisions and reasons supporting these decisions, that leads to numerous rumors
- lack of support for valuable ideas, that leads to many people leaving the company or wanting to do so in the shortest time possible.

We are very sorry to see this new proof of our management's lack of professionalism and parcimony. After all, the differences in our salaries would not affect at all the budget of a company that proclaims itself one of the top Romanian corporations and ranks itself in the same leage as our competitors, Connex and Orange. Maybe our management should learn (but there is no doubt that they already know it) that Orange is paying its employees at a dollar rate of 38.000 ROL... since November 2004 and following a one-year period of frozen exchange rate for salaries of 34.000 ROL...

But our management has come up with an explanation to this outrageous decision... it is meant actually to PROTECT US!!! Protecting from what, ladies and gentlemen of the Board of Directors?
As the dollar kept rolling down the drain in the last couple of years, most of us are making a whole lot less than we were making three years ago... Maybe it is a matter of
protection... to the employer, not to the employee, that is for sure...
And in the same e-mail sent to everyone by Ms Muller, the management team has given a solution also... performance reviews in three months... and maybe, if you're lucky, you will get part of your tax difference... or maybe not... This means you should fight and try to win what the Government has offered for free, by a revolutionary measure, which will decrease the state budget in the best interest of its citizens...
Had we wanted to work for a lame, pathetic company, we would have chosen a street corner SRL... But we all believed in "Expect more", in the 3rd generation telecom services, in the state-of-art network, we all believed in Zapp...
That is why we applied here, that is why we came all the way from Bucharest to have interviews in Balotesti, that is why we are still here, and in all Zapp offices throughout the country, ladies and gentlemen of the Board of Directors!
Because we believed... But now, most of us believe we should search on www.bestjobs.ro and buy Romania libera every day... to find that company that keeps the promises and, unfortunately, we can see more and more every day, that this company is not Zapp...

We are addressing this e-mail to the top management. We are addresing it, however, to the other managers as well... To the supervisors, heads of sub-departments, to the ones in daily contact to the people, who understand our needs and our frustrations.

Please, pass the message on to everyone...
This concerns all of us... Let's start a public debate on this, let's send messages and give feed back to our top management on this type of issues.
Otherwise, they will think we have nothing to complain about...

A group of frustrated Zapp employees

#3
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

morogan, on Feb 3 2005, 18:19, said:

Asa cum stiti de la 1 ian s-a modificat grila de impozitare prin aplicarea cotei unice de 16%. Oare cum sta situatia la companiile de telefonie mobila de ex? Ca sunt 2 variante, ori angajatorul mareste salariul corespunzator, ori omul ia tot atat iar angajatorul are cheltuieli mai mici cu salariile.
DIn sursele mele: ORG & CNX maresc salariile corespunzator.
Mai sap sa aflu de Telemobil si eventual de RTC. La voi cum e?

<{POST_SNAPBACK}>


la telemobil, nu te mai obosi sa sapi. nu le maresc. isi scad cheltuielile, pentru ca acolo se negociaza salariul net...nu brut.

<edit> si tot mailul ala, nu va rezolva nimic, din pacate pentru cei care lucreaza acolo. </edit>

<edit2> iar daca, din intamplare, citeste vreun angajat zapp chestiile astea, va deveni si mai frustrat. </edit2>

Edited by Manowar, 03 February 2005 - 18:01.


#4
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

anna's studio, on Feb 7 2005, 22:25, said:

nemultumirile noastre pot invata ceva pe cei de la balotesti.
de asemenea, aprecierile ar putea intari niste proiecte sau incercari.
aveti ceva de comentat?

<{POST_SNAPBACK}>


da. sa adauge un automat de cafea in cafeteria, la cel existent e mereu coada.
sa mute automatu' de cafea din hala 3, ca-i pus langa iesire, e frig si curent.
sa puna zahar la automatu' din hala 2.

sa nu mai dea motive sa apara vreodata mailuri de genul "frustrated_zapp_employee" sau cam asa ceva.

sa oblige angajatele sa tina gura inchisa in drum spre lucru si de la lucru spre casa. sau barem daca nu se poate, sa le oblige sa faca si ceva util cu gura.

a, da. sa se faca dom'le cafele mai mari: expect more.

<edit> sa invete ca atunci cand mergi pe profit, nu-i iei inapoi angajatului masina si laptopul, ca-si baga picioarele si trimite cv-uri </edit>

Edited by Manowar, 07 February 2005 - 23:27.


#5
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004
Pot spune e ca daca as fi angajat Telemobil si mi-ar fi micsorat salariul brut, fara motive serioase (de genul greseli profesionale mai mult sau mai putin grave), mi-as da demisia fara sa clipesc.

Edited by Speedo, 08 February 2005 - 18:07.


#6
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.11.2004
si de unde stii de cafelutzele din hala 2 totusi?  :)

#7
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

Terrorwave, on Feb 8 2005, 01:22, said:

si de unde stii de cafelutzele din hala 2 totusi?  :)

<{POST_SNAPBACK}>


am avut ocazia sa gust "cafelutzele" alea, otrava curata. de altfel, o sa trec pe-acolo zilele astea, sa vad daca se lucreaza si la capitolul cafea, daca reusesc sa-mi fac curaj sa-mi misc fizicul pe asa o distanta. ca, iti dai seama, degeaba ofera servicii de calitate, daca nu dau si-o cafea ca lumea bonus.

Edited by Speedo, 08 February 2005 - 18:07.


#8
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Referitor la salariile oferite de Telemobil. La angajare salariile negociate au fost nete si in dolari!
Nu este vina Telemobil ca dolarul a scazut sau impozitul pe salariul BRUT s-a modificat.
Atita timp cit au semnat un contract in $$ pe salariu net si nu brut nu prea au ce sa comenteze -_- .
  Nu-i tine nimeni cu forta in Balotesti.

Edited by Masterboy, 08 February 2005 - 09:06.


#9
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

Masterboy, on Feb 8 2005, 01:39, said:

Referitor la salariile oferite de Telemobil. La angajare salariile negociate au fost nete si in dolari!
Nu este vina Telemobil ca dolarul a scazut sau impozitul pe salariul BRUT s-au modificat.
Atita timp cit au semnat un contract in $$ pe salariu net si nu brut nu prea au ce sa comenteze -_- .
  Nu-i tine nimeni cu forta in Balotesti.

<{POST_SNAPBACK}>


perfect adevarat, in ceea ce priveste negocierea salariilor. de altfel, i-am spus asta si tipului care a postat in aria respectiva (morogan sau cam asa ceva).

DAR. atata vreme cat pe cartea de munca e trecut salariul BRUT, orice scadere a lui e interpretata drept penalizare si pentru asta e nevoie de un motiv serios. nu cunosc legea pe tema asta, dar asa vad EU chestiile astea. am spus ca _daca_ mi s-ar fi intamplat chestia asta, mi-as fi dat demisia fara sa clipesc. zapp sau alta companie, putin imi pasa. in plus, pentru telemobil, nu ar fi reprezentat o cheltuiala in plus sa lase fix acelasi salariu brut. punctul de vedere al unui angajat zapp se poate vedea in mailul ala.

"nu-i tine nimeni cu forta in balotesti". asta e pozitia oficiala a companiei in cauza? daca da, angajatii o cunosc? sau au fost spalati pe creier cu "expect more" , cu ceea ce face compania pentru ei etc etc etc? "nu te tine nimeni cu forta" , din punctul meu de vedere, se potriveste mai degraba srlului de la colt, cum zicea persoana care a trimis mailul (felicitari pentru initiativa, dar rusine pentru lasitate: nu l-a semnat. in cel mai rau caz, isi gasea alt job in IT fara mari probleme, e inca o piata OK).

am cativa amici in Telemobil...de fiecare data cand a venit vorba de compania in cauza, i-am vazut mandri de ei, pentru ca lucreaza acolo. sunt curios ce-o fi ramas din mandria aia, dupa ce-au aflat ca nu-i tine nimeni cu forta si daca nu le convine, n-au decat sa se care.

<edit> ai dreptate , legat de cursul dolarului, nu e vina Telemobil ca a scazut dolarul. dar din cand in cand, poti renunta la birocratie, la hartoage, si poti sa te gandesti PUTIN la oameni. eu te cred ca dolarul a scazut, dar preturile nu. prin urmare, cand dolarul scade si salariul scade (pentru ca il iei in LEI), ai aceleasi cheltuieli, dar bani mai putini. cu putin bun simt, cand vrei sa-ti pastrezi angajatii, esti constient de asta si NU procedezi in halul ala...e adevarat, in afaceri, bunul simt nu prea are ce cauta, dar cand vine vorba de angajatii tai, poate ar trebui sa te gandesti mai mult. in definitiv, nu vreo ipotetica directoare de HR produce banii, ci angajatii aia care "nu-s tinuti cu forta acolo". oamenii buni nu lucreaza de pomana (si pot fi oameni buni chiar si-n callcenter). daca doresti sa beneficiezi de calitatea muncii pe care o ofera un om bun (bun pe meseria lui, adica), trebuie sa-l platesti corespunzator. daca il sicanezi cu rahaturi legale, cu acte, cu tampenii, va pleca si vei ramane cu cei care lucreaza acolo pentru ca n-au alte variante. sa fie aceia oamenii cu adevarat necesari? sa fie calitatea muncii lor standardul in Telemobil? Hrm?

Stiu cativa angajati Telemobil...si cred ca daca ei ar pleca, compania respectiva ar avea de pierdut mai mult decat o diferenta de 100-200-300 de dolari la salariu. Ca simplu exemplu, eu nu as fi dispus in momentul de fata, sa ma duc pana-n Balotesti la 2 noaptea, pentru ca "arde" ceva. Ei da si, daca era nevoie, au demonstrat-o. Acum, depinde cat costa minutul de _downtime_ in Telemobil, eu n-am nici cea mai vaga idee. </edit>

Edited by Manowar, 08 February 2005 - 01:25.


#10
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

Masterboy, on Feb 8 2005, 00:39, said:

Referitor la salariile oferite de Telemobil. La angajare salariile negociate au fost nete si in dolari!
Nu este vina Telemobil ca dolarul a scazut sau impozitul pe salariul BRUT s-a modificat.
Atita timp cit au semnat un contract in $$ pe salariu net si nu brut nu prea au ce sa comenteze -_- .
  Nu-i tine nimeni cu forta in Balotesti.

<{POST_SNAPBACK}>


nu ai voie in romania sa semnezi contract in alta moneda decat LEU. in cartea de munca nu iti trece nimeni suma in dolari, euro sau alta moneda de circulatie internationala. deci, daca au fost scazute salariile in lei, trebuia justificata actiunea in cauza prin existenta unor penalizari.

#11
[PhLoW]

[PhLoW]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 26.04.2004
Mailul cu nemultumiri care circula pe forum de ce e scris in engleza?!? Eu nu inteleg chestia asta? Tre sa scrii mailuri in engleza ca sa fii luat in seama?!? Luminati-ma voi va rog!

Apropo, si eu am salariul in $$$, si de cand a scazut dolarul iau mai putzini bani... dar nu am ce face pt ca in momentul angajarii mi-am negociat salariu in dolari!

Edited by Speedo, 08 February 2005 - 18:00.


#12
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004

Manowar, on Feb 7 2005, 23:25, said:

da. sa adauge un automat de cafea in cafeteria, la cel existent e mereu coada.
sa mute automatu' de cafea din hala 3, ca-i pus langa iesire, e frig si curent.
sa puna zahar la automatu' din hala 2.

sa nu mai dea motive sa apara vreodata mailuri de genul "frustrated_zapp_employee" sau cam asa ceva.

sa oblige angajatele sa tina gura inchisa in drum spre lucru si de la lucru spre casa. sau barem daca nu se poate, sa le oblige sa faca si ceva util cu gura.

a, da. sa se faca dom'le cafele mai mari: expect more.

<edit> sa invete ca atunci cand mergi pe profit, nu-i iei inapoi angajatului masina si laptopul, ca-si baga picioarele si trimite cv-uri </edit>

<{POST_SNAPBACK}>


Bestial.......cafeaua e intradevar cam mica si nu inteleg de ce........
Si totusi...automatul din hala 3 parca nu mai e la iesire.......
:worthy:

#13
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004

Masterboy, on Feb 8 2005, 00:39, said:

Referitor la salariile oferite de Telemobil. La angajare salariile negociate au fost nete si in dolari!
Nu este vina Telemobil ca dolarul a scazut sau impozitul pe salariul BRUT s-a modificat.
Atita timp cit au semnat un contract in $$ pe salariu net si nu brut nu prea au ce sa comenteze -_- .
  Nu-i tine nimeni cu forta in Balotesti.

<{POST_SNAPBACK}>


1. Statul a dat legea pentru a creste veniturile angajatilor
2. Firmele beneficiaza si ele de scadere de imp. pe profit

So:
Not Legal
Not moral.

#14
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 07.08.2003

Konte, on Feb 8 2005, 14:35, said:

1. Statul a dat legea pentru a creste veniturile angajatilor
2. Firmele beneficiaza si ele de scadere de imp. pe profit

So:
Not Legal
Not moral.

<{POST_SNAPBACK}>


In calitate de lucrator in bransa economica la firma privata si nu la stat, vreau sa fac urmatoarea lamurire:

Cota de 16% se aplica atat angajatilor (pentru veniturile brute) cat si societatilor (pentru impozitul pe profit).
Daca un angajat are negociat salariul net, automat, printr-o ecuatie, in cazul reducerii cotelor de impozitare conform noii legislatii, salariul brut pe care societatea trebuie sa-l acorde pentru ca angajatul sa ia acel salar net negociat, este mai mic. Firma va avea deci, o cheltuiala cu fondul de salarii mai mica, de o diminuare a contributiilor la asigurarile sociale, somaj, sanatate, fond accidente de munca si comision ITM. Orice firma care isi declara scopul lucrativ vrea sa-si scada cheltuielile. So, nu este nici o tzeapa trasa angajatilor atat timp cat ei au negociat salariul net.
Problema este alta: salariul brut de incadrare (din cartea de munca) nu se poate diminua decat prin mutarea angajatului pe un alt post. In Romania in cartea de munca salariile se inscriu in forma bruta, in lei. Ori cum eu nu cred ca firma in discutie a mutat toti oamenii pe alte job-uri peste noapte, rezulta ca salariul brut nu este egal cu salariul brut de incadrare. Adica, o anumita suma bruta este intentionat trecuta in statul de plata ca un fel de bonus, netrecuta, deci, in cartea de munca, pentru ca firma sa aiba o anumita marja de manevra in astfel de situatii sau in cazul fluctuatiilor de curs.

#15
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 07.08.2003
Nu cred ca ne priveste pe nici unul dintre noi, cei care nu avem job la Zapp, nemultumirile lor salariale. Cui nu-i place ce primeste este liber sa plece. Forta de munca este o marfa ca oricare alta: unii o vand mai scump, altii mai ieftin.

In cazul in care angajatii Zapp nu au vro clauza de reziliere a contractului de munca din an in an, care tre sa o anunte cu 60 de zile inainte de implinirea anului, ei sunt liberi sa isi caute fericirea in alta parte atunci cand doresc.

Edited by Speedo, 08 February 2005 - 18:01.


#16
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004
-----
In cazul in care angajatii Zapp nu au vro clauza de reziliere a contractului de munca din an in an, care tre sa o anunte cu 60 de zile inainte de implinirea anului, ei sunt liberi sa isi caute fericirea in alta parte atunci cand doresc.
-----
:D  :D  :D

Super, am ras de am pocnit! chiar am sa sun sa-i intreb cand sun suportagent! :roflmaofast:  :roflmaofast:

Edited by Bogdan Parfene, 08 February 2005 - 17:20.


#17
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

daniel28, on Feb 8 2005, 17:10, said:

Problema este alta: salariul brut de incadrare (din cartea de munca) nu se poate diminua decat prin mutarea angajatului pe un alt post. In Romania in cartea de munca salariile se inscriu in forma bruta, in lei. Ori cum eu nu cred ca firma in discutie a mutat toti oamenii pe alte job-uri peste noapte, rezulta ca salariul brut nu este egal cu salariul brut de incadrare. Adica, o anumita suma bruta este intentionat trecuta in statul de plata ca un fel de bonus, netrecuta, deci, in cartea de munca, pentru ca firma sa aiba o anumita marja de manevra in astfel de situatii sau in cazul fluctuatiilor de curs.

<{POST_SNAPBACK}>


eu vazusem pe undeva o chestie gen "salariu realizat". care poate fi mai mare sau mai mic decat cel negociat. in functie de bonusuri sau penalizari.

Edited by Speedo, 08 February 2005 - 18:02.


#18
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Salariul in contract e trecut sigur in lei si sigur brut. Problema e ca acela e salariul de baza si probabil ei mai au bonus-uri care sunt intr-adevar in $$

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate