Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Mos Nicolae

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Pana la inceputul stirilor din seara asta de la Pro TV fetita mea inca credea ca exista Mos Nicolae. E in clasa a 2 si la ea in clasa sunt doar doi copii care cred ca nu exista nici Mos Craciun si nici mos Nicolae.  Nu stiu daca ati vazut si voi la stiri , goana parintilor dupa cadouri, si mai ales au spus ca in nu stiu ce oras sau vandut foarte bine nuielusile. Desi toata ziua m-a intreabat daca exista sau nu, a cautat dovezi pe internet si despre Craciun si despre Nicolae, iar aztazi am vazut dezamagirea din ochii ei. Ea acum parca nu indrazneste sa ne spuna ca stie ceva.
Eu personal cred ca exista si unul si altul.  :P

#2
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
daca exista mos craniun/mos nicolae eu sunt basescu si candidez pentru UDMR  :lol:
e treaba pro tv-ului ce face si cum face,nu te pun ei sa-ti lasi fetita sa se uite la TV la stiri,si daca e in clasa a 2-a sa stea pe internet  :P

Edited by cosmin_17, 06 December 2008 - 20:03.


#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Trebuia sa afle de undeva.

#4
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
Poate afla de pe topicul asta.

#5
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Daca la voi nu a venit, asta nu inseamna cu nu exista.

#6
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007

View PostSHTIRLITZ, on Dec 6 2008, 21:19, said:

Daca la voi nu a venit, asta nu inseamna cu nu exista.
pai eu nu am fost cuminte,poate de aia nu a venit  :roflmao:

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSHTIRLITZ, on Dec 6 2008, 19:59, said:

Eu personal cred ca exista si unul si altul.  :P
Există, însă sunt două personaje fictive.

Mai sunt cazuri,  ex. Maria la care se închină unele culte și nu este Maria din Biblie, pt că cea din Biblie nu putea să rămână fecioară DUPĂ naștere.

#8
viki2007

viki2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.06.2007

View PostSHTIRLITZ, on Dec 6 2008, 19:59, said:

Pana la inceputul stirilor din seara asta de la Pro TV fetita mea inca credea ca exista Mos Nicolae. E in clasa a 2 si la ea in clasa sunt doar doi copii care cred ca nu exista nici Mos Craciun si nici mos Nicolae.  Nu stiu daca ati vazut si voi la stiri , goana parintilor dupa cadouri, si mai ales au spus ca in nu stiu ce oras sau vandut foarte bine nuielusile. Desi toata ziua m-a intreabat daca exista sau nu, a cautat dovezi pe internet si despre Craciun si despre Nicolae, iar aztazi am vazut dezamagirea din ochii ei. Ea acum parca nu indrazneste sa ne spuna ca stie ceva.
Eu personal cred ca exista si unul si altul.  :P
Nu poti sa o tii sub un clopot de sticla, ferita de toate "relele" pana se marita, chiar daca asta ai vrea

#9
mihaid_85

mihaid_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2007
:)) vb serios ca inca mai crezi in mosi care iti aduc cadouri?

mos craciun ii o inventie comerciala ca sa cumpere toata lumea ca prostii de Craciun.
mos Niculae (sfantul de fapt) o fost un arhiepiscop prin anul 300.

#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Citeste bre, nu el crede ci fiicalui... off. Credea, ma rog.

#11
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009

View PostSHTIRLITZ, on Dec 6 2008, 20:59, said:

Pana la inceputul stirilor din seara asta de la Pro TV fetita mea inca credea ca exista Mos Nicolae. E in clasa a 2 si la ea in clasa sunt doar doi copii care cred ca nu exista nici Mos Craciun si nici mos Nicolae.  Nu stiu daca ati vazut si voi la stiri , goana parintilor dupa cadouri, si mai ales au spus ca in nu stiu ce oras sau vandut foarte bine nuielusile. Desi toata ziua m-a intreabat daca exista sau nu, a cautat dovezi pe internet si despre Craciun si despre Nicolae, iar aztazi am vazut dezamagirea din ochii ei. Ea acum parca nu indrazneste sa ne spuna ca stie ceva.
Eu personal cred ca exista si unul si altul.  :P
lasa copilul sa afle adevarurile vietii. sa uite de nush ce mosi tampiti inventati de o religie tampita... pentru copii e super sa stie ca primeste cadou. defapt asta ii intereseaza. CADOUL , nici un caz mosul

#12
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Postdihorul_indraznet, on Apr 17 2009, 21:51, said:

lasa copilul sa afle adevarurile vietii. sa uite de nush ce mosi tampiti inventati de o religie tampita... pentru copii e super sa stie ca primeste cadou. defapt asta ii intereseaza. CADOUL , nici un caz mosul

Sfantul Nicolae a existat . A fost un pustnic dedicat studiului biblic , care o data pe an ,din putina sa agoniseala ,facea cadouri altruiste . Cu siguranta ca au fost destui care l-au considerat "dus cu pluta" . Despre aceia nu mai stim nimic , dar Mos Nicolae bucura si astazi inimile curate ale copiilor. Cat timp sunt la varsta povestilor sa le lasam basmul sa se bucure. La timpul potrivit sa le spunem povestea adevarata a Sf. Nicolae. Altfel o sa ajunga  ca in loc de Sf. Nicolae sa-l proslaveasca pe "sfantul" Becali , ca asta daruieste in direct la tv.

#13
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 15.04.2009

View PostBirlic, on Apr 19 2009, 20:34, said:

Sfantul Nicolae a existat . A fost un pustnic dedicat studiului biblic , care o data pe an ,din putina sa agoniseala ,facea cadouri altruiste . Cu siguranta ca au fost destui care l-au considerat "dus cu pluta" . Despre aceia nu mai stim nimic , dar Mos Nicolae bucura si astazi inimile curate ale copiilor. Cat timp sunt la varsta povestilor sa le lasam basmul sa se bucure. La timpul potrivit sa le spunem povestea adevarata a Sf. Nicolae. Altfel o sa ajunga  ca in loc de Sf. Nicolae sa-l proslaveasca pe "sfantul" Becali , ca asta daruieste in direct la tv.

Mda, ai dreptate. Mie imaginea iepurasului de paste mi se pare atat de proasta. Macar daca ti-ai educat copilul intr-o anumita religie, nu veni cu porcarii importate, care nu fac din paste decat ceva de divertisment, atribuindu-i-se o imagine doar ca sa se vanda un concept.
Mai bine asociezi o sarboatoare (eg: Mos Nicolae) cu o persoana, decat cu un IEPURE cu oua. Chiar daca nu cred in astfel de lucruri, trebuie sa fie ceva moral in toata cacealmaua asta.

#14
citoplasmarazboinica

citoplasmarazboinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.05.2009

View PostBirlic, on 19th April 2009, 20:34, said:

Sfantul Nicolae a existat . A fost un pustnic dedicat studiului biblic , care o data pe an ,din putina sa agoniseala ,facea cadouri altruiste . Cu siguranta ca au fost destui care l-au considerat "dus cu pluta" . Despre aceia nu mai stim nimic , dar Mos Nicolae bucura si astazi inimile curate ale copiilor. Cat timp sunt la varsta povestilor sa le lasam basmul sa se bucure. La timpul potrivit sa le spunem povestea adevarata a Sf. Nicolae. Altfel o sa ajunga  ca in loc de Sf. Nicolae sa-l proslaveasca pe "sfantul" Becali , ca asta daruieste in direct la tv.

si ce conteaza ca a fost un mos despre care s a facut o legenda si religia a adoptat o spre folosul ei? copilul stie de caouri si il doare undeva de mos si de povestea lui.

#15
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcitoplasmarazboinica, on 17th June 2009, 15:36, said:

si ce conteaza ca a fost un mos despre care s a facut o legenda si religia a adoptat o spre folosul ei? copilul stie de caouri si il doare undeva de mos si de povestea lui.
Corect....este o sarbatoare pur si simplu economica...ca si Mos Craciun....

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Imi impodobesc singurel bradul in fiecare an(nu o las pe nevasta-mea sa se apropie de el) si in ziua de Craciun sunt atat de cuminte..... Imi place sa cred ca vine mosul cu sacul plin. Si nu umblu la cadouri pana dimineata chiar daca le am de seara. Nevasta-mea dispera ca nu le desfac dar asta e... Te poti c*ca in gusturile omului?

#17
citoplasmarazboinica

citoplasmarazboinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.05.2009

View PostDecember, on 17th June 2009, 19:32, said:

Imi impodobesc singurel bradul in fiecare an(nu o las pe nevasta-mea sa se apropie de el) si in ziua de Craciun sunt atat de cuminte..... Imi place sa cred ca vine mosul cu sacul plin. Si nu umblu la cadouri pana dimineata chiar daca le am de seara. Nevasta-mea dispera ca nu le desfac dar asta e... Te poti c*ca in gusturile omului?

vinzi vise copilului.

daca de mic il cresti si ii spui ca pe 25 o sa primeasca niste cadouri o sa fie la fel de fericit. nu trebuie sa atribui fericirea familiei si a copilului tau unei religii. trebuie sa o atribui actiunii de a imparti cadouri si a sta cu familia si prietenii impreuna.

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcitoplasmarazboinica, on 18th June 2009, 12:07, said:

vinzi vise copilului.
Care copil??? Asta o fac PENTRU MINE!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate