Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

in ce conditii se poate circula cu nr de america?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
pacalici1

pacalici1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2008
apar tot mai multe oferte pe piata,care mai de care mai atractive,de masini inmatriculate in state.
as dori sa cumpar un autoturism inscris in state,am vorbit cu proprietarul,si acesta mi-a spus ca masina in acte e a unui cetatean american,pe numele sau find doar asigurarea.
ca mai e valabila 1 an,timp in care se poate circula fara probleme.nu as dori sa o inscriu chiar acum,as astepta putin,poate se scoate taxa.(care e 2800euro,tinand cont ca e euro 3 cu motor de 3000)
in aceste conditii,pot conduce respectivul autoturism?mai mult,pot iesi cu el din tara/.
in caz de incident rutier,ce se intmapla?
se poate face asigurare in romania?
ce acte ar trebui sa am,si eventual trebuie facute hartii la notariat?
ce docmente ar trebui sa posede samsarul de la care o iau ca vanzarea sa fie perfectata?si,mai mult,samsarul imi poate sterpeli masina,ca apoi sa spuna ca e a lui?

Edited by pacalici1, 17 November 2008 - 01:33.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Eu zic sa nu te bagi la asa ceva. In primul rand treaba cu asigurarea e cam ciudata. Cum adica asigurarea e pe numele samsarului daca masina e pe numele americanului? Ca asigurarea sa fie valabila tu trebuie sa intrii in posesia asigurarii din america a masinii. Adica nu poti face o asigurare aici in romania la o masina care e inmatriculata in alta tzara.
Cetateanul ala american nu cred ca e prost sa plateasca impozitul degeaba, si mai mult ca sigur ca masina a radiat-o atunci cand a vandut-o. Daca esti prins conducand o masina care nu e inscrisa esti pasibil de dosar penal :). Bine, acum vine si partea a doua nu stiu cat de repede se poate verifica daca o masina este sau nu radiata, mai ales ca e vorba de o masina de USA. Oricum iti zic sincer ca vei avea parte doar de belele conducand o masina cu numere de USA. In sensul ca te vor oprii foarte des politistii pentru controale :). Eu zic ca nu merita bataia de cap.

#3
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
hmm
anul trecut am venit in romania,cu masina noua,peugeot,inscrisa pe numele meu,in grecia
m-au oprit o gramada de politisti,iar intr-o seara un echipaj chiar mi-a retinut actele masinii,pt verificari,zicea el
degeaba i-am aratat ca masina e a mea,degeaba
am mers la sediu si am intrebat daca au voie sa retina actele,si mi s-a raspuns ca au voie sa le retina 24ore pt verificari.bineinteles ca le-am primit inapoi a doua zi

ce am vrut sa arat e ca te poate opri si sa-ti retina actele masinii fara nici o problema.si atunci...belea,daca masina a fost radiata

asa ca mai bine daca o iei treci pe la furturi auto,apoi doar sa o inscrii.nu se merita sa circuli cu ea,ca vei fi oprit de 3 ori pe zi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate