Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

TLD WHOIS server

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007
Hi,

I have registered a TLD.
The problem is that I need a WHOIS server like whois.nic.com (if exists).This works on TCP 43 port.
Can any1 help me please?

Thank you !

#2
vim

vim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.10.2008

View Postmvandrei, on Nov 21 2008, 23:53, said:

Hi,

I have registered a TLD.
The problem is that I need a WHOIS server like whois.nic.com (if exists).This works on TCP 43 port.
Can any1 help me please?

Thank you !

DNS server

#3
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvim, on Nov 23 2008, 01:14, said:

Thank's but I have it. A TLD could not work without it :).
What I need is that WHOIS server that searches into DB for the wanted domain, and returns the answer to WHOIS client , if it's available, registred etc.
E.g.: whois.rotld.ro

#4
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006
In primul rand. ai uitat limba romana? http://forum.softped...t...t&p=4828063

ONtopic:

Quote

What I need is that WHOIS server that searches into DB for the wanted domain
Ce vrei de fapt? incearca in limba romana de data asta.

Edited by Maxxims, 23 November 2008 - 02:08.


#5
vim

vim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.10.2008

View PostMaxxims, on Nov 23 2008, 02:07, said:

In primul rand. ai uitat limba romana? http://forum.softped...t...t&p=4828063

touche. imi scapase acel amanunt  :lol:

View Postmvandrei, on Nov 21 2008, 23:53, said:

I have registered a TLD.

Vrei sa spui ca ai inregistrat un domeniu. De TLD-uri se ocupa numai IANA.

#6
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvim, on Nov 23 2008, 06:02, said:

touche. imi scapase acel amanunt  :lol:



Vrei sa spui ca ai inregistrat un domeniu. De TLD-uri se ocupa numai IANA.

M-am gandit ca poate fi accesat si de straini ca romanii sunt batuti in cap dupa cum vad.
Am inregistrat TLD ! Nu te maid a destept daca nu esti.
OK, deci romanii sunt tot romani, se pare ca trebuie sa caut raspunsul undeva in AFARA.
IANA se ocupa doar de ccTLD (country code Top Level Domain).
Mai exista inca alte 4 tipuri de TLDuri.

#7
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006
Care e al tau?

Generic: .biz · .com · .info · .name · .net · .org · .pro
Sponsored .aero · .asia · .cat · .coop · .edu · .gov · .int · .jobs · .mil · .mobi · .museum · .tel · .travel
Infrastructure .arpa
Deleted/retired .nato
Reserved 	.example · .invalid · .localhost · .test
Pseudo .bitnet · .csnet · .local · .root · .uucp · .onion · .exit

Sursa: wiki

PS: Termina cu jignirile daca vrei sa fii ajutat, pentru forum international de ce nu incerci http://board.softpedia.com ?

#8
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMaxxims, on Nov 23 2008, 13:51, said:

Care e al tau?

Generic: .biz · .com · .info · .name · .net · .org · .pro
Sponsored .aero · .asia · .cat · .coop · .edu · .gov · .int · .jobs · .mil · .mobi · .museum · .tel · .travel
Infrastructure .arpa
Deleted/retired .nato
Reserved 	.example · .invalid · .localhost · .test
Pseudo .bitnet · .csnet · .local · .root · .uucp · .onion · .exit

Sursa: wiki

PS: Termina cu jignirile daca vrei sa fii ajutat, pentru forum international de ce nu incerci http://board.softpedia.com ?

1.Nu asa se grupeaza cele 5 tipuri de TLD.
2.Nu jignesc, raspund pe acelasi ton.
3.V-as spune mai multe despre, chair cum sa va inregistrati si voi, relativ ieftin, dar nu vad de ce as face asta, cand sunt luat la misto !
4.Al meu nu se regaseste in cele de acolo (din motivul enuntat la punctul 1 si 3).
5. Ms pt link

#9
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postmvandrei, on Nov 23 2008, 13:20, said:

1.Nu asa se grupeaza cele 5 tipuri de TLD.
2.Nu jignesc, raspund pe acelasi ton.
3.V-as spune mai multe despre, chair cum sa va inregistrati si voi, relativ ieftin, dar nu vad de ce as face asta, cand sunt luat la misto !
4.Al meu nu se regaseste in cele de acolo (din motivul enuntat la punctul 1 si 3).
5. Ms pt link
nu stiu daca as numi 180k $ chiar ieftin :) Cam pe la atat am auzit eu ca se invart sumele. Sau nu despre IDN vorba?
si apropo...ce vrei tu poti gasi open source aici: http://freshmeat.net/projects/swhoisd/

Edited by pitagora, 23 November 2008 - 23:51.


#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View Postpitagora, on Nov 23 2008, 23:41, said:

nu stiu daca as numi 180k $ chiar ieftin :) Cam pe la atat am auzit eu ca se invart sumele. Sau nu despre IDN vorba?
si apropo...ce vrei tu poti gasi open source aici: http://freshmeat.net/projects/swhoisd/

Nu e chiar atat, e 1000$ (pTLD sau cTLD), dar iei o mare teapa... il poti folosi tu si vecinu, nu te gandi ca o sa vinzi domenii acum :lol:!

#11
vim

vim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.10.2008

View Postmvandrei, on Nov 23 2008, 11:39, said:

M-am gandit ca poate fi accesat si de straini ca romanii sunt batuti in cap dupa cum vad.

De asta incercai sa vorbesti intr`o engleza-romaneasca-rroma mai devreme ?

View Postmvandrei, on Nov 23 2008, 11:39, said:

Am inregistrat TLD ! Nu te maid a destept daca nu esti.

Nu sa dat nimeni destept, am incercat sa ajut. Si un mic offtopic, pentru o curiozitate personala:

ICANN: "Individuals will be able to register a domain based on their own name, or any other string of letters, as long as they can show a business plan and technical capacity."

Cum a aratat planul de afacere care l`ai prezentat ICANN si ce capacitate tehnica ai pus la dispozitie, pentru ca cererea de inregistrare a unui TLD sa iti fie aprobata ?

#12
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpitagora, on Nov 24 2008, 00:41, said:

nu stiu daca as numi 180k $ chiar ieftin :) Cam pe la atat am auzit eu ca se invart sumele. Sau nu despre IDN vorba?
si apropo...ce vrei tu poti gasi open source aici: http://freshmeat.net/projects/swhoisd/

about:
Swhoisd is a simple whois daemon that provides a whois directory service. It is much simpler to set up and administer than the other whois daemons available, such as RIPE whois or the original SRC whois. This is because it uses a flat-text file instead of a complex database. This whois server is recommended only for small databases (under 1000 records or so). This daemon conforms to RFC 834 and uses TCP port 43 (service "whois"). It has an ident client, Apache-like CLF logging, internationalization, and it runs in standalone or inet daemon mode.

"This whois server is recommended only for small databases (under 1000 records or so)."

Am gasit pe cineva din Olanda sa imi faca :). Multumesc oricum.

View Postvim, on Nov 24 2008, 05:59, said:

De asta incercai sa vorbesti intr`o engleza-romaneasca-rroma mai devreme ?



Nu sa dat nimeni destept, am incercat sa ajut. Si un mic offtopic, pentru o curiozitate personala:

ICANN: "Individuals will be able to register a domain based on their own name, or any other string of letters, as long as they can show a business plan and technical capacity."

Cum a aratat planul de afacere care l`ai prezentat ICANN si ce capacitate tehnica ai pus la dispozitie, pentru ca cererea de inregistrare a unui TLD sa iti fie aprobata ?

DA, dar nu inregistrat prin intermediul lor, pentru ca Generic TLDs nu or sa fie nicioadata facuute publice.
A fost(nu stiu daca mai este) deschisa cererea de inregistrare a unor noi gTLD-uri, in urma intalnirii ICANN de la CAIRO. Dar costa extraordinar de mult, nu ai garantia ca ti-l aproba; si dureza mult.

Va promit (sunt un om de cuvant :) ) ca imediat ce am lansat TLDul meu, (si pe aceasta cale daca citeste vre-un moderator, fac o cerere :) ) am sa va spun totul despre TLD-uri cum puteti inregistra, am fost acreditat sa vand, la pret mai mult decat OK, iar cererea era sa se deschida un nou FORUM cred ca se numeste, dedicat TLDurilor unde sa va pot raspunde,ajuta si indruma in acest sens, cu orice problema.
Credeti-ma ca e foarte greu sa configurezi asa ceva, nemaifacandu-se pana acum, resurse/informatii sunt putine si limitate (cei care le detin, ajungand in posesia lor atat de greu, nu vor sa le dezvaluie si celorlalti).

So, daca o sa doriti sa deschideti un nou, cum se numeste, :)) despre TLDuri, am sa il moderez cu cea mai mare placere :)

Sper ca pana in luna decembrie sa fie gata.

P.S. E foarte adevarat, se pot inregistra, eu lucrez la proiect de jumatate de an :), dar nu o sa dureze atat pentru voi, maximum 1 luna pana este gata (o medie ar fi la 2 saptamani).

#13
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postmvandrei, on Nov 24 2008, 09:49, said:

Credeti-ma ca e foarte greu sa configurezi asa ceva, nemaifacandu-se pana acum, resurse/informatii sunt putine si limitate (cei care le detin, ajungand in posesia lor atat de greu, nu vor sa le dezvaluie si celorlalti).

chiar nu vad ce este asa complicat. In principiu nu difera mult de configurarea  un domeniu. Chiar daca este .tld este tot o zona de dns. Stiu ca am configurat asa ceva in lan acum vreo 2 ani pe windows 2003 server. Cat despre whois....asta n-am incercat. Oricum nu este esential pt functionarea dns-ului :)

#14
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpitagora, on Nov 25 2008, 17:21, said:

chiar nu vad ce este asa complicat. In principiu nu difera mult de configurarea  un domeniu. Chiar daca este .tld este tot o zona de dns. Stiu ca am configurat asa ceva in lan acum vreo 2 ani pe windows 2003 server. Cat despre whois....asta n-am incercat. Oricum nu este esential pt functionarea dns-ului :)
OK, gandeste-te ca sunt xx persoane care au configurat asa ceva.Nu sunt resurse/informatii oricat ai stii tu, sunt elemente-cheie pe care nu le cunosti.
Fa tu unul de la 0 cu ce se gaseste pe internet, in special WHOIS serverul si eu iti dau un domeniu gold de la mine ;)

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
mvandrei tin minte, acum multa vreme, ca asa de plin de entuziasm eram si eu cand credeam ca am dat lovitura... ca o sa vand domenii...

Despre ce extensie este vorba? nu de alta dar presimt ca nu o sa reusesti nimic si nu mai intrii pe aici o perioada... deci nu o sa putem afla rezultatul! :)

#16
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006
mvandrei, vorbesti cumva de opennic?

#17
mvandrei

mvandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlaffin, on Nov 25 2008, 21:37, said:

mvandrei tin minte, acum multa vreme, ca asa de plin de entuziasm eram si eu cand credeam ca am dat lovitura... ca o sa vand domenii...

Despre ce extensie este vorba? nu de alta dar presimt ca nu o sa reusesti nimic si nu mai intrii pe aici o perioada... deci nu o sa putem afla rezultatul! :)

Una este sa fii reseller; si una este sa ai propriul TLD.
Sincer, nu-mi plac persoanele care-si dau cu parerea despre ceva ce nu cunosc (in sensul ca ei au dreptate).Si nu trebuie sa o spui asa, cum fac cei care nu citesc, "-Ha ! Nu cred ca am citit 3 carti la viata mea b-)" ca sa para sueriori prin asta...sau "smekeri".

Eu pur si simplu am cerut ceva; si am promis ca o sa ii ajut si pe ceilalti, pentur ca eu am muncit din greu ca sa realizez asa ceva.
De ce nu crezi? Pentru ca sunt ROMAN? Daca ma numeam John xxxx si locuiam in SUA/CANADA ma credeai 99.99% nu?
CAnd o sa il lansez, cu acordul moderatorilor, am sa postez siteul aici, sa va convingeti.

View PostMaxxims, on Nov 25 2008, 22:28, said:

mvandrei, vorbesti cumva de opennic?
nu
In niciun caz ! Asa... deschid si eu xx servere in xx locatii world-wide si ma numesc Root World Wide? ...

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pentru a crea o baza de date cu domeniile si a le putea face publice ai nevoie de un sistem pentru Whois (pana aici nimic interesant).
Fiind o aplicatie simpluta, se poate face ori in PERL, ori in C++.
Toata smecheria este sa creezi un socket care sa "asculte" pe portul 43 si sa faca o interogare in baza de date atunci cand se solicita informatii despre domeniu.
Un punct de plecare pentru crearea unui sistem de whois bazat pe PERL este aici > http://www.tutorials...perl_socket.htm <

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate