Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
xsk8

xsk8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2007
Mi-a fost suspendat permisul pe un termen de 30 de zile, care in curand o sa expire. Ca sa il ridic trebuie sa ajung in alt orash.

Are cineva idee daca pot sa conduc dupa expirarea termenului, fara sa imi fi ridicat permisul de la politie? Adica vreau sa ma duc cu masina sa imi ridic permisul dupa ce au trecut cele 30 de zile de suspendare, e legal?

Normal ar fi sa considere ca n-am actele la mine si sa-mi dea amenda in caz ca ma opreste cineva. Dar nu stiu la ce sa ma astept, ma duc cu trenul sau cu masina?


Mersi

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da poti, desigur...numai sa nu iei o amenda de-o sa te usture si-n fund :D
vreo 400 de lei

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Asa mult? doar ca a uitat actele acasa?
Clar ca e mai bine sa se duca cu trenul sau faca o procura cuiva care are drum in oras sa-i ia permisul.Costa mai putin.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postsanddy1964, on Nov 22 2008, 18:06, said:

Asa mult? doar ca a uitat actele acasa?
Clar ca e mai bine sa se duca cu trenul sau faca o procura cuiva care are drum in oras sa-i ia permisul.Costa mai putin.
ma...asaam auzit de la cineva care-a luat.
sa se uite in cod sa vada cate amenda si cate avertisment ia

#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postxsk8, on Nov 22 2008, 08:22, said:

Mi-a fost suspendat permisul pe un termen de 30 de zile, care in curand o sa expire. Ca sa il ridic trebuie sa ajung in alt orash.

Are cineva idee daca pot sa conduc dupa expirarea termenului, fara sa imi fi ridicat permisul de la politie? Adica vreau sa ma duc cu masina sa imi ridic permisul dupa ce au trecut cele 30 de zile de suspendare, e legal?

Normal ar fi sa considere ca n-am actele la mine si sa-mi dea amenda in caz ca ma opreste cineva. Dar nu stiu la ce sa ma astept, ma duc cu trenul sau cu masina?


Mersi

  Daca ai dovada de retinere permis ai voie sa conduci,dar nu mai mare decat valabilitatea acesteia.Daca urmeaza sa expire permisul urmeaza proceduri-le respecive pentru eliberarea unui nou document.
  Daca nu ai dovada,ori este expirata nu ai voie sa conduci.
  Daca permisul auto este expirat ca valabilitate nu ai voie sa conduci,aceasta este infractiune si se pedepseste ca atare.(dosar penal+privare libertate)
  Cat este suspendat,expirat,dovada expirata ori nu exista,este ca si cum nu ai permis.
  
  Iti poti lua un sofer daca ai nevoie si doresti sa mergi doar cu masina ta.

Nu poti sustine la oprire de catre un agent ca nu ai actele la tine,acesta poate verifica prin statie,unde te gaseste in baza de date ca ai permisul suspendat,stie tot de acolo chiar si dovada ce valabilitate are.

Edited by E_manuel1, 22 November 2008 - 19:04.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu ce indrugi acolo domnul emanuel ?!
tu ai citit primul post ? ce intreaba omul ?

domnului ii expira suspendarea permisului dar nu are timp probabil (sau chef) sa-l ridice de la politie.
asa ca poate circula linistit si va primi amenda sau avertisment pentru ca nu are documentul asupra sa

#7
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Daca este vorba despre asta da,in acest caz poate conduce linistit,riscand doar amenda pentru ca nu are permisul asupra lui.

Edited by E_manuel1, 22 November 2008 - 19:11.


#8
xsk8

xsk8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.08.2007
Multumesc pt. raspunsuri,

Razvan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate