Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Opel Antara - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Din cauza faptului k am vazut mai multe persoane care isi dau cu parerea mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza despre modelul Opel Antara,k cik are fi iesit pe ultimele locuri in nush c test facut de o super publicatie sau emisiune din Romania m-am hotarat sa imi zic si eu pct de vedere despre masina asta pe care, intamplator o detin .
So ... masina are aproape 40.000 km facuti in totalitate in RO cumparata de noua de la reprezentata din Iasi, nu are nici un greieras, motorul trage super, e adevarat k in primii 10.000 de km era mai puturoasa dar si-a luat revansa dupa ,nu a avut nici un fel de probleme deci din pct-ul meu de vedere la cap fiabilitate sta f bine in pofida faptului k este fabricata in Coreea, are o tinuta de drum f buna sincer nu ma asteptam sa se comporta atat de bine si sa fie atat de stabila pe curbe chiar dak pe drumuri mai proaste suspensia rigida nu prea este comfortabila (pe drumuri bunicele comfortul este de vis) iar sistemul de franare se descurca onorabil .


In rest ce sa mai zic, o masina f buna, nu este cea mai buna din clasa ei dar in mod cert nu este printre cele mai slabe, cu un design f reusit, mie personal mi se pare f frumoasa si genu de masina in care te simti f bine si cu un interior calduros si primitor.

In primii km cutia de viteze era cam nasoala, intra mai greu in treapta I si mi se parea mai imprecisa dar dupa 2-3 mii si-a dat drumul, suspensiile erau extrem de rigide la incepul (simteai si cea mai mica denivelare) ...la fel s-au mai lasat si masina a devenit fff comfortabila.
aaa si frana de mana nu este chiar f ergonomica dar este ok

Per total este o masina f buna si o recomand cu caldura tuturor care sunt in cautarea unui suv. Ca o precizare ...nu va luati dupa testele facute de revistele nemtesti, dak era construita in Germania era titrata mult mai bine, masina chiar e buna si toti cei care au mers cu mine sau care au condus masina au ramas placut impresionati.

numai bine :)

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Ti-am editat postul.
Te rog sa scrii civilizat, pt ca aici nu sntem pe mirc, da ?

Virgula se pune dupa cuvant (xxx, yyy vs xxx ,yyy)
Propozitia se incepe cu Majuscula.

Din cand in cand mai lasa spatii, paragrafe.

#3
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 bogdan_0220, on Nov 15 2008, 01:16, said:

Din cauza faptului k am vazut mai multe persoane care isi dau cu parerea mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza despre modelul Opel Antara,k cik are fi iesit pe ultimele locuri in nush c test facut de o super publicatie sau emisiune din Romania m-am hotarat sa imi zic si eu pct de vedere despre masina asta pe care, intamplator o detin .
So ... masina are aproape 40.000 km facuti in totalitate in RO cumparata de noua de la reprezentata din Iasi, nu are nici un greieras, motorul trage super, e adevarat k in primii 10.000 de km era mai puturoasa dar si-a luat revansa dupa ,nu a avut nici un fel de probleme deci din pct-ul meu de vedere la cap fiabilitate sta f bine in pofida faptului k este fabricata in Coreea, are o tinuta de drum f buna sincer nu ma asteptam sa se comporta atat de bine si sa fie atat de stabila pe curbe chiar dak pe drumuri mai proaste suspensia rigida nu prea este comfortabila (pe drumuri bunicele comfortul este de vis) iar sistemul de franare se descurca onorabil .


In rest ce sa mai zic, o masina f buna, nu este cea mai buna din clasa ei dar in mod cert nu este printre cele mai slabe, cu un design f reusit, mie personal mi se pare f frumoasa si genu de masina in care te simti f bine si cu un interior calduros si primitor.

In primii km cutia de viteze era cam nasoala, intra mai greu in treapta I si mi se parea mai imprecisa dar dupa 2-3 mii si-a dat drumul, suspensiile erau extrem de rigide la incepul (simteai si cea mai mica denivelare) ...la fel s-au mai lasat si masina a devenit fff comfortabila.
aaa si frana de mana nu este chiar f ergonomica dar este ok

Per total este o masina f buna si o recomand cu caldura tuturor care sunt in cautarea unui suv. Ca o precizare ...nu va luati dupa testele facute de revistele nemtesti, dak era construita in Germania era titrata mult mai bine, masina chiar e buna si toti cei care au mers cu mine sau care au condus masina au ramas placut impresionati.

Ce motor ai pe Opel Antara si cat iti consuma in oras?

#4
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
2.0 CDTI 150 CP ,consum urban aprox 8.7 ,extra-urban 8. Chestia e ca la 80 km/h am 2000 RPM :) Oricum mie mi se pare relativ putin ,mai ales avand in vedere dimensiunile masinii .

#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Cu o singura chestie nu sunt de acord din primul tau post (ma rog, pe celelalte nu le contrazic, pentru ca nu stiu masina deloc): nu cred ca e masina ta, probabil e a parintilor. Pentru ca, daca erai la varsta la care sa-ti permiti o masina a ta, nu cred ca foloseai atat de mult limbajul asta de mirc si sms :) (no offence...dar nu inteleg care-i castigul cuiva care foloseste acest tip de limbaj).

#6
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Sa zicem ca e masina mea cumparata de parinti :)

#7
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 bogdan_0220, on Nov 17 2008, 17:57, said:

2.0 CDTI 150 CP ,consum urban aprox 8.7 ,extra-urban 8. Chestia e ca la 80 km/h am 2000 RPM :) Oricum mie mi se pare relativ putin ,mai ales avand in vedere dimensiunile masinii .

Da, turatia e convenabila. Mai prost mi se pare consumul extraurban - destul de ridicat. In oras consumul e ok. Ce varianta de Antara ai - Essentia, Enjoy sau Cosmo ?

 richelieu, on Nov 17 2008, 18:57, said:

Cu o singura chestie nu sunt de acord din primul tau post (ma rog, pe celelalte nu le contrazic, pentru ca nu stiu masina deloc): nu cred ca e masina ta, probabil e a parintilor. Pentru ca, daca erai la varsta la care sa-ti permiti o masina a ta, nu cred ca foloseai atat de mult limbajul asta de mirc si sms :) (no offence...dar nu inteleg care-i castigul cuiva care foloseste acest tip de limbaj).

Acu... tot fara suparare... nici eu nu inteleg ce castig ai tu din faptul ca scrii o deviza in limba engleza, in loc sa scrii in romaneste: "Mama prostilor este intotdeauna gravida"... !

#8
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
E varianta Enjoy .Si mie mi se pare cam maricel consumul extern ,mai ales ca in cartea tehnica scrie ca ar trebui sa ia 6.8 .

#9
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Nu este mare consumul extern, fiind acelasi grup propulsor ca la Captiva iti spun eu din propria experienta ca pe exterior nu scade sub 7.5%, ceea ce pentru o masina din clasa ei este mai mult decat rezonabil.

#10
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006

 Tom_Cat, on Nov 19 2008, 09:19, said:

Nu este mare consumul extern, fiind acelasi grup propulsor ca la Captiva iti spun eu din propria experienta ca pe exterior nu scade sub 7.5%, ceea ce pentru o masina din clasa ei este mai mult decat rezonabil.

Mie imi ia 7.5 doar cand merg cu 90 km/h .M-ai pus pe ganduri .O fi vreo problema cu motorul ?

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 negociator, on Nov 18 2008, 18:27, said:

Acu... tot fara suparare... nici eu nu inteleg ce castig ai tu din faptul ca scrii o deviza in limba engleza, in loc sa scrii in romaneste: "Mama prostilor este intotdeauna gravida"... !

Pai...am pus un copy/paste :). Chiar...asta inseamna? Mie mi-a placut cum arata scrisa....

#12
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
cardinale, nu ma uitasem la semnatura - tare de tot ! :D
bogdan, pune si tu niste poze.

#13
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006

 Skizo, on Nov 20 2008, 09:49, said:

cardinale, nu ma uitasem la semnatura - tare de tot ! :D
bogdan, pune si tu niste poze.

Poze o sa pun dupa ce o sa vopsesc bandourile in culoarea caroseriei ,momentat e numai bandoul din spate vopsit (am avut un mic incident) restul sunt negre .
Stiu ca probabil o sa credeti ca arata oribil dar mie chiar imi place mai mult ca inainte :)

Edited by bogdan_0220, 20 November 2008 - 18:03.


#14
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006
Mi se pare mie sau sunt singurul posesor de Opel Antara de pe forumul asta ?  :bigeyed:

#15
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
N-are nimic, mai am eu o Captiva, asa ca ne intalnim amadoi  :D

#16
bogdan_0220

bogdan_0220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2006

 Tom_Cat, on Nov 20 2008, 21:40, said:

N-are nimic, mai am eu o Captiva, asa ca ne intalnim amadoi  :D

Mda :) Si vad ca si tu te-ai atasat de masina la fel de mult.
Apropo ai pus cauciucuri de iarna si daca da ce ai pus ? Eu intentionez sa ii pun 235/65 R17 Pirelli Scorpion ICE + SNOW

Edited by bogdan_0220, 21 November 2008 - 00:23.


#17
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Deocamdata am AllSeason, insa intentionez sa ii pun si niste incaltari de iarna.Sa trec pe la reprezentanta sa vad cu ce se lauda si dupa o sa mai caut.
As fi interesat sa ii pun si alte jante pentru iarna, nu prea vreau sa le tavalesc pe astea.

De masina m-am atasat foarte mult, nu stiu de ce, are acel ceva  :coolspeak:

#18
iceweasel

iceweasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.10.2008
Ce fel de tractiune integrala au aceste 2 masini?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate