Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1063
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrichelieu, on 08 mai 2013 - 15:27, said:

da, dezolant.
??? Zi de ce, fiindca mie mi-a plalcut tot ce am mincat si vinul chiar foarte mult.

Edited by Aprilia, 08 May 2013 - 16:34.


#1064
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am scris aici: http://forum.softped...6#entry13004121 de ce. Pe scurt,am dat de niste reinterpretari fantasmagorice ale unor retete clasice. Si niste chestii horror ca idee,gen inghetata de coliva :). Dar vinul e bun, il cumpar si cu alte ocazii.

#1065
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Nu se mai duce richelieu, ca sunt portiile prea mici. Posted Image

#1066
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
dimpotriva, sunt chiar maricele....

#1067
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrichelieu, on 08 mai 2013 - 16:51, said:

Am scris aici: http://forum.softped...6#entry13004121 de ce. Pe scurt,am dat de niste reinterpretari fantasmagorice ale unor retete clasice. Si niste chestii horror ca idee,gen inghetata de coliva Posted Image. Dar vinul e bun, il cumpar si cu alte ocazii.
Merci de raspuns. Mie mi-au placut interpretarile lui gastronomice; e drept ca n-am vazut in meniu inghetata cu coliva, ma uit mai bine data viitoare si iau o portie de proba Posted Image
Sarmalele din trei feluri de carne, fierte in vin mi-au placut, placinta cu brinza, aperitivele de tot felul, uite ca incep sa uit ce am mai mincat, ca n-am fost de mult. Ah,da, galuste cu prune, bune rau.

#1068
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Stii cum e, gusturile sunt diferite si tocmai asta e frumusetea bucatariei...iti permite sa te joci si e imposibil sa gasesti o reteta universal valabila....

#1069
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Taverna Nikos, constanta, vis-a-vis de primarie.

am luat sapt. trecuta cina acolo cu consoarta.
o portie de Buyurdi (branza feta cu ardei la cuptor) si una de ciupercute umplute cu feta la cuptor ca aperitive.
la felul principal cate un calamar umplut cu feta si rosii la gratar...calamarul mare, foarte fraged si mi-a placut ca au lasat si tentaculele si coada (pe la alte restaurnate puneau doar corpul care era umplut).... o bere si un suc si cateva lipii 120 de ron.
mancare foarte buna (m-a uns pe suflet), servirea rapida,  foarte multi greci la mese care vorbeau cu ospatarul in greceste (pentru mine e semn ca mancarea e buna daca grecii vin si mananca acolo...sunt vreo 4-5 restaurnate grecesti in C-ta). Terasa micuta, pe trotuar insa dat fiind pozitia restaurnatului aproape de piata ovidiu sunt multi tiganusi prin zona care vin si cersesc ...asta ar fi minus pentru mine, dar asta se intampla la toate terasele din centru....
nu este un restaurnat festiv pentru ocazii deosebite, servesc si Gyros si souvlaki la pachet si fac si distributie....

#1070
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
City Grill mai exista?

#1071
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Dap...

#1072
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, vad ca mai au 3 locatii, restul le-au inchis.

#1073
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
cam inlocuiesc city grill cu trattorie buongiorno in ultima vreme.
Oricum e unul din locurile cu mancare buna, rapida si la pret decent pentru pranz.

#1074
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu am mancat niciodata la ei, desi unul e aproape de mine, prin Primaverii. Nu stiu de ce...ceva nu m-a atras la ei. Nu as sti sa spun ce...

#1075
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrichelieu, on 23 mai 2013 - 16:51, said:

Nu am mancat niciodata la ei, desi unul e aproape de mine, prin Primaverii. Nu stiu de ce...ceva nu m-a atras la ei. Nu as sti sa spun ce...
Ca sa iti spun drept, am trait un sentiment asemanator, insa acum vreo luna m-a invitat o prietena si am mincat o pizza senzationala, cu prosciutto crudo si gorgonzola veritabila, la trattoria de  linga piata Victoriei. Am repetat experienta in Primaverii si a fost la fel de buna. Ospatarii super amabili, vizibil instruiti bine sa se poarte cu clientii (zice trainerul din mine, care a tinut cursuri pe tema asta). O experienta f placuta, inclusiv la primirea notei de plata. As zice sa incerci!

Edited by Aprilia, 23 May 2013 - 17:13.


#1076
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View Postrichelieu, on 08 mai 2013 - 15:27, said:

da, dezolant.

Nu poti spune ca n-ai fost avertizat. Numele spune tot. Dupa masa versi niste lacrimi si pomenesti niste sfinti. Printre dinti.

#1077
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai deh...asteptam si eu o licenta poetica, tinand cont de provenienta. Da' vaz ca trebe luat motamot :)

#1078
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Am fost in seara aceasta la "by Joseph Hadad" de unde am plecat, numai cu gandul de a ma intoarce. Un proiect reusit unde fiecare detaliu culinar a fost cu atentie calculat si pus in opera ...
Intrucat a fost o zi frumoasa am rezervat o masa pe terasa, care a fost integral "mostenita" de la fostul "Mercado" ... Mesele mari si generoase, scaunele comode si staff-ul impecabil. Lista destul de cuprinzatoare dar fara a fi un "roman" care sa te puna pe ganduri in legatura cu prospetimea ingredientelor.
Eu am mancat un starter cu spanac, oua si sparanghel (uluitor) si scoici Saint Jaques cu piure de anghinara si un desert destul de sofisticat greu de descris (denumit Earth, un ameste de ciocolata cu inghetata si 'diverse'). Sotia mea a mancat un foie gras si un pui cu sos de armagnac si fara desert.
Am trecut peste "frica" notei de plata ... Starterul meu a fost cca 38 ron, al sotiei cca 45 ron ... Felul principal in cazul meu a fost cca 65 ron si al sotiei cca 55 ron ... Desertul 45 ron.
Cu sigurnata nu este un loc in care sa mergi in mod regulat, cel putin in cazul nostru, dar cand ai chef sa te rasfeti acesta este localul unde merita sa golesti portofelul ...

Lista de vinuri este OK in sensul in care poti gasi un sortiment bun in jurul a 75 - 100 ron ... Evident ca se poate mult mai scump.

Edited by eugenm, 09 June 2013 - 21:44.


#1079
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Posteugenm, on 09 iunie 2013 - 21:42, said:

Am fost in seara aceasta la "by Joseph Hadad" de unde am plecat, numai cu gandul de a ma intoarce. Un proiect reusit unde fiecare detaliu culinar a fost cu atentie calculat si pus in opera ...

Asta, nu?!

http://www.josephhad.../ro/restaurante

#1080
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View PostAprilia, on 10 iunie 2013 - 06:00, said:


Exact !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate