Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Modificari fara acordul coproprietarului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
Laurentziu76

Laurentziu76

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 24.11.2008
Buna ziua
Sunt coproprietar al unui apartament (cota 1/2, celalalt coproprietar avand tot cota de 1/2), nefiind facuta iesirea din indiviziune. Am plecat din apartament pentru o perioada de cca. 1 an si la intoarcere am gasit o camera modificata (demolat perete balcon si prelungire a camerei, modificat partial instalatie incalzire - practic camera nu mai are balcon). Mentionez ca modificarile au fost facute fara a-mi cere acordul in calitate de coproprietar. Tot in acelasi timp, celalalt coproprietar a facut si un contract de comodat catre fiica sa pentru intregul apartament, tot fara acordul meu. As dori dori sa stiu daca pot actiona in justitie pe celalalt coproprietar cerand readucerea camerei la structura initiala (camera + balcon), plata unor despagubiri pentru lucrarile facute si pentru darea in folosinta a intregului apartament. Va multumesc.

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.134
  • Înscris: 18.12.2003
da dar e complicat

pentru ca in realitate trebuie sa faci si partajul pentru a fi sigur ca vei obține ceva.

în dreptul civil coproprietarul poate înstrăina chiar tot imobilul, cu condiția ca la partaj să obțină bunul în calitate de proprietar unic

#3
Laurentziu76

Laurentziu76

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 24.11.2008

Vizualizare mesajmadman2711, pe Nov 24 2008, 15:34, a scris:

da dar e complicat

pentru ca in realitate trebuie sa faci si partajul pentru a fi sigur ca vei obține ceva.

în dreptul civil coproprietarul poate înstrăina chiar tot imobilul, cu condiția ca la partaj să obțină bunul în calitate de proprietar unic

Mersi pentru raspuns
In cazul partajului e obligatoriu ca eu sa obtin intregul apartament pentru a putea solicita despagubiri sau este de ajuns doar sa solicit rascumpararea partii celuilalt coproprietar?

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.134
  • Înscris: 18.12.2003
deci introduci actiunea de partaj si dacă apartamentul iti revine tie faci ulterior o acțiune separată prin care ceri readucerea apartamentului la starea anterioară, dacă este posibil de către fostul coproprietar, sau de către tine pe banii lui,

in cazul in care nu primești apartamentul la partaj nu mai ai ce sa soliciti ca e al lui si se consideră ca asta e vointa lui

indiferent de atribuirea bunului, coprorpietarul care a dobândit proprietatea unică, va fi obligat la plata unei sulte (sumă de bani) reprezennd contravaloarea 1/2 din apartament

#5
Laurentziu76

Laurentziu76

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 24.11.2008

Vizualizare mesajmadman2711, pe Nov 24 2008, 16:59, a scris:

deci introduci actiunea de partaj si dacă apartamentul iti revine tie faci ulterior o acțiune separată prin care ceri readucerea apartamentului la starea anterioară, dacă este posibil de către fostul coproprietar, sau de către tine pe banii lui,

in cazul in care nu primești apartamentul la partaj nu mai ai ce sa soliciti ca e al lui si se consideră ca asta e vointa lui

indiferent de atribuirea bunului, coprorpietarul care a dobândit proprietatea unică, va fi obligat la plata unei sulte (sumă de bani) reprezennd contravaloarea 1/2 din apartament

legat de partaj ... care sunt sansele de a obtine intreg apartamentul avand in vedere ca:
1. Eu nu mai detin o alta proprietate;
2. Apartamentul a fost initial detinut in totalitate de catre mine;
3. Am copil minor in intretinere;
4. Celalalt coproprietar mai detine alte proprietati (4-5).

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.134
  • Înscris: 18.12.2003
șanse relativ mari dar sulta (suma de banii) va fi de 1/2 din valoarea apartamentului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate