Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Totul despre "overdraft" si cardurile de debit (salarii)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

 lg, on Dec 1 2008, 11:47, said:

tot ce pot sa zic dupa mai multi ani de folosire a produselor BRD (card, depozite): la banca aia nu mi-as trimite nici dusmanii.

:lol:

Si totusi, care sunt nemultumirile tale concrete?

1.Te-au inselat, ti-au disparut sume din cont?
2.Persoanlul este slab pregatiti si nepoliticos?
3.Nu te informeaza suficient?

#20
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 lg, on Dec 1 2008, 11:47, said:

tot ce pot sa zic dupa mai multi ani de folosire a produselor BRD (card, depozite): la banca aia nu mi-as trimite nici dusmanii.

Trimite-i la Raiffeisen Bank, sa le faca aia zile fripte... :lol:  :lol: . Nu cred ca exista o banca in tara asta care sa nu te scoata din minti la un moment dat ! S-au extins exagerat ( la fiecare colt de strada gasesti 2-3 banci ), dar nu au oameni suficient pregatiti pt meseria asta.  :cursing:

 SONYVAION31M, on Dec 1 2008, 20:19, said:

:lol:

Si totusi, care sunt nemultumirile tale concrete?

1.Te-au inselat, ti-au disparut sume din cont?
2.Persoanlul este slab pregatiti si nepoliticos?
3.Nu te informeaza suficient?

1. Am asteptat dupa card 4 luni, ca era trimis de la Ana la Caiafa. In final l-am anulat si am facut altul.
2. Au gresit nr de cont din care trebuia sa platesc automat facturile, adica din contul altui client. Si cand EU am observat asta, TOT EU trebuia sa FUG la banca sa remediez problema. Iti dai seama ce a fost la gura mea... :D
3. Platesc anticipat o parte din soldul creditului, iar rata urmatoare e MAI MARE, nu mai mica, asa cum ar fi firesc. Iar cei de la banca nu mi-au dat nici o explicatie timp de trei saptamani...
4. Mi-a crescut rata la credit si am primit notificarea acasa intr-un plic nestampilat, probabil plasat personal de cei de la banca in cutia postala, cu 5 zile inainte de scadenta, dupa ce am facut valuri la banca...
Mentionez ca niciodata nu am tipat la nimeni din banca, nu le-am adresat un cuvant urat, dar nici nu am cedat la indolenta lor.
E suficient, sau sa mai caut in arhivele personale???

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 zuppy, on Nov 28 2008, 09:55, said:

overdraftul... cum zicea mosotti, o sa-l ai mereu pe minus. il am de vreo 4 ani, l-am acoperit de multe ori integral, dupa care iar l-am golit. mai bine nu-ti iei, tentatia e mare :)

n-as zice asta, la sume pina in 20-30 de milioane nu merita sa te complici cu drumuri la banci, adeverinte de salarii si alte aberatii. e bine sa-l ai, da nu imens :w00t:

 SONYVAION31M, on Dec 1 2008, 15:20, said:

- cei la la mine de la job mi-au zis, insa, ca imi asum riscul sa nu beneficiez de facilitati daca optez pentru VISA ELECTRON.....

Este incredibil cata balbaiala;cred ca o sa ma "enervez" si nu imi mai fac nici un card;si asa, contractul colectiv de munca ma protejeaza in sensul asta...

crede-ma pe cuvint ca facilitatile alea sint ZERO BARAT si daca ar exista vreo diferenta :lol:

cit despre cardul in sine si avantajele lui, uite numai unul. sa zicem ca-ti pierzi portofelul cu 10 milioane in el sau iti pierzi portofelul cu o bucata de plastic in el. ce preferi? sa nu zici ca nu-ti pierzi portofelul, nici eu n-am crezut ca asa ceva ar fi posibil, pina nu mi s-a intimplat :lol:

#22
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

 Mosotti, on Dec 2 2008, 19:43, said:

n-as zice asta, la sume pina in 20-30 de milioane nu merita sa te complici cu drumuri la banci, adeverinte de salarii si alte aberatii. e bine sa-l ai, da nu imens :w00t:



crede-ma pe cuvint ca facilitatile alea sint ZERO BARAT si daca ar exista vreo diferenta :lol:

cit despre cardul in sine si avantajele lui, uite numai unul. sa zicem ca-ti pierzi portofelul cu 10 milioane in el sau iti pierzi portofelul cu o bucata de plastic in el. ce preferi? sa nu zici ca nu-ti pierzi portofelul, nici eu n-am crezut ca asa ceva ar fi posibil, pina nu mi s-a intimplat :lol:

Uite, ca sa putem discuta la obiect, prezint oferta din 2007, care este valabila si astazi:

Tarife cont curent cu card ataºat ºi servicii asociate  în vigoare la data de 15 Ianuarie 2007
Nivel standard (client individual cu cont curent ºi card ataºat)       Procent de reducere** faþã de nivelul standard       Condiþii tarifare*** dedicate instituþiei DVS.

Gestiune lunarã cont 0.5 EUR (echiv. RON)                                                                  50%                                                             0.25 EUR

Consultare sold la ATM/POS BRD/ VOCALIS /MOBILIS 0.15 EUR (echiv. RON) 100%                                                              Gratis

Emitere card Visa            12.5 RON
Reînnoire card Visa      10    RON                                                                              100%                                                               Gratis
Administrare anualã card
                                 Maestro: 7 RON
                                 Visa: 12.5  RON                                                                  50%                                              Maestro : 3.5 RON VISA: 6.25 RON


*) Banca îºi rezervã dreptul de a modifica dobânzile ºi tarifele fãrã informare prealabilã ;
**) Procentul de reducere faþã de nivelul standard al produsului este valabil timp de 1 an de la semnarea convenþiei.
***) Tarife calculate astfel: nivel standard ? (procent de reducere x nivel standard)


Asta este oferta la nivelul lunii iunie 2007.

 Liviu72, on Dec 2 2008, 19:39, said:

Trimite-i la Raiffeisen Bank, sa le faca aia zile fripte... :lol:  :lol: . Nu cred ca exista o banca in tara asta care sa nu te scoata din minti la un moment dat ! S-au extins exagerat ( la fiecare colt de strada gasesti 2-3 banci ), dar nu au oameni suficient pregatiti pt meseria asta.  :cursing:



1. Am asteptat dupa card 4 luni, ca era trimis de la Ana la Caiafa. In final l-am anulat si am facut altul.
2. Au gresit nr de cont din care trebuia sa platesc automat facturile, adica din contul altui client. Si cand EU am observat asta, TOT EU trebuia sa FUG la banca sa remediez problema. Iti dai seama ce a fost la gura mea... :D
3. Platesc anticipat o parte din soldul creditului, iar rata urmatoare e MAI MARE, nu mai mica, asa cum ar fi firesc. Iar cei de la banca nu mi-au dat nici o explicatie timp de trei saptamani...
4. Mi-a crescut rata la credit si am primit notificarea acasa intr-un plic nestampilat, probabil plasat personal de cei de la banca in cutia postala, cu 5 zile inainte de scadenta, dupa ce am facut valuri la banca...
Mentionez ca niciodata nu am tipat la nimeni din banca, nu le-am adresat un cuvant urat, dar nici nu am cedat la indolenta lor.
E suficient, sau sa mai caut in arhivele personale???

Ma mir ca nu ti-ai luat permis de port arma...Cum de mai rezisti? :mellow:
Pentru 1/4 din ceea ce ai patit tu cred ca le faceam ceva "observatii"... :angry:

Edited by SONYVAION31M, 02 December 2008 - 21:40.


#23
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007
Au BRD-ul un site atat de slab structurat, incat trebuie sa te chinui rau sa faci o comparatie rapida si precisa intre produse.

Care sunt, de fapt, diferentele importante intre aceste 3 carduri de debit de la BRD, ce ofera in plus un card fata de celalalt:

1.Maestro [LEI];
2.Visa Electron [LEI];
3.Mastercard [LEI]?

As fi  preferat sa gasesc pe site-ul BRD o comparatie, in genul comparatiilor de pe site-urile delearilor auto, unde se disting clar  variantele de echipare ale unor autoturisme.

#24
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007
Pana la urma, azi, mi-am facut formalitatile pentru doua carduri de debit:

- un "MAESTRO" in lei, ca sa nu pierd oferta prin firma la care lucrez;

- un "MASTERCARD" in lei...pentru avantajele produsului...

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

 SONYVAION31M, on Dec 19 2008, 22:31, said:

Pana la urma, azi, mi-am facut formalitatile pentru doua carduri de debit:

- un "MAESTRO" in lei, ca sa nu pierd oferta prin firma la care lucrez;

- un "MASTERCARD" in lei...pentru avantajele produsului...

Bravo, pana la urma ai luat cea mai proasta oferta din piata.
Degeaba ai facut toppic, degeaba am vorbit... exact asta ti-am spus acum doua saptamani, orice am spune noi aici tu tot ce stii tu faci.

#26
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,995
  • Înscris: 21.08.2008
Omul a explicat ca a aflat intre timp ca nu are de ales, ca alegerea ii este impusa de conducerea firmei la care lucreaza.

Nu inteleg firmele astea.
Tu ca firma trebuie sa iti platesti angajatul, nu conteaza unde il platesti.
Daca angajatul vine si iti pune in brate un cont curent pe care il are deja la o alta banca, tu ar trebui sa treci in dreptul lui acel cont curent si cu asta basta.

Daca tot esti firma puternica si ai niste avantaje de pe urma unui contract cu o banca, de ce nu ai reusit sa negociezi niste avantaje reale pentru angajatii tai?

Pe un alt thread incerc de cateva zile sa prezint conturile curente cu dobanda apropiata de cea a unui depozit, produs bancar care exista demult in alte tari si care a aparut timid si la noi.
Nu inteleg de ce firmele nu au optat pentru astfel de produse pentru angajatii lor, mai ales ca aveau posibilitatea sa negocieze taxele de administrare aferente acestora.

#27
SONYVAION31M

SONYVAION31M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 04.09.2007

 Koal, on Dec 20 2008, 12:51, said:

Omul a explicat ca a aflat intre timp ca nu are de ales, ca alegerea ii este impusa de conducerea firmei la care lucreaza.

Nu inteleg firmele astea.
Tu ca firma trebuie sa iti platesti angajatul, nu conteaza unde il platesti.
Daca angajatul vine si iti pune in brate un cont curent pe care il are deja la o alta banca, tu ar trebui sa treci in dreptul lui acel cont curent si cu asta basta.

Daca tot esti firma puternica si ai niste avantaje de pe urma unui contract cu o banca, de ce nu ai reusit sa negociezi niste avantaje reale pentru angajatii tai?

Pe un alt thread incerc de cateva zile sa prezint conturile curente cu dobanda apropiata de cea a unui depozit, produs bancar care exista demult in alte tari si care a aparut timid si la noi.
Nu inteleg de ce firmele nu au optat pentru astfel de produse pentru angajatii lor, mai ales ca aveau posibilitatea sa negocieze taxele de administrare aferente acestora.

Ai inteles foarte bine.

Mai mult decat atat, daca as fi optat pentru alta banca, aveam doua mari dezavantaje:
1.Banii intrau in cont cu o zi, cel putin, mai tarziu - daca nu prindeam si un week-end;
2.Ma mai si taxau cei de la firma la care lucrez..

#28
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 05.01.2008
am aflat ca s-a marit comisionul de administrare a cardului,intamplator mergand la banca
am card de debit la cec bank ,a marit comisionul de la 0,7 lei/luna la 2 lei/lunar
bcr de la 1.7 la 2.5 lei/luna
cunoasteti motivul?
alte banci au procedat la fel?
de ce?

Edited by anonima1, 08 January 2010 - 13:42.


#29
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,995
  • Înscris: 21.08.2008
Nici macar nu au notificat, au mizat pe faptul ca ai lor clienti sunt niste prosti care nu isi verifica extrasul de cont si platesc din inertie comisioane mai mari.

Unele banci au creat pachete de servicii si au cerut costuri de administrare mai mari decat la un cont curent obisnuit dar au oferit in schimb mai multe servicii (inclusiv Internet Banking) si in multe cazuri extrageri de cash la ATM-urile proprii necomisionate (indiferent de numarul extragerilor).

Ce-i drept chiar si BCR are cateva pachete de servicii, Pachetele de Cont Curent Esential/Esential Plus insa mai scumpe si mai slabe decat cele intalnite la alte banci, si acestea scumpite odata cu scumpirea administrarii conturilor curente.

Un management inteligent ar fi propus clientilor sa aplice pentru pachete de servicii ce ofera facilitati superioare, ar fi venit in institutile cu care banca colaboreaza si ar fi facut prezentari ale pachetelor de servicii prezentandu-le avantajele si in final incasand niste comisioane mai mari pentru acele servicii.
Un management eficient pe termen scurt dar dezastruos pe termen lung doar creste taxele de administrare fara sa ofere ceva in plus generand doar pe termen scurt niste venituri mai mari care nu vor putea fi compensate de pierderea clientilor.

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Dar Banca Transilvania de ce este ocolita ? 0 % la extrageri din bancomatele lor (care sunt multe), superprodusul MASTRCARD FORTE de pe care poti extrage si cash cu gratie 51 zile (da, poti face rulajul cu cash...extraordinar de rentabil, cel mai rentabil produs din RO)

#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,995
  • Înscris: 21.08.2008
@George
Da, Mastercard Forte e unul din putinele cu facilitatea asta.
Da mai multe detalii despre el, costuri de administrare, costul unei extrageri la bancomat, etc.

#32
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Daca am facut acum 2 ani un overdraft la Raifeissen pt. care inca mi se retine lunar o suma modica din salariu , stie cineva dupa cat timp as mai putea face un alt overdraft ?

#33
LoMagnificul

LoMagnificul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.08.2007

 AdiFCD, on 12th June 2010, 14:17, said:

Daca am facut acum 2 ani un overdraft la Raifeissen pt. care inca mi se retine lunar o suma modica din salariu , stie cineva dupa cat timp as mai putea face un alt overdraft ?

Overdraft-ul este o facilitate revolving (care se reinnoieste odata ce rambursezi banii). Daca ai cheltuit suma de pe overdraft, trebuie sa o rambursezi si o sa ai descoperitul de cont reintregit. Accesand link-ul urmator poti afla mai multe informatii despre overdraft (sau descoperitul de cont).

Sa zicem ca ai un overdraft de 10 000 de lei si ai cheltuit toti banii  :coolspeak:

Ai 2 variante:
- ori "tragi" de overdraft-ul ala si incerci sa rambursezi banii incet-incet. Avantaje - rambursezi cat poti si cand poti. Dezavantaje:Dobanda e mai mare decat la un credit
- ori iei un credit de nevoi personale de 10 000 de lei si rambursezi toti banii, ramanand sa platesti o rata lunara. Avantaje: dobanda mai mica decat la overdraft, Dezavantaje: ratele sunt fixe si esti obligat sa le platesti lunar  

Ce iti recomand e sa alegi varianta 2 si sa refinantezi suma datoare la overdraft cu un credit de nevoi personale. Si daca mai vrei si ceva bani in plus iei un credit ceva mai mare (in masura in care iti permite scoring-ul bancii).

#34
cipsake

cipsake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.08.2009
Salutare!
Am doua intrebari, daca stie cineva : 1) Cand mi se emite cardul Visa Electron de la BT, se activeaza automat, sau trebuie sa il activez eu si cum fac asta?
2) Pot alimenta cardul cu numerar de la bancomat? Multumesc anticipat.

#35
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,995
  • Înscris: 21.08.2008
@cipsake

Daca ai un cont de debit nou creat, in care nu ai nicio suma de bani, cardul atasat acestui cont vine activat chiar daca in sucursala este imperecheat cu plicul ce contine codul pin initial.

De asemenea cardurile de debit ce inlocuiesc alte carduri mai vechi vin activate, insa acestea nu vor mai fi insotite de plicuri cu pinuri noi, vor "mosteni" pinul setat de tine la cardul de debit anterior, astfel in cazul in care printr-un accident cardul ajunge la altcineva, acela nu va putea sa-l foloseasca (daca va insista, il va bloca).

--

Daca nu esti in nici una din aceste doua cazuri, adica daca ai facut un cont nou si ai depus din start in el o suma semnificativa de bani, probabil ca vei primi cardul neactivat si va trebui sa suni la cell center-ul bancii pentru activarea lui (metoda aceasta de activare este folosita de regula la cardurile de credit).

#36
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,995
  • Înscris: 21.08.2008
@cipsake

Bancomatele bancii Transilvania nu permit depunerea de numerar.
Pentru a-ti alimenta cardul esti nevoit sa mergi la un ghiseu al bancii pentru a face o depunere de numerar.


--

La noi in tara (cel putin deocamdata) fiecare banca isi administreaza propria retea de bancomate, servicii speciale ca depunerea de numerar, plata facturilor de utilitati, chiar si banala consultare a sumei existente pe card, nu sunt disponibile decat clientilor bancii respective, nu si clientilor altor banci, astfel pentru a folosi functia de depunere disponibila la bancomatele ING sau la multifunctionalele BCR ai nevoie de un cont deschis la ING respectiv la BCR.

Apoi pentru a-ti alimenta si contul de la Banca Transilvania (sau o alta banca) cu o parte sau cu toata suma alimentata anterior la ING sau BCR, ai nevoie si de un serviciu de Internet Banking cu ajutorul caruia sa faci un transfer interbancar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate