Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

cum se face ca preturile din Romania sunt sub cele din Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 13.08.2006
de ceva vreme caut sa-mi iau o masina,si am cautat si pe site-urile din germania,prin auto-house-uri,si,bineinteles,si prin romania.
nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca in cele mai multe cazuri masinile existente la noi sunt mai ieftine ca cele din germania.
doar un exemplu:caut BMW cabrio,din 2002-2003 cu euro 4.am gasit la nemti unul din 2003,reprezentanta bmw.le trimit e-mail,imi raspund si apoi ii sun.iar din pretul cerut de ei,16.850,mi-au spus ca masina pleaca de acolo pt minim 16.500.eu le-am oferit 16.000 si nu au fost de acord
iar la noi gasesti aceleasi masini undeva la 14-16000,inmatriculate
punand drumul si inmatricularea,rezulta ca sunt mai ieftine chiar si cu 3500 la noi.
acest lucru e valabil si la alte masini,nu neaparat la cea care am precizat-o.dar chiar m-au iritat nemtii aia,sa nu lase 1000 de euro.

#2
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
In primul rand masinile rulate la noi sunt de zeci de ori mai proaste si multe din cele pe care le-ai vazut tu la 14 mii de euro au de fapt nr de kilometri reali de 2 sau 3 ori mai mare decat iti spune tie samsarul.

#3
danut_ps

danut_ps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 22.05.2005
Si pe mine ma intereseaza subiectul si lansez si eu intrebarea, daca mi se permite: Se mai merita sa iei masina din germania acum? de exemplu un Opel astra h are acum avantaj client 2.200 euro + 800 euro prin programul rabla....deci cu 14.200 iei un opel astra h astra n'joy 1.7 cdti + ca nu se mai plateste taxa de poluare...sau cum se mai cheama acum.

Din Germania o iei cu 10-11.000 (2007 cu putini Km) + cat te costa sa o aduci din tara (mai ales daca merge altcineva pentru tine) + taxa de poluare. Se mai merita?

De ce nu scad preturile in germania ? :D

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
preturile la unele masini pot fi mai mici... dar de regula nu sunt... zici ca ai gasit unul la o reprezentanta BMW... pai SH-urile de la reprezentante sunt tot timpul mai scumpe decat cele de la dealerii obisnuiti sau persoanele fizice...

#5
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View Postdanut_ps, on Nov 22 2008, 19:57, said:

Si pe mine ma intereseaza subiectul si lansez si eu intrebarea, daca mi se permite: Se mai merita sa iei masina din germania acum? de exemplu un Opel astra h are acum avantaj client 2.200 euro + 800 euro prin programul rabla....deci cu 14.200 iei un opel astra h astra n'joy 1.7 cdti + ca nu se mai plateste taxa de poluare...sau cum se mai cheama acum.

Din Germania o iei cu 10-11.000 (2007 cu putini Km) + cat te costa sa o aduci din tara (mai ales daca merge altcineva pentru tine) + taxa de poluare. Se mai merita?

De ce nu scad preturile in germania ? :D

Pentru ca piata germana de masini noi e mult mai mare decat cea romaneasca, si n-o sa vina niciun neamt sa-si ia masina noua din Romania.
Preturile la masinile SH sunt mai mici in Romania, la unele. Dar daca faci o verificare tehnica ai sa-ti dai seama si de ce.

#6
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 13.08.2006
in concluzie spuneti ca la o masina de 15000euro SH e de preferat de luat din germania,chiar daca acolo o gasim mai scumpa.
dar o masina care nu este de la samsari,ci direct direct de la proprietar?

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
La mine personal ordinea e urmatoarea: Masina de aici luata de la prim propietar (dar doar daca e putin uzata, adica pana in 30.000 si maxim 2 ani!!!!) iar apoi masina din afara.
Iar ca raspuns la intrebarea ta, de ce sunt mai ieftine aici decat acolo rares ti-a spus principalul motiv. In general in germania pret mic au masinile cu rulaj mare. Samsarii cand iau o masina pentru a o vinde aici, kilometrajul ii intereseaza prea putin. Conteaza ca masina sa fie intr-o stare tehnica si mai ales estetica cat mai buna. Kilometrii oricum ii dau inapoi :).Este de inteles toata treaba asta, avand in vedere ca interesul lor pana la urma este sa faca cat mai mult profit. Cu alte cuvinte, sa cumpere cat mai ieftin si sa vanda cat mai scump posibil.
Pe de alta parte o alta cauza pentru care pretul la masinile rulate aici a scazut destul de mult e faptul ca acum peste jumate din cumparatorii de masini SH opteaza pentru o masina rulata in afara. Practic nu prea au cautare cele rulate aici.. toti vor aduse de afara :).

#8
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

View Postbossake, on Nov 23 2008, 01:54, said:

La mine personal ordinea e urmatoarea: Masina de aici luata de la prim propietar (dar doar daca e putin uzata, adica pana in 30.000 si maxim 2 ani!!!!) iar apoi masina din afara.
Iar ca raspuns la intrebarea ta, de ce sunt mai ieftine aici decat acolo rares ti-a spus principalul motiv. In general in germania pret mic au masinile cu rulaj mare. Samsarii cand iau o masina pentru a o vinde aici, kilometrajul ii intereseaza prea putin. Conteaza ca masina sa fie intr-o stare tehnica si mai ales estetica cat mai buna. Kilometrii oricum ii dau inapoi :).Este de inteles toata treaba asta, avand in vedere ca interesul lor pana la urma este sa faca cat mai mult profit. Cu alte cuvinte, sa cumpere cat mai ieftin si sa vanda cat mai scump posibil.
Pe de alta parte o alta cauza pentru care pretul la masinile rulate aici a scazut destul de mult e faptul ca acum peste jumate din cumparatorii de masini SH opteaza pentru o masina rulata in afara. Practic nu prea au cautare cele rulate aici.. toti vor aduse de afara :).


subscriu,

mai nou samsarii aduc si masinai din FR,I,NL,etc,unde sunt ceva mai ieftine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate