Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

laptop 15.4" sau 17"

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Daca titlul nu pare prea sugestiv este fiindca nu sunt inca hotarat asa ca am lasat o interpretare mai larga (inca nu am gasit compromisul pe care sa-l fac)

Asus (3gb P7350)
Asus (4gb P8400)


oscilez intre aceste 2 modele datorita placilor video , cautam initial laptop de 13.3 sau 14.1 ca sa fie portabil dar n-am gasit... acum ma gandesc intre un 15.4 sau 17 si cu caratul vad eu ce fac... am facut candva sala si ma tinea trapezul  :coolspeak:

intrebarile sunt legate de procesor dintre T8XXX P7XXX si P8XXX care este diferenta si care este cel mai bun ? (atat dpdv al performantelor cat si al consumului)

iar a doua intrebare care de fapt este cea mai importanta ... Asus-urile sunt fiabile ? au 2 ani garantie dar ma gandesc rezista ? ma intereseaza sa nu se zgarie sa nu capete un aspect de vechi prea rapid ca de scapat nu prea se pune problema la un laptop


mai am in vizor un laptop
Pavilion (4gb P8400)
insa momentan nu exista in stoc


Ca sa nu existe dubii eu urmaresc ceva cu placa video 8600GT / 9600GT / 9650 GT / HD3650 (nu ma joc o groaza dar am cateva jocuri pe care voi vrea sa le devorez si sa ma bucur de sangele multicolor in cea mai fina forma a sa !)   proc pe 45 nm (pentru consum in principal)  
3-4 GB ram
HDD  nu conteaza (am unul extern ptr poze si muzica  nu sunt cine stie ce cinefil)
monitor 15.4" de preferinta sau 17"
bluetooth
HDMI (optional)
Camera Web (de asemnea daca e o configuratie bun pot renunta si la asta desi ar cam fi necesar)
sunet relativ neimportant (o sa conectez la o placa de sunet externa si sistem de boxe)
baterie bunicia (ceva cu hot swap-able bay la unitatea optica pentru o baterie in plus ulterior ar fi ceva indicat)
Tastatura silentioasa (stie cineva modelele de mai sus fac galagie mare cand tastezi ? nu vreau sa obtin si un xilofon in banii astia)

In caz de as cumpara un refurbished ma gandeam la un ecran cu LED un 8600 / 9600 GT si o baterie de 9 celule cu un hot swappable bay (gasesc  pana in 40 mil asa ceva ? am inteles ca Dell ar avea ?)


Acum desigur sunt deschis si altor propuneri (cred k v-ati facut o ideea asupra a ceea ce eu doresc)

#2
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Daca dispui de banii necesari eu zic sa iei Asus M70VN-7S004, al doilea, este cel mai performant dintre acelea, nu stiu cum sta la capitolul fiabilitate. :)

#3
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postflorin_alin24, on Dec 1 2008, 14:44, said:

Daca dispui de banii necesari eu zic sa iei Asus M70VN-7S004, al doilea, este cel mai performant dintre acelea, nu stiu cum sta la capitolul fiabilitate. :)


Pai diferenta dintre un 9650GT si un 9600GT la performante este minora (~5100 fata de ~5260)  si ca performante Asus-ul pare foarte bun insa imi pun semne de intrebare deoarece la o alta firma asa o configuratie ar costa semnificativ mai mult (sa nu uitam ca are 2 ani si baterie cu 8 celule)

#4
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
ok dupa ceva sapaturi m-am lamurit in legatura cu diferentele dintre procesoare. Cred ca o sa merg pe Hp daca revine in stoc. Totusi alte pareri ? sugestii ? (inclusiv refurbished sau vandute pe forum desi la cele din urma ramane sa ma gandesc ulterior)

#5
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Ok s-ar parea ca am gasit ceva si sper , repet sper sa pot pune mana pe el
Asus beton

configuratia mi se pare super si din cate am inteles HDD-ul este la 7200 RPM nu 5400 !!! iar placa video nu este un GS ci un GT ! asa au spus multi in review-uri cand au verificat efectiv componentele laptopului. Acum pe de alta parte am inteles ca s-ar  putea pur si simplu sa fie alte drivere placa video fiind insa de fapt un GS dar detectata din cauza acestora ca un GT (de mentionat ca am mai intalnit problema asta)

un foarte mic inconvenient ar fi lipsa USB-ului... dar you can't have them all  

vreo parere ?  configuratia mi se pare putin cam extrema avand in vedere marimea laptop-ului

#6
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmortis, on Dec 21 2008, 10:48, said:

Ok s-ar parea ca am gasit ceva si sper , repet sper sa pot pune mana pe el
Asus beton

configuratia mi se pare super si din cate am inteles HDD-ul este la 7200 RPM nu 5400 !!! iar placa video nu este un GS ci un GT ! asa au spus multi in review-uri cand au verificat efectiv componentele laptopului. Acum pe de alta parte am inteles ca s-ar  putea pur si simplu sa fie alte drivere placa video fiind insa de fapt un GS dar detectata din cauza acestora ca un GT (de mentionat ca am mai intalnit problema asta)

un foarte mic inconvenient ar fi lipsa USB-ului... dar you can't have them all  

vreo parere ?  configuratia mi se pare putin cam extrema avand in vedere marimea laptop-ului
Din punctul de vedere al configuratie este bun dar designul, finisajele si fiabilitatea laptopurilor ASUS lasa de dorit.

Eu iti recomand HP Pavilion 3070ro  :) http://www.emag.ro/n...ta--pFW716EAABB

Edited by stokarit_s, 21 December 2008 - 12:14.


#7
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Poststokarit_s, on Dec 21 2008, 12:13, said:

Din punctul de vedere al configuratie este bun dar designul, finisajele si fiabilitatea laptopurilor ASUS lasa de dorit.

Eu iti recomand HP Pavilion 3070ro  :) http://www.emag.ro/n...ta--pFW716EAABB


Tentant... chiar foarte, va trebui sa ma gandesc mai bine si la varianta asta (eu vorbisem acum vreo 3 zile de laptop si atunci era la oferta pe best buy cu 999 usd care zic eu era imbatabil, insa daca nu a fost plasata comanda si acum e 1249... nu mai e aceeasi afacere) , s-ar putea insa sa optez pentru HP-ul asta  B)

#8
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Am reusit sa pun mana pe asus-ul dorit (G50vt) cu 9800 GS... so far e bestial  8.300 puncte in 3dMark06 si cam zboara in orice. Momentan il folosesc cu vista cand voi avea timp voi incerca sa pun Xp64 pe el.

pare destul de bine construit , unul din elementele care credeam ca or sa lase de dorit sau care ma rugam sa fie bun m-a surprins in bine , tastatura raspunde bine si nu e foarte galagioasa.

OLED-ul secundar e splendid , in jocuri urmaresc memory si cpu usage si de asemenea daca rulez pe baterie stiu  cat mai are fara sa trebuiasca sa verific
frumos feature inclus de ASUS , overcloak la purtator modul Turbo pentru 5% si Extreme Turbo pentru 10% nu e extrem de mult dar se vede si nu duce la pierderea garantiei  :coolspeak:  

Desi are multe facilitati nu pot spune ca este vreuna inclusa degeaba "dead weight" Led-urile  parca sunt putin exagerate dar fiind de gaming ...
cu ecranul m-am adaptat usor desi mi s-a parut prea lat la inceput .

Performantele dupa cum am spus nu am reusit sa le prea testez insa prima data am confundat cooler-ul cu un subwoofer... are o sita imensa pe spate pentru acesta deci nu cred sa puna mari probleme pe viitor daca il voi forta mai mult. Sper sa pot reveni cu informatii noi si utile , in momentul de fata nu ma tenteaza vreun joc mai solicitant  :peacefingers:

#9
beboss

beboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 04.04.2007
Sa te tina o vesnicie. Da detalii cum l-ai achizitionat.

#10
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
am avut norocul sa mearga o cunostinta in State si vazand laptopul la reducere (de la 1249 era redus la 999 usd) am rugat-o daca ma poate ajuta si a acceptat. Norocul meu a fost ca l-am prins tot la reducere (2 zile mai tarziu era iar la pret normal adica inca vreo 7-8 mil la pretul dolarului de-acum) n-am platit vreo taxa decat 6% o taxa specifica statului respectiv nu am inteles exact cum si ce fel si nu era pentru ca a parasit tara. In rest a fost adus normal cu avionul nimic ilegal.
Laptopul a fost platit de cunostinta apoi i-am platit eu n-am riscat sa platesc peste mari si oceane cine stie ce comisioane mai apareau pe drum

#11
jondaniel03

jondaniel03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 09.07.2006
Acum este la 1049$ tot la bestbuy. Se pare ca la sfarsitul lui februarie il voi avea si eu.
N-am fasit ceva mai bun in banii astia si vad numai lucrui bune despre el. Mai astept concluzii despre el.

#12
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmortis, on Jan 9 2009, 08:55, said:

In rest a fost adus normal cu avionul nimic ilegal.

In afara de fleacuri precum taxa vamala sau TVA in vama  :rolleyes:

#13
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
http://img404.images...3dmark06pb2.jpg


scorul obtinut in 3dmark06 cu windows vista pe el cu driverele primite si modul normal (n-am incercat cu el oercloackat)   B)

View PostAMDG, on Jan 11 2009, 01:39, said:

In afara de fleacuri precum taxa vamala sau TVA in vama  :rolleyes:


nu stiam ca trebuie sa platesti taxe pe fiecare lucru pe care il iei cu tine , stiam ca trebuie sa te incadrezi in niste limite altfel ce e in plus se confisca ori asta a fost singurul laptop prezent acolo. Adica daca eu merg cu laptopul in alta tara si e proaspat cumparat trebuie sa platesc tva ?  :huh:

Edited by mortis, 11 January 2009 - 13:05.


#14
beboss

beboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 04.04.2007
Zi si tu "chestii reale" , se misca fluent? materiale solide? un program mai solicitant(photoshop?)? e suparator wide-ul de 15,6 fata de cel 15,4? etc. .

#15
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postbeboss, on Jan 11 2009, 13:15, said:

Zi si tu "chestii reale" , se misca fluent? materiale solide? un program mai solicitant(photoshop?)? e suparator wide-ul de 15,6 fata de cel 15,4? etc. .


la capitolul miscat fluent sta perfect . Programe solicitante nu am folosit deoarece eu am luat laptopul in ideea ca voi juca daca apare vreodata si Diablo 3  ;)  ca alt lucru in afara de asta nu ma prea tenteaza .  Am insa mania sa las deschis orice program am accesat  (jucam warcraft III cu winamp deschis +o alta droaie de mici programele si opera deschisa cu vreo 25 de ferestre deschise)  Te poti uita insa pe review-urile de pe bestbuy.com sunt destule.


Foarte multi spuneau ca display-ul era o problema grava ca s-au obisnuit mai greu cu rezolutia. Eu personal m-am acomodat imediat (posibil sa fie insa si de la faptul ca inainte lucram pe un laptop wide de 14.1 si totusi il conectam foarte des la un ecran extern de 19 care era insa pe format 4:3) insa diferenta se sesizeaza imediat

#16
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postmortis, on Dec 21 2008, 10:48, said:

Ok s-ar parea ca am gasit ceva si sper , repet sper sa pot pune mana pe el
Asus beton

configuratia mi se pare super si din cate am inteles HDD-ul este la 7200 RPM nu 5400 !!! iar placa video nu este un GS ci un GT ! asa au spus multi in review-uri cand au verificat efectiv componentele laptopului. Acum pe de alta parte am inteles ca s-ar  putea pur si simplu sa fie alte drivere placa video fiind insa de fapt un GS dar detectata din cauza acestora ca un GT (de mentionat ca am mai intalnit problema asta)

un foarte mic inconvenient ar fi lipsa USB-ului... dar you can't have them all  

vreo parere ?  configuratia mi se pare putin cam extrema avand in vedere marimea laptop-ului


rectific 2 greseli majore : are USB-uri (4 la numar) vroiam sa zic bluetooth (nu stiu cum de-am scos asa o perla) si placa video este se pare un GS NU GT !!! performantele sunt cele ale unui GS (ca sa nu existe dubii a sunat cineva la asus ca sa intrebe asta si este un GS) problema este ca peste tot e detectat ca fiind un GT (windows , everest etc)

#17
jondaniel03

jondaniel03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 09.07.2006
Si cu HDD-ul cum este pana la urma?
Chiar pe site la bestbuy e greseala: in overview este trecut   320GB SATA hard drive (7200 rpm), iar in specifications este trecut Serial ATA (5400 rpm)

Care este realitatea, pentru ca conteaza destul de mult sa ai un hard mai rapid.

Acum referitor la garantie (sper sa nu fie cazul), ce se intampla cu ea? Este valabila aici la service-urile Asus, sau facem o plimbare in SUA la nevoie?

Edited by jondaniel03, 11 January 2009 - 20:13.


#18
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
denumirea HDD-ului meu este ST9320421AS l-am cautat pe site-ul seagate si are 320 gb si 7200 RPM

cat despre garantie nu stiu sa ma pronunt am spus ca daca se intampla vreodata incerc sa rezolv singur sau in tara. In afara nu stiu daca il pot trimite asa usor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate