Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

caz penal sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
serrano

serrano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.02.2007
am citit tot felu de cazuri in care circuli inconstient si te trezesti cu dosar penal.  ei bine, eu altceva as vrea sa stiu. am o masina din spania, e la mine de cateva luni, dar NU E RADIATA din spania. are verificare tehnica facuta in romania (RAR) valabila pana in 2010, mai am putina asigurare din spania, trebuie sa imi expire, am briful mare (cartea tehnica). toata chestia e ca nu am briful mic (talonul in care e trecut vechiul proprietar) cu toate ca am contract de vanzare-cumparare pe mine. am la masina si numerele definitive din spania.

ei bine, daca circul cu masina e un caz penal? avand in vedere ca e inmatriculata in spania da nu pot sa arat talonul de spania

daca nu e caz penal, dupa expirarea asigurarii de spania, in cazul in care sunt oprit care sunt consecintele?

pot inmatricula masina in romania fara a fi radiata din spania si fara talonul de spania?

va multumesc pentru ajutor

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ceva e in neregula, nu poti face verificarea tehnica in romania(ITP) daca masina e inmatriculata in alta tara.

#3
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Sunt multe in neregula, cel putin pt. mine:
1. daca tu nu ai, nu ai avut, nu ai vazut brieful mic, esti sigur ca ai cumparat masina de la proprietar ? Cioara de pe gard se vinde f. lesne, mai ales baietii astia isteti, o castiga la barbut o ia asa si gasesc ei o victima sa o vanda fara acte.
2. sper ca nu confunzi brieful mare cu manualul utilizatorului, daca nu il confunzi atunci aia este cartea de identitate si ar trebui sa apara ultimul proprietar acolo, daca da, cu el ai facut contractul de vanzare-cumparare ? Daca nu, uita-te cu atentie vezi daca brieful are vreun colt taiat sau vreo stampila in interior care tradus din spaniola ar insemna "radiat".
Daca nu gasesti asa ceva, parerea mea este ca masina este obosita, masina de impumut cu care se dadeau baietii la nevoie sa nu mearga pe jos iar asigurarea precis e facuta in photoshop.
3. cel de la care ai cumparat masina se regaseste undeva prin acte ? Daca nu, nu cred ca ai ce sa faci cu masina, trebuie sa gasesti adevaratul fost proprietar.
4. in cartea de identitate apar numerele pe care le ai acum pe masina ?
5. sa zicem ca ai ITP-ul, e sub forma a ce ? Abtibild lipit pe parbriz sau cum ?
Mai sunt intrebari, dar deocamdata e suficient pt. a sti "cum stai".

Edited by saxx, 20 November 2008 - 18:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate