Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Opel Antara - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Toyoda, sistem 4x4 nepermanent, cu plecare 50:50, iar dupa in functie de ce "simnte" masina.Se descurca ok in conditiile in care nu abuzezi de 4x4, pana la urma este un SUV si nu un off-roader.Personal sunt multumit de sistem, nu mi-a facut probleme pe trasee ceva mai dificile.

#20
iceweasel

iceweasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2008
Cum adica sa nu abuzezi de 4x4?
Nepermanent adica de obicei e numai fata? sau poti selecta?
Cand o roata patineaza ce se intampla?
Reductor?
Sau mai concret, unde ai abuzat si te-a lasat si de ce.

#21
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
A abuza de un SUV, este sa ii ceri acel lucru pentru care este facut un Off-Roader.Sunt doua masini diferinte si nu are rost sa chinui masina.
Practic pentru un utilizator normal nu ai nicio problema, masina merge foarte bine pe coclauri, drumuri forestiere sau pe unde nu este niciun drum, dar nu este pentru off-road extrem.Defapt, daca esti cu adevarat curios poti sa cauti specificatiile pentru acest lucru(unghiuri, suspensii,etc) si iti dai seama mai bine.
Eu iti zic ca se descurca bine pe teren accidentat.

Sistemul 4x4 este acelasi care in gasesti si pe noul Rav4, deci este actionat electronic, singurul lucru care trebuie sa il faci este sa dezactivezi ESP-ul, si in funcie de trasu sa acctionezi HDC.Are suspensii auto-adaptive, adica se va mai ridica masina daca traseul o cere.

In conditiile in care simnte ca ai pierdut aderenta pe o roata o distribuie pe celelalte 3.Daca fata pierde total duce pe spate, iar in treapta I-a ai 4x4 50:50.

[ http://www.rothundlorenz.de/uploads/media/Antare_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.rothundlorenz.de/uploads/media/Antare_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tom_Cat, 22 November 2008 - 09:58.


#22
iceweasel

iceweasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2008
Nu-s cu masina ta pozele...
Dar vad ca esti foarte devotat in promovarea acestei masini :)
Ai vreo legatura cu GM?

#23
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Nu, nu sunt pentru simplul motiv ca eu nu am Antara  :lol:

Eu sunt posesor de Chevrolet Captiva, iar atunci cand am mers pe coclauri, nu am mers de agrement ci de nevoie, si cand conduc nu obisnuiesc sa fac poze.

Nu am nici cea mai mica legatura cu GM(in afara ca am cumparat o masina de la ei), insa fiind posesor pot sa iti spun exact ce si cum merge masina aceasta.

Daca nu iti convine ce citesti, nu mai intreba, pentru mine este satisfacator ca face fata, spre dezamagirea multora  :D

Antara prin mal

Edited by Tom_Cat, 22 November 2008 - 11:25.


#24
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
.Are suspensii auto-adaptive, adica se va mai ridica masina daca traseul o cere.





[/quote]
Iar cursa la amortizor aproape dispare , si odata cu asta si contactul rotii cu solul.

#25
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Avand in vedere ca 95% din utilizatorii de SUV-uri nu isi baga niciodata masina in offroad,eu zic ca Antara isi face mai mult decat rezonabil datoria in "offroadului" de pe strazile de la noi :P
Eu personal daca vroiam mai mult decat ce se vede in pozele lui Tom_Cat ma orientam catre altceva

Edited by bogdan_0220, 22 November 2008 - 19:16.


#26
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 bogdan_0220, on Nov 22 2008, 19:14, said:

Avand in vedere ca 95% din utilizatorii de SUV-uri nu isi baga niciodata masina in offroad,eu zic ca Antara isi face mai mult decat rezonabil datoria in "offroadului" de pe strazile de la noi :P
Eu personal daca vroiam mai mult decat ce se vede in pozele lui Tom_Cat ma orientam catre altceva

De la ce dealer ti-ai cumprat Antara? In cat timp ti-au adus masina? Pe ansamblu, ai fost multumit de acel dealer?

#27
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Masina a fost cumparata de la Gold & Platin Iasi ,era pe stoc si a fost livrata la putin timp dupa ce le-au intrat banii in cont .
Per total da ,pot sa zic ca sunt multumit de dealer .Sunt ok dupa parerea mea si in general nu prea au spus gogomanii cand am cumparat masina ,asa cum au obiceiul alti dealeri auto

#28
nicu_robert

nicu_robert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2008

 bogdan_0220, on Nov 20 2008, 18:03, said:

Mi se pare mie sau sunt singurul posesor de Opel Antara de pe forumul asta ?  :bigeyed:
Nu esti din pacate singurul
.Este cea mai proasta masina posibila facuta de opel ,sincer ia-si da foc pentru ca am avut foarte multe probleme cu ea dintre care:2 casete directie,intrumentul de bord,cd playeru acestea au fost schimbate dar mai am si probleme ne rezolvate.Niciodata nu mi-a luat sub 10 in oras,deobicei  imi arata 11 ,12%.DECI NUMAI VB  DE BINE MASINA ASTA CA E PROASTA RAU SI NICI SA VA GANDITI SA VA FACETI CADOU UNA DE SARBATORI:))))

#29
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007

 nicu_robert, on Dec 5 2008, 21:25, said:

Nu esti din pacate singurul
.Este cea mai proasta masina posibila facuta de Opel ,sincer ia-si da foc pentru ca am avut foarte multe probleme cu ea dintre care:2 casete directie,intrumentul de bord,cd playeru acestea au fost schimbate dar mai am si probleme ne rezolvate.Niciodata nu mi-a luat sub 10 in oras,deobicei  imi arata 11 ,12%.DECI NUMAI VB  DE BINE MASINA ASTA CA E PROASTA RAU SI NICI SA VA GANDITI SA VA FACETI CADOU UNA DE SARBATORI:))))
Nasol.Poate ai avut tu ghinion , fiindca pana acum despre Chevrolet Captiva nu s-au plans.Putea fi orice masina cu astfel de probleme.Mai intra pe forumurile dedicate modelului si vezi daca si acolo se plang.Bafta oricum!

#30
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Eu zic ca cine se asteapta ca un SUV , indiferent care , sa-i ia sub 10 in oras ,viseaza cai verzi pe pereti.

#31
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Opel Antara nu am, insa am Captiva, care este cam aceasi motive, si sincer nu am ce sa ii reprosez.Pentru o masina din clasa ei face exact ceea la ce ma asteptam sa fac, chiar anumite lucruri in plus.Acum nu te supara, dar poate detaliezi problemele sa stim sa ne ferim si noi de ele pe viitor.

#32
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006

 nicu_robert, on Dec 5 2008, 21:25, said:

Nu esti din pacate singurul
.Este cea mai proasta masina posibila facuta de Opel ,sincer ia-si da foc pentru ca am avut foarte multe probleme cu ea dintre care:2 casete directie,intrumentul de bord,cd playeru acestea au fost schimbate dar mai am si probleme ne rezolvate.Niciodata nu mi-a luat sub 10 in oras,deobicei  imi arata 11 ,12%.DECI NUMAI VB  DE BINE MASINA ASTA CA E PROASTA RAU SI NICI SA VA GANDITI SA VA FACETI CADOU UNA DE SARBATORI:))))

Nu stiu de unde ti-ai cumparato tu sau cum mergi cu ea dar la mine nu a avut nici un fel de probleme si are 42 de mii de km .Consumul in oras nu trece niciodata de 9 si de obicei imi ia chiar mai putin .
Poate ai avut tu ghinion ,nu stiu ce sa iti zic ,am vazut oameni care si-au luat ML si au ff mult probleme si totusi aia e masina de 2 ori si ceva mai scumpa .Poate ai nimerito tu pe cea mai nasoala :) Un prieten de-al meu a avut un Chevrolet Captiva care imparte platforma cu Antara si cum zicea si Tom_Cat nu a avut nici un fel de problema ,nici macar sa scartie vreo ceva si a tinut-o vreo 60 de mii de km .
Cati km are masina ta ? A fost cumparata de noua ?

#33
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Asta i-am spus si eu mai sus.Uita-te la altii sa vezi ce se mai plang.

#34
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Joi am programare sa schimb caseta de directie ,masina are 49000 km si mi se pare ca s-a uzat cam devreme .Tom_Cat tu ai avut probleme de genu ? In rest masina merge impecabil ,in afara de zgomotul specific produs de caseta nu se aude absolut nimic in masina ,nici un scartait nimic si mi se pare extrem de solida si sunt in continuare foarte incantat de ea :)

#35
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Nu, pana acum nu am avut probleme cu caseta de directie, insa am schimbat un rulment fata dreapta, care avea cimentuiala dusa si la o anumita inclinatie de volan se simtea un tremurat in volan.Oricum din momentul constatarii si pana cand am avut masina rezovata au trecut 48 de ore :).

Mie in oras imi consuma cam 11%, o valoare mai mult decat rezonabila.

#36
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006

 Tom_Cat, on Mar 2 2009, 19:58, said:

Nu, pana acum nu am avut probleme cu caseta de directie, insa am schimbat un rulment fata dreapta, care avea cimentuiala dusa si la o anumita inclinatie de volan se simtea un tremurat in volan.Oricum din momentul constatarii si pana cand am avut masina rezovata au trecut 48 de ore :).

Mie in oras imi consuma cam 11%, o valoare mai mult decat rezonabila.

La mine nu trece de 10 ,decat afara la viteze mari :) In oras ia de obicei 8.7 - 9.5 (cand e f frig)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate