Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Fiscal Code - VAT (IVA) si comanda online din alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sint doua intrebari aparent fara legatura, dar facand parte din aceeasi problema, am spus sa le scriu impreuna.

Am gasit pe internet un adaptor de la un mp3 player auto la autotursim, adaptor pe care nu l-am gasit niciunde in tara. Am facut cont la site-ul respectiv si mi-au cerut (printre altele) si Fiscal Code - VAT (IVA). Eu nu stiu ce e asta. Am trimis un mail, dar nu am primit raspuns. Cineva mi-a sugerat sa trec CNP-ul. O fi bine, o fi rau ? Site-ul respectiv livreaza si in Romania si la persoane fizice.

A doua intrebare e legata de expeditie si vama. La expeditie scrie clar ca se plateste produsul, TVA-ul + taxele de transport (15 euro cu DLH). Intrebarea mea e daca platesc exact atat sau mai trebuie sa platesc ceva cand vine pachetul. Plata o fac prin PayPal, de pe card direct. Pachetul imi vine acasa sau la oficiul postal ? Sper ca nu trebuie sa ma duc pana la vama sau mai stiu eu unde. Stiam ca intre tarile membre UE nu se plateste vama. E un rahatis de adaptor (format din fire si mufe), care costa vreo 100 de euro.

Astept raspunsuri si pareri. Eventual persoane care s-au mai confruntat cu asta/

Merci.

#2
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 Ion_de_la_Raion, on Nov 21 2008, 15:13, said:

Sint doua intrebari aparent fara legatura, dar facand parte din aceeasi problema, am spus sa le scriu impreuna.

Am gasit pe internet un adaptor de la un mp3 player auto la autotursim, adaptor pe care nu l-am gasit niciunde in tara. Am facut cont la site-ul respectiv si mi-au cerut (printre altele) si Fiscal Code - VAT (IVA). Eu nu stiu ce e asta. Am trimis un mail, dar nu am primit raspuns. Cineva mi-a sugerat sa trec CNP-ul. O fi bine, o fi rau ? Site-ul respectiv livreaza si in Romania si la persoane fizice.

A doua intrebare e legata de expeditie si vama. La expeditie scrie clar ca se plateste produsul, TVA-ul + taxele de transport (15 euro cu DLH). Intrebarea mea e daca platesc exact atat sau mai trebuie sa platesc ceva cand vine pachetul. Plata o fac prin PayPal, de pe card direct. Pachetul imi vine acasa sau la oficiul postal ? Sper ca nu trebuie sa ma duc pana la vama sau mai stiu eu unde. Stiam ca intre tarile membre UE nu se plateste vama. E un rahatis de adaptor (format din fire si mufe), care costa vreo 100 de euro.

Astept raspunsuri si pareri. Eventual persoane care s-au mai confruntat cu asta/

Merci.


1. Merge cu CNP-ul. VAT au doar persoanele juridice, nu este cazul tau decat dc cumperi produsul pe firma.
2. Nu mai platesti nimic in Romania. Cand coletul este in tara te suna cei de la DHL (la inregistrarea pe site trece-ti si numarul de telefon) si vin ei sa iti aduca coletul acasa sau unde stabilesti cu ei sa va vedeti. Nu platesti vama daca iei produsul din UE.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci Delirium. Au raspuns cei de la magazin intre timp. Au spus sa trec numele la VAT. Produsul din UE l-am cumparat (din Italia). Si nu e nimic special (ma rog, e pentru mine, altfel nu l-as fi luat), deci de asta am intrebat daca trebuie vama. Merci de raspuns. Am trecut si nr. de telefon. Era mandatar.

#4
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

 Ion_de_la_Raion, on Nov 22 2008, 00:56, said:

Merci Delirium. Au raspuns cei de la magazin intre timp. Au spus sa trec numele la VAT. Produsul din UE l-am cumparat (din Italia). Si nu e nimic special (ma rog, e pentru mine, altfel nu l-as fi luat), deci de asta am intrebat daca trebuie vama. Merci de raspuns. Am trecut si nr. de telefon. Era mandatar.

:) Ok, sa-ti fie de folos atunci adaptorul ala!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate