Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

despre religia mozaica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#433
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postcristirg, on 02 februarie 2015 - 13:01, said:

RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi pe evreii ce vin a fi botezaţi: http://cartearomanea...uvine_4439.html

Întrebare:   Te  lepezi  de  învăţătura  cea  potrivnică  lui  Dumnezeu, a  cărţii  numită Talmud, pe  care  rabinii evrei au  făcut-o după insuflarea diavolească împotriva dumnezeieştilor Scripturi, schimbând tâlcuirea lor într-alt chip, scriind şi învăţând basme şi hule asupra Domnului nostru Iisus Hristos şi a tuturor sfinţilor, te lepezi şi le afuriseşti pe acelea?
Răspuns: Mă lepăd de toate învăţăturile evreieşti cele spre defăimarea lui Dumnezeu, şi de blestemata lor carte numită Talmud, şi de toată tâlcuirea ei, şi le afurisesc pe ele.
Întrebare: Te lepezi de sinagoga evreiască, de posturile lor, de rugăciunile lor, de obiceiurile lor, de vicleniile lor, şi le afuriseşti pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toate acestea din toată inima mea, şi le afurisesc pe ele.
Întrebare: Te lepezi de mesia cel mincinos aşteptat de evrei, şi- l blestemi pe el şi pe toţi cei ce aşteptă venirea lui cea pieritoare?Răspuns: Mă lepăd de mesia cel aşteptat de evrei şi-l blestem pe el, şi pe toţi cei ce aşteptă venirea lui cea pieritoare.


N-as crede ca este prea mare inbulzeala de evrei, la botez :)

Si chiar de s-ar gasi cativa, tot degeaba.

Dupa legea iudaica, cine se naste evreu, ori ce-ar face, tot evreu moare...

#434
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postsalomee, on 02 februarie 2015 - 18:40, said:

N-as crede ca este prea mare inbulzeala de evrei, la botez Posted Image

Si chiar de s-ar gasi cativa, tot degeaba.

Dupa legea iudaica, cine se naste evreu, ori ce-ar face, tot evreu moare...
Si daca moare evreu unde ajunge?

Adica vreau sa zic cu ce se diferentiaza mortul evreu de ceilalti morti?

Edited by altul2, 08 February 2015 - 07:44.


#435
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postaltul2, on 08 februarie 2015 - 07:44, said:

Si daca moare evreu unde ajunge?

Adica vreau sa zic cu ce se diferentiaza mortul evreu de ceilalti morti?

Trebuie sa stii ca inca multe nu stii despre evrei ca in cimitirele  evreilor  sunt ingropati numai evrei si daca  cineva este  suspectat ca nu-i evreu este sau ingropat in cimitir credtin sau musulman si in putine cazuri intr`un teritoriu ingradit a parte in cimitirul evreu.
La intrebarea ta,evreii au  autobuz in fiecare zi de cateva ori spre rai ca pe pamant impreuna cu crestinii in iad deja au fost.
Acuma ceva mai serios:  Deoarece Mesiah este inventie evreiasca nu este sigur cain cadrul reinvierea mortilor  toti mortii vor reinvia sau poate numai evreii,asa ca evreii se pregatesc ca sa nu trebuiasca sa caute in toate cimitirile evreiireinviati asa au hotarat ca cimitirile evreilor sa fiu exclusive.

Inca  ceva sa nu uit, ce am scris in acessta replica este o magistrala minciuna. Afara ca- crestinii nu o sa reinvieze. Sau o sa reinvieze exact ca evreii.

#436
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View Postiuliana_1601, on 30 noiembrie 2008 - 21:30, said:

Multumesc mult. Incerc sa ma documentez la modul general sa stiu si eu cum sa ma comport sa nu creeez situatii neplacute. Prietenul meu nu este o persoana foarte comunicativa asa ca apelez la voi. M-a invitat de sarbatori in Israel si ma gandesc serios daca sa accept sau nu pentru ca el este divortat, are copii si nu stiu ce sa fac.

"prietenul" este divortat, are copii si totodata o relatie cu tine, nefiind casatoriti.
si tu vrei sfaturi despre religie ! [ http://www.en.kolobok.us/smiles/standart/facepalm.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#437
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postdark, on 08 februarie 2015 - 20:01, said:

"prietenul" este divortat, are copii si totodata o relatie cu tine, nefiind casatoriti.
si tu vrei sfaturi despre religie ! [ http://www.en.kolobok.us/smiles/standart/facepalm.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu Dark draga esti cam deraiat daca replici lacineva dupa  7 ani!  Pai doamna desigur ca si-a gasit pe altul si inca alti doi in continuare iar azi este poate singura , Copii au mers deja la armata ,au terminat serviiciul militar , s-au intors acasa si  acuma invata la universitate .Se pare ca numai tu ai ramas "inapoi"  ?

#438
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postsalomee, on 02 februarie 2015 - 18:40, said:

Dupa legea iudaica, cine se naste evreu, ori ce-ar face, tot evreu moare...

View PostEdgaroropsitul, on 10 februarie 2015 - 14:27, said:

noi evreii suntem totii  copii Lui.
Se pare că unii iudei nu își prea citesc propria lor Scriptură: (citatul e doar un exemplu, că mai sunt și altele)

"Dacă fratele tău dinspre tată sau fratele tău dinspre mamă sau fiul tău sau fiica ta sau femeia de la sânul tău sau prietenul tău care-i una cu sufletul tău te va ruga în taină, zicând: – Să mergem și să slujim altor dumnezei..., pe care tu nu i-ai știut, nici tu și nici părinții tăi, unora dintre dumnezeii neamurilor din preajma voastră, aproape de tine sau departe de tine, de la o margine a pământului pân' la marginea pământului, să nu te învoiești cu el, nici să asculți de el; ochiului tău să nu i se facă milă de el, să nu te'nduri de el și nici să-l tăinuiești; ci dă-l cu totul pe față; mâna ta să fie cea dintâi asupră-i ca să-l omoare, și apoi mâinile poporului întreg. Cu pietre-l vor ucide și va muri, pentru că a'ncercat să te abată de la Domnul, Dumnezeul tău, Cel ce te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei. Și dacă'ntregul Israel va auzi, se va teme, și o altă asemenea faptă rea nu se va mai face'n mijlocul vostru. Iar dacă'n vreuna din cetățile pe care Domnul, Dumnezeul tău, ți le dă ca să le locuiești vei auzi spunându-se că dintre voi au ieșit oameni nelegiuiți care-i stârnesc pe locuitorii cetății lor, zicând: – Să mergem și să slujim altor dumnezei..., pe care voi nu i-ați știut, caută, cercetează și întreabă bine, și de va fi adevărat lucrul acela, cum că'ntre voi s'a petrecut acea urâciune, de tot să-i ucizi pe locuitorii acelei cetăți cu lovire de sabie, și s'o stârpești de istov, pe ea și tot ce este în ea." (Deuteronom 13, 6-15)

#439
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostIochanan, on 11 februarie 2015 - 08:57, said:

Se pare că unii iudei nu îşi prea citesc propria lor Scriptură: (citatul e doar un exemplu, că mai sunt şi altele)

"Dacă fratele tău dinspre tată sau fratele tău dinspre mamă sau fiul tău sau fiica ta sau femeia de la sânul tău sau prietenul tău care-i una cu sufletul tău te va ruga în taină, zicând: – Să mergem şi să slujim altor dumnezei..., pe care tu nu i-ai ştiut, nici tu şi nici părinţii tăi, unora dintre dumnezeii neamurilor din preajma voastră, aproape de tine sau departe de tine, de la o margine a pământului pân' la marginea pământului, să nu te învoieşti cu el, nici să asculţi de el; ochiului tău să nu i se facă milă de el, să nu te'nduri de el şi nici să-l tăinuieşti; ci dă-l cu totul pe faţă; mâna ta să fie cea dintâi asupră-i ca să-l omoare, şi apoi mâinile poporului întreg. Cu pietre-l vor ucide şi va muri, pentru că a'ncercat să te abată de la Domnul, Dumnezeul tău, Cel ce te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei. Şi dacă'ntregul Israel va auzi, se va teme, şi o altă asemenea faptă rea nu se va mai face'n mijlocul vostru. Iar dacă'n vreuna din cetăţile pe care Domnul, Dumnezeul tău, ţi le dă ca să le locuieşti vei auzi spunându-se că dintre voi au ieşit oameni nelegiuiţi care-i stârnesc pe locuitorii cetăţii lor, zicând: – Să mergem şi să slujim altor dumnezei..., pe care voi nu i-aţi ştiut, caută, cercetează şi întreabă bine, şi de va fi adevărat lucrul acela, cum că'ntre voi s'a petrecut acea urâciune, de tot să-i ucizi pe locuitorii acelei cetăţi cu lovire de sabie, şi s'o stârpeşti de istov, pe ea şi tot ce este în ea." (Deuteronom 13, 6-15)

Ah ah ah, cat i-mi plac mie replicele care incep cu  "Daca" ca  asa se poate replica ca in tara Fantezia.   Nu de mult am replicat la asa un mesaj cu   Daca  bunica mea  ar fii avut roti ar fii fost probabil locomotiva.
Ah ah imi place ca mi se replica cu citate din cari care nu le-am citit niciodata si probabil ca nici nu voile voi citi din lipsa de timp si interes.
Daca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate