Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Alegere magnat monitor 880 versus monitor 800 supreme

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Dupa cum spune si titlul care dintre acestea 2 variante sa aleg.In aceiasi bani(850-900 lei) as gasi ceva mai bun la concurenta?
Multumesc.

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu ma ajuta nimeni..chiar  nu aveti nici o parare?Nu am posibilitatea sa le ascult comparativ.. :confuzzled:

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 CPX said:

Nu ma ajuta nimeni..chiar  nu aveti nici o parare?Nu am posibilitatea sa le ascult comparativ.. :confuzzled:
Poate ca lumea mai si doarme la ora asta...

Edited by SuperDuper, 10 December 2008 - 04:50.


#4
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Asta stiu..dar postul initial este de 2 zile.. :deadtongue:.
Sper sa-mi raspunda cineva in curand..risc sa pierd o oferta buna daca nu ma decid repede..

Edited by CPX, 10 December 2008 - 05:14.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

 CPX, on Dec 10 2008, 04:09, said:

Nu ma ajuta nimeni..chiar  nu aveti nici o parare?Nu am posibilitatea sa le ascult comparativ.. :confuzzled:
Nici eu, cel puțin până acum, și poate nici userii care au tecut pe aici... Vrei o părere pe date tehnice, sau un copy/paste din reviewuri? Nu ar fi chiar relevantă...

#6
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nici eu nu le-am ascultat iar cine si-a luat deja MM220 sau 880 nu cred ca deocamdata cauta sa si le schimbe astfel incat sa poata face comparatii directe.
Nu e chiar asa de greu de aranjat o auditie sa asculti cu propriile urechi.

#7
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Ba este foarte greu deoarece nu se gasesc decat la comanda.Datele tehnice sunt identice la 880 si supreme 800.

#8
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am asta ar fi diferenta dintre ele..seria supreme cica ar avea 2 cai jumate si un crossover cu corectie de faza..

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu cred ca le-a auzit nimeni pe aici, ca ti-ar fi spus. Faza cu 2 cai jumatate mie personal mi se pare nefireasca fata de ca cu 2 sau 3 cinstite. De oicei am observat ca favorizeaza basii in mod artificial. Unora le place asa...

#10
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am ales in final seria clasica..sper sa nu regret pe termen lung si sa mearga ok pana ma plictisesc de ele :D

#11
lucas007

lucas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2007
pe ce amplificator le-ai pus , si cum suna
ca si eu vreau sa imi iau si am aceeasi dilema

#12
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Abia astazi au venit.Nu prea imi place cum suna..basul este bubuit(ca in butoi)  ..boxele vechi sony coboarau nitel mai jos si mai bine chiar daca si la ele este prezent fenomenul...Sunt foarte dezamagit, totusi s-ar putea sa fie camera mea devina deoarece la un prieten sunau bine de tot..Am testat cu un amplificator sony str-db930 cu bipolari dar voi incerca si cu altceva desi nu cred ca o schimbe situatia.

Edited by CPX, 23 December 2008 - 06:11.


#13
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 CPX, on Dec 23 2008, 06:07, said:

Abia astazi au venit.Nu prea imi place cum suna..basul este bubuit(ca in butoi) ..boxele vechi sony coboarau nitel mai jos si mai bine chiar daca si la ele este prezent fenomenul...Sunt foarte dezamagit, totusi s-ar putea sa fie camera mea devina deoarece la un prieten sunau bine de tot..Am testat cu un amplificator sony str-db930 cu bipolari dar voi incerca si cu altceva desi nu cred ca o schimbe situatia.

Confirm faptul ca mm880 sunt f pretentioase la pozitionare. Daca ai camera patrata e si mai nasol. Adu-le cat poti de mult in fata, cat mai departe de peretele din spate si de peretii laterali, eu am cam 70-80 cm fata de spate si 40 fata de peretii laterali. De obicei un unghi mai ascutit (toe-in) ajuta mult de tot la disparitia  basului bubuit.

Oricum, la tine problema cea mai mare este receiverul. Incearca cu un amp stereo serios si o sa vezi cat pot sa coboare boxele astea. O fi sony din seria QS, dar MM880 are nevoie de putere, aia 110W pe canal sunt de fapt vreo 30 maxim. Cu receiverul asta chiar nu vor suna bine niciodata.

Eu tocmai ma bucur de un amp stereo de "numai" 40W pe canal din anii 80 care in varfuri ajunge la 150W (pe masurate). A desfiintat receiverul meu Denon (rating de 7x110W)  fara drept de apel. Il folosesc ca power amp pt canalele front si urechiometric, puterea ampului reala e cam dubla fata de cea a receiverului.

Chiar fara ampul asta stereo, MM880 sunau f bine si nu era deloc bubuit basul dar acum deja canta intr-o alta liga iar basul e si mai strans si mai precis.

Daca nu vrei sa mai faci investitii mari, iti recomand un amp stereo mai vechi cu pre-out si main-in pt canalele front, astfel incat sa poti folosi in continuare egalizarile si volumul din receiver (inclusiv telecomanda).

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

 CPX, on Dec 23 2008, 06:07, said:

Abia astazi au venit.Nu prea imi place cum suna..basul este bubuit(ca in butoi)  ..boxele vechi sony coboarau nitel mai jos si mai bine chiar daca si la ele este prezent fenomenul...Sunt foarte dezamagit, totusi s-ar putea sa fie camera mea devina deoarece la un prieten sunau bine de tot..Am testat cu un amplificator sony str-db930 cu bipolari dar voi incerca si cu altceva desi nu cred ca o schimbe situatia.
Scoate loudnessul, face numai prostii ;)
Vezi și ce a spus hellrider despre poziționare, e posibil ca și acustica încăperii în sine să-ți creeze probleme, era pe aici pe un topic link spre un material interesant despre tratarea acustică varianta home use

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 CPX, on Dec 22 2008, 23:07, said:

Abia astazi au venit.Nu prea imi place cum suna..basul este bubuit(ca in butoi)  ..boxele vechi sony coboarau nitel mai jos si mai bine chiar daca si la ele este prezent fenomenul...Sunt foarte dezamagit, totusi s-ar putea sa fie camera mea devina deoarece la un prieten sunau bine de tot..Am testat cu un amplificator sony str-db930 cu bipolari dar voi incerca si cu altceva desi nu cred ca o schimbe situatia.
Sony ala are o mare parte de vina. Si camera, daca le ai puse in dormitorul "copiilor" de 2x3 metri, nu ai ce face cu ele - am mai zis mai sus.

#16
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Camera  are cam 20 mp...le-am pus si in mijloc si aceiasi treaba..au sunat bine doar culcate pe podea cu spatele(din spate vine acel zgomot in principal) sau puse pe masa(pozitie ce avantajeaza si alte boxe)..acest locatii insa  nu sunt fezabile.
Receiverul nu are loudness si eq-ul e oprit.Puterea lui reala in stereo fara distorsiuni este de cam 95 W(calculat si masurat) dar boxele suna rau de la volum mic de tot.Insa voi testa imediat ce am vreme si ce celelalte amplificatoare cu integrate si poate si cu o statie de sonorizari..Nu ma deranjeaza ca nu coboara deoarece au chiar prea mult bass..ma deranjeaza ca acesta este bubuit si cel mai mult ma supara ca suna mai prost ca boxele sony vechi.
Am astepat gaurile de reflex si sunetul s-a imbunatatit putintel dar nu suficient.Am desfacut difuzorul si am observat ca incinta e facuta din...carton presat..ma asteptam ca macar pal sa fie ...
Oricum va multumesc pentru ajutor si va doresc Craciun Fericit insotit de liniste si pace in suflet...

#17
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 CPX, on Dec 23 2008, 23:41, said:

Am astepat gaurile de reflex si sunetul s-a imbunatatit putintel dar nu suficient.Am desfacut difuzorul si am observat ca incinta e facuta din...carton presat..ma asteptam ca macar pal sa fie ...

poti sa pui niste poze cu boxele desfacute? si cu difuzoarele? ce filtre au?

sa ne facem o parere (vizuala) despre interiorul acestor boxe.

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu imi vine sa cred ca este carton presat. Uzual este ceva numit MDF. Care este un conglomerat presat ce-i drept, dar nu este carton.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate