Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

despre religia mozaica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#1
iuliana_1601

iuliana_1601

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2008
As dori sa ma ajutati cu niste informatii despre religia mozaica. Prietenul meu este evreu si as vrea sa stiu mai multe despre religia lui, sa il pot intelege mai bine. Am inceput de curand cursuri de limba ebraica si sunt interesata si de aspectul religios.
Va multumesc.

#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Prietenul tau este religios? Pentru ca eu, de exemplu, sunt evreica, dar garantez ca (virgula) cunostintele cuiva despre religia mozaica nu-l ajuta cu nimic sa ma inteleaga mai bine. Oamenii nu sunt definiti de religia lor, decat in cazul in care ea face parte integranta din viata lor, ceea ce nu se poate spune despre toata lumea.

#3
iuliana_1601

iuliana_1601

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2008

View PostLoveDemon, on Nov 30 2008, 12:27, said:

Prietenul tau este religios? Pentru ca eu, de exemplu, sunt evreica, dar garantez ca (virgula) cunostintele cuiva despre religia mozaica nu-l ajuta cu nimic sa ma inteleaga mai bine. Oamenii nu sunt definiti de religia lor, decat in cazul in care ea face parte integranta din viata lor, ceea ce nu se poate spune despre toata lumea.

Este destul de religios, din acest motiv as vrea sa cunosc cate ceva despre religie, sa pot sa il inteleg mai bine.

#4
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
Pai, rule # 1 este ca copiii nu vor fi evrei (dpdv al Halacha, i.e. legea iudaica) decat daca tu, mama, esti evreica.   :peacefingers: Daca sunteti mai liberali atunci it's up to you sa va hotarati ce elemente din iudaism va intereseaza sa integrati in viata voastra.
Ce anume te intereseaza?

http://judaism.about.com/

http://www.religious...org/judaism.htm

http://www.jewfaq.org/index.htm

Pot sa-ti recomand si carti (in engleza) daca vrei.

#5
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostRothenberg, on Nov 30 2008, 20:46, said:

Daca sunteti mai liberali

Asta e deja clar - daca persoana in cauza era hasidica discutia de fata nu mai avea loc  :rolleyes:

#6
iuliana_1601

iuliana_1601

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2008

View PostRothenberg, on Nov 30 2008, 19:46, said:

Pai, rule # 1 este ca copiii nu vor fi evrei (dpdv al Halacha, i.e. legea iudaica) decat daca tu, mama, esti evreica.   :peacefingers: Daca sunteti mai liberali atunci it's up to you sa va hotarati ce elemente din iudaism va intereseaza sa integrati in viata voastra.
Ce anume te intereseaza?

http://judaism.about.com/

http://www.religious...org/judaism.htm

http://www.jewfaq.org/index.htm

Pot sa-ti recomand si carti (in engleza) daca vrei.

Multumesc mult. Incerc sa ma documentez la modul general sa stiu si eu cum sa ma comport sa nu creeez situatii neplacute. Prietenul meu nu este o persoana foarte comunicativa asa ca apelez la voi. M-a invitat de sarbatori in Israel si ma gandesc serios daca sa accept sau nu pentru ca el este divortat, are copii si nu stiu ce sa fac.

#7
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008

View PostAMDG, on Nov 30 2008, 21:50, said:

Asta e deja clar - daca persoana in cauza era hasidica discutia de fata nu mai avea loc  :rolleyes:

Sunt destui care nu sunt hasidici si totusi au o abordare traditionala, adica tin kosher si acasa si in afara casei, nu conduc sambata etc.
Am specificat regula aceea pt. ca in multe cazuri de evrei cuplati cu ne-evrei toate=s bune si frumoase pana cand e  timpul sa se ia niste decizii - cine se converteste la ce, cum vor fi crescuti copiii etc.


Quote

Multumesc mult. Incerc sa ma documentez la modul general sa stiu si eu cum sa ma comport sa nu creeez situatii neplacute. Prietenul meu nu este o persoana foarte comunicativa asa ca apelez la voi. M-a invitat de sarbatori in Israel si ma gandesc serios daca sa accept sau nu pentru ca el este divortat, are copii si nu stiu ce sa fac.

Cand zici sarbatori te referi la Hanukka sau la sarbatorile crestine? Nu cred ca te-a invitat in Israel sa sarbatoriti...Craciunul! :huh: Hanukka nu e o sarbatoare de importanta majora si nici nu implica cine stie ce ritualuri complicate. In general te sfatuiesc sa intrebi lucrurile care nu-ti sunt clare si sa participi cu mintea deschisa la orice eveniment, serviciu la sinagoga etc. Evident, astea sunt sfaturi generale care se aplica de fiecare data cand te afli intr-o cultura cu care nu esti familiar/a.

#8
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
iuliana buna! iti recomand un site in care gasesti tot ce vrei sa stii despre religia ebraica, etc
www.romania-israel.com     , este un site cu membri israelieni vorbitori de romana si deasemea sunt si membri romani simpatizanti sau prezenti pe forum din diverse motive ,chiar sunt si unii in cazul tau B)

scuze religia mozaica;) ...chiar si despre limba ebraica poti afla ce ai nevoie ...succes!

Acum sa-ti spun parerea mea fara sa te descurajez :D   In cazul baietilor evrei mamele vor ca ei sa se insoare cu evreica sa aiba nepotii evrei, daca era fata era ok putea sa se marite cu neevreu copii tot evrei sunt caci mama e evreica...deci no 1 ai grija cu socrii  :rolleyes: asa ca in majoritatea cazurilor cand vine vorba de casatorie neaparat se vorbeste de convertirea ta la iudaism ca sa va puteti casatori religios si ca sa fie copii evrei . Aici o sa gaseti informatii pe site pe care ti l-am dat in caz ca o sa te intereseze...este foarte complicat din ce stiu trebuie sa faci scoala iudaica 2 ani cu examene etc ca la scoala, trebuie o familie de evrei recomandata de rabin sa te invate si sa urmareasca comportamentul tau religioS pe parcursul acestor cursuri....din ce am inteles la examen trebuie sa stii fff bine toata istoria poporului evreu ca sa reusesti sa-l ei. Am cunoscut multe persoane care au facut scoala dar nu au reusit sa ia si examenele. Nu stiu daca te gandesti asa departe la casatorie , copii insa poate e bine sa stii cum sunt lucrurile aici....Sa spunem ca ai rezolvat cu casatoria cu socrii etc;) indiferent daca copii sunt evrei sau nu ei vor fi obligati sa mearga la armata adica la razboi la lupta...stiu ca vei spune ca nu te gandesti la ce va fi peste 17 ani insa din pacate eu cred ca nu  va veni ziua cand israel nu va mai avea nevoie sa-si trimita copii la lupta.., in fine pana atunci viziteaza israel, sunt convins ca o sa-ti placa foarte mult, e o tara frumoasa, organizata, insa trebuie sa stii ca tot timpul traiesti cu teama in suflet...referitor la atentate etc...

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
- Nu toti soldatii sunt combatanti.

- Cunosc extrem de multe neevreice casatorite cu evrei, fara nici o presiune din partea familiei pentru convertire. Nu se poate generaliza.

- Eu traiesc in Israel, si nu traiesc cu nici o teama in suflet.

#10
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008

View PostLoveDemon, on Feb 6 2009, 17:06, said:

- Nu toti soldatii sunt combatanti.

- Cunosc extrem de multe neevreice casatorite cu evrei, fara nici o presiune din partea familiei pentru convertire. Nu se poate generaliza.

- Eu traiesc in Israel, si nu traiesc cu nici o teama in suflet.


Si eu traiesc in israel si stiu cazuri de evrei casatoriti cu neevreice dar aici e vorba de un evreu  religios si stim ca de obicei ei vor ca sotia sa se converteasca ... iar leagat de teama eu o simt  din pacate. Nu mai tin minte exact data acum 3 ani cred am fost in netanya in mall si la o sapt dupa vad la tv atentatul, in toamna am fost la eilat pe drum am oprit sa beau o cafea exact in locul unde a urmat atentatul la ceva timp....sa nu mai vorbim de razboi pe care nu ai cum sa nu il simti daca traiesti in zona  de langa conflict...

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu locuiesc in Natanya si pe cuvantul meu daca ma simt in pericol. Oi fi eu mai inconstienta, asa...

#12
geo775

geo775

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 03.09.2008
Cred ca te-ai obisnuit :) eu am facut alyah acum 3 ani locuiesc in nord...netanya e un oras superb, abia astept caldura sa vin la mare acolo...pana atunci bat drumul la ikeea ca tot sunt in renovari :peacefingers:

#13
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

View Postiuliana_1601, on Nov 30 2008, 21:30, said:

Multumesc mult. Incerc sa ma documentez la modul general sa stiu si eu cum sa ma comport sa nu creeez situatii neplacute. Prietenul meu nu este o persoana foarte comunicativa asa ca apelez la voi. M-a invitat de sarbatori in Israel si ma gandesc serios daca sa accept sau nu pentru ca el este divortat, are copii si nu stiu ce sa fac.
Jesus Maria, vorba sud-americanilor. De ce nu-l inviți tu la tine și de ce nu vă puteți cunoaște pe tărâmul tău? Tu vrei să te implici într-o relație cu cineva care are deja câțiva copii? Asta depinde de tine. Nu zic că e bine, nici că nu e bine.

Te-ai cunoscut cu cineva vag, și acum aveți o relație prin Internet sau prin telefon? Cel mai bine ar fi să-l chemi pe el aici dacă te iubește, așa cum zice.

Tu personal, dacă te duci în Israel, nu vei avea niciun drept acolo, si asta ti-o zic clar. Mai stiu doua gagici care au fost casatorite în Israel. Amândouă au avut copii. După ce s-a certat sotul cu ele, nu au mai avut niciun fel de drept, au fost expulzate din Israel. Desi aveau copii acolo. Mai gandește-te. Poate e mai bine să vină el în România, decât să te duci tu la el.

View PostLoveDemon, on Feb 7 2009, 10:59, said:

Eu locuiesc in Natanya si pe cuvantul meu daca ma simt in pericol. Oi fi eu mai inconstienta, asa...
Tu ești evreică.

View PostLoveDemon, on Feb 6 2009, 17:06, said:

- Cunosc extrem de multe neevreice casatorite cu evrei, fara nici o presiune din partea familiei pentru convertire. Nu se poate generaliza.
Ai uitat să spui că sunt meșumate și nu sunt cetățence israeliene depline.

View PostRothenberg, on Dec 1 2008, 00:24, said:

Sunt destui care nu sunt hasidici si totusi au o abordare traditionala, adica tin kosher si acasa si in afara casei, nu conduc sambata etc.
Am specificat regula aceea pt. ca in multe cazuri de evrei cuplati cu ne-evrei toate=s bune si frumoase pana cand e  timpul sa se ia niste decizii - cine se converteste la ce, cum vor fi crescuti copiii etc.




Cand zici sarbatori te referi la Hanukka sau la sarbatorile crestine? Nu cred ca te-a invitat in Israel sa sarbatoriti...Craciunul! :huh: Hanukka nu e o sarbatoare de importanta majora si nici nu implica cine stie ce ritualuri complicate. In general te sfatuiesc sa intrebi lucrurile care nu-ti sunt clare si sa participi cu mintea deschisa la orice eveniment, serviciu la sinagoga etc. Evident, astea sunt sfaturi generale care se aplica de fiecare data cand te afli intr-o cultura cu care nu esti familiar/a.


View Postgeo775, on Feb 5 2009, 14:26, said:

iuliana buna! iti recomand un site in care gasesti tot ce vrei sa stii despre religia ebraica, etc
www.romania-israel.com     , este un site cu membri israelieni vorbitori de romana si deasemea sunt si membri romani simpatizanti sau prezenti pe forum din diverse motive ,chiar sunt si unii in cazul tau B)

scuze religia mozaica;) ...chiar si despre limba ebraica poti afla ce ai nevoie ...succes!

Acum sa-ti spun parerea mea fara sa te descurajez :D   In cazul baietilor evrei mamele vor ca ei sa se insoare cu evreica sa aiba nepotii evrei, daca era fata era ok putea sa se marite cu neevreu copii tot evrei sunt caci mama e evreica...deci no 1 ai grija cu socrii  :rolleyes: asa ca in majoritatea cazurilor cand vine vorba de casatorie neaparat se vorbeste de convertirea ta la iudaism ca sa va puteti casatori religios si ca sa fie copii evrei . Aici o sa gaseti informatii pe site pe care ti l-am dat in caz ca o sa te intereseze...este foarte complicat din ce stiu trebuie sa faci scoala iudaica 2 ani cu examene etc ca la scoala, trebuie o familie de evrei recomandata de rabin sa te invate si sa urmareasca comportamentul tau religioS pe parcursul acestor cursuri....din ce am inteles la examen trebuie sa stii fff bine toata istoria poporului evreu ca sa reusesti sa-l ei. Am cunoscut multe persoane care au facut scoala dar nu au reusit sa ia si examenele. Nu stiu daca te gandesti asa departe la casatorie , copii insa poate e bine sa stii cum sunt lucrurile aici....Sa spunem ca ai rezolvat cu casatoria cu socrii etc;) indiferent daca copii sunt evrei sau nu ei vor fi obligati sa mearga la armata adica la razboi la lupta...stiu ca vei spune ca nu te gandesti la ce va fi peste 17 ani insa din pacate eu cred ca nu  va veni ziua cand israel nu va mai avea nevoie sa-si trimita copii la lupta.., in fine pana atunci viziteaza israel, sunt convins ca o sa-ti placa foarte mult, e o tara frumoasa, organizata, insa trebuie sa stii ca tot timpul traiesti cu teama in suflet...referitor la atentate etc...


Eu zic că ați îndrumat-o destul de mine. Dacă ea ar fi devenit o mozaică convinsă și practicantă, era altceva.

Mie mi se pare statul Israel definit cam de-ampulea. Nu este un stat național - ca România, sau etnic ca Franța sau multicultural și multietnic ca Sua.

Statul Israel este strâns legat de religia mozaică.

Au scăpat la începuturi unii (spre exemplu o prietenă a bunică-mii evreică dar penticostală, împreună cu bărbată-su care era român, dar n-au întrebat-o foarte amănunțit, ea a spus doar că este evreică și au luat-o) dar acum plasa este mai deasă.

Și eu mă gândeam la un moment dat că ar fi interesant să emigrez în Isr4ael pe o perioadă dată de timp.

Am aflat că nu pot face asta decât dacă fac mari sacrificii fizice. Am găsit pe net o confesiune evreiască în care poți fi botezat fără să ți se taie puța, dar din păcate nu sunt recunoscuți de statul Israel. Ar mai fi o idee: să mă declar hemofil la botezul mozaic. Chestie care voi avea numai de pierdut: nu-mi mai taie puța, în schimb voi fi mamzerim. Deci atunci când voi vrea să mă căsătoresc, nu voi putea.

Până la urmă, eu nu vreau neapărat să devin cetățean israelian. Ce mă interesa, era să stau câțiva ani acolo și să observ modul de viață.

Ceea ce nu prea îmi permit având în vedere costurile și de la hoteluri și nu numai.

M-aș pricepe la filologie, limba română (nu cred că ar fi important) și sunt licențiat în Informatică. Chiar mi-ar plăcea să stau măcar un an-doi în Israel. Măcar îmi voi face o idee adevărată despre ce înseamnă Israel.

La dracu', pot să dau și la lopată în chibuț. Nu banii mă interesează și nici recunoașterea profesională, dar chiar vreau să respir același aer cu evreii timp de doi ani.

O consider nu o experiență spirituală ci o mare experiență socială.

Vreau să înțeleg profund ce înseamnă a fi evreu în Israel.

Edited by LoveDemon, 10 February 2009 - 08:59.


#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Posttwitterfire, on Feb 9 2009, 06:05, said:

Ai uitat să spui că sunt meșumate și nu sunt cetățence israeliene depline.
Cetatenia se obtine in aproximativ 5 ani, iar dreptul la rezidenta si munca se obtine foarte rapid. Rezidentii din aceasta clasa chiar au statut fiscal aparte (platesc impozite mai mici). In afara lipsei pasaportului si obligativitatii vizitelor anuale la ministerul de interne, rezidentii prin casatorie au fix aceleasi drepturi ca cetatenii, atata timp cat starea lor civila nu se schimba, si sunt asimilati in societate si pe piata muncii fara discriminare.

PS: Care e deosebirea dintre un cetatean deplin si unul nedeplin?

View Posttwitterfire, on Feb 9 2009, 06:05, said:

Tu ești evreică.
Nu reusesc sa vad legatura dintre apartenenta la o religie si starea de spirit data de pericolul atentatelor in orasul in care locuiesc.

Edited by LoveDemon, 10 February 2009 - 09:12.


#15
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

View PostLoveDemon, on Feb 10 2009, 09:02, said:

Cetatenia se obtine in aproximativ 5 ani, iar dreptul la rezidenta si munca se obtine foarte rapid. Rezidentii din aceasta clasa chiar au statut fiscal aparte (platesc impozite mai mici). In afara lipsei pasaportului si obligativitatii vizitelor anuale la ministerul de interne, rezidentii prin casatorie au fix aceleasi drepturi ca cetatenii, atata timp cat starea lor civila nu se schimba, si sunt asimilati in societate si pe piata muncii fara discriminare.

PS: Care e deosebirea dintre un cetatean deplin si unul nedeplin?


Nu reusesc sa vad legatura dintre apartenenta la o religie si starea de spirit data de pericolul atentatelor in orasul in care locuiesc.
Cetățenia se obține în următoarele moduri:

1)prin legea întoarcerii

2) prin rezidență - asta este valabil pentru perioada 1948 - 1952

3) prin naștere dacă unul din părinți este evreu

4) prin naturalizare:

Cetățenia prin naturalizare este la discreția Ministerului de Interne. Aplicanții trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

-au făcut un fapt care să le confere merite speciale în legătură cu Israel sau evreii
-se identifică cu obiectivele Israelului
-au dreptul la rezidență permanentă
-au fost rezidenți cel puțin 3 ani în ultimii cinci ani
-sunt obligați să renunțe la orice altă cetățenie ar avea

Mai mult decât atât, cetățenia obținută prin naturalizare poate fi retrasă oricând de Ministerul de Interne, va fi retrasă la acte considerate dăunătoare Israelului și va fi retrasă dacă "subiectul" va sta prea mult timp nejustificat în afara granițelor Israelului.

Deci la punctul 4) este vorba mai mult de o pseudo-cetățenie decât de o cetățenie.


Care ar fi diferența între un cetățean deplin și unul nedeplin? Hmm. Care-i diferența între evrei și cetățeni care nu au dreptul să se înroleze în armată din motive, să le zicem, hmm, religioase?

#16
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
De unde ai scos punctul 3)?

#17
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008

View PostLoveDemon, on Feb 23 2009, 19:59, said:

De unde ai scos punctul 3)?
De pe siteul ministerului israelian de externe.

#18
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Un link, ceva? Nu de alta, dar aia-i legea reintoarcerii, si nu e suficient ca un parinte sa fie evreu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate